Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 24 (851) z dnia 20.08.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.1.
Zwolnienie z VAT usług wynajmu lokalu mieszkalnego, gdy najemca podnajmuje ten lokal innemu podmiotowi
Usługa wynajmu mieszkania podatnikowi, który następnie podnajmie je innemu podmiotowi na cele mieszkalne, może być zwolniona z VAT, o ile z umowy wynika, że lokal (...)
str. 4
1.2.
Zwolnienie z VAT dla usług związanych z ochroną zdrowia
Wydawanie przez SP ZOZ - na wniosek pacjentów - kserokopii wyników badań oraz duplikatów zaświadczeń lekarskich i psychologicznych w celach leczniczych jest zwolnione z VAT, jeżeli związane jest (...)
str. 5
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Planowane zmiany w zwolnieniach z ewidencjonowania obrotu w kasie rejestrującej
Zazwyczaj sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (dalej: osób prywatnych) ewidencjonowana jest w kasie rejestrującej. Są jednak pewne zwolnienia z ewidencjonowania. (...)
str. 6
2.
Ogłoszono jednolity tekst rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów
W Dzienniku Ustaw z 5 sierpnia 2014 r., pod poz. 1037, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 18 kwietnia 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego (...)
str. 7
3.
Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana przez Prezydenta
W dniu 5 sierpnia 2014 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o rachunkowości. Wprowadzone tą nowelizacją zmiany dotyczą (...)
str. 7
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Zakup paliwa do prywatnego samochodu pracownika w związku z odbywaną przez niego podróżą służbową - prawo pracy, podatki i ewidencja księgowa
Pracownicy niejednokrotnie odbywają podróże służbowe swoimi prywatnymi samochodami osobowymi. W tym celu ponoszą wydatki na zakup paliwa do ww. pojazdów. W artykule tym odniesiemy się (...)
str. 8
1.1.
Zwrot kosztów zakupu paliwa w aspekcie prawa pracy
Pracownikowi, który na polecenie pracodawcy wykonuje zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą (...)
str. 8
1.2.
Przychód pracownika
Zasadniczo wszelkie należności, jakie pracownik otrzymuje od pracodawcy, należą do przychodów ze stosunku pracy. Gdy jednak należności te związane są z odbyciem podróży służbowej przez (...)
str. 10
1.3.
Koszty uzyskania przychodów pracodawcy
Zasadniczo wydatki związane z podróżami służbowymi pracowników mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż z reguły wykazują one związek z przychodami pracodawcy, tj. służą (...)
str. 11
1.4.
Ujęcie w ewidencji księgowej pracodawcy
Dla celów bilansowych, inaczej niż na potrzeby podatkowe, wydatki ponoszone w związku z używaniem prywatnego samochodu pracownika do odbycia podróży służbowej nie podlegają ograniczeniom limitem (...)
str. 12
2.
Skutki podatkowe związane z udzieleniem i otrzymaniem tzw. rabatu pośredniego
W obecnie panujących realiach gospodarczych coraz częściej stosowaną metodą uatrakcyjniania form sprzedaży jest jej promowanie poprzez udzielanie różnego rodzaju rabatów w formule szerszej niż rabat udzielony bezpośredniemu (...)
str. 13
2.1.
Rozliczenie rabatu pośredniego dla celów VAT
Udzielenie rabatu pośredniego a prawo do zmniejszenia podstawy opodatkowania VAT Choć przepisy nie odnoszą się wprost do rabatów udzielanych podmiotom nieuczestniczącym bezpośrednio w transakcji (podmiotom (...)
str. 13
2.2.
Rozliczenie w przychodach i kosztach podatkowych
W ustawie o PDOP (a także w ustawie o PDOF) brak jest regulacji, które wprost odnosiłyby się do kwestii związanych z rozliczaniem ww. rabatów pośrednich. (...)
str. 15
2.3.
Ujęcie w księgach rachunkowych
Również przepisy ustawy o rachunkowości nie określają, w jaki sposób jednostki powinny ujmować w księgach rachunkowych rabaty pośrednie. W art. 28 ust. 5 ustawy o (...)
str. 17
IV.
PODATEK VAT
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Odliczanie VAT od zakupu paliwa do pojazdów samochodowych
Używamy do działalności samochód ciężarowy o ładowności powyżej 500 kg. Czy mamy prawo do odliczania 50% VAT od paliwa do tego samochodu bez przeprowadzania dodatkowego (...)
str. 18
1.2.
Kiedy nabywca rozlicza VAT z faktury korygującej "in plus"?
W marcu br. kupiliśmy towar, a od zakupu odliczyliśmy VAT. Zgodnie z postanowieniami umowy, brak zapłaty w terminie powodował podwyższenie ceny jednostkowej towaru. Ponieważ nie (...)
str. 20
1.3.
Ujęcie zakupu wyposażenia i środków trwałych w deklaracji VAT
Jak w deklaracji VAT ująć zakup składników majątku, które spełniają warunki do uznania ich za środki trwałe, ale ze względu na niską wartość (do 3.500 (...)
str. 21
1.4.
Przekazanie na potrzeby osobiste spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
W 2007 r. nabyłam od spółdzielni mieszkaniowej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (pomieszczenie garażowe) na potrzeby działalności gospodarczej, VAT z faktury został odliczony. W bieżącym (...)
str. 22
1.5.
Podatek VAT od usług świadczonych przez organizacje pozarządowe
Jesteśmy stowarzyszeniem - czynnym podatnikiem VAT - prowadzimy działalność statutową i gospodarczą. Organizujemy konferencje nieodpłatne, na które zapraszamy firmy oraz inne organizacje pozarządowe. W celu (...)
str. 24
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Przewalutowanie pożyczki w walucie obcej nie powoduje powstania podatkowych różnic kursowych - wyrok NSA
Na skutek przewalutowania na złote pożyczki otrzymanej w walucie obcej nie powstają podatkowe różnice kursowe. Różnice kursowe powstają dopiero przy spłacie pożyczki. (wyrok Naczelnego Sądu (...)
str. 25
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Nagrody i premie wypłacane z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
NSA w wyroku z 29 kwietnia 2014 r., sygn. akt II FSK 1220/12, uznał za zasadne zakwalifikowanie premii z zysku do kosztów uzyskania przychodów. Czy (...)
str. 26
2.2.
Korekta przychodu przez zakład opieki zdrowotnej
W czerwcu 2014 r. po weryfikacji dokumentacji przez NFZ, zakład opieki zdrowotnej działający w formie spółki z o.o. został zobowiązany do wystawienia faktury zmniejszającej przychody ze sprzedaży usług za 2013 r. Ponieważ sprawozdanie finansowe (...)
str. 29
2.3.
Jakie transakcje z podmiotami powiązanymi należy dokumentować?
W 2013 r. dokonane zostały przez spółkę z o.o. następujące operacje z podmiotami powiązanymi: sprzedaż wyrobów i materiałów, zakup materiałów, zakup usług konsultingowych, pożyczka. Czy wszystkie te transakcje podlegają obowiązkowi (...)
str. 30
2.4.
Obowiązek dokumentacji transakcji zawieranych przez spółkę z o.o. ze spółką komandytową
Komandytariusz (osoba fizyczna) spółki komandytowej posiada udziały w spółce z o.o., która z kolei zakupiła 50% udziałów w innej spółce z o.o. (spółka "X"). Wszystkie podmioty są podmiotami krajowymi. Czy (...)
str. 33
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Wybrane wyjaśnienia organów podatkowych
1.1.
Rozwiązanie umowy leasingu a konieczność korekty kosztów podatkowych
Podatnik, który przedwcześnie rozwiązał umowę leasingu operacyjnego, nie musi wyłączać z kosztów podatkowych opłat leasingowych zaliczonych do ww. kosztów do czasu rozwiązania tej umowy. (interpretacja (...)
str. 34
1.2.
Odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę nie może być zaliczone do kosztów podatkowych
Odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę nie może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej (...)
str. 35
1.3.
Opłaty dodatkowe związane z usługą najmu a wysokość przychodu podatkowego
Przychodem z najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym jest tylko wysokość otrzymanego (postawionego do dyspozycji) czynszu za najem. Na wysokość tego przychodu nie wpływają dodatkowe opłaty (...)
str. 35
1.4.
Opodatkowanie wynagrodzenia wspólnika za reprezentowanie i prowadzenie spraw spółki osobowej
Wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi spółki osobowej (osobie fizycznej) z tytułu reprezentacji i prowadzenia spraw tej spółki stanowi dla niego przychód z innych źródeł, który podlega opodatkowaniu (...)
str. 36
1.5.
Wydatki na studia przedsiębiorcy nie są kosztem podatkowym
Wydatki związane ze studiami przedsiębiorcy mają charakter osobisty i nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z (...)
str. 37
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Jak ująć w podatkowej księdze odnalezioną fakturę z poprzedniego roku?
W lipcu 2014 r. odnalazłem fakturę "kosztową", która została wystawiona w październiku 2013 r. Jak powinienem ująć tę fakturę w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? (...)
str. 38
2.2.
Paragon za zakup paliwa za granicą jako podstawa ujęcia kosztu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, a z podatku dochodowego rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (metoda uproszczona). W czasie wyjazdu służbowego zakupiłem za (...)
str. 39
2.3.
Aport środka trwałego w budowie a podatek dochodowy i VAT
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nabył środek trwały w budowie (ruchomość). Przy nabyciu nie wystąpił VAT naliczony. W bieżącym roku poniesiono pewne nakłady na kontynuację budowy tego środka (...)
str. 40
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Budynek niewykończony i nieużytkowany a podatek od nieruchomości
Czy od budynku, którego budowa nie została zakończona i który nie jest użytkowany, należy płacić podatek od nieruchomości? Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy (...)
str. 41
2.
Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości hali wybudowanej na gruncie przekwalifikowanym z rolnego
Posiadamy dwie działki, od których płacimy podatek rolny. Obecnie otrzymaliśmy pozwolenie na budowę hali produkcyjnej i niebawem rozpoczniemy budowę na jednej z działek. Termin oddania (...)
str. 42
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Zasady amortyzowania samochodów firmowych
W przypadku samochodu stanowiącego własność firmy, co do zasady, wydatku poniesionego na jego zakup nie należy zaliczać bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, a dopiero poprzez (...)
str. 43
2.
Zakup i instalacja urządzenia klimatyzacyjnego
W budynku biurowym zainstalowano system klimatyzacyjny składający się z agregatu schładzającego i urządzeń nawiewowych rozmieszczonych w poszczególnych pomieszczeniach. Jak rozliczyć wydatki poniesione na zakup urządzeń (...)
str. 44
3.
Rozliczenie ulgi na zakup kasy rejestrującej stanowiącej środek trwały
W sierpniu br. rozpoczęliśmy prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych. W związku z tym zakupiliśmy kasy fiskalne, które zaliczyliśmy do środków trwałych. Czy na ich (...)
str. 45
4.
Użyczenie części firmowej nieruchomości małżonce prowadzącej działalność gospodarczą
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wybudowałem budynek handlowo-usługowy i wprowadziłem go do ewidencji środków trwałych. Część budynku zamierzam użyczyć żonie na potrzeby prowadzonej przez nią (...)
str. 47
5.
Rozpoczęcie amortyzacji środków trwałych zakupionych w celu utworzenia nowych stanowisk pracy - interpretacja indywidualna
Dopiero od dnia zatrudnienia nowych pracowników, którzy będą wykorzystywali nabyte środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, wystąpi możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów naliczonych (...)
str. 49
IX.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Ulgi w zapłacie zobowiązań podatkowych
Z uwagi na przejściowe zatory płatnicze powstały u nas zaległości w opłacaniu podatków. Czy możemy w jakiś sposób uniknąć lub odroczyć moment ich zapłaty? Naczelnik (...)
str. 50
X.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składki od wypłat przekazanych zwalnianemu pracownikowi
Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem powoduje w stosunku do takiej osoby ustanie tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń w ZUS. Pracodawca w takiej sytuacji musi wypełnić (...)
str. 52
2.
Zapomoga dla pracownika na wyprawkę szkolną dla jego dziecka
Trzech pracowników naszej firmy otrzymało zapomogę na wyprawkę szkolną dla swoich dzieci. Wysokość przyznanych im z tego tytułu świadczeń uzależniliśmy od sytuacji materialnej każdego pracownika (...)
str. 55
3.
Obliczanie zasiłku macierzyńskiego przysługującego w trakcie urlopu wychowawczego
W jaki sposób obliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego pracownicy, która urodziła dziecko w okresie przebywania na urlopie wychowawczym? Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego nie (...)
str. 55
4.
Potrącenie z zasiłku w razie nieterminowego dostarczenia zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie, które wraz z dodatkiem stażowym (wypłacanym za okresy absencji chorobowej) nieznacznie przekracza kwotę najniższego wynagrodzenia. W lipcu br. pracownik chorował i dostarczył (...)
str. 57
XI.
PRAWO PRACY
1.
Czy środki ZFŚS można przeznaczyć na budowę ośrodka rekreacyjnego?
Czy ze środków zgromadzonych na koncie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych możemy sfinansować budowę ośrodka rekreacyjnego (siłownia, odnowa biologiczna), który będzie świadczył usługi przede wszystkim naszym (...)
str. 58
2.
Zapewnienie wody i innych napojów w czasie upałów
Jesteśmy zakładem pracy, w którym pracownicy zatrudnieni są głównie w biurach. Pomieszczenia nie są klimatyzowane, ale pracownicy mają zapewnione wiatraki, które chłodzą powietrze. Czy w tych warunkach, w okresach wysokich temperatur, (...)
str. 59
3.
Normy czasu pracy niepełnosprawnego w razie przedłożenia kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności
Zatrudniamy pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, który pracował w skróconych normach czasu pracy. Okres ważności orzeczenia jednak minął, a pracownik przez miesiąc pracował w ogólnych (...)
str. 60
4.
Rozliczanie czasu pracy i diet w podróży służbowej
1) Pracownik jest zatrudniony w tzw. systemie podstawowym, od poniedziałku do piątku, w godz. od 700 do 1500. W piątek (08.08.2014 r.) o godz. 100 (...)
str. 61
XII.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Pierwsze sprawozdanie finansowe za okres krótszy niż 12 miesięcy również podlega złożeniu w KRS - uchwała Sądu Najwyższego
Jeżeli w umowie spółki postanowiono, że rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, a spółka rozpoczęła działalność w pierwszej połowie roku, jej pierwszym rocznym sprawozdaniem finansowym podlegającym (...)
str. 63
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Czy prowadzenie podatkowej księgi na podstawie umowy zlecenia można uznać za praktykę w księgowości?
Czy za praktykę w księgowości można uznać 1 rok pracy na umowę zlecenia w firmie produkcyjno-handlowej nieprowadzącej usług rachunkowych? Jeśli tak - to jakie dokumenty należy przygotować, aby udowodnić prowadzenie (...)
str. 64
2.2.
Odszkodowanie z tytułu wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego działki obciążonej hipoteką
Spółdzielnia mieszkaniowa otrzymała od gminy odszkodowanie z tytułu wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, na której jest ustanowiona hipoteka stanowiąca zabezpieczenie udzielonych spółdzielni kredytów mieszkaniowych. Odszkodowanie to podlega zaliczeniu na spłatę (...)
str. 66
2.3.
Przyjęty rok obrotowy w spółkach osobowych
Czy w świetle ustawy o rachunkowości, spółki osobowe prawa handlowego (w tym spółki jawne), w których jednym ze wspólników jest osoba fizyczna, a pozostali wspólnicy mają osobowość prawną, powinny przyjąć rok (...)
str. 67
2.4.
Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci oddziału
Spółka kapitałowa wnosi aport w postaci swojego oddziału do innej spółki kapitałowej. Oddział nie posiada wyodrębnionego rachunku bankowego i wszystkie transakcje są przeprowadzane za pośrednictwem głównego konta bankowego spółki. Jak (...)
str. 69
2.5.
Przekwalifikowanie inwestycji w nieruchomość na składnik zapasów w związku z rozpoczęciem budowy domów na sprzedaż
Kilka lat temu spółka nabyła niezabudowaną działkę i ujęła ją jako składnik inwestycji w nieruchomości. Na dzień bilansowy stosowana była wycena w wartości rynkowej. Obecnie, w związku z rozszerzeniem działalności spółki, zamierzamy (...)
str. 70
3.
Wybrane pytania z dyżuru telefonicznego
3.1.
Wypłata świadczeń urlopowych dla pracowników
Ze względu na niski stan zatrudnienia wypłacamy pracownikom świadczenia urlopowe. Czy ich wypłata podlega jednorazowemu odniesieniu w koszty, czy też powinna być rozliczana za pośrednictwem rozliczeń międzyokresowych kosztów? Świadczenia (...)
str. 72
3.2.
Dofinansowanie kolonii i wczasów z ZFŚS
Z ZFŚS dofinansowujemy letni wypoczynek pracowników i ich dzieci (kolonie, obozy, wczasy). Jak rozliczyć takie wypłaty w ewidencji księgowej? Ewidencja księgowa dofinansowania letniego wypoczynku pracowników (wczasy) i ich dzieci (...)
str. 72
3.3.
Karnety na basen i siłownię dla pracowników
W okresie wiosenno-letnim dofinansowujemy naszym pracownikom zakup karnetów do centrum rekreacyjnego (basen i siłownia). Czy wydatki pokrywane ze środków obrotowych obciążają koszty działalności operacyjnej, czy pozostałe koszty operacyjne? Wydatki (...)
str. 73
3.4.
Dywidenda otrzymana w związku z posiadaniem udziałów
Nasza spółka z o.o. w związku z posiadaniem udziałów w innej spółce z o.o. otrzymała dywidendę. Jak ująć ją w księgach rachunkowych? Czy przychód należy pomniejszyć o potrącony podatek? Przychody z tytułu dywidendy (...)
str. 74
3.5.
Sezonowe wykorzystywanie środków trwałych
Czy dla celów bilansowych środki trwałe nabyte do wykorzystywania jedynie w sezonie letnim należy amortyzować podobnie jak dla celów podatkowych - tylko w miesiącach ich używania? Ustawa o rachunkowości (...)
str. 74
3.6.
Faktura otrzymana od zagranicznego dostawcy
Czy faktura (dowód księgowy) otrzymana od zagranicznego dostawcy i sporządzona w języku obcym musi być przetłumaczona na język polski? Nie istnieje obowiązek i potrzeba bieżącego tłumaczenia wszystkich otrzymanych od zagranicznych kontrahentów (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.