Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 9:20 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 23 (850) z dnia 10.08.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów na pytania naszego Wydawnictwa
1.1.
Ujęcie zakupu materiałów i towarów handlowych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
U podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów (dalej: PKPiR) dniem poniesienia kosztu jest - zgodnie z art. 22 ust. 6b ustawy o PDOF - dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego (...)
str. 4
1.2.
Forma powiadomienia urzędu skarbowego o prowadzeniu ksiąg rachunkowych przez biuro rachunkowe
Księgi rachunkowe mogą być prowadzone przez jednostkę albo ich prowadzenie może być powierzone przedsiębiorcy zajmującemu się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych (np. biuru rachunkowemu). O miejscu (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Planowane zmiany w przepisach ułatwiające wykonywanie działalności gospodarczej
1.1. Zmiany w PIT W Biuletynie Informacyjnym nr 19 z 1 lipca br. opisywaliśmy m.in. planowane zmiany w PIT, jakie przewiduje ustawa nowelizacyjna uchwalona przez Sejm w dniu 26 czerwca 2014 r. (druk (...)
str. 5
2.
Zaniechanie poboru podatku dochodowego w związku z umowami offsetowymi
W Dzienniku Ustaw z 28 lipca 2014 r., pod poz. 994, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie zaniechania poboru (...)
str. 8
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Faktura zakupowa w walucie obcej - rozliczenie u podatnika prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów
W praktyce gospodarczej występują przypadki, gdy podmioty gospodarcze dokonują zakupu towarów/materiałów od podmiotów krajowych, a faktura dokumentująca tę transakcję jest wystawiana w walucie obcej. W (...)
str. 9
1.1.
Rozliczenie dla celów VAT
Na wstępie należy wspomnieć, że jeżeli polski sprzedawca wystawia polskiemu nabywcy fakturę w walucie obcej, to na fakturze jest on zobowiązany do wykazania kwoty podatku (...)
str. 9
1.2.
Wycena faktury w walucie obcej na potrzeby podatku dochodowego
Gdy koszty ponoszone są w walutach obcych, to do ich przeliczenia na złote stosuje się średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia (...)
str. 11
1.3.
Ujęcie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Jak wynika z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz. U. nr 152, poz. 1475 ze zm. (zob. § 12 ust. 4 tego (...)
str. 12
2.1.
Ekwiwalenty w świetle prawa pracy
Ekwiwalenty mogą przysługiwać pracownikom na podstawie ogólnie obowiązującej ustawy Kodeks pracy, przepisów dotyczących określonych zawodów (pragmatyk zawodowych) oraz przepisów zakładowych (np. regulaminu wynagradzania). Ekwiwalent za urlop Zgodnie (...)
str. 13
2.2.
Ekwiwalenty a przychód pracowników
Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Chodzi (...)
str. 16
2.3.
Składki ZUS
Podstawę wymiaru składek w przypadku pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o PDOF osiągany z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Z art. 12 ustawy o (...)
str. 18
2.4.
Koszty uzyskania przychodów u pracodawcy
Ekwiwalenty pieniężne, o których mowa powyżej, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych, tj. gdy służą osiągnięciu przychodów lub zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła (...)
str. 20
2.5.
Ewidencja księgowa wypłaty ekwiwalentu pieniężnego
Wymienione w tym artykule ekwiwalenty, jako tzw. koszty pracownicze, obciążają koszty działalności operacyjnej pracodawcy. Mogą być one ujęte w księgach rachunkowych np. w następujący sposób (...)
str. 21
IV.
PODATEK VAT
1.
Wybrane orzecznictwo NSA
1.1.
Ulga na złe długi, gdy dłużnik nie zapłacił kwoty VAT od wierzytelności
Jeżeli dłużnik zapłaci jedynie kwotę netto wierzytelności (nie zapłaci kwoty VAT), otrzymaną wpłatę należy potraktować jako uregulowanie części wierzytelności. Od kwoty niezapłaconej (równowartości kwoty VAT) (...)
str. 21
1.2.
Do wykreślenia podatnika VAT z rejestru VAT UE konieczne jest wydanie decyzji
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT UE nie może mieć dowolnej formy - powinno nastąpić poprzez wydanie decyzji. (wyrok NSA z 16 maja 2014 r., sygn. (...)
str. 22
1.3.
Ustalenie podstawy opodatkowania VAT, gdy cena za towar określona jest w walucie obcej
Jeżeli cena za towar określona jest w walucie obcej i w tej też walucie dokonywana jest zapłata, do ustalenia podstawy opodatkowania VAT należy stosować regulacje (...)
str. 23
2.
Czy wystawienie/otrzymanie faktury pro forma powoduje jakiekolwiek skutki w VAT?
Do końca 2013 r. w ustawie o VAT nie było definicji faktury. Taką definicję wprowadzono natomiast od 1 stycznia 2014 r. (patrz - art. 2 (...)
str. 24
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Stosowanie kursów walutowych w przypadku usług rozliczanych w umownych okresach rozliczeniowych
Świadczymy usługi spedycyjne. Nasi klienci wymagają od nas wystawiania faktur tygodniowych, dekadowych czy miesięcznych za wykonane usługi. Jaki kurs stosować do przeliczenia kwot wykazanych w (...)
str. 25
3.2.
Rozliczenie VAT, gdy faktura dokumentuje sprzedaż towarów rozliczanych na zasadach ogólnych i w ramach odwrotnego obciążenia
W czerwcu br. kupiliśmy towary od innego podatnika VAT - w tym też miesiącu dostawca wystawił fakturę. Na fakturze znajdują się towary, które należy rozliczyć (...)
str. 26
3.3.
Odliczenie VAT z faktury otrzymanej w 2013 r., odnalezionej w 2014 r.
W październiku 2013 r. dokonaliśmy zakupu. Fakturę zgubiliśmy, w związku z czym nie odliczyliśmy z niej VAT. Odnaleźliśmy ją dopiero w lipcu br. Czy można (...)
str. 28
3.4.
Czy zasądzone koszty zastępstwa procesowego są kwotą brutto, czy netto?
Zawarliśmy umowę z radcą prawnym, który miał nas reprezentować w postępowaniu sądowym. Po zakończeniu sprawy radca prawny wystawił fakturę i do kwoty zasądzonej przez sąd (...)
str. 28
4.
Zmiany w zwolnieniu z VAT przy prowadzeniu zbiórek publicznych
Od 18 lipca 2014 r. obowiązują nowe, nieco zliberalizowane, zasady prowadzenia zbiórek publicznych. W związku z tym pewnych zmian dokonano także w rozporządzeniu Ministra Finansów (...)
str. 30
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Odpis na fundusz remontowy dotyczący lokalu użytkowego może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów - wyrok NSA
Tworzone przez spółdzielnie mieszkaniowe odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych, do których należą lokale mieszkaniowe oraz lokale użytkowe, obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Odpisy takie (...)
str. 31
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Wpływ zmian w VAT w zakresie pojazdów samochodowych na amortyzację i koszty podatkowe
Jak należy rozliczać koszty eksploatacji samochodów osobowych w przypadku, gdy podatnik nie zadeklaruje ich używania wyłącznie na potrzeby firmowe? Na gruncie nowych zasad w VAT, (...)
str. 33
2.2.
Wypłata odszkodowania za uszkodzenie towaru oraz otrzymanie jego zwrotu od ubezpieczyciela a koszty i przychody podatkowe
Spółka świadczy usługi magazynowo-logistyczne na rzecz innego podmiotu krajowego. Zdarza się, że nasz pracownik uszkodzi towar (np. podczas ściągania go z palety), w związku z (...)
str. 33
2.3.
Koszty zaniechanej inwestycji
Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęliśmy budowę warsztatu. Jednak obecnie podjęto decyzję o zaniechaniu tej inwestycji. Czy trzeba dokonać jej fizycznej likwidacji, by wydatki na jej (...)
str. 35
2.4.
Zastrzeżenie prawa własności rzeczy a data powstania przychodu należnego
Spółka wystawiła fakturę za sprzedaż towaru w jednym miesiącu, zaś zapłata nastąpiła w miesiącu następnym. W umowie sprzedaży jest zapis, że własność rzeczy przejdzie na (...)
str. 37
2.5.
Zwolnienie odsetek z opodatkowania podatkiem dochodowym
W lipcu br. spółka z o.o. zapłaciła odsetki od pożyczki udzielonej w czerwcu przez udziałowca z Niemiec, który posiada 90% udziałów spółki. Czy możemy skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania tych odsetek i nie (...)
str. 38
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej a obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku tej spółki - wyrok WSA
Przy wystąpieniu wspólnika ze spółki osobowej wykaz składników majątku, o którym mowa w art. 24 ust. 3a ustawy o PDOF, powinna sporządzić ta spółka (a (...)
str. 40
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Sprzedaż wycofanego z działalności gospodarczej samochodu będącego współwłasnością
W 2011 r. wprowadziłam do działalności gospodarczej (jako środek trwały) samochód osobowy, który nabyłam na współwłasność z moim ojcem (po połowie), bez prawa do odliczenia (...)
str. 41
2.2.
Zapłata przez zleceniodawcę zaległych składek ZUS za zleceniobiorców
Kontrola przeprowadzona przez ZUS wykazała, że zawarte przez naszą firmę w ubiegłych latach umowy o dzieło w swej istocie są umowami zlecenia, od których powinniśmy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i składkę na ubezpieczenie (...)
str. 43
2.3.
Wypłata wynagrodzenia zmarłego pracownika jego rodzinie
Na początku tego roku zmarł jeden z naszych pracowników. Rodzinie zmarłego wypłaciliśmy odprawę pośmiertną i ekwiwalent za niewykorzystany przez niego urlop wypoczynkowy. W wyniku błędu, od ekwiwalentu za urlop naliczyliśmy i odprowadziliśmy do ZUS (...)
str. 45
2.4.
Ustalenie daty powstania przychodu, gdy za usługi wykonane w danym miesiącu rachunek wystawiany jest w miesiącu następnym
Świadczę usługi, które rozliczane są w okresach miesięcznych. Nie rozliczam VAT i wystawiam rachunki. Rachunek za usługi wykonane w danym miesiącu wystawiam do 7. dnia (...)
str. 49
2.5.
Dochód z pracy wakacyjnej dziecka za granicą a prawo rodzica do ulgi prorodzinnej
Moja 23-letnia córka studiuje na wyższej uczelni, a w okresie wakacji pracuje we Francji na podstawie umowy o pracę, którą zawarła z tamtejszym pracodawcą. Dowiedziałam (...)
str. 50
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Ustalenie indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla używanego lokalu użytkowego - interpretacja indywidualna
Ustawa o podatku dochodowym nie wyznacza okresu, który - dla celów stosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej - uprawnia do uznania budynku (lokalu) niemieszkalnego za używany. W (...)
str. 52
2.
Wydatki na przystosowanie części budynku mieszkalnego do prowadzenia działalności gospodarczej
Podatnik na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej przeznaczył i przystosował część domu mieszkalnego. Po zakończeniu prac wprowadził wydzieloną część do ewidencji środków trwałych. Jak należy ustalić (...)
str. 53
3.
Amortyzacja wykupionego po leasingu środka trwałego
Spółka użytkowała samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego przez okres 2 lat. Czy po jego wykupie i wprowadzeniu do użytkowania można zastosować do amortyzacji (...)
str. 54
4.
Jednorazowe odpisy amortyzacyjne w roku rozpoczęcia działalności gospodarczej
W czerwcu br. podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej i zakupił kilka środków trwałych. Suma wartości początkowych nabytych składników przekroczyła kwotę limitu jednorazowej amortyzacji, z której (...)
str. 56
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składki od wynagrodzenia za pracę i zasiłku z tytułu opieki nad chorym dzieckiem
Jedna z moich pracownic przebywała w lipcu br. przez 6 dni na zwolnieniu lekarskim z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym 8-letnim dzieckiem. Organ rentowy wypłaci jej z tego tytułu (...)
str. 58
2.
Oskładkowanie dopłat do wypoczynku pracownika
Składki ubezpieczeniowe nalicza się pracownikom od podstawy wymiaru, którą stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o PDOF. Mowa tu o przychodzie osiąganym u pracodawcy z (...)
str. 59
3.
Zasiłek macierzyński dla ojca dziecka po rezygnacji z urlopu macierzyńskiego przez matkę
Pracownik-ojciec dziecka korzysta z części urlopu macierzyńskiego pozostałej po rezygnacji matki dziecka z urlopu. Czy do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku powinniśmy przyjąć wynagrodzenie za miesiące (...)
str. 60
4.
Zasiłek chorobowy dla pracownika wykonującego zlecenie po rozwiązaniu umowy o pracę
Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej do końca lipca br. Jeszcze w maju rozpoczął w naszej firmie dodatkową pracę na podstawie umowy (...)
str. 61
IX.
PRAWO PRACY
1.
Dopłaty urlopowe ze środków Funduszu
1) W naszym zakładzie funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, przewidujący dopłaty do wczasów. Jeden z pracowników złożył wniosek o przyznanie tego dofinansowania, ale odmówiono mu, (...)
str. 62
2.
Nabywanie prawa do urlopów z tytułu rodzicielstwa
Zatrudniamy pracownika, którego żona świadczy pracę na podstawie umowy zlecenia. Niedługo urodzi dziecko. Czy pracownik będzie mógł skorzystać z urlopu macierzyńskiego na to dziecko począwszy od dnia porodu, a po jego zakończeniu (...)
str. 64
3.
Rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą na urlopie wychowawczym
Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym do 20 sierpnia 2014 r. Z uwagi na konieczność likwidacji jej stanowiska pracy podjęliśmy decyzję o wypowiedzeniu jej umowy (na czas nieokreślony) z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Czy (...)
str. 65
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Obrót gotówkowy w firmie - dokumentacja i ewidencja księgowa
W jaki sposób jednostka powinna ewidencjonować w księgach rachunkowych obrót gotówkowy? Jak powinna dokumentować operacje kasowe? W ustawie o rachunkowości brak jest regulacji, które wprost wskazywałyby, w jaki sposób jednostki (...)
str. 66
2.
Wyksięgowanie z ksiąg składnika majątku w związku z jego przekazaniem byłemu małżonkowi
W związku z orzeczeniem o rozwodzie nastąpi podział majątku wspólnego małżonków wspólnie prowadzących działalność. W jaki sposób wycofać nieruchomość z ksiąg rachunkowych? Czy takie przekazanie będzie opodatkowane VAT? Wydaną byłej (...)
str. 69
3.
Inwentaryzacja środków trwałych
W IV kwartale 2013 r. przeprowadziliśmy - w drodze spisu z natury - inwentaryzację wszystkich posiadanych środków trwałych (w tym: gruntów i budynków, położonych na terenie strzeżonym). Czy należy również w 2014 r. przeprowadzić (...)
str. 70
4.
Ewidencja rozliczenia dotacji w związku z częściową likwidacją środka trwałego
Prosimy o wyjaśnienie zasad ewidencji nierozliczonej kwoty dotacji otrzymanej na budowę drogi dojazdowej w tej części, która odnosi się do likwidowanego fragmentu drogi. Ujęta na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów kwota (...)
str. 72
5.
Dokumentacja księgowa zadania publicznego
W naszej fundacji powstały wątpliwości odnośnie zapisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy... . Dotyczą one zapisu, iż zleceniodawca jest zobowiązany (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.