Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 17 (377) z dnia 10.09.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Zmiany w ustawie o VAT dotyczące opodatkowania usług elektronicznych, nadawczych i telekomunikacyjnych
Na podpis Prezydenta RP oraz publikację w Dzienniku Ustaw oczekuje ustawa z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i (...)
str. 4
II.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia jak rozliczać usługi turystyki
Od 1 stycznia 2014 r. zmieniły się regulacje dotyczące ustalania obowiązku podatkowego od usług turystyki opodatkowanych w systemie marży, co znacznie skomplikowało biurom turystycznym rozliczanie (...)
str. 5
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Podstawowy termin odliczenia podatku naliczonego
Podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów i usług, o ile zakup ten służy wykonywanym przez niego czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT. (...)
str. 7
2.
Odliczenie VAT naliczonego poprzez korektę deklaracji
Nieskorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego w danym okresie rozliczeniowym, a także w dwóch następnych, nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku VAT w (...)
str. 8
3.
Faktura korygująca a termin odliczenia VAT
W myśl art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, w przypadku obniżenia podstawy opodatkowania o: kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen, wartość (...)
str. 8
4.
Mali podatnicy stosujący kasową metodę rozliczeń – termin odliczenia VAT
Mali podatnicy rozliczający się metodą kasową w sposób szczególny wykazują obowiązek podatkowy od wykonanych czynności. Natomiast odliczenia podatku naliczonego w okresie, w którym stosują tę metodę rozliczeń dokonują dopiero wówczas, (...)
str. 9
5.
Faktury za media
Obowiązek podatkowy od sprzedaży mediów powstaje – zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT – zasadniczo z chwilą wystawienia faktury. Należy (...)
str. 10
6.
Faktura VAT RR - odliczenie podatku przez nabywcę
W przypadku, gdy nabywcą jest czynny podatnik VAT, a sprzedawcą rolnik ryczałtowy (rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi (...)
str. 10
7.
Odliczenie VAT z faktury oznaczonej jako "metoda kasowa"
Faktury zawierające oznaczenie "metoda kasowa" dotyczą nie tylko czynności wykonywanych przez małych podatników, ale również: wydania towarów przez komitenta komisantowi na podstawie umowy komisu, przeniesienia (...)
str. 11
1.
Obowiązkowe elementy faktury
Zgodnie z art. 2 pkt 31 ustawy o VAT, "fakturą" jest dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami (...)
str. 11
2.
Terminy wystawiania faktur
Co do zasady fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę lub otrzymano całość lub część zapłaty (...)
str. 14
3.
Dokumentowanie sprzedaży zwolnionej z VAT – rachunek czy faktura?
W związku z tym, że od 1 stycznia 2014 r. faktury mogą wystawiać również podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT, którzy nie dokonali zgłoszenia rejestracyjnego, (...)
str. 15
V.
Faktury wystawiane przez nabywców
Na gruncie ustawy o VAT, faktura, co do zasady, jest wystawiana przez podatnika dokonującego dostawy towarów/świadczącego usługę. Niemniej jednak od tej reguły ustawodawca przewidział w (...)
str. 16
1.
Przesłanki do samofakturowania
Aby istniała możliwość wystawienia "za podatnika" faktury w ramach tzw. samofakturowania muszą zostać spełnione następujące warunki wskazane w art. 106d ust. 1 ustawy o VAT (...)
str. 16
2.
Czy można wystawiać faktury w imieniu i na rzecz podatników zwolnionych z VAT?
Przepis art. 106d ust. 1 ustawy o VAT, dopuszczając możliwość samofakturowania, wskazuje jedynie na status podmiotu wystawiającego fakturę. Tym samym nie zawężając kręgu osób, w (...)
str. 17
VI.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Wynajem samochodu z zaświadczeniem VAT-1
Mam umowę najmu samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, z zaświadczeniem VAT-1 (van). Czy mogę odliczać 100% VAT od paliwa? Czy powinnam złożyć (...)
str. 18
2.
Zmiana właściwości urzędu skarbowego
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą od 23 lipca 2014 r. w Wieluniu. W dniu 12 sierpnia zmieniła miejsce prowadzenia działalności (Sieradz) i tam złożyła VAT-R. (...)
str. 19
3.
Zaliczka na poczet usługi
W lipcu otrzymałam zaliczkę w wysokości 30% na pobyt w pensjonacie. Wypoczynek zakończył się w sierpniu. Czy wartość całej usługi powinnam opodatkować w sierpniu, kiedy (...)
str. 20
4.
Rozliczenie dostawy złomu w deklaracji VAT
W prowadzonej działalności sprzedaję złom, co dokumentuję fakturami bez wykazanego podatku VAT. W jakiej pozycji deklaracji VAT należy ująć taką sprzedaż? [pytanie 858198] Komentarz 1 (...)
str. 21
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Sprzedaż wysyłkowa a kasa rejestrująca
W przypadku sprzedaży przez internet towar najczęściej wysyłany jest za pośrednictwem Poczty Polskiej lub firmy kurierskiej. Natomiast zapłata dokonywana jest: 1) przed wysłaniem towaru, albo (...)
str. 22
1.
Zwolnienie sprzedaży wysyłkowej z ewidencjonowania w kasie
Co do zasady, sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlega ewidencji w kasie rejestrującej. Jednak na mocy § 2 ust. (...)
str. 22
2.
Otrzymanie zaliczki przed dostawą towaru
Jeśli jednak podatnik zdecyduje się na ewidencjonowanie sprzedaży wysyłkowej w kasie rejestrującej, to ma on obowiązek dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument (...)
str. 23
3.
Sprzedaż wysyłkowa za zaliczeniem pocztowym (za pobraniem)
Przy sprzedaży wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym czy pobraniem przez kuriera moment powstania obowiązku podatkowego uregulowany został na zasadach ogólnych i wynika on z treści (...)
str. 24
4..
Korekta obrotu zaewidencjonowanego w kasie fiskalnej
W przepisach § 3 ust. 3–6 rozporządzenia w sprawie kas sformalizowano zasady prowadzenia ewidencji dokumentującej powstanie różnic między sprzedażą zapisaną w pamięci kasy fiskalnej, a sprzedażą rzeczywistą. Przykładowa ewidencja zwrotów towarów (...)
str. 25
VIII.
Czytelnicy pytają
1.
Świadczenie usług rozliczanych okresowo – kiedy rejestrować obrót w kasie fiskalnej?
Podatnik, u którego sprzedaż korzysta ze zwolnienia z VAT prowadzi działalność edukacyjną w zakresie pozaszkolnych zajęć sportowych. Na prowadzenie tych zajęć zawiera umowy z rodzicami (...)
str. 26
2.
Usługi wspomagające hodowlę zwierząt
Czy podatnik świadczący usługi inseminacyjne może korzystać ze zwolnienia z kasy rejestrującej bez względu na wysokość osiąganych obrotów? Zwolnienie z obowiązku stosowania kas rejestrujących bez (...)
str. 28
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
IX.
Podatnicy z tytułu importu usług i nabycia towarów na terytorium kraju
Podatnikiem zobowiązanym do naliczenia i odprowadzenia podatku VAT do budżetu państwa jest podmiot wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na rezultat takiej działalności. Zatem konieczność (...)
str. 29
1.
Podmiot zobowiązany do rozliczenia podatku VAT z tytułu importu usług
Definicja importu usług w obecnie obowiązujących przepisach ustawy o VAT jest nieco zawiła. Wynika ona z zestawienia kilku przepisów: art. 2 pkt 9 (import usług), (...)
str. 29
2.
Zakup towarów na terytorium kraju od zagranicznego podatnika
Według art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli łącznie (...)
str. 30
3.
Definicja siedziby i stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
W przepisach ustawy o VAT, które definiują podatnika, ustawodawca posłużył się pojęciami takimi jak: siedziba działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, nie wyjaśniając tych pojęć. W tym (...)
str. 31
X.
WDT dokonywane na rzecz podmiotu nieposiadającego numeru VAT UE
Zgodnie z art. 13 ustawy o VAT, przez opodatkowaną wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju, w wykonaniu czynności określonych w (...)
str. 32
1.
Wymogi uznania dostawy za wewnątrzwspólnotową
Aby dokonać odpowiedniej kwalifikacji danej dostawy należy zwrócić uwagę na warunki, które muszą być spełnione aby dostawa mogła być uznana za wewnątrzwspólnotową. Są to przede (...)
str. 32
2.
Brak numeru VAT UE w związku z niedopełnieniem formalności przez nabywcę
Jeśli zagraniczny nabywca nie posiada numeru VAT UE, stosowanego przy rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, jednak posiada numer identyfikacji podatkowej, gdyż prowadzi działalność gospodarczą, to (...)
str. 33
3.
Dostawa dla nabywcy wyłączonego z obowiązku rejestracji VAT UE
Jeśli okaże się, że zagraniczny nabywca nie musiał rejestrować się dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, gdyż nie miał obowiązku rozliczania WNT, polski dostawca nie będzie mógł (...)
str. 34
XI.
Czytelnicy pytają
1.
Należność za transport towarów włączona do podstawy opodatkowania WDT
Sprzedajemy towary unijnemu kontrahentowi. Dodatkowo zajmujemy się również organizacją ich transportu, zlecając go firmie przewozowej. Chcielibyśmy obciążyć nabywcę kosztami transportu. Czy powinniśmy wkalkulować należność za (...)
str. 35
2.
Eksport towarów dokonywany bez wynagrodzenia
Dokonałem eksportu towaru i przy okazji przekazałem nieodpłatnie nabywcy na własność wystawkę ekspozycyjną w celach reklamowych. Otrzymałem w związku z tym komunikat IE-599. Wystawkę otrzymałem (...)
str. 36
XII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Odszkodowanie otrzymane od zagranicznej firmy
Na zlecenie polskiej firmy wykonaliśmy usługę transportu towarów na terytorium Czech. Nie mogliśmy jednak dokonać rozładunku wszystkich samochodów, gdyż czeski odbiorca nie miał możliwości przechowania (...)
str. 37
2.
Nabycie towarów z UE przez podatnika zwolnionego z opodatkowania
Czy zakupy towarów od podatników z Włoch, dokonywane przez podatnika polskiego, korzystającego ze zwolnienia podmiotowego ze względu na wysokość obrotów, stanowią czynność podlegającą opodatkowaniu? W (...)
str. 37
3.
Faktura za usługi organizacji stoiska wystawowego na targach poza granicami kraju
Otrzymaliśmy od niemieckiej firmy fakturę za organizację stoiska wystawowego na targach (wynajem powierzchni wystawienniczej, koszty mediów, reklama, opłata rejestracyjna za udział). Czy powinniśmy w związku (...)
str. 38
4.
Przekroczenie limitu wyłączającego z WNT
Jestem podatnikiem zwolnionym z VAT ze względu na obroty. Sporadycznie dokonuję zakupów od podatników niemieckich. W sierpniu wartość zakupów od podmiotów unijnych liczona narastająco przekroczyła (...)
str. 39
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIII.
Jak w praktyce wierzyciel i dłużnik stosują ulgę na złe długi?
Terminowe regulowanie należności wobec budżetu należy do podstawowych obowiązków podatników. Jednak już rozliczenia finansowe pomiędzy kontrahentami są często trudne do wyegzekwowania przez każdą ze stron. (...)
str. 40
1.
Sposób dokonania korekty przez wierzyciela
Aby wierzyciel mógł skorzystać z ulgi na złe długi musi spełnić warunki określone w art. 89a ust. 2 ustawy o VAT. Są one następujące: 1) dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana (...)
str. 40
2.
Obowiązek zmniejszenia podatku VAT odliczonego przez dłużnika
O ile ulga na złe długi z perspektywy wierzyciela stanowi pewnego rodzaju przywilej, o tyle w przypadku dłużnika, który nie uregulował należności za towar czy (...)
str. 43
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Obowiązek podatkowy w VAT po stronie wynajmującego
Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Dla niektórych czynności (...)
str. 45
2.
Kiedy wynajmujący wystawia fakturę?
Zgodnie z art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT, od 1 stycznia 2014 r. w przypadku świadczenia usług najmu, fakturę wystawia się nie (...)
str. 45
3.
Termin odliczenia podatku naliczonego przez najemcę
Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej czynsz najmu uzależnione jest od tego, czy nabyta usługa ma związek z wykonywanymi przez podatnika czynnościami (...)
str. 46
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
1.
Obowiązki podatnika VAT likwidującego działalność gospodarczą
Podatnik VAT, który podjął decyzję o likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej, musi wypełnić obowiązki ustawowe w tym zakresie. Zasady opodatkowania towarów posiadanych w momencie likwidacji działalności oraz terminy, w których (...)
str. 47
2.
Wzór informacji o spisie z natury
Informację o dokonanym spisie z natury i ustalonej na podstawie tego spisu wartości i kwocie podatku należy dołączyć do ostatniej deklaracji. Podatnik likwidujący działalność gospodarczą (...)
str. 48
3.
Podatek należny od spisu z natury w deklaracji VAT
Obowiązek podatkowy w stosunku do towarów objętych spisem z natury powstaje w dniu zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art. 14 ust. 6 ustawy). Przykład Podatnik VAT prowadzący jednoosobowo działalność gospodarczą podjął (...)
str. 49
4.
Termin złożenia formularza VAT-Z
Podatnik, który zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązany jest zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego. Zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia (...)
str. 50
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVI.
Kiedy samochody wielofunkcyjne podlegają opodatkowaniu akcyzą?
Tylko przepisy ustawy o podatku akcyzowym w powiązaniu z zasadami Scalonej Nomenklatury Taryfowej stanowią materialną podstawę klasyfikacji pojazdu dla celów poboru akcyzy. Należy przy tym (...)
str. 52
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Jaką ewidencję prowadzą podatnicy, u których sprzedaż jest zwolniona z VAT?
Korzystamy ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty. W ramach działalności prowadzimy zarówno sprzedaż opodatkowaną, jak i zwolnioną z VAT (m.in. usługi medyczne). Posiadamy (...)
str. 55
2.
Brak umowy z kontrahentem a obowiązek wystawienia faktury za usługę
W dniach 11–13 marca 2014 r. wykonywaliśmy usługę sponsoringu. Umowa na wykonanie tej usługi z kontrahentem została zawarta w dniu 11 marca, jednak otrzymaliśmy ją (...)
str. 56
3.
Firmowe samochody i telefony wykorzystywane do celów prywatnych
Podatnik odpłatnie udostępnia pracownikowi samochód służbowy do wykorzystywania na jego cele prywatne. Czy usługę tę należy opodatkować podatkiem VAT? Ponadto pracownicy naszej firmy korzystają z (...)
str. 57
4.
Jaki VAT na usługę remontową?
Zamierzamy wykonać instalację parową w budynku kuchni znajdującym się na terenie zakładu karnego (PKOB 1130). Jaką stawkę VAT powinniśmy zastosować: 8% czy 23%? Regulacja zawarta (...)
str. 58
5.
Odliczenie VAT od zakupu usług kateringowych
Z okazji jubileuszu istnienia samorządowego zakładu budżetowego (czynnego podatnika VAT) zorganizowaliśmy uroczystość (z poczęstunkiem), na którą zostali zaproszeni pracownicy zakładu, goście spoza firmy oraz władze (...)
str. 59
6.
Jak wykazywać dodatkowe koszty na fakturze?
Podatnik z tytułu dokonywanej sprzedaży towarów wystawia faktury, na których cenę określa według ogólnego cennika sprzedaży. W przypadku, gdy klient zażyczy sobie nietypowy kolor towaru, (...)
str. 60
7.
Czy można odliczyć VAT od opłaty parkingowej?
Firma prowadzi działalność hotelarską, w ramach której świadczy też na rzecz swoich klientów usługi parkingowe. W związku z tym, że firma nie posiada własnego parkingu, (...)
str. 63
8.
Korekta błędnej daty sprzedaży na fakturze
Otrzymaliśmy fakturę, gdzie datę wystawienia i sprzedaży określono na dzień 4 sierpnia 2014 r. Dostawa towaru miała miejsce jednak 6 sierpnia br. Czy błąd w (...)
str. 64
9.
Pełne odliczanie VAT z tytułu użytkowania pojazdu
W prowadzonej działalności użytkujemy między innym samochód, który ma jeden rząd siedzeń i przegrodę między częścią pasażerską a ładunkową. W dowodzie rejestracyjnym pojazd ten określony (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
1.
Zmiana ceny 1 m2 powierzchni mieszkalnej
Na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego (www.stat.gov.pl) zamieszczono komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 21 sierpnia 2014 r. w sprawie ceny 1 m2 powierzchni (...)
str. 66
2.
Zmiana rozporządzenia w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy
W Dzienniku Ustaw z dnia 20 sierpnia 2014 r., pod poz. 1095, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 sierpnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.