Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 25 (852) z dnia 01.09.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Certyfikat rezydencji może zachować ważność przez wiele lat - wyrok NSA
Jeżeli w treści certyfikatu rezydencji nie ma wskazania okresu jego ważności, certyfikat taki zachowuje swoją aktualność tak długo, jak długo nie ulegnie zmianie potwierdzony w (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Rada Ministrów przyjęła proponowane zmiany w VAT
W dniu 19 sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo zamówień (...)
str. 5
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Operacje dokonywane na rachunku bieżącym - złotówkowym
Równowartość 15.000 euro podajemy w serwisie www.wskazniki.gofin.pl w zakładce Inne dane i wskaźniki... W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że w myśl art. 22 ustawy z (...)
str. 6
1.1.
Dokumentowanie operacji na rachunku bieżącym
Ustawodawca określił (w art. 20 ustawy o rachunkowości), że podstawą zapisów w księgach rachunkowych są zasadniczo dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, nazywane "dowodami źródłowymi", do których zalicza się m.in. dowody zewnętrzne obce, (...)
str. 7
1.2.
Opłaty dotyczące rachunku bieżącego - ujęcie w księgach
Jednostki, dokonujące operacji gospodarczych za pomocą rachunku bieżącego, ponoszą z tego tytułu różnego rodzaju wydatki, np.: opłaty za prowadzenie rachunku, prowizje bankowe (np. od zaciągniętych (...)
str. 8
1.3.
Odsetki dopisane przez bank od salda dodatniego
Może mieć miejsce sytuacja, w której bank dopisze jednostce odsetki od środków zgromadzonych na rachunku bieżącym. Odsetki takie jednostka może zaksięgować np.: - Wn konto (...)
str. 10
1.4.
Rozliczenia pieniężne między firmami o wartości transakcji powyżej 15.000 euro
1) Dzienny utarg naszej firmy wpłacany jest na konto bankowe, z którego następnie opłacamy przelewem faktury o wartości ponad 15.000 euro. Powoduje to jednak konieczność (...)
str. 11
2.
Sprzedaż towarów pracownikom po preferencyjnej cenie - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa
W praktyce może mieć miejsce sytuacja, w której pracodawca sprzedaje pracownikowi towary, którymi handluje, po preferencyjnej cenie, tj. po cenie znacznie niższej, niż dla "zwykłych" (...)
str. 12
2.1.
Przychód u pracownika
Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze (...)
str. 12
2.2.
Rozliczenie sprzedaży po preferencyjnej cenie u pracodawcy
Jak wynika z art. 12 ust. 3 ustawy o PDOP (i odpowiednio art. 14 ust. 1 ustawy o PDOF), za przychody związane z działalnością gospodarczą (...)
str. 14
2.3.
Skutki w VAT
Opodatkowaniu VAT podlegają m.in. odpłatne dostawy towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Dotyczy to (...)
str. 15
2.4.
Ewidencja księgowa u pracodawcy
Sprzedaż towarów pracownikom, po preferencyjnych cenach, rozliczana jest w księgach rachunkowych pracodawcy na zasadach ogólnych, tak jak sprzedaż na rzecz "zwykłych" nabywców. Uzyskany z tytułu (...)
str. 16
IV.
PODATEK VAT
1.1.
Kto jest małym podatnikiem dla celów VAT i jakie ma przywileje?
Małym podatnikiem jest ten, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku należnego) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1.200.000 euro, a u wynagradzanych (...)
str. 17
1.2.
Rozliczanie VAT metodą kasową
Ustalenie prawa do rozliczania VAT metodą kasową Mali podatnicy, którzy dotychczas rozliczali VAT według zasad ogólnych, ale zamierzają rozliczać VAT metodą kasową, powinni w pierwszej (...)
str. 18
2.
Zapłata zobowiązania w formie kompensaty a prawo do zwrotu VAT w terminie 25 dni - wyrok WSA
Jeżeli podatnik dokonuje zapłaty w formie kompensaty, to nie może ubiegać się o zwrot nadwyżki VAT naliczonego nad należnym w terminie 25 dni od dnia (...)
str. 21
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Czy konieczność instalacji kasy fiskalnej zależna jest od obrotów brutto, czy netto?
Sprzedaję środek trwały (samochód) dla osoby fizycznej w cenie powyżej 20.000 zł. Czy muszę instalować kasę fiskalną mimo, że nie prowadziłem ani nie prowadzę sprzedaży (...)
str. 22
3.2.
Sprzedaż towarów kupionych bez VAT
Wiele lat temu kupiłem grunt, na którym wybudowałem budynek zakładu produkcyjnego. Budynek ten wykorzystywałem w działalności gospodarczej i amortyzowałem. Od zakupu gruntu i budowy budynku (...)
str. 23
3.3.
Przeznaczenie samochodu na pojazd demonstracyjny a termin złożenia informacji VAT-26
Jesteśmy dealerem samochodowym. Zdarza się, że samochody osobowe przeznaczone początkowo wyłącznie do odsprzedaży są rejestrowane i używane w celach demonstracyjnych. Czy utracimy prawo do odliczenia (...)
str. 25
3.4.
Zakup samochodu z przeznaczeniem na wynajem - kwalifikacja podatkowa
W ramach prowadzonej działalności zamierzam zakupić samochód kempingowy "camper". Przeznaczony on będzie wyłącznie na wynajem. Czy mogę odliczyć 100% kwoty podatku naliczonego przy jego nabyciu? (...)
str. 27
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Odsetki od zaległych składek ZUS oraz koszty egzekucyjne nie są wydatkami na cele statutowe - wyrok NSA
Zapłacone przez SP ZOZ odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowego regulowania składek ZUS oraz koszty egzekucyjne nie są wydatkami ponoszonymi na cele statutowe. Z tego (...)
str. 30
2.
Nieodpłatne poręczenie udzielone przez podmiot powiązany stanowi przychód dla otrzymującego to świadczenie - interpretacja indywidualna
Uzyskanie nieodpłatnego poręczenia od podmiotu powiązanego powoduje powstanie przychodu z nieodpłatnych świadczeń po stronie otrzymującego to świadczenie. Nie ma przy tym znaczenia, czy podmiot udzielający (...)
str. 31
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Czy wydatki związane z audytem mogą stanowić koszt uzyskania przychodów?
Spółka jest podmiotem podlegającym obowiązkowi badania sprawozdania finansowego. Zgodnie z umową zawartą z firmą audytorską, koszty noclegów i posiłków osób oddelegowanych przez audytora, przeprowadzających w spółce audyt, są pokrywane przez (...)
str. 33
3.2.
Możliwość zwolnienia od podatku dywidendy wypłaconej spółce z o.o. przez inną spółkę z o.o.
Spółka z o.o. wypłaci innej spółce z o.o., będącej jej wspólnikiem, dywidendę. Czy od wypłaconej dywidendy spółka wypłacająca powinna pobrać (jako płatnik) zryczałtowany podatek dochodowy, (...)
str. 34
3.3.
Opodatkowanie zwracanych udziałów członkowskich w spółdzielni
Na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw, spółdzielnie mogły dokonać waloryzacji udziałów członkowskich poprzez przeniesienie na fundusz udziałowy części (...)
str. 36
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Przepis dotyczący ustalania podatku od dochodu z nieujawnionych źródeł niezgodny z Konstytucją
W wyroku z 29 lipca 2014 r., sygn. akt P 49/13, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 20 ust. 3 ustawy o PDOF, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., dotyczący ustalania podatku (...)
str. 38
2.
Spółka zagraniczna musi odprowadzać zaliczki na podatek od wynagrodzeń zatrudnionych w Polsce pracowników - wyrok WSA
Spółka zagraniczna musi obliczać, pobierać i wpłacać zaliczki na podatek od wynagrodzeń zatrudnionych w Polsce pracowników, nawet jeżeli ona sama nie ma w Polsce siedziby (...)
str. 39
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Zakup dla pracownika biletu miesięcznego na dojazdy do pracy a przychód podatkowy
Kupujemy bilety miesięczne dla pracowników na przejazdy komunikacją miejską. W jakiej wysokości ustalić przychód pracownika - w wysokości netto ww. biletu, czy brutto? Czy mamy (...)
str. 40
3.2.
Opodatkowanie przychodów z sezonowego najmu rzeczy ruchomych
W okresie lata (przez około trzy miesiące) wynajmuję rowery. Czy w takiej sytuacji powinienem opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych, określonych dla osób prowadzących działalność gospodarczą? Czy może (...)
str. 41
3.3.
Udokumentowanie kosztu przy zakupach na aukcjach internetowych
Kupuję różne towary na aukcjach internetowych w celu ich dalszej sprzedaży. Czasami sprzedawcami są osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, które nie wystawiają faktur. Czy wydruk komputerowy z serwisu aukcyjnego zawierający (...)
str. 45
3.4.
Zatrudnienie pracownika a prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej
Świadczę usługi stomatologiczne. Podatek płacę w formie karty podatkowej. Zamierzam zatrudnić pracownika. Czy utracę prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej? A jeżeli nie - czy stawka karty ulegnie (...)
str. 47
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Czy możliwe jest podwyższenie wartości budowli dla ustalenia podatku od nieruchomości?
Spółka od 2012 r. jest właścicielem kilku budowli, od których nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Budowle nie były ulepszane, lecz burmistrz w 2014 r. zamierza powołać (...)
str. 49
2.
Podatek od nieruchomości, gdy ZPChr jest współwłaścicielem
Jak opodatkować nieruchomość będącą współwłasnością dwóch spółek z o.o., z których jedna prowadzi na swojej części Zakład Pracy Chronionej? Zgodnie z art. 3 ust. 4 (...)
str. 50
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Moment korekty jednorazowych odpisów amortyzacyjnych na skutek otrzymania dotacji do zakupu środków trwałych - interpretacja indywidualna
Zmniejszenia (korekty) kosztów uzyskania przychodów w związku z otrzymaniem dofinansowania do zakupu środków trwałych należy dokonać w okresie, w którym dokonano jednorazowej amortyzacji. To kolejna już interpretacja organu podatkowego - (...)
str. 50
2.
Środki trwałe muszą być wykorzystywane w prowadzonej działalności - wyrok WSA
Wykorzystywanie środków trwałych do celów innych niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą wyklucza możliwość zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów. (wyrok WSA w Szczecinie (...)
str. 52
3.
Amortyzacja środków trwałych po ich ulepszeniu
Dokonaliśmy ulepszeń posiadanych środków trwałych. Jak rozliczyć poniesione nakłady? Czy amortyzacji ulepszonych środków trwałych można dokonywać przy wykorzystaniu wyższych stawek amortyzacyjnych? Wydatki poniesione na ulepszenie (...)
str. 53
4.
Zmiana wartości środka trwałego w związku z błędnie naliczoną wartością odsetek od kredytu
Wprowadziliśmy do ewidencji środek trwały, na wytworzenie którego zaciągnęliśmy kredyt. W związku z tym, jego wartość początkową zwiększyliśmy o naliczone odsetki od kredytu. Po zapłacie (...)
str. 54
5.
Amortyzacja oraz sprzedaż samochodu o wartości przekraczającej 20.000 euro
Zakupiliśmy samochód osobowy o wartości przekraczającej 20.000 euro. Jak ustalić jego wartość początkową podlegającą wpisaniu do ewidencji? Czy jest to cena nabycia, czy wspomniana kwota (...)
str. 55
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Nieusprawiedliwiona nieobecność pracownika w raportach ZUS
Pracownik w sierpniu 2014 r. przez dwa dni był nieobecny w pracy. Pierwszym dniem jego nieobecności był 22 sierpnia (piątek), a drugim 25 sierpnia (poniedziałek). (...)
str. 57
2.
Nagroda rzeczowa dla pracownika przechodzącego na emeryturę
Pracodawca, za przepracowane w firmie lata, wszystkim pracownikom odchodzącym we wrześniu 2014 r. na emeryturę wręczy na pożegnanie upominek rzeczowy. Każdej osobie zostanie przekazany sprzęt (...)
str. 58
3.
Data wyrejestrowania z ZUS członka rodziny pracownika
Pracownik na początku tego roku poinformował mnie o konieczności zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego - jako członka rodziny - niepracującej żony. Dziś przedłożył oświadczenie, z którego (...)
str. 59
4.
Zapłata do ZUS składek na FGŚP w niewielkiej kwocie
Spółka jawna zatrudnia osobę na podstawie umowy zlecenia. Zleceniobiorca w zawartej umowie ma ustalone wynagrodzenie miesięczne w kwocie 600 zł. Od podanej kwoty należne do (...)
str. 60
5.
Termin wypłaty składnika wynagrodzenia a ustalanie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
Pracownicy, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, otrzymują premię miesięczną. W myśl regulaminu, premia nie przysługuje za okresy pobierania świadczeń za czas choroby, opieki i macierzyństwa oraz jest (...)
str. 61
X.
PRAWO PRACY
1.
Ustalanie wysokości ryczałtu za nocleg dla kierowców
Zatrudniamy kierowców w transporcie międzynarodowym (jesteśmy spółką). Czy możemy ryczałty za nocleg dla tych kierowców obniżyć w regulaminie wynagradzania poniżej wysokości wynikającej z rozporządzenia w sprawie podróży służbowych, podobnie jak (...)
str. 62
2.
Ustalanie prawa do urlopu szkoleniowego i jego udzielanie
1) Niedługo rozwiąże się umowa o pracę jednego z naszych pracowników. W trakcie pracy w naszej firmie pracownik ten ukończył studia wyższe (w zakresie nauki (...)
str. 64
3.
Podstawa normalnego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe
1) Jesteśmy publicznym zakładem opieki zdrowotnej. W naszym regulaminie wynagradzania pracownicy mają zagwarantowany szereg dodatków, m.in. funkcyjny, stażowy, za pracę w pogotowiu, naukowy. Są to dodatki stałe, ustalone jako procent (...)
str. 65
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Sprawozdanie finansowe przekazane biegłemu rewidentowi
Jesteśmy spółką z o.o. podlegającą badaniu przez biegłego rewidenta. Czy spółka badana ma obowiązek przekazania oryginalnego sprawozdania finansowego biegłemu rewidentowi, czy wystarczy kserokopia potwierdzona za zgodność z oryginałem? Biegłemu (...)
str. 67
2.
Kiedy należy sporządzać skonsolidowane sprawozdanie finansowe?
Właściciel X posiada 99% udziału w jednej spółce z o.o. A i w spółce B 100% udziału. Właściciel Y posiada 99% udziału w spółce z o.o. C. W spółce z o.o. D jest 5 (...)
str. 67
3.
Grupa franczyzowa - czy istnieją powiązania w rozumieniu ustawy o rachunkowości?
Jesteśmy spółką z o.o. działającą w ramach tzw. grupy franczyzowej. Franczyzodawcą jest także spółka z o.o., która posiada 15% procent udziału w naszej spółce. Pozostałymi udziałowcami są osoby fizyczne (małżonkowie). (...)
str. 69
4.
Zgłoszenie do urzędu skarbowego prowadzenia ksiąg przez biuro rachunkowe
Czy należy zgłosić do urzędu skarbowego fakt prowadzenia ksiąg rachunkowych przez biuro rachunkowe, jeżeli księgi prowadzone są w siedzibie firmy zlecającej prowadzenie ksiąg? Zgłoszenie do urzędu skarbowego faktu prowadzenia (...)
str. 70
5.
Księgowanie korekty kosztów dotyczących lat ubiegłych
Przeprowadzona kontrola dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych wykazała, że w jednym z lat poprzednich zawyżyliśmy koszty podatkowe i bilansowe. Ponieważ nieprawidłowości dotyczą lat, w których ponieśliśmy stratę, korekta nie spowoduje (...)
str. 71
6.
Wypłata zaniżonego wynagrodzenia
W naszej spółce z o.o. wynagrodzenia są wypłacane do każdego 10 dnia następnego miesiąca. Okazało się, że błędnie zostało wypłacone wynagrodzenie dla jednego z pracowników (wynagrodzenie za listopad 2013 r.); kwota była zaniżona. (...)
str. 72
7.
Rozliczenie szkody komunikacyjnej oraz wydatków na wynajem pojazdu
Samochód służbowy uległ wypadkowi i został sprzedany jako nienadający się do naprawy. Od firmy ubezpieczeniowej otrzymano odszkodowanie. Do czasu zakupu nowego pojazdu wynajęto inny pojazd. Jak zaksięgować przedstawione zdarzenia? (...)
str. 73
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.