Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w ewidencji księgowej
Dodatek nr 13
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 18
z dnia 20.09.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ZASADY TWORZENIA I EWIDENCJA ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH
1.
Podstawowe zasady funkcjonowania ZFŚS
Obowiązek tworzenia oraz zasady działania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) określa ustawa o ZFŚS. Według przepisów tej ustawy, ZFŚS tworzą: a) pracodawcy zatrudniający według stanu (...)
str. 3
2.
Ewidencja księgowa odpisów i wpłat na fundusz
W jaki sposób zaksięgować naliczony przez nas odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz wpłaty dokonywane na ten fundusz? Naliczony zgodnie z właściwymi przepisami całoroczny (...)
str. 4
3.
Koszty administrowania środkami ZFŚS
Czy prowizja za prowadzenie rachunku zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinna obciążyć koszty firmy, czy należy ją odnieść na zmniejszenie tego funduszu? Przepisy art. 12 ust. (...)
str. 6
4.
Odsetki naliczone od środków zgromadzonych na rachunku bankowym funduszu
Jak zaksięgować kapitalizację odsetek na rachunku zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – na konto funduszu, czy w przychody finansowe? W myśl postanowień art. 7 ust. 1 (...)
str. 8
5.
Korekta rocznego odpisu w związku ze zmianą stanu zatrudnienia
W związku ze zmianą zatrudnienia zobowiązani jesteśmy do dokonania korekty odpisu na ZFŚS. W jaki sposób ująć taką korektę w księgach rachunkowych?
str. 8
5.1.
Przeciętna liczba zatrudnionych – podstawa odpisu i jego korekty
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w oparciu o planowany przeciętny stan zatrudnienia na dany rok. Jeśli wielkość zatrudnienia (...)
str. 8
5.2.
Ustalenie przeciętnego stanu zatrudnienia w danym miesiącu
Niestety ani rozporządzenie w sprawie ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych, ani prawo pracy nie określają sposobu ustalania przeciętnego stanu zatrudnienia w danym miesiącu. W praktyce najczęściej w tym celu stosuje (...)
str. 9
5.3.
Ewidencja księgowa korekty odpisu na ZFŚS
Korekta rocznego odpisu na ZFŚS dokonana na koniec roku (w związku ze zmianą stanu zatrudnienia) może spowodować zwiększenie bądź zmniejszenie kosztów działalności operacyjnej jednostki i (...)
str. 10
5.4.
Skutki podatkowe rocznej korekty odpisu na ZFŚS
Z uwagi na fakt, iż warunkiem zaliczenia do kosztów podatkowych odpisu na ZFŚS jest przekazanie jego równowartości na rachunek bankowy tego funduszu, roczna korekta wysokości (...)
str. 12
6.1.
Zasady udzielania pożyczek z ZFŚS i ich ewidencja
Z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych udzielane są pracownikom pożyczki na pokrycie ich potrzeb mieszkaniowych. Jak powinno przebiegać księgowanie udzielenia i spłaty tych pożyczek? W myśl (...)
str. 12
6.2.
Wpływy z oprocentowania pożyczek udzielanych na cele mieszkaniowe
Czy pożyczki udzielane na cele mieszkaniowe muszą być oprocentowane? Czy ewentualne odsetki do takiej pożyczki zwiększą konto funduszu socjalnego? Przepisy ustawy o ZFŚS nie rozstrzygają (...)
str. 14
6.3.
Umorzenie pożyczki mieszkaniowej udzielonej ze środków ZFŚS
Pracownik, któremu udzielona została pożyczka mieszkaniowa ze środków ZFŚS, wystąpił z wnioskiem o umorzenie części tej pożyczki. Uwzględniając jego trudną sytuację finansową podjęto decyzję o (...)
str. 15
7.1.
Możliwość dofinansowania wyjazdu na "zieloną szkołę" ze środków ZFŚS
Wyjazdy dzieci osób uprawnionych do świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, organizowane w ramach tzw. "zielonej szkoły", choć nie są tradycyjnie rozumianą formą wypoczynku dzieci (...)
str. 16
7.2.
Opodatkowanie i oskładkowanie dofinansowania udziału dziecka pracownika w "zielonej szkole"
Jeżeli wyjazd na "zieloną szkołę" zostanie zorganizowany przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie, np. przez biuro turystyczne lub szkołę, na zasadach określonych w rozporządzeniu (...)
str. 16
7.3.
Ewidencja księgowa dopłat do "zielonej szkoły" ze środków ZFŚS
W przypadku dofinansowania wypoczynku małoletnich dzieci pracowników (w tym zorganizowanych w formie "zielonej szkoły") ze środków ZFŚS jego ewidencja przebiega za pośrednictwem konta 85-0 "Zakładowy (...)
str. 18
8.1.
Paczki świąteczne dla pracowników i ich dzieci
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia zamierzamy dla naszych pracowników i ich dzieci zakupić paczki ze środków ZFŚS. W jaki sposób zaksięgować zakup takich paczek i (...)
str. 19
8.2.
Dodatek świąteczny wypłacany w ramach ZFŚS
W ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nasza spółka wypłaca wszystkim pracownikom świąteczny dodatek (premię). Jak powinna przebiegać ewidencja księgowa przyznania i wypłaty takiego dodatku? Świadczenia pieniężne (w tym (...)
str. 20
9.
Zapomoga losowa wypłacona pracownikowi w związku z jego trudną sytuacją materialną
W jaki sposób zaksięgować zapomogę losową wypłaconą pracownikowi w związku z jego trudną sytuacją materialną ze środków ZFŚS? Przepisy ustawy o ZFŚS stanowią, iż z (...)
str. 21
II.
ZAKŁADOWY FUNDUSZ ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH W JEDNOSTKACH SEKTORA FINANSÓW PUBLICZNYCH
1.
ZFŚS w jednostkach prowadzących działalność oświatową
Jednostka oświatowa prowadzona w formie jednostki budżetowej naliczyła podstawowy odpis roczny na ZFŚS. Jak zaksięgować operacje związane z jego naliczeniem oraz wpłatą na wyodrębniony rachunek (...)
str. 24
1.1.
Zasady tworzenia i gospodarowania środkami funduszu
Ogólne zasady tworzenia i gospodarowania środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych reguluje ustawa o ZFŚS. Natomiast regulacje szczegółowe dotyczące ZFŚS tworzonego przez szkoły zawarte zostały w (...)
str. 24
1.2.
Naliczanie i odprowadzanie odpisu podstawowego
Naliczenie i odprowadzenie odpisu podstawowego na ZFŚS w księgach rachunkowych jednostki oświatowej (prowadzonej w formie jednostki budżetowej) podlega ewidencji według zasad określonych w rozporządzeniu Ministra (...)
str. 26
1.3.
Ewidencja świadczeń finansowanych ze środków ZFŚS w księgach szkoły
Jak w księgach jednostki budżetowej prowadzącej działalność oświatową (szkoły) ewidencjonować świadczenia finansowane ze środków ZFŚS? Do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń ZFŚS w jednostkach (...)
str. 27
1.4.
Ustalanie i ewidencja świadczenia urlopowego wypłacanego nauczycielom
Jesteśmy jednostką oświatową (prowadzoną w formie jednostki budżetowej) zatrudniającą nauczycieli. Jak ustalić świadczenie urlopowe wypłacane nauczycielom? Jak ująć w księgach wypłatę świadczenia urlopowego? Wysokość świadczenia (...)
str. 30
2.
Korekta odpisu na ZFŚS w księgach jednostki budżetowej
Jesteśmy samorządową jednostką budżetową. W związku ze zmianą zatrudnienia w ciągu roku na koniec roku budżetowego dokonaliśmy korekty odpisu na ZFŚS. W jaki sposób zaksięgować (...)
str. 32
3.
Prowadzenie wspólnej działalności socjalnej – ewidencja środków otrzymanych od innych jednostek
Jako urząd gminy prowadzimy wspólną działalność socjalną z kilkoma gminnymi jednostkami organizacyjnymi. Jak w księgach jednostki budżetowej zaewidencjonować środki otrzymane od jednostek uczestniczących we wspólnej (...)
str. 34
4.
Różnice stwierdzone podczas weryfikacji sald kont ZFŚS w samorządowej instytucji kultury
Podczas weryfikacji sald kont ZFŚS (85-0 i 13-5) w samorządowej instytucji kultury stwierdzono różnice. Niezgodności te wynikają najprawdopodobniej z błędnego księgowania podatku od bonów świątecznych (...)
str. 35
5.
Wartość odpisu podstawowego nieprzekazana na rachunek ZFŚS w sprawozdaniu Rb-Z
Jednostka organizacyjna gminy nie przekazała na rachunek zakładowego funduszu świadczeń socjalnych części corocznego odpisu podstawowego. Czy w sprawozdaniu Rb-Z należy ująć taką kwotę jako zobowiązanie (...)
str. 36
III.
str. 37
Rozdział 1 Przepisy ogólne
Art. 1. 1. Ustawa określa zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, zwanego dalej "Funduszem", i zasady gospodarowania środkami tego Funduszu, przeznaczonego na finansowanie (...)
str. 37
Rozdział 2 Tworzenie Funduszu
Art. 3. 1. Fundusz tworzą, z zastrzeżeniem ust. 2, pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu (...)
str. 38
Rozdział 3 Zmiany w przepisach obowiązujących oraz przepisy przejściowe i końcowe
Art. 13–19. (pominięto) Art. 20. Ilekroć w innych ustawach jest mowa o zakładowym funduszu socjalnym i zakładowym funduszu mieszkaniowym, oznacza to zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (...)
str. 42
V.
USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela
(publikacja: Dz. U. z 2014 r. poz. 191) – wyciąg – Art. 53. 1. Dla nauczycieli dokonuje się corocznie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (...)
str. 43
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.