Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 11:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 14 (368) z dnia 10.07.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Zmiany dotyczące czasu pracy pracowników legitymujących się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
Ważne: Osoby legitymujące się niepełnosprawnością w stopniu znacznym bądź umiarkowanym są objęte obniżonymi normami czasu pracy, wynoszącymi 7 godzin na dobę i 35 godzin na (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składek ZUS pracownika wykonującego umowę zlecenia u własnego pracodawcy
W czerwcu br. pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy obok wynagrodzenia za pracę (820 zł) uzyskał wynagrodzenie z umowy zlecenia (600 zł) zawartej z (...)
str. 6
2.
Obliczanie wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w kilku firmach
Zatrudniliśmy w służbie bhp specjalistę, który wykonuje taką samą pracę w kilku zakładach pracy, w każdym na ułamek etatu. Jak należy obliczyć jego wynagrodzenie po (...)
str. 8
3.
Ograniczenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe na podstawie oświadczenia pracownika
Zatrudniamy pracownika, który równocześnie pracuje w innej firmie na podstawie umowy o pracę. Pracownik złożył nam na początku lipca 2014 r. oświadczenie, zgodnie z którym jego podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne (...)
str. 10
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Ubezpieczenia w ZUS w razie zatrudnienia ucznia lub studenta na okres wakacji
W okresie letnim zwiększa się zainteresowanie pracodawców zatrudnieniem ucznia lub studenta przy wykonywaniu prac sezonowych. Korzystając z pracy tej grupy osób pracodawcy mogą mieć pewne (...)
str. 12
2.
Objęcie ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym wspólnika spółki komandytowej
1) Komandytariusz w spółce komandytowej zamierza przekazać swoje udziały synowi. Od kiedy powstanie obowiązek podlegania ubezpieczeniom, a tym samym opłacania składek ZUS wobec wstępującego do (...)
str. 15
3.
Podleganie ubezpieczeniom w ZUS osoby zatrudnionej na podstawie umowy uaktywniającej
Od 1 kwietnia br. zatrudniliśmy nianię na podstawie umowy uaktywniającej do opieki nad półrocznym dzieckiem. Niania otrzymuje wynagrodzenie miesięczne w kwocie 1.300 zł. Oboje z (...)
str. 17
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Ustalanie wysokości zasiłku chorobowego gdy niezdolność do pracy powstała w pierwszym miesiącu zatrudnienia
W jaki sposób obliczyć wysokość zasiłku chorobowego dla pracownika, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w pierwszym miesiącu zatrudnienia, jeżeli w umowie (...)
str. 19
2.
Premia za obecność w pracy w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
1) Pracownicy za każdy dzień obecności w pracy otrzymują premię w wysokości 22 zł. Premia nie przysługuje w razie wystąpienia w danym miesiącu nieobecności w (...)
str. 20
3.
Uwzględnianie dodatku za pracę w porze nocnej przy ustalaniu zasiłków
Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków powinniśmy wliczać dodatek za pracę w porze nocnej? Jeżeli tak, to czy powinien być uzupełniany przed uwzględnieniem go w tej podstawie? Dodatek za pracę (...)
str. 22
4.
Obliczenie wynagrodzenia chorobowego po przekroczeniu limitu podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych
W maju br. wynagrodzenie pracownika przekroczyło roczny limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Jak należy ustalić kwotę wynagrodzenia za ten miesiąc, wliczaną do podstawy (...)
str. 23
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Ustalenie okresu wypłaty zasiłku chorobowego gdy pracownik nie stawił się na wezwanie lekarza orzecznika ZUS
1) Pracownik nieprzerwanie niezdolny do pracy z powodu choroby nie stawił się na badanie do lekarza orzecznika ZUS, a w konsekwencji zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA straciło ważność (nie wypłaciliśmy zasiłku chorobowego (...)
str. 24
2.
Płatnik składek wypłacający zasiłki może wystąpić do ZUS o ustalenie uprawnień do ich wypłaty
Czy płatnik składek, będący jednocześnie płatnikiem zasiłków, może zwrócić się do ZUS o wyjaśnienie wątpliwości związanych z ustaleniem prawa do zasiłku lub podstawy jego wymiaru? (...)
str. 26
3.
Wypłata zasiłku macierzyńskiego w razie urodzenia dziecka w czasie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownica po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego otrzymała decyzję ZUS przyznającą jej prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na 6 miesięcy. Czy powinna zwrócić się do ZUS o (...)
str. 27
V.
Emerytury i renty
1.
Prawo do emerytury po okresie pobierania zasiłku chorobowego
Pracownik przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim i pobiera zasiłek chorobowy. W połowie lipca br. ukończy wiek emerytalny i złoży wniosek o emeryturę. Od kiedy ZUS (...)
str. 28
2.
Ustalanie emerytury w sposób mieszany dla osób, które wiek emerytalny osiągną w 2014 r.
W październiku 2014 r. będę ubiegał się o emeryturę ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego. Czy moja emerytura będzie wyliczona w sposób mieszany? Tak. Dla (...)
str. 29
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Ponowne zatrudnienie pracownika, z którym rozwiązano umowę bez wypowiedzenia w związku z długotrwałą chorobą
Z długotrwale chorującym pracownikiem rozwiązaliśmy w marcu br. umowę o pracę w trybie art. 53 K.p. Obecnie zgłosił on gotowość podjęcia zatrudnienia. Czy mamy obowiązek przyjąć go do pracy? Pracodawca powinien (...)
str. 30
2.
Okres wypowiedzenia terminowych umów o pracę
Czy okres wypowiedzenia terminowej umowy o pracę jest zależny od okresu na jaki podpisano tę umowę? Odpowiedź jest twierdząca tylko w odniesieniu do umów na czas określony zawieranych z pracownikami tymczasowymi oraz umów (...)
str. 31
3.
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron
Pracownik wystąpił z wnioskiem w sprawie rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron w ciągu 5 dni od daty złożenia wniosku. Czy jeśli pracodawca nie (...)
str. 34
4.
Kryteria ochrony przedemerytalnej
Jak ustalać okres ochrony przedemerytalnej, odpowiednio do osiągnięcia wieku emerytalnego, czy nabycia uprawnień emerytalnych? Według art. 39 K.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę (...)
str. 35
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Uzupełnianie podstawy ekwiwalentu za urlop w razie nieobecności nieusprawiedliwionej
1) Pracownik, z którym rozwiązano umowę o pracę, w miesiącu poprzedzającym kilkakrotnie nie stawił się do pracy bez usprawiedliwienia. Czy za te dni należy uzupełnić (...)
str. 36
2.
Ustalenie wynagrodzenia urlopowego dla pracownika instytucji kultury
Czy dodatek specjalny przyznany pracownikowi instytucji kultury podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy? Jeżeli urlop wypoczynkowy wykorzystywany jest w okresie, na który (...)
str. 38
3.
Czy premia uznaniowa jest składnikiem zaliczanym do gwarantowanego wynagrodzenia minimalnego?
Zgodnie z umową o pracę pracownicy otrzymują wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek stażowy. Ponadto pracodawca wypłaca premie uznaniowe. Czy podlegają one zaliczeniu dla celów wynagrodzenia minimalnego? (...)
str. 39
4.
Rozliczenie zagranicznej podróży służbowej przerwanej powrotem do kraju na nocleg
Pracownik wysłany w zagraniczną podróż służbową do Czech pomiędzy pierwszym i drugim dniem wykonywania zadania korzystał z noclegu w miejscowości przygranicznej w Polsce. Jak rozliczyć poszczególne części tej podróży, jeżeli była (...)
str. 40
5.
Odprawa emerytalna dla nauczyciela
Nauczycielka religii złożyła wniosek o rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 88 Karty Nauczyciela. Czy przysługuje jej odprawa emerytalna? Nauczycielce, o której mowa w (...)
str. 42
6.
Świadczenie urlopowe dla nauczyciela zatrudnionego w publicznej placówce opiekuńczo-wychowawczej
Nauczyciele zatrudnieni przed 1 stycznia 2004 r. m.in. w domach dziecka do 1 stycznia br. byli objęci przepisami Karty Nauczyciela, a tym samym otrzymywali świadczenia (...)
str. 43
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Obowiązek wykorzystania dwóch tygodni urlopu w sposób ciągły
1) Pracownik zatrudniony od połowy ubiegłego roku w ramach umowy na czas określony, która dobiegnie końca w trakcie bieżącego roku, korzystał już z kilku krótkich części tegorocznego urlopu wypoczynkowego. (...)
str. 44
2.
Obniżenie urlopu wypoczynkowego udzielonego po urlopie bezpłatnym
1) Jak obniżyć wypoczynkowego pracownika, któremu udzielono urlopu bezpłatnego? Według art. 1552 K.p. pracownikowi, który powraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej miesiąc okresie (...)
str. 45
3.
Czy ulega przerwaniu urlop macierzyński na bliźnięta w związku z hospitalizacją jednego z dzieci?
Pracownica urodziła bliźnięta. Po upływie 13 tygodni urlopu macierzyńskiego jedno z dzieci zostało hospitalizowane. Czy pracownica może przerwać wykorzystywanie urlopu macierzyńskiego? Nie. Pracownica, która urodziła (...)
str. 47
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Wyjazd nauczyciela z uczniami na praktyki podczas jego urlopu
Nauczyciel w czasie urlopu wypoczynkowego (wakacje) wyjeżdża z grupą młodzieży na praktyki zagraniczne do Hiszpanii w ramach projektów unijnych, gdzie będzie sprawował opiekę nad uczniami. (...)
str. 48
2.
Kiedy inspektor pracy może interweniować w sprawie niewypłacania wynagrodzenia z tytułu umów cywilnych?
Zleceniodawca nie wypłacił zleceniobiorcy wynagrodzenia w wyznaczonym terminie. Czy osoba ta ma prawo zwrócić się do Inspekcji Pracy o nakazanie zleceniodawcy dokonanie wypłaty? Zakres działania (...)
str. 49
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Wstępne badania lekarskie pracownika zatrudnionego w służbie bhp wykonującego te same czynności u kilku pracodawców
Stan zatrudnienia w naszej spółce przekroczył 100 osób, w związku z czym zatrudniliśmy na część etatu specjalistę ds. bhp. Pracownik ten jest też zatrudniony w innych podmiotach, a ponadto prowadzi działalność (...)
str. 51
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Korekta dokumentów rozliczeniowych za pracownicę pobierającą w okresie urlopu wychowawczego zasiłek macierzyński
Pracownica do końca grudnia 2014 r. przebywa na urlopie wychowawczym (udzielonym na dwa lata). Z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu (złożyła pracodawcy stosowne oświadczenie). W połowie czerwca (...)
str. 53
2.
Przechowywanie dokumentów rozliczeniowych ZUS
Do 15. dnia danego miesiąca przekazujemy do ZUS w formie elektronicznej komplet dokumentów rozliczeniowych. Jak długo powinniśmy przechowywać te dokumenty? Kopie deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych (ewentualnie (...)
str. 54
3.
Ustalanie prawa do świadczeń chorobowych
1) Od 2 czerwca 2014 r. zatrudniamy pracownika, który już 30 czerwca br. dostarczył zwolnienie lekarskie. Jak ustalić okres wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia chorobowego? Wynagrodzenie chorobowe, tak jak (...)
str. 55
4.
Obliczanie podstawy wymiaru zasiłków
1) W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego uwzględniamy m.in. wynagrodzenie za luty 2014 r., w którym pracownik przez 3 dni był niezdolny do pracy z powodu choroby. W tym miesiącu obok wynagrodzenia za pracę w stałej (...)
str. 56
5.
Termin na dostarczenie przez pracodawcę do ZUS zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA pracownika
W jakim terminie należy dostarczyć zaświadczenie lekarskie, na podstawie którego pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku, jeśli pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia chorobowego z powodu trudności finansowych? Termin na dostarczenie (...)
str. 57
6.
Pierwszy urlop absolwenta
Od 4 czerwca br. zatrudniamy ubiegłorocznego absolwenta, dla którego jesteśmy pierwszym pracodawcą. Umowa została zawarta na trzy lata, a wymiar czasu pracy wynosi 2/3 etatu. Jak ustalić wymiar (...)
str. 57
7.
Zatrudnianie młodocianych
1) Zatrudniamy młodocianego w celu nauki zawodu na czas określony wynoszący 3 lata do 31 sierpnia br. Młodociany zdaje egzaminy przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną, których wyniki będą znane (...)
str. 58
8.
Rozwiązywanie umów o pracę
1) Zatrudniliśmy na zastępstwo pracownicy nieobecnej w pracy z powodu korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem (do 21 lipca 2014 r.) drugą pracownicę. Obecnie jest ona w ciąży, a termin porodu przypada na 31 lipca (...)
str. 59
9.
Dodatek wyrównawczy dla pracownika objętego ochroną po zmianie warunków pracy
W celu obniżenia kosztów pracy, pracodawca w firmie liczącej ponad 40 pracowników zwolnił kilka osób, a kilkunastu wypowiedział warunki płacy, w tym osobom w wieku przedemerytalnym. Czy chronionym pracownikom przysługuje (...)
str. 59
10.
Zakaz palenia tytoniu a palenie w firmie e-papierosów
W firmie obowiązuje zakaz palenia tytoniu. Część pracowników pali e-papierosy. Czy jest to zgodne z prawem? Tak. Tzw. e-papieros nie jest wyrobem tytoniowym w rozumieniu ustawy z dnia 9 listopada (...)
str. 60
11.
Odszkodowanie w razie wypowiedzenia umowy o pracę
Pracodawca wypowiedział umowę o pracę pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony uzasadniając tę decyzję likwidacją stanowiska pracy. Pracownik, którego obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, zwrócił się z wnioskiem o skrócenie okresu wypowiedzenia (...)
str. 60
12.
Przejęcie firmy przez spadkobierców a ZFRON
Podatnik - właściciel zakładu utracił 1 stycznia 2013 r. status zakładu pracy chronionej, ale spełniał wymogi art. 33 ust. 7b ustawy o rehabilitacji i zachował ZFRON. Czy spadkobierca kontynuując działalność (...)
str. 61
XII.
Usprawiedliwianie nieobecności w pracy
Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a (...)
str. 61
1.
Nieobecności wymagające zgody pracodawcy
Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia (§ (...)
str. 61
2.
Nieobecności wymagające jedynie poinformowania pracodawcy
Niektóre nieobecności w pracy nie wymagają zgody pracodawcy, a jedynie obligują do poinformowania o nich. W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik (...)
str. 65
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Nowe rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy
W Dzienniku Ustaw z dnia 23 czerwca 2014 r., pod poz. 817 opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 czerwca 2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych (...)
str. 66
2.
Świadczenie rehabilitacyjne przyznane w III kwartale 2014 r. podlega waloryzacji
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podlega waloryzacji wskaźnikiem obowiązującym w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień przyznanego świadczenia (art. 19 (...)
str. 66
3.
Brak prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia dla emeryta i rencisty zgodny z Konstytucją - wyrok TK
Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy trwającej po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje osobie z ustalonym prawem do emerytury lub renty z tytułu (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.