Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 18 (372) z dnia 10.09.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Pobranie z wynagrodzenia za pracę zaległych składek ZUS tylko za zgodą pracownika - wyjaśnienie MPiPS
Wynagrodzenie za pracę podlega szczególnej ochronie, w tym przed potrąceniami, których dokonuje się na zasadach określonych w art. 87 K.p. i następnych - po odliczeniach składkowo-podatkowych. Na tle tej regulacji istniała wątpliwość, czy (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Składki ZUS od składnika wynagrodzenia wypłacanego za czas choroby
1) Zamierzamy do systemu płac wprowadzić dodatek stażowy. Proponowane postanowienie regulaminowe brzmi: "Pracownikowi przysługuje dodatek stażowy w wysokości X% wynagrodzenia zasadniczego osiągniętego za dany miesiąc. (...)
str. 6
2.
Opłacanie składki na Fundusz Pracy za pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy
Pracownik (w wieku 52 lat) do końca sierpnia br. był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzeniem ustalonym na poziomie minimalnego. Od września br. zmieniliśmy mu warunki pracy i płacy. Obecnie (...)
str. 9
3.
Rozliczenie składkowo-podatkowe zapomogi z powodu długotrwałej choroby członka rodziny pracownika
Pracownicy będącej w trudnej sytuacji finansowej, spowodowanej długotrwałą chorobą członka rodziny, zamierzamy wypłacić zapomogę sfinansowaną ze środków obrotowych pracodawcy. Czy zapomoga korzysta ze zwolnienia z (...)
str. 10
4.
Ustalanie okresu zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownicę po urlopie rodzicielskim
1) Pracownica w połowie lipca br. wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim, a z dodatkowego urlopu macierzyńskiego korzystał ojciec dziecka. Bezpośrednio po tym urlopie pracownica korzysta z 13 tygodni urlopu rodzicielskiego (drugie (...)
str. 12
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Ubezpieczenia w ZUS w razie wykonywania kilku umów cywilnoprawnych
Spółka z o.o. zatrudnia na podstawie umowy zlecenia osobę, która z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. W umowie zlecenia odpłatność określono (...)
str. 13
2.
Kiedy pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym także z umowy zlecenia?
1) Zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, która w innym podmiocie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzeniem niższym (...)
str. 15
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Nowy składnik wynagrodzenia wypłacany kwartalnie w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Od 1 kwietnia br. wypłacamy pracownikom kwartalną premię motywacyjną. Absencja chorobowa trwająca do 10 dni powoduje zmniejszenie premii o 25% jej wysokości, od 10 do (...)
str. 17
2.
Wliczanie do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych dodatku za pracę w systemie czterobrygadowym
Pracownicy wykonujący pracę w systemie czterobrygadowym otrzymują z tego tytułu dodatek w wysokości 10% za pracę w dniach roboczych i 30% za soboty, niedziele i (...)
str. 18
3.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika oddelegowanego do pracy za granicę
Pracownik oddelegowany do pracy w Niemczech otrzymuje wynagrodzenie za dany miesiąc do 10. dnia następnego miesiąca. Jaką kwotę wynagrodzenia za grudzień 2013 r. należy uwzględnić (...)
str. 19
4.
Wysokość świadczeń chorobowych dla pracownika przejętego w trybie art. 231 K.p.
Pracownik jest zatrudniony w spółce z o.o. w pełnym wymiarze czasu pracy. Wcześniej świadczył pracę na 1/2 etatu w innej spółce, która została przejęta przez (...)
str. 21
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wypłata zasiłku opiekuńczego dla zleceniobiorcy
Czy należy wypłacić zasiłek opiekuńczy zleceniobiorcy sprawującemu przez 7 dni osobistą opiekę nad chorym dzieckiem, jeżeli z tytułu wykonywania umowy zlecenia podlega on ubezpieczeniom społecznym, (...)
str. 22
2.
Zasiłek macierzyński po przedłużeniu umowy o pracę do dnia porodu
1) W dniu porodu rozwiązaliśmy z pracownicą umowę o pracę zawartą na czas określony. Czy będzie ona uprawniona do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopów związanych (...)
str. 23
V.
Emerytury i renty
1.
Okresowa emerytura kapitałowa
W lipcu br. złożyłam oświadczenie, aby część mojej składki emerytalnej nadal była przekazywana do otwartego funduszu emerytalnego. Jakie świadczenie będzie mi przysługiwało po osiągnięciu wieku (...)
str. 25
2.
Renta rodzinna dla byłej małżonki po wyroku TK
Przed śmiercią były mąż naszej pracownicy płacił jej dobrowolnie alimenty. Czy ma ona możliwość ubiegać się po nim o rentę rodzinną? Jeżeli tak, to jakie (...)
str. 26
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Limit umów na czas określony
Pracownik był zatrudniony w spółce z o.o. na podstawie (dwóch) umów na czas określony trwających od 1 lipca 2009 r. do 31 marca 2012 r., a następnie od 1 kwietnia 2012 r. do 31 sierpnia 2014 r. Czy możemy (...)
str. 28
2.
Rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym w związku z niezdolnością do pracy
Czy można rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym z pracownikiem, który po przerwie niepozwalającej na otwarcie kolejnego okresu zasiłkowego, ponownie jest niezdolny do pracy? (...)
str. 30
3.
Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, na którego nałożono karę porządkową
Pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony wypowiedzieliśmy umowę o pracę z powodu licznych naruszeń dyscypliny pracy, za które uprzednio został ukarany upomnieniem i naganą. W odwołaniu (...)
str. 31
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalenie prawa do dodatku za pracę wykonywaną w porze nocnej
W firmie pora nocna trwa od 2200 do 600. Zdarza się, że pracownicy drugiej zmiany kończą pracę kilka (kilkanaście) minut po 2200. Czy należy im wypłacić dodatek za pracę w nocy, czy (...)
str. 32
2.
Obliczanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy po wielomiesięcznej niezdolności do pracy
Przez ostatnie 18 miesięcy pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby. Obecnie przechodzi na rentę. Jak obliczyć ekwiwalent za urlop, jeżeli oprócz składników stałych (...)
str. 33
3.
Należności z tytułu podróży służbowej dla pracownika zatrudnionego na stanowisku przedstawiciela handlowego
Pracownik jest zatrudniony na stanowisku przedstawiciela handlowego, a miejscem wykonywania pracy jest dla niego obszar województwa, w którym znajduje się siedziba pracodawcy i województw ościennych. Do zakresu jego obowiązków należy jedynie (...)
str. 35
4.
Prawa majątkowe po śmierci pracownika
Zmarł nasz pracownik (kawaler), któremu naliczyliśmy wynagrodzenie za część miesiąca oraz ekwiwalent za urlop. Komu należy wypłacić te należności oraz odprawę pośmiertną, jeśli jedynym krewnym pracownika jest (...)
str. 36
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Wymiar urlopu wypoczynkowego w razie urodzenia dziecka w trakcie pracy w obniżonym wymiarze
Pracownica po urodzeniu dziecka oraz wykorzystaniu podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, wystąpiła o obniżenie wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu na zasadach obowiązujących rodzica uprawnionego do urlopu wychowawczego. W trakcie tego okresu (...)
str. 38
2.
Proporcjonalny urlop wypoczynkowy dla pracownika młodocianego
Od 1 września 2013 r. zatrudniamy pracownika młodocianego, który kontynuuje naukę zawodu. U poprzedniego pracodawcy, u którego tę naukę rozpoczął przepracował 11 miesięcy i 12 dni, wykorzystując 22 dni urlopu. (...)
str. 40
3.
Udzielanie urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym
Pracownicy udzielono urlopu wychowawczego do 1 października 2012 r. Pod koniec tego urlopu (22 września 2012 r.) urodziła drugie dziecko i od 2 października 2012 r. do 8 marca (...)
str. 41
4.
Pracodawco - do 30 września br. należy udzielić urlopów wypoczynkowych za 2013 r.
Urlopu wypoczynkowego należy udzielić w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo (art. 161 K.p.), w terminie ustalonym w planie urlopowym lub (...)
str. 43
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Zamieszczenie w świadectwie pracy informacji o korzystaniu z urlopu macierzyńskiego
1) Czy w wykazywanych w świadectwie pracy okresach nieskładkowych należy uwzględnić okres przebywania na urlopie macierzyńskim przez pracownicę pobierającą rentę z tytułu niezdolności do pracy? (...)
str. 45
2.
Postanowienia regulaminu pracy dotyczące obowiązku zachowania trzeźwości przez pracowników
Czy w firmie zatrudniającej mniej niż 20 pracowników może obowiązywać regulamin pracy? Jeśli tak, to czy może zawierać postanowienie o konieczności poddania się badaniu trzeźwości? (...)
str. 46
3.
Zatrzymanie przez policję a nieobecność w pracy
Pracownik, który bez uprzedzenia nie przyszedł do pracy, następnego dnia domagał się udzielenia urlopu na żądanie. Wobec nieuwzględnienia jego wniosku okazał policyjny protokół zatrzymania osoby. (...)
str. 48
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Badania lekarskie młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego
Zawieramy z pracownikiem młodocianym umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Osoba ta posiada zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do nauki zawodu wydane przez lekarza (...)
str. 49
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Dokumenty rozliczeniowe za pracownicę, która w czasie pobierania zasiłku chorobowego urodziła dziecko
W lipcu br. pracodawca wypłacił pracownicy zasiłek chorobowy za cały miesiąc. W połowie sierpnia br. już po sporządzeniu i przesłaniu do ZUS dokumentów rozliczeniowych za lipiec br., pracownica dostarczyła pracodawcy odpis (...)
str. 50
2.
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy pobierającego rentę z tytułu niezdolności do pracy
Osoba pobierająca rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do ewidencji. Z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym (w tym chorobowemu) i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Czy po upływie (...)
str. 51
3.
Przerwa w pobieraniu zasiłku macierzyńskiego w związku z chorobą pracownicy-matki dziecka
Pracownica po 9 tygodniach pobierania zasiłku macierzyńskiego zachorowała i obecnie przebywa w szpitalu. Czy może przerwać urlop macierzyński aby za okres pobytu w szpitalu otrzymać wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy zamiast (...)
str. 51
4.
Ustalanie okresu zasiłkowego
1) Pracownik przystąpił do pracy po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego. Obecnie ponownie jest niezdolny do pracy, ale z powodu innej choroby (dostarczył odpowiednie zaświadczenie od lekarza). Czy możemy otworzyć nowy (...)
str. 52
5.
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy wykorzystywany na przełomie miesięcy
Czy obliczając wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy wykorzystywany na przełomie miesięcy należy odrębnie ustalić podstawę, jeśli pracownik otrzymuje zmienne składniki płacy? Nie ma potrzeby osobnego obliczania podstawy wymiaru wynagrodzenia (...)
str. 53
6.
Ustalenie prawa do urlopu wypoczynkowego
1) Od 3 lipca 2014 r. zatrudniamy pracownika legitymującego się świadectwem ukończenia 3-letniej szkoły zawodowej oraz świadectwem pracy dokumentującym okres zatrudnienia od 6 czerwca 2000 r. do 31 marca 2001 r. (...)
str. 53
7.
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem, które w danym roku ukończyło 14 lat
Dziecko pracownika ukończyło 14 lat w dniu 2 stycznia br. Kiedy pracownik może wykorzystać dwa dni opieki za ten rok? Pracownik mógł skorzystać z jednego dnia opieki 1 (...)
str. 55
8.
Zaliczenie pracownika do osób niepełnosprawnych
Pracownik do 11 czerwca 2014 r. miał orzeczoną częściową niezdolność do pracy przez lekarza orzecznika ZUS. Przy wyliczaniu wskaźnika do obowiązkowych wpłat na PFRON osobę tę zaliczaliśmy do osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim. (...)
str. 55
9.
Wypłata świadczeń po śmierci pracownika
1) W sierpniu br. zmarł nasz pracownik. Komu należy wypłacić odprawę pośmiertną oraz niepodjęte wynagrodzenie, jeśli po zmarłym pozostała współmałżonka oraz siedmioro dzieci, spośród których dwoje jest (...)
str. 56
1.
Wprowadzenie
Pracownik będący rodzicem lub opiekunem dziecka (dzieci) nabywa szereg uprawnień ułatwiających jednoczesne sprawowanie tych funkcji. Są one uregulowane m.in. przepisami Działu ósmego Kodeksu pracy - "Uprawnienia (...)
str. 57
2.
Podstawowy i dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski
Z tytułu urodzenia dziecka przysługuje urlop macierzyński w wymiarze zależnym od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Przykładowo wynosi on 20 tygodni w przypadku urodzenia (...)
str. 58
3.
Urlop ojcowski
Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż: do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo do (...)
str. 59
4.
Urlop wychowawczy
Urlop wychowawczy jest niepłatnym zwolnieniem od pracy udzielanym na wniosek pracownika-rodzica lub opiekuna małego dziecka w celu sprawowania nad nim osobistej opieki. Opiekunem jest każdy, kto przyjął dziecko (...)
str. 60
5.
Obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie uprawniającym do urlopu wychowawczego
Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może zamiast tego urlopu wystąpić o obniżenie wymiaru czasu pracy, do nie niższego niż 1/2 etatu. Pracodawca jest związany wnioskiem (...)
str. 61
6.
Zakaz wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy w okresie korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem oraz wychowawczego
Pracodawca nie może w okresie urlopu związanego z rodzicielstwem (podstawowego i dodatkowego macierzyńskiego oraz na warunkach macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego) wypowiedzieć umowy wiążącej strony, poza przypadkami (...)
str. 62
7.
Udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopach związanych z rodzicielstwem
Pracodawca ma bezwzględny obowiązek udzielenia na wniosek pracownika przysługującego mu za dany rok urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopach związanych z rodzicielstwem (podstawowym i dodatkowym macierzyńskim (...)
str. 62
8.
Okolicznościowe zwolnienie od pracy w związku z urodzeniem się dziecka
W razie urodzenia się dziecka pracownika, pracodawca ma obowiązek zwolnić go od pracy na 2 dni. Za okres tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia liczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu (...)
str. 63
9.
Zakaz pracy w nadgodzinach i w nocy oraz stosowania systemu przerywanego, wydłużenia wymiaru dobowego i delegowania
Pracownika opiekującego się dzieckiem do lat 4 nie można bez jego zgody: zatrudniać w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej,   zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy,   delegować (...)
str. 63
10.
Przerwy na karmienie dziecka piersią i zakaz zatrudniania przy niektórych rodzajach prac w tym okresie
Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do przerw w pracy wliczanych do czasu pracy wynoszących: 2 razy po 30 minut każda, a jeżeli karmi więcej (...)
str. 64
11.
Zwolnienie od pracy na dziecko do lat 14
Pracownikowi (jednemu z rodziców lub opiekunów) wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni (bez względu na liczbę dzieci). Prawo (...)
str. 64
12.
Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dziećmi
Pracownik może korzystać z zasiłku opiekuńczego za okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.