Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 16 (376) z dnia 20.08.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt z dnia 22 lipca 2014 r. nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, który dostępny (...)
str. 4
1.
Zwolnienia z obowiązku stosowania kas
W porównaniu do obecnie obowiązującego rozporządzenia, projekt nie przewiduje zmian w zakresie zwolnienia podmiotowego. Generalnie limit obrotów z tytułu dokonywanej sprzedaży na rzecz osób fizycznych (...)
str. 5
2.
Czynności wyłączone ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania
W § 4 projektu rozporządzenia (analogicznie jak jest obecnie) zawarto katalog czynności, do których nie mają zastosowania zwolnienia określone w § 2 i § 3 (...)
str. 5
3.
Utrata prawa do zwolnienia
W § 5 projektu rozporządzenia zawarto uregulowania określające moment utraty prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania. Generalnie utrzymana będzie zasada, że utrata prawa do zwolnienia (...)
str. 6
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Warunki pełnego odliczenia VAT od wydatków dotyczących pojazdów służbowych
Do pełnego odliczenia VAT z tytułu wydatków związanych z eksploatacją pojazdów samochodowych (których konstrukcja nie pozwala na 100% odliczenie podatku naliczonego) uprawnia przede wszystkim sposób (...)
str. 7
2.
Interpretacje organów podatkowych
Od momentu wejścia w życie nowych przepisów upłynęło już parę miesięcy, a więc pojawiły się pierwsze interpretacje podatkowe, w których organy podatkowe odnoszą się do (...)
str. 8
3.
Samochód służbowy z zamontowanym systemem GPS
Spółka posiada kilka samochodów dostawczych, którymi przedstawiciele handlowi rozwożą towar po całym województwie. Trasy przejazdu są tak ułożone, że niecelowe byłoby odstawianie tych pojazdów do (...)
str. 8
III.
Zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części
Treść art. 6 pkt 1 ustawy o VAT stanowi, że przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wyłączone spod (...)
str. 9
1.
Pojęcie przedsiębiorstwa
Przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia "przedsiębiorstwo", dlatego też konieczne jest sięgnięcie do prawa cywilnego. Definicję przedsiębiorstwa zawiera art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (...)
str. 10
2.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa w świetle ustawy o VAT
Zorganizowana część przedsiębiorstwa została zdefiniowana w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT jako zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) wyodrębniony organizacyjnie i (...)
str. 10
3.
Zbycie przedsiębiorstwa bez jego zobowiązań
W praktyce obrotu gospodarczego mogą zaistnieć sytuacje, w których przekazywane przedsiębiorstwo (jego zorganizowana część) nie będzie zawierało wszystkich wymienionych w art. 551 K.c. elementów. Pojawiają się w takim przypadku wątpliwości, (...)
str. 11
1.
Rolnik na gruncie ustawy o VAT
Rolnik ryczałtowy, to w świetle ustawy o VAT rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia (...)
str. 13
2.
Zwolnienie z VAT przy sprzedaży gruntu rolnego przez rolnika
Sprzedaż gruntów przez rolnika nie może być a priori uznana za działalność gospodarczą (vide: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 24 kwietnia (...)
str. 14
3.
Sprzedaż majątku prywatnego przez rolnika
Może być jednak tak, że dostawa przez rolnika nieruchomości gruntowej będzie stanowiła zwykłe wykonywanie prawa własności mieszczące się w ramach zarządu majątkiem prywatnym niemające cech (...)
str. 15
4.
Dostawa gruntu a ustalenie wskaźnika proporcji
Odliczanie podatku naliczonego przez podatnika na podstawie proporcji następuje wtedy, gdy nie potrafi on przyporządkować dokonanych zakupów do konkretnych (opodatkowanych i zwolnionych) czynności wykonywanych w (...)
str. 15
V.
Sprzedaż wyrobów akcyzowych a obowiązki w podatku VAT
Zamierzam otworzyć sklep spożywczy, w którym będę sprzedawała m.in. papierosy i piwo. Czy od momentu rozpoczęcia działalności muszę posiadać kasę fiskalną i być czynnym podatnikiem (...)
str. 18
1.
Zwolnienie z VAT ze względu na wysokość sprzedaży
Ze zwolnienia podmiotowego z VAT mogą korzystać tzw. drobni przedsiębiorcy, tj. podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty (...)
str. 18
2.
Obowiązek ewidencji sprzedaży w kasie rejestrującej
Obowiązek ewidencjonowania kwot obrotu i podatku należnego przy pomocy kas rejestrujących dotyczy wyłącznie podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności (...)
str. 19
VI.
Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia rzeczy a prawo do odliczenia VAT
W obrocie gospodarczym często występują zdarzenia o charakterze niezaplanowanym i niepożądanym, które wiążą się z koniecznością naprawienia powstałej wskutek tych zdarzeń szkody, m.in. poprzez zapłatę (...)
str. 20
1.
Wysokość odszkodowania a VAT
Na przestrzeni lat ukształtowała się praktyka (poparta licznym orzecznictwem sądowym, m.in. uchwałą SN z dnia 17 maja 2007 r., sygn. akt III CZP 150/06 czy (...)
str. 20
2.
Odszkodowanie za powypadkową naprawę samochodu
Firma jest czynnym podatnikiem VAT wykonującym wyłącznie czynności opodatkowane VAT. Samochód osobowy będący środkiem trwałym firmy w maju 2014 r. uległ wypadkowi. Ubezpieczyciel przyznał najpierw (...)
str. 21
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Niezaewidencjonowanie sprzedaży w kasie
W lipcu 2014 r. na rzecz osoby fizycznej dokonałem sprzedaży towaru, którą udokumentowałem fakturą. Sprzedaży tej jednak nie zarejestrowaniem w kasie fiskalnej. Czy obrót z (...)
str. 22
2.
Odliczenie ulgi na zakup kasy
W czerwcu br. kupiłem kasę fiskalną, którą ufiskalniłem w lipcu 2014 r. Kiedy mogę skorzystać z ulgi na jej zakup, jeśli dopiero w sierpniu wystąpiła (...)
str. 23
VIII.
Kasy rejestrujące w wyjaśnieniach izb skarbowych
1.
Jedna kasa fiskalna dla dwóch punktów sprzedaży
Podatnik, który prowadzi sprzedaż w dwóch punktach uzyskany obrót z tego tytułu może ewidencjonować za pomocą jednej kasy rejestrującej. Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w (...)
str. 24
2.
Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju
Definicja sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju zawarta jest w art. 2 pkt 24 i oznacza dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od wartości (...)
str. 25
3.
Warunki zwolnienia z ewidencjonowania ze względu na formę zapłaty
Dokonując sprzedaży usług podatnicy mogą korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania za pomocą kasy ze względu na formę zapłaty. Zwolnienie to określone zostało w § 2 (...)
str. 26
4.
Jednorazowa sprzedaż towaru a kasa fiskalna
W sytuacji gdy podatnik nie zamierza dokonywać sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, to jednorazowa sprzedaż na rzecz osoby prywatnej (...)
str. 27
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Wywóz towarów do zagranicznych magazynów
Przemieszczenie własnych towarów do zagranicznych magazynów jest bardzo uciążliwe dla podatników pod względem formalnym. W określonych bowiem przypadkach sam wywóz towarów do innego państwa członkowskiego, nawet gdy towar (...)
str. 28
2.
Definicja magazynu konsygnacyjnego
Aby uprościć nieco rozliczenia tego typu transakcji, ustawodawca wprowadził instytucję "magazynu konsygnacyjnego" i w sposób szczególny określił moment powstania obowiązku podatkowego dla dostawy towarów, które wprowadzone zostały (...)
str. 28
3.
Uproszczenie rozliczeń dotyczących nietransakcyjnego przemieszczenia towarów
W polskiej ustawie o VAT sposób opodatkowania towarów przemieszczanych do magazynów konsygnacyjnych położonych w innych państwach członkowskich określono w art. 20a. Regulacje te dotyczą momentu (...)
str. 29
4.
Warunki rozliczania dostaw za pośrednictwem magazynu konsygnacyjnego
Niezwykle ważne jest to, że art. 20a ustawy o VAT dotyczy dostawy towarów do miejsca odpowiadającego magazynowi konsygnacyjnemu, które położone jest w innym państwie unijnym. (...)
str. 30
1.
Rejestracja dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych
Podatnik VAT czynny, przed podjęciem czynności w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych, musi powiadomić o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienie to jest dokonywane na formularzu VAT-R, (...)
str. 31
2.
Obowiązek składania informacji podsumowujących
Zarejestrowani podatnicy VAT UE mają obowiązek składania zbiorczych informacji o dokonanych transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Informacje podsumowujące stanowią rodzaj deklaracji dla podatku od towarów i usług składanych w związku z dokonywanymi (...)
str. 32
3.
Wykreślenie podatnika VAT UE z rejestru
Jeżeli podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT UE zaprzestanie dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych, zobowiązany jest do pisemnego zgłoszenia tego faktu w terminie 15 dni od jego zaistnienia. (...)
str. 33
XI.
Czytelnicy pytają
1.
Zakup biletów lotniczych od zagranicznego przewoźnika
Dokonałem zakupu biletów lotniczych od węgierskiego przewoźnika na trasie Gdańsk–Londyn–Gdańsk. Jakie wiążą się z tym obowiązki podatkowe? Czy muszę rozliczyć import usług? Generalnie usługi, które (...)
str. 34
2.
Stawka VAT na międzynarodowy transport towarów zlecony przez polską firmę
Wykonaliśmy usługę transportu towarów na trasie Norwegia–Polska na zlecenie polskiej firmy. Czy mamy prawo do opodatkowania tej usługi stawką VAT 0%? Czy do zastosowania preferencyjnej (...)
str. 35
3.
Towary sprowadzane spoza UE w bagażu osobistym podróżnego
Pracownik naszej firmy kupił w Norwegii akcesoria biurowe, które przywiózł do Polski własnym samochodem. Na fakturze, norweski sprzedawca doliczył podatek VAT. Czy po przywiezieniu tych (...)
str. 36
4.
Przemieszczenie do innego państwa towarów służących wykonaniu usługi
Zamierzamy wykonać usługę czyszczenia suchym lodem urządzenia znajdującego się na terytorium Czech. W tym celu dokonujemy zakupu lodu od polskiego sprzedawcy, który transportuje go bezpośrednio (...)
str. 38
5.
Podatek należny od importu towarów wynikający z decyzji celnej
Nasza spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Stosujemy procedurę uproszczoną przy imporcie towarów. Dokonaliśmy błędnego naliczenia podstawy opodatkowania i urząd celny wydał decyzję o zmianie wysokości (...)
str. 39
6.
Miejsce opodatkowania usług na rzecz zagranicznej firmy zarejestrowanej w Polsce
Wykonaliśmy usługę malowania części jachtów na zlecenie zagranicznej firmy, która podała nam swój niemiecki numer VAT UE i adres siedziby na terytorium tego państwa. Po (...)
str. 40
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Ogólne zasady wyliczania odsetek od zaległości podatkowych
Podatnicy VAT mają obowiązek składania miesięcznych (bądź w niektórych przypadkach kwartalnych) deklaracji rozliczających podatek od towarów i usług. Deklaracje za okresy miesięczne składa się w terminie do 25. dnia miesiąca następującego (...)
str. 41
2.
Częściowa zapłata zaległości podatkowej
Mam problem z prawidłowym wyliczeniem odsetek za zwłokę od zaległości w podatku VAT. W deklaracji VAT-7 za maj 2013 r. wykazałem zobowiązanie w wysokości 40.000 zł. Zobowiązania tego nie wpłaciłem. Teraz chciałbym uregulować chociaż (...)
str. 43
3.
Odsetki przy dobrowolnej korekcie deklaracji
W przypadku gdy podatnicy pomylą się w deklaracji na niekorzyść fiskusa i dobrowolnie skorygują deklarację oraz wpłacą zaległość podatkową, mogą liczyć na niższe odsetki od tej zaległości. W myśl bowiem art. 56 § 1a (...)
str. 45
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Wybór i rezygnacja z kwartalnego sposobu rozliczeń podatku VAT
Podatek VAT nie w każdym przypadku musi być rozliczany w miesięcznych deklaracjach. Z przywileju kwartalnego rozliczania podatku VAT mogą korzystać wszyscy podatnicy, którzy spełniają określone (...)
str. 46
2.
Jak ustalić wysokość zaliczki wpłacanej przy rozliczeniach kwartalnych?
Na podstawie art. 103 ust. 2a ustawy o VAT, podatnicy niebędący małymi podatnikami w rozumieniu ustawy o VAT, którzy wybrali kwartalny sposób rozliczania podatku VAT mają obowiązek wpłacania zaliczek na podatek VAT (...)
str. 47
3.
Wysokość zaliczki przy zmianie sposobu rozliczeń
Odrębne regulacje określone w art. 103 ust. 2e ustawy, dotyczą podatników, którzy rozpoczynają dokonywanie rozliczeń za okresy kwartalne, natomiast w poprzednim kwartale rozliczali się za (...)
str. 48
4.
Rozliczenie zaliczek w przypadku korekty deklaracji
Podatnicy, którzy rozliczają VAT kwartalnie i wpłacają zaliczki na podatek, mogą mieć wątpliwości, w jaki sposób dokonać prawidłowo korekty deklaracji obejmującej okres, za który wpłacana (...)
str. 49
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XIV.
Umowa przedłużająca termin płatności zawarta przez rolnika ryczałtowego
Ustawodawca VAT pozwala na stosowanie przez rolników procedury szczególnej, powodującej, że rolnik dokonujący dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności lub świadczący usługi rolnicze, legitymujący (...)
str. 51
1.
Rolnicy ryczałtowi rozliczający VAT według procedury szczególnej
Rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa (...)
str. 51
2.
Elementy "faktury VAT RR"
W przypadku dostaw produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych przez rolników ryczałtowych, ich dokumentowanie jest dokonywane w szczególny sposób. Faktura potwierdzająca tę transakcję wystawiana jest bowiem przez nabywcę (...)
str. 52
3.
Umowne przedłużenie terminu płatności należności za produkty rolne
Nabywca produktów rolnych ma prawo do powiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem, (...)
str. 54
H.
PODATEK AKCYZOWY
1.
Zasady opodatkowania akcyzą wyrobów gazowych
Wyroby gazowe – to w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1b ustawy o podatku akcyzowym – wyroby energetyczne o kodach CN 2705 00 00, (...)
str. 56
2.
Kiedy wyroby gazowe podlegają zwolnieniu z akcyzy?
Co do zasady obrót wyrobami gazowymi jest opodatkowany podatkiem akcyzowym, tym niemniej ustawodawca przewidział również określone wyłączenia od tej reguły. Stanowi o tym art. 31b (...)
str. 57
3.
Wyroby gazowe nabywane przez wspólnotę mieszkaniową
Stosownie do art. 31b ust. 2 pkt 1 ustawy, aby czynności podlegające co do zasady opodatkowaniu akcyzą, których przedmiotem są wyroby gazowe o kodach CN (...)
str. 58
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Wartość sprzedaży uprawniająca do zwolnienia z VAT
Prowadzimy działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Czy usługi te należy wliczać do limitu obrotów uprawniającego do zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT? Jeśli tak, (...)
str. 60
2.
Odsprzedaż usług zakupionych w systemie VAT marża
Spółka zakupiła usługę turystyczną w systemie VAT marża. Czy odsprzedaż tej usługi na rzecz pracowników podlega opodatkowaniu na tych samych zasadach? W przypadku gdy podatnik, (...)
str. 61
3.
Prawo do odliczenia VAT od części zakupów
Firma rozpoczęła budowę budynku, który w 1/3 będzie wykorzystywany na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Czy możemy odliczać w wysokości 1/3 podatek VAT z faktur dokumentujących (...)
str. 62
4.
Brak akceptacji faktury a obowiązek odprowadzenia podatku należnego
W dniu 2 czerwca 2014 r. nabywca towarów upoważniony do wystawiania faktur w imieniu dostawcy, wystawił fakturę dokumentującą nabycie towaru. Ostatecznym terminem, w którym – (...)
str. 63
5.
Dostawa nieruchomości a pierwsze zasiedlenie
W 2005 r. wybudowaliśmy budynek, który przeznaczyliśmy na biuro. Podatek VAT od wydatków związanych z tą budową odliczyliśmy w całości. Obecnie zamierzamy dokonać jego sprzedaży. (...)
str. 64
6.
Adres firmowy na fakturze wystawionej przez osobę fizyczną
Czy jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą mogę na fakturach podawać zamiast adresu zamieszkania, adres, pod którym prowadzę działalność? Czy mogę podać nazwę firmy, czy (...)
str. 64
7.
Termin, w jakim organ podatkowy wydaje interpretację indywidualną
Czy w przypadku wniosku o indywidualną interpretację przepisów podatkowych organ podatkowy ma wyznaczony termin na załatwienie sprawy? Czy w sytuacji gdy z różnych przyczyn termin (...)
str. 65
8.
Zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych
W 2012 r. poniosłem wydatki na remont mieszkania. Czy obecnie mogę ubiegać się o zwrot poniesionych wydatków z otrzymanych w tym okresie faktur? Ustawa z (...)
str. 66
9.
Pismo dłużnika w sprawie przedłużenia terminu płatności należności
W dniu 22 lipca 2014 r. minęło 150 dni od terminu płatności wyznaczonego w umowie z kontrahentem. Dotąd nie zapłacił on za zakupione towary. Otrzymałem (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.