Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 14 (374) z dnia 20.07.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Kolejne istotne zmiany w ustawie o VAT planowane na 2015 r.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o VAT (projekt z dnia 25 czerwca 2014 r. dostępny jest na stronie internetowej http://legislacja/rcl/gov/pl). (...)
str. 4
1.
Zmiany zasad odliczania VAT od zakupów wykorzystywanych do celów mieszanych
W projekcie zaproponowano dodanie w ustawie o VAT przepisów umożliwiających podatnikom uzgodnienie z organem podatkowym sposobu określenia proporcji przy odliczaniu VAT od wykorzystywanych przez podatnika (...)
str. 5
2.
Likwidacja zwolnienia dla usług stanowiących elementy zwolnionej z VAT usługi finansowej lub ubezpieczeniowej
W myśl art. 43 ust. 13 ustawy o VAT zwolnienie od podatku obejmuje świadczenie usługi stanowiącej element usługi zwolnionej na podstawie ust. 1 pkt 7 (...)
str. 5
3.
Doprecyzowanie przepisów dotyczących ulgi na złe długi
Projekt przewiduje dodanie w art. 89b ustawy o VAT ustępu 7, zgodnie z którym, przepisów nakładających obowiązek skorygowania przez dłużnika uprzednio odliczonego podatku naliczonego nie (...)
str. 6
4.
Zmiany w zakresie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia
Wprowadzenie mechanizmu odwrotnego obciążenia w odniesieniu do towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy miało na celu przeciwdziałanie nieprawidłowościom polegającym m.in. na wyłudzaniu zwrotów (...)
str. 6
5.
Podniesienie wysokości kaucji gwarancyjnej dla podmiotów dostarczających paliwa
Projekt zakłada zróżnicowanie wysokości kaucji gwarancyjnej, w zależności od tego, czy podatnik dostarcza paliwa, czy inne towary wrażliwe. Zaproponowano podniesienie minimalnej i maksymalnej wysokości kaucji (...)
str. 7
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Usługi rozliczane w okresach miesięcznych
Dowozimy uczniów do szkół na podstawie umowy zawartej z gminą i ustaliliśmy miesięczne okresy rozliczeń. Czy w sytuacji, gdy faktury za bilety wystawiamy np. 25 (...)
str. 8
2.
Refakturowanie częściowych kosztów usługi na pracownika
Pracownicy firmy po przepracowaniu określonej liczby lat w danej firmie mają prawo do wczasów profilaktycznych. Odpłatność pracownika wynosi 10% wartości wczasów. Obciążamy pracownika poprzez listę (...)
str. 9
III.
Ponowna rejestracja umowy leasingu samochodu z homologacją ciężarową
W grudniu 2010 r. podpisałam umowę leasingu operacyjnego dotyczącą samochodu z homologacją ciężarową o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg. Umowę tę zarejestrowałam w urzędzie skarbowym (...)
str. 10
1.
W jakiej wysokości odliczano VAT w latach 2011–2013?
Ograniczenia w prawie do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia (...)
str. 10
2.
Prawo do pełnego odliczenia VAT w okresie od stycznia do marca 2014 r.
Natomiast w okresie od stycznia do marca 2014 r. samochód z homologacją ciężarową o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg uprawniał podatnika do pełnego odliczenia VAT (...)
str. 11
3.
Konieczność rejestracji umowy leasingu jako warunek pełnego odliczenia VAT od 1 kwietnia 2014 r.
Od 1 kwietnia 2014 r. polski ustawodawca, uwzględniając ww. decyzję derogacyjną Rady z dnia 17 grudnia 2013 r., co do zasady przyjął, że samochód z (...)
str. 11
1.
Limit zwolnienia z VAT w 2014 r.
Limit obrotów uprawniający do zwolnienia z VAT wynosi 150.000 zł rocznie (u podatników rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych należy go określić w proporcji do okresu prowadzonej (...)
str. 13
2.
Utrata i rezygnacja z prawa do zwolnienia
W 2014 r. obowiązują także inne zasady rozliczania VAT w przypadku przekroczenia ustawowego limitu obrotu, uprawniającego do korzystania ze zwolnienia. Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od (...)
str. 13
3.
Czynności, które wyłączają prawo do zwolnienia z VAT
Istnieje grupa czynności, których wykonywanie przez podatnika powoduje, iż nie może on korzystać ze zwolnienia z VAT, pomimo obrotów nieprzekraczających limitu określonego w art. 113 (...)
str. 14
1.
Podmioty powiązane w rozumieniu ustawy o VAT
W ustawie o VAT brak jest regulacji, które zabraniałyby dokonywania czynności opodatkowanych VAT pomiędzy podmiotami w jakikolwiek sposób powiązanymi. Chodzi tu o powiązania o charakterze (...)
str. 15
2.
Cena transakcji ustalana przez podmioty powiązane
Ustalenie ceny towaru czy usługi należy do podmiotu, który ten towar czy usługę sprzedaje. Przepisy ustawy o VAT nie zawierają ograniczeń co do sposobu określania (...)
str. 15
3.
Przesłanki do zakwestionowania przez organ podatkowy wysokości wynagrodzenia
Nie w każdym przypadku gdy ustalone przez strony wynagrodzenie za towar czy usługę odbiega od wartości rynkowej, organ podatkowy ma podstawy do jego zakwestionowania. Będzie (...)
str. 16
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej podatnika
W 2009 r. kupiliśmy od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej samochód osobowy (zakup na umowę kupna-sprzedaży). Czy wycofanie tego samochodu z działalności gospodarczej należy opodatkować? (...)
str. 17
2.
Sprzedaż towarów po zakończeniu działalności gospodarczej
Zamierzam zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą. Pozostałe po likwidacji towary handlowe chciałbym sprzedać. Czy będę musiał odprowadzić podatek VAT od tej transakcji? Zaprzestanie przez osobę fizyczną (...)
str. 17
3.
Data powstania obowiązku podatkowego przy usługach budowlanych
Świadczymy usługi budowlane, za które firmy (usługodawcy) płacą nam po ich wykonaniu. W którym momencie powstaje u nas obowiązek podatkowy? Czy data podpisania protokołu odbioru (...)
str. 18
4.
Stawka VAT na sprzedaż budynków
Nasza spółka kupiła niezabudowany grunt, na którym w 2000 r. wybudowała kilka budynków (magazyny, budynek biurowy). W latach późniejszych dokonywane były tylko drobne remonty budynków. (...)
str. 18
VII.
Rozliczanie VAT przez spadkobierców podatnika – pytania i odpowiedzi
Czy muszę złożyć jako spadkobierca podatnika formularz VAT-Z, informujący o likwidacji działalności gospodarczej? Czy w świetle przepisów ustawy o VAT mogę kontynuować prowadzoną przez zmarłego podatnika działalność gospodarczą? (...)
str. 19
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VIII.
Kasy rejestrujące w pytaniach Czytelników
1.
Prawa i obowiązki podatnika rozpoczynającego stosowanie kas rejestrujących
W marcu br. rozpoczęłam działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę niewielki sklep z drogerią i pamiątkami. Od kiedy powinnam zainstalować kasę rejestrującą i (...)
str. 22
1.1.
Termin instalacji kasy fiskalnej
Jednak w myśl § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy do dnia 31 grudnia 2014 (...)
str. 22
1.2.
Ulga na zakup kasy
Ponieważ zakup kas wiąże się z poniesieniem znacznych wydatków przez podatnika, ustawodawca przewidział dla podatników, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie za pomocą kas w obowiązujących terminach, odzyskanie (...)
str. 23
1.3.
Obowiązki podatnika stosującego kasę rejestrującą
W myśl art. 111 ust. 3a ustawy o VAT podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani do: dokonywania wydruku paragonu fiskalnego lub faktury (...)
str. 25
2.
Przegląd techniczny kasy zainstalowanej w taksówce
Rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na przewozie osób taksówką. Obroty ewidencjonuję przy pomocy kasy rejestrującej. W jakim terminie muszę dokonać obowiązkowego przeglądu technicznego użytkowanej przeze (...)
str. 26
3.
Sprzedaż towarów na aukcji internetowej a kasa fiskalna
Od 2013 r. sprzedaję różne towary za pośrednictwem portalu internetowego. Korzystam ze zwolnienia z VAT ze względu na niskie obroty. Zazwyczaj po otrzymaniu zapłaty na (...)
str. 27
4.
Dostawa dokonywana przez rolnika
Prowadzę indywidualne gospodarstwo rolne. Nie korzystam ze statusu rolnika ryczałtowego i zarejestrowałem się jako czynny podatnik VAT. Czy w związku z tym powinienem ewidencjonować obroty (...)
str. 28
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
IX.
Czytelnicy pytają
1.
Dostawa towarów montowanych w Polsce
Dokonaliśmy sprzedaży kamery samochodowej wraz z jej montażem, na rzecz kontrahenta z Niemiec. Wartość kamery to koszt około 2.000 zł, natomiast koszt montażu to 500 (...)
str. 29
2.
Zaokrąglenia kwot ujmowanych w deklaracji i informacji podsumowującej
Dokonując zaokrąglenia kwot wykazywanych na fakturach dokumentujących WNT do dwóch miejsc po przecinku, otrzymujemy różnice w danych ujmowanych w deklaracji i informacji podsumowującej. Czy możemy w związku z tym zaokrąglać kwoty wynikające z tych (...)
str. 31
3.
Rozliczenie faktury za udział pracownika w konferencji zorganizowanej na terytorium Polski
Spółka otrzymała fakturę od zagranicznego kontrahenta za udział pracownika z konferencji organizowanej w Polsce. Na fakturze nie został naliczony podatek VAT. Czy w tej sytuacji (...)
str. 33
4.
Refakturowanie kosztów transportu towarów na zagraniczną firmę
Na zlecenie niemieckiej firmy dokonujemy obróbki materiałów, które przywożone są do naszej firmy z innego miasta w Polsce. W dniu 28 kwietnia br. towary zostały (...)
str. 34
5.
Kurs walut do przeliczania krajowych faktur
Otrzymaliśmy fakturę od polskiego przewoźnika za międzynarodowy transport towarów ze stawką 0%. W zleceniu ustalono, że płatności będą dokonane w euro. Firma transportowa dla własnych (...)
str. 36
6.
Świadczenie usług budowlanych poza terytorium kraju na rzecz polskiej firmy
Wykonujemy usługi budowlane w Niemczech na zlecenie polskiego podatnika, który jest generalnym wykonawcą. Inwestorem jest niemiecki przedsiębiorca zarejestrowany dla potrzeb VAT w tym państwie. Czy (...)
str. 37
7.
Rozliczenie usług transportowych świadczonych i nabywanych w obrocie z zagranicą
Świadczymy usługi transportu towarów na zlecenie firm krajowych i zagranicznych, w tym również z państw spoza UE. Transport odbywa się na terytorium UE oraz poza (...)
str. 39
8.
Zakup na terytorium kraju samochodu sprowadzonego z UE
Zmierzamy kupić od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej samochód osobowy sprowadzony przez nią wcześniej z UE. Czy ciąży na nas obowiązek uiszczenia podatku VAT w (...)
str. 41
E.
PORADY I KOMENTARZE
X.
Data wydania towarów transportowanych przez przewoźnika
Rozpoczynamy współpracę z partnerem obsługującym zakupy internetowe. Umówiliśmy się, że towary będziemy wysyłać kurierem bezpośrednio do ostatecznego nabywcy, który zamówił je u naszego partnera (pośrednika). Wystawiamy fakturę za sprzedane towary naszemu (...)
str. 42
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Odpowiedzialność podatnika VAT za sporządzanie deklaracji i wpłatę zobowiązania podatkowego
Podatnik VAT ponosi pełną odpowiedzialność zarówno za terminowe jak i prawidłowe sporządzenie deklaracji podatkowych, a także za terminową wpłatę zobowiązania podatkowego. Zarówno w sprawach formalnych, (...)
str. 44
2.
Pełnomocnictwo do składania deklaracji VAT – wzór
Na podstawie art. 80a § 1 Ordynacji podatkowej, deklaracje, zeznania, wykazy czy informacje mogą być podpisywane przez pełnomocnika podatnika. Upoważnienie to (jak i ewentualne zawiadomienie (...)
str. 44
3.
Deklaracje w formie elektronicznej
Pełnomocnictwo do podpisywania e-deklaracji funkcjonuje niezależnie od pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji papierowych. Pełnomocnik, który ma podpisywać e-deklaracje w imieniu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej (...)
str. 45
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XII.
Zawiadomienie o skorzystaniu z ulgi na złe długi – VAT-ZD
Podatnicy korzystający z procedury tzw. ulgi na złe długi mogą "odzyskać" kwotę zapłaconego podatku należnego w sytuacji, gdy kontrahent nie uregulował należności za nabyty towar czy usługę. Ulga na złe (...)
str. 47
H.
PODATEK AKCYZOWY
XIII.
Sprzedaż nielegalnych cygar wykorzystywanych do wytwarzania papierosów
Zgodnie z art. 98 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym, za cygara lub cygaretki, biorąc pod uwagę ich właściwości i zwykłe oczekiwania konsumentów, uznaje się: (...)
str. 51
XIV.
Ubytki powstałe w trakcie przemieszczania wyrobów energetycznych zwolnionych od akcyzy
Ustawa o podatku akcyzowym w art. 32 przewiduje dla określonych wyrobów energetycznych zwolnienia od akcyzy ze względu na określone w ustawie przeznaczenie. Przedmiotowym zwolnieniem są (...)
str. 52
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Wynajem samochodu osobowego a prawo do odliczenia VAT z faktur leasingowych
W 2013 r. zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Samochód ten jest przedmiotem najmu długoterminowego. W 2013 r. odliczaliśmy w całości VAT naliczony od rat (...)
str. 54
2.
Odwrotne obciążenie – kiedy nabywca rozlicza fakturę zaliczkową?
W dniu 27 marca 2014 r. wpłaciłem zaliczkę na poczet nabycia towarów opodatkowanych na zasadzie odwrotnego obciążenia. Fakturę zaliczkową otrzymałem w kwietniu. Transakcja będzie miała (...)
str. 55
3.
Czynności świadczone przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz lokatorów
Czy spółdzielnia mieszkaniowa postępuje prawidłowo stosując zwolnienie z VAT dla usług świadczonych na rzecz lokatorów? Czy zwolnienie to jest zgodne z prawem unijnym? Na mocy (...)
str. 56
4.
Odliczenie VAT w przypadku faktury korygującej błędną nazwę nabywcy
W marcu 2014 r. otrzymaliśmy towar i fakturę zakupu zawierającą błędną nazwę nabywcy (wpisano dane innego kontrahenta). W kwietniu dotarła do nas faktura korygująca. Kiedy (...)
str. 58
5.
Symbol PKWiU na fakturze dokumentującej sprzedaż odpadów
Dokonujemy sprzedaży odpadów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Faktury dokumentujące tę sprzedaż oznaczamy jako "odwrotne obciążenie", nie umieszczamy natomiast symboli PKWiU (...)
str. 59
6.
Rozliczenie dotacji unijnej przeznaczonej na rozwój przedsiębiorstwa
Otrzymaliśmy dotację ze środków unijnych z przeznaczeniem na wprowadzenie nowego rozwiązania technologicznego w naszej firmie. Dotacja przekazywana jest w formie zaliczek zgodnie z harmonogramem zrealizowania (...)
str. 59
7.
Obowiązek złożenia deklaracji za miesiąc, w trakcie którego podatnik zawiesił działalność gospodarczą
Zawiesiłem działalność gospodarczą z dniem 15 lipca 2014 r. W lipcu nie wykonywałem już żadnych czynności opodatkowanych. Czy mimo to mam obowiązek złożenia deklaracji VAT-7 (...)
str. 60
8.
Dokumentowanie czynności wykonywanych na rzecz osób fizycznych
Czy istnieje bezwzględny obowiązek wystawienia faktury dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej w przypadku sprzedaży internetowej (krajowej)? Czy taki sam obowiązek dotyczy usług nauki języków (...)
str. 61
9.
Obowiązek podatkowy w VAT przy usługach budowlanych świadczonych na rzecz niepodatników
Świadczyłem usługę budowlaną na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Kiedy powinienem wykazać obowiązek podatkowy od tej usługi? Od 1 stycznia 2014 r. zgodnie z (...)
str. 62
10.
Odliczenie VAT z faktury dokumentującej nabycie dostępu do programu komputerowego
Zakupiliśmy usługi LEX, które są świadczone w okresie od kwietnia do grudnia 2014 r. Faktura została wystawiona w kwietniu i również w kwietniu ją otrzymaliśmy. (...)
str. 63
11.
Kiedy komitent rozlicza podatek VAT?
Czy w przypadku sprzedaży komisowej jako komitent powinienem wykazać obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych czy szczególnych? Czy jest on zależny od tego, kiedy przedmiot komisu (...)
str. 64
12.
Opodatkowanie marży przy dostawie towarów wniesionych aportem
Do spółki został wniesiony aportem samochód używany. Aport był zwolniony z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Samochód ten w spółce został zaliczony do towarów handlowych. Czy sprzedając (...)
str. 65
13.
Usługi opieki nad osobami starszymi – jaka stawka VAT?
Spółka zamierza rozszerzyć prowadzoną działalność gospodarczą o usługi pomocy społecznej. Na podstawie zezwolenia wojewody będzie odpłatnie świadczyła zarówno całodobową jak i dzienną (w godzinach od (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.