Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 12:07 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 56.497 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 15 (375) z dnia 10.08.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Zmiana rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku VAT
W Dzienniku Ustaw z dnia 17 lipca 2014 r., pod poz. 944 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2014 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Wykorzystywanie pojazdu do celów prywatnych
W marcu wzięliśmy w leasing samochód o ładowności powyżej 500 kg i odliczyliśmy 100% VAT naliczonego (podatek odliczamy nadal w ramach tzw. praw nabytych). Od (...)
str. 6
2.
Pojazdy z dwoma rzędami siedzeń
Posiadamy samochody z odkrytą częścią do przewozu ładunków, z dwoma rzędami siedzeń. Czy możemy odliczać 100% podatku VAT od paliwa i innych wydatków związanych z (...)
str. 7
3.
Wydatki związane z pojazdem posiadającym zaświadczenie VAT-2
Przed 1 kwietnia 2014 r. nabyłem wywrotkę z kabiną zarejestrowaną na 7 osób (samochód ciężarowy). Jak obecnie należy traktować taki pojazd? Czy jeżeli posiadam zaświadczenie (...)
str. 8
4.
Odliczenie VAT od paliwa do wynajętego samochodu
W kwietniu 2014 r. spółka wynajęła na kilka godzin samochód, który posiada zaświadczenie VAT-1. Czy można odliczyć cały VAT z faktury za najem? Czy możemy (...)
str. 8
5.
Zakup paliwa do samochodu typu van
Czy możemy odliczyć VAT od zakupu paliwa do samochodu sklasyfikowanego jako van, wykorzystywanego do działalności opodatkowanej, jeżeli mamy podpisaną umowę z kierowcą, że za kwotę (...)
str. 9
6.
Części i akcesoria do samochodu osobowego
Czy zakup nawigacji, koszulek na fotele samochodowe czy też usługi transportowej związanej z zakupionymi częściami do samochodu osobowego uprawnia do odliczenia podatku naliczonego w 50%? (...)
str. 9
7.
Kiedy sprzedaż samochodu korzysta ze zwolnienia z VAT?
W 2012 r. kupiliśmy samochód jako towar używany (zwolniony z VAT). Czy obecnie sprzedając samochód możemy zastosować zwolnienie z VAT? Był on przez nas wykorzystywany (...)
str. 10
1.
Faktura korygująca podstawą do dokonania korekty
W toku prowadzonej działalności gospodarczej często zdarzają się sytuacje obligujące podatników do wystawienia faktury korygującej. Faktura korygująca jest specyficznym rodzajem faktury, której celem jest skorygowanie (...)
str. 11
2.
Kiedy rozliczyć fakturę korygującą?
Po wystawieniu faktury korygującej pojawia się kwestia związana z jej ujęciem w odpowiednim okresie rozliczeniowym. Przepisy ustawy o VAT nie precyzują (poza przypadkami wskazanymi w (...)
str. 11
3.
Potwierdzenie odbioru faktury korygującej jako warunek konieczny dla obniżenia obrotu
W przypadkach opisanych w art. 29a ust. 13 i 14 ustawy o VAT, w których dochodzi do obniżenia podstawy opodatkowania w stosunku do podstawy określonej (...)
str. 12
4.
Zasady ogólne zamiast procedury odwrotnego obciążenia – kiedy dokonać korekty?
Spółka sprzedaje towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT i opodatkowane w ramach odwrotnego obciążenia. Przed dokonaniem sprzedaży pobiera od nabywców oświadczenie (...)
str. 13
5.
Zwrot towaru sprzedawanego w systemie VAT marża
Przedsiębiorstwo prowadzi handel samochodami opodatkowanymi w systemie VAT marża. Zdarzają się sytuacje, kiedy klient dokonuje zwrotu zakupionego samochodu. Czy w tym przypadku VAT należny powinien (...)
str. 14
1.
Zasady opodatkowania aportów
Wniesienie aportu w postaci rzeczy bądź praw do spółki prawa handlowego lub cywilnego stanowi czynność o charakterze odpłatnym w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i (...)
str. 15
2.
Dokumentowanie czynności wniesienia aportu
Czynność wniesienia aportu powinna być udokumentowana przez wnoszącego fakturą wystawioną na podmiot, do którego jest on wnoszony (art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o (...)
str. 16
3.
Ustalenie podstawy opodatkowania
Podstawą opodatkowania dla czynności wniesienia aportem rzeczy bądź praw zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT w związku z ust. 6 jest – (...)
str. 17
4.
Wniesienie aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części
W przypadku, gdy przedmiotem aportu jest całe przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, to czynność ta podlega wyłączeniu z zakresu opodatkowania VAT (art. 6 pkt 1 ustawy o VAT). Ustawa o VAT (...)
str. 18
1.
Nadleśnictwo jako podatnik VAT
Stosownie do brzmienia art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U z 2011 r. nr 12, poz. 59 (...)
str. 20
2.
Nieodpłatne świadczenie usług na gruncie ustawy o VAT
Co do zasady opodatkowaniu VAT podlegają odpłatne czynności (w tym odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju), natomiast nieodpłatne czynności objęte są zakresem ustawy o VAT (...)
str. 21
3.
Kiedy usługa jest odpłatna?
Odpłatność usługi na gruncie ustawy o VAT oznacza jej wykonanie za wynagrodzeniem (vide: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 28 czerwca 2011 (...)
str. 22
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VI.
Kasy rejestrujące w pytaniach Czytelników
1.
Wymiana kasy w ramach gwarancji a zwrot ulgi na jej zakup
W okresie gwarancji kasa uległa awarii i producent po kilku naprawach zdecydował wymienić ją na nową. Wymiana nastąpiła po 6 miesiącach od dnia zakupu. Nowa (...)
str. 23
2.
Ewidencjonowanie w kasie fiskalnej opłaty miejscowej pobieranej na rzecz gmin
Posiadamy pensjonat nad morzem. Świadczone przez nas usługi noclegowe i gastronomiczne ewidencjonujemy za pomocą kasy fiskalnej. Ponadto zobowiązani jesteśmy do pobierania i odprowadzania do gminy (...)
str. 24
3.
Czy usługi świadczone na rzecz szkoły publicznej należy ewidencjonować w kasie?
Czy wynajmując autobus z kierowcą szkole publicznej (dojazdy dzieci na basen) mieliśmy obowiązek ewidencjonowania tej usługi w kasie fiskalnej? Przepis art. 111 ust. 1 ustawy (...)
str. 26
VII.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Kasa fiskalna po wznowieniu działalności
Podatnik w maju 2013 r. przekroczył limit uprawniający do zwolnienia z ewidencjonowania, w związku z czym od 1 sierpnia ubiegłego roku zobowiązany był do stosowania (...)
str. 26
2.
Wynajem prywatnego mieszkania
Prowadzę sklep z wyrobami medycznymi, w którym sprzedaż ewidencjonuję za pomocą kasy rejestrującej. Dodatkowo (poza prowadzoną działalnością) wynajmuję mieszkanie prywatne osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. (...)
str. 27
3.
Likwidacja jednego punktu sprzedaży
Ze względu na trudną sytuację rodzinną jestem zmuszona zlikwidować jeden punkt sprzedaży. Czy mogę przeznaczyć kasę ze zlikwidowanego sklepu na rezerwową? Czy muszę zgłaszać ten (...)
str. 28
4.
Sprzedaż telefonu pracownikowi
Czy sprzedaż pracownikom telefonów komórkowych (dotychczas używanych przez nich do celów służbowych), podlega zwolnieniu z ewidencjonowania w kasie fiskalnej? [pytanie 847154] Komentarz 1 Telefon to (...)
str. 29
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
VIII.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w transakcjach karuzelowych
Mechanizm oszustwa karuzelowego jest to – w dużym uproszczeniu – przepływ towarów pomiędzy dwoma (lub więcej) kontrahentami mającymi siedziby w państwach członkowskich, organizowany w taki (...)
str. 30
IX.
Czytelnicy pytają
1.
Zakup na raty urządzeń znajdujących się w Polsce
Na podstawie umowy najmu użytkowaliśmy urządzenie znajdujące się w naszym zakładzie na terytorium Polski. Zagraniczny sprzedawca zarejestrowany dla potrzeb podatku VAT w Niemczech wystawił nam (...)
str. 34
2.
Rejestracja dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych a stawka VAT 0%
Wystawiliśmy fakturę dokumentującą dostawę wewnątrzwspólnotową wpisując na niej nasz NIP bez prefiksu PL. Dokonaliśmy rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, ale nie otrzymaliśmy jeszcze decyzji o nadaniu numeru (...)
str. 36
X.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Sprzedaż towarów nieprzemieszczanych do innego państwa
Dokonaliśmy zakupu matryc niezbędnych przy produkcji towarów na zamówienie norweskiej firmy. Matryce te nie opuszczają terytorium Polski. Koszt ich zakupu refakturowaliśmy na firmę z Norwegii. (...)
str. 37
2.
Świadczenie usług spedycyjnych poza terytorium kraju
Świadczymy usługi polegające na organizacji transportu towarów na terytorium Niemiec. W sytuacji gdy nabywcą jest niemiecka firma, wówczas wystawiamy fakturę bez podatku VAT. W przypadku (...)
str. 38
3.
Import usług dotyczący eksportowanych towarów
Eksportujemy towary poza terytorium UE, wywożąc je własnym transportem. Nasz transport jest ubezpieczony poza granicami kraju, przy czym formalności z tym związane załatwia zagraniczna agencja (...)
str. 38
4.
Dostawa towarów na rzecz polskiego oddziału zagranicznej firmy
Nabywcą zakupionych w naszej firmie produktów jest oddział amerykańskiej firmy zarejestrowany w Polsce. Oddział ten będzie wykorzystywał zakupione towary do produkcji, w fabryce położonej w (...)
str. 39
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Odliczenie VAT od wydatków na samochody w przypadku rozliczania podatku według wskaźnika proporcji
Co do zasady podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług wówczas, gdy zakupy te służą wykonywanym przez niego czynnościom opodatkowanym. (...)
str. 40
2.
Korekta VAT naliczonego przy zmianie sposobu wykorzystywania pojazdu
Pewne trudności może sprawić podatnikom prawidłowe rozliczenie podatku VAT w przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu. Chodzi tu o sytuację, w której początkowo samochód był wykorzystywany do (...)
str. 41
3.
Jak skorygować VAT przy sprzedaży samochodu?
System korekt dotyczy także sytuacji, w której w okresie korekty nastąpi sprzedaż samochodu, przy nabyciu którego podatnikowi przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jeżeli (...)
str. 42
F.
VAT OD PODSTAW
XII.
Jak wyliczyć podstawę opodatkowania przy krajowej dostawie towarów lub usług?
Na mocy art. 29a ustawy o VAT – podstawą opodatkowania jest generalnie wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma (...)
str. 44
1.
Obniżenie podstawy opodatkowania
Podstawę opodatkowania obniża się o: 1) kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen; 2) wartość zwróconych towarów i opakowań, z zastrzeżeniem art. 29a (...)
str. 44
2.
Szczególne zasady ustalania podstawy opodatkowania
Zgodnie z art. 29a ust. 2 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania przy nieodpłatnym przekazaniu towarów, o którym mowa w art. 7 ust. 2, jest cena (...)
str. 45
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XIII.
Jak podatnik zwolniony z VAT może skorygować fakturę?
Na podstawie art. 106b ust. 2 ustawy o VAT, podatnik nie jest zobowiązany do wystawiania faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie (...)
str. 47
H.
PODATEK AKCYZOWY
XIV.
Czy węglowy brykiet grillowy podlega opodatkowaniu akcyzą?
Wyroby akcyzowe – to w myśl w art. 2 ust. 1 pkt 1 i pkt 1a ustawy o podatku akcyzowym – wyroby węglowe określone w poz. 19–21 załącznika nr 1 do ustawy. Zgodnie z tym załącznikiem do wyrobów węglowych zaliczamy: (...)
str. 51
1.
Stanowisko Ministra Finansów w sprawie akcyzy na grillowy brykiet węglowy
Ustalenie celu opałowego w przypadku wyrobów węglowych nie zawsze jest oczywiste czego przykładem jest błędna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, zmieniona następnie z urzędu (...)
str. 51
2.
Warunki zwolnienia z akcyzy
W związku z jednoznacznym rozstrzygnięciem, iż grillowy brykiet węglowy jest wyrobem akcyzowym, warto przeanalizować, czy ciążąca na tym wyrobie akcyza może znacząco wpłynąć na jego (...)
str. 53
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Faktura zakupu wystawiona na dwóch współwłaścicieli towaru
Wspólnie z ojcem kupiliśmy maszynę, gdzie – zgodnie z umową – jestem jej właścicielem w 40%. Mam fakturę wystawioną na dwóch nabywców. Czy mogę odliczyć (...)
str. 56
2.
Jak skorygować rachunek wystawiony po utracie prawa do zwolnienia z VAT?
W 2013 r. moja firma korzystała ze zwolnienia podmiotowego z VAT i za wykonane usługi wystawiała rachunki. W grudniu przeoczyliśmy przekroczenie limitu zwolnienia i teraz (...)
str. 56
3.
Zaliczka otrzymana w okresie korzystania ze zwolnienia z VAT
Do 30 kwietnia prowadziłem działalność jako podatnik zwolniony z VAT ze względu na wysokość sprzedaży. Od 1 maja jestem czynnym podatnikiem VAT. W kwietniu otrzymałem (...)
str. 57
4.
Kaucja przy usłudze najmu
Jako czynny podatnik VAT prowadzę działalność gospodarczą. Jeden z posiadanych przeze mnie lokali wynająłem spółce z o.o. na biuro. Wynajmujący wpłacił kaucję na wypadek zniszczeń. (...)
str. 58
5.
Sprzedawca nie może wystawić noty korygującej
Czy w sytuacji gdy popełniłem błąd przy wystawianiu faktury dotyczący numeracji, muszę wystawić fakturę korygującą, czy też wystarczy, że tego typu pomyłkę skoryguję notą korygującą? (...)
str. 58
6.
Sprzedaż towaru zakupionego od rolnika ryczałtowego
Spółka kupuje słomę od rolników ryczałtowych ze stawką VAT 8%. Słoma ta bez przetwarzania jest następnie sprzedawana innej firmie. Jaką stawkę należy zastosować przy jej sprzedaży 8% czy (...)
str. 59
7.
Dzierżawa prywatnej nieruchomości przez wspólnika spółki jawnej
Spółka jawna ma dwóch udziałowców, z których jeden posiada 90% udziałów, a drugi 10%. Spółka wydzierżawia od jednego z udziałowców nieruchomość na potrzeby prowadzonej działalności (...)
str. 60
8.
Termin odliczenia VAT naliczonego z faktury otrzymanej po wykonaniu usługi
Spółka zakupiła w styczniu 2014 r. usługę. Usługa została wykonana w styczniu i w tym samym miesiącu wystawiona została faktura. Spółka otrzymała fakturę dopiero w (...)
str. 61
9.
Korekta podatku naliczonego w ramach ulgi na złe długi w okresie zawieszenia działalności gospodarczej
W dniu 1 stycznia 2014 r. zawiesiłem działalność na dwa lata. Okazało się jednak, że w deklaracji za lipiec mam obowiązek skorygowania podatku naliczonego w (...)
str. 62
10.
Kiedy mały podatnik rozliczający VAT kasowo odlicza podatek naliczony?
Jestem małym podatnikiem rozliczającym VAT metodą kasową. W marcu 2014 r. uregulowałem 90% należności za zakupione towary, natomiast pozostałe 10% należności zapłaciłem dopiero w lipcu. (...)
str. 63
11.
Usługa budowlana wykonana na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej
Czy dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego przy usługach budowlanych znaczenie ma status nabywcy? Wykonałem w lipcu taką usługę na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności (...)
str. 63
12.
Wierzyciel i dłużnik jako podmioty powiązane – czy można skorzystać z ulgi na złe długi?
Czy jako dłużnik muszę skorygować VAT naliczony ze względu na nieuregulowanie należności, skoro pomiędzy mną a wierzycielem istnieją powiązania rodzinne, o których mowa w art. (...)
str. 64
13.
Brak obowiązku wystawienia faktury końcowej przy całkowitym uregulowaniu należności w formie zaliczki
Jak udokumentować transakcję w przypadku gdy w formie trzech zaliczek kontrahent uregulował już całą należność za usługę? Czy wystarczające będą tylko faktury zaliczkowe, czy trzeba (...)
str. 65
14.
Konsekwencje zastosowania błędnej stawki VAT na fakturze
W styczniu 2014 r. wystawiłem fakturę za usługę stosując 8% stawkę podatku VAT, zamiast stawki podstawowej. VAT należny rozliczyłem w deklaracji za styczeń 2014 r. (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
1.
Zmiana rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług
W Dzienniku Ustaw z dnia 17 lipca 2014 r., pod poz. 944 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2014 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.