Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 8:06 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 13 (373) z dnia 10.07.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Brak sankcji za spóźnione badanie techniczne samochodu
Wykorzystanie pojazdów samochodowych wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika pozwala na pełne odliczenie VAT od ich nabycia i eksploatacji. Są to pojazdy, których sposób wykorzystywania przez (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
VAT od zakupu paliwa do samochodów z homologacją ciężarową
Ustawodawca wprowadzając 50% ograniczenie przy odliczaniu podatku naliczonego w stosunku do samochodów służących zarówno działalności gospodarczej, jak i celom prywatnym, dokonał wyliczenia wydatków objętych ww. (...)
str. 6
1.
W jakiej wysokości odliczyć VAT od kosztów naprawy?
Podatnik otrzymał od ubezpieczyciela z tytułu szkody komunikacyjnej odszkodowanie w kwocie netto z faktury dotyczącej naprawy samochodu osobowego. Czy w tej sytuacji podatnikowi przysługuje prawo (...)
str. 7
2.
Sprzedaż samochodu po naprawie powypadkowej
Prowadzę działalność opodatkowaną VAT i dla jej celów użytkowałem samochód. Z powodu kolizji drogowej samochód był remontowany. Czy mogłem odliczyć VAT z faktury za powypadkową (...)
str. 8
IV.
VAT w interpretacjach organów podatkowych
1.
Odliczanie VAT od nabycia samochodów przeznaczonych na wynajem
W odniesieniu do nabycia samochodów osobowych – o ile faktycznie będą one wykorzystywane tylko i wyłącznie w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej polegającej na ich (...)
str. 9
2.
Skutki podatkowe transakcji sprzedaży gruntu niezabudowanego
Pojedynczym, jednorazowym działaniom podmiotu dokonującego dostawy gruntu niezabudowanego nie można przypisać znamion podejmowania jakichkolwiek działań marketingowych, mających na celu dokonanie sprzedaży, które doprowadziłyby do uznania (...)
str. 10
3.
Problem z ustaleniem momentu wykonania usługi
Moment powstania obowiązku podatkowego wymaga od wykonawcy danej usługi prawidłowego określenia terminu jej wykonania. Ustawa o VAT nie definiuje tego momentu, ani w żaden sposób (...)
str. 11
1.
Obowiązek podatkowy w VAT przy kasowej metodzie rozliczeń
Mali podatnicy, stosujący kasową metodę rozliczeń rozliczają podatek VAT za okresy kwartalne na formularzu VAT-7K, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym (...)
str. 12
2.
Odliczanie VAT uzależnione od zapłaty całej należności
Zasady odliczania VAT przez małych podatników stosujących kasową metodę rozliczania tego podatku reguluje art. 86 ust. 10e ustawy o VAT. Wynika z niego, iż ww. (...)
str. 13
3.
Rozliczanie VAT po rezygnacji z metody kasowej
Mały podatnik, który rozlicza podatek VAT metodą kasową może z metody tej zrezygnować. Rezygnacja ta jest możliwa – zgodnie z art. 21 ust. 3 ustawy (...)
str. 13
1.
Zasady korzystania z ulgi na złe długi
Przepisy ustawy o VAT umożliwiają podatnikom, którzy mają trudności z uzyskaniem od kontrahenta zapłaty za towar czy usługę "odzyskanie" kwoty zapłaconego podatku od danej czynności. (...)
str. 14
2.
Korekta podatku w związku z zapłatą należności przez dłużnika
Ustawodawca w stosunku do wierzyciela, jak i do dłużnika, uregulował zasady dokonywania korekty podatku w sytuacji, gdy po zastosowaniu ulgi na złe długi należność zostanie (...)
str. 15
3.
Czy dłużnik musi korygować VAT po likwidacji działalności gospodarczej?
W dniu 31 maja 2014 r. zlikwidowałem działalność gospodarczą i 3 czerwca zostałem wykreślony z rejestru podatników VAT czynnych. Na dzień likwidacji działalności gospodarczej posiadałem (...)
str. 16
1.
Usługi związane ze zbieraniem odpadów
Co do zasady stawka podatku VAT w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2016 r. wynosi 23%, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przepisami (...)
str. 17
2.
Jaka stawka VAT na transport odpadów?
Firma wykonuje usługi związane ze zbieraniem, przetwarzaniem i unieszkodliwianiem odpadów (PKWiU 38) opodatkowane stawką 8%. W ramach tych usług firma świadczy również dla klienta usługę (...)
str. 18
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VIII.
Termin i sposób przechowywania kopii dokumentów fiskalnych
Zasadą jest, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych ewidencję obrotu i kwot podatku należnego prowadzą przy zastosowaniu (...)
str. 20
1.
Okres przechowywania dokumentów kasowych
Zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 6 ustawy w związku z § 6 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia w sprawie kas, podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących – co do zasady – obowiązani (...)
str. 21
2.
Miejsce przechowywania kopii paragonów fiskalnych
Podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących zobowiązani są do przechowywania kopii dokumentów kasowych do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania (...)
str. 22
IX.
Kasy rejestrujące w pytaniach Czytelników
1.
Kasa fiskalna przy zawieszeniu działalności – jak ustalać limit obrotów?
Na początku 2013 r. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług budowlanych głównie na rzecz przedsiębiorców oraz w niewielkim zakresie na rzecz osób prywatnych. Ze (...)
str. 23
2.
Świadczenie usług telekomunikacyjnych a kasa fiskalna
W prowadzonej działalności gospodarczej świadczymy usługi dostępu do internetu bezprzewodowego na rzecz osób prywatnych. Cena obejmuje usługę montażu, konfigurację z siecią oraz dostawę sprzętu (routera). Świadczone usługi dokumentujemy fakturami. (...)
str. 25
3.
Czynności pozbawiające prawa do zwolnienia z obowiązku stosowania kas
W najbliższym czasie zamierzam otworzyć gabinet kosmetyczny, w którym oprócz świadczonych usług będę sprzedawała kosmetyki (perfumy) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy dokonując (...)
str. 26
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Data powstania obowiązku podatkowego
Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, a jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony, obowiązek powstanie 15. dnia (...)
str. 28
2.
Odliczenie podatku naliczonego
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT w 2014 r. powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstanie obowiązek podatkowy z tytułu WNT (czyli (...)
str. 30
1.
Miejsce opodatkowania poszczególnych transakcji w łańcuchu dostaw
Przyjmuje się, iż w łańcuchu dostaw, każda z transakcji rozpatrywana jest odrębnie i dla każdej z nich miejsce opodatkowania ustala się w inny sposób. Podstawowa (...)
str. 31
2.
Opinia organów podatkowych w sprawie przyporządkowania transportu
Generalnie wyjaśnienia organów podatkowych potwierdzają stanowisko naszej redakcji w tej sprawie. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 5 marca 2014 r., (...)
str. 32
3.
Definicja eksportu pośredniego w orzecznictwie sądowym
Podobny problem dotyczący dostaw łańcuchowych był przedmiotem rozstrzygnięcia przez NSA w wyroku z 4 lutego 2011 r., sygn. akt I FSK 401/10. W stanie faktycznym, (...)
str. 34
4.
Stanowisko redakcji dotyczące wyroku NSA w sprawie eksportu w łańcuchu dostaw
Zdaniem naszej redakcji, WSA w Poznaniu w wyroku I SA/Po 589/12, słusznie uznał, że w sytuacji, gdy polski dostawca wystawił fakturę na firmę austriacką, jednak (...)
str. 36
1.
Miejsce opodatkowania usług przechowywania towarów
Dla celów VAT miejsce świadczenia usług ustala się zgodnie z art. 28b–28n ustawy o VAT oraz § 3–4 rozporządzenia w sprawie miejsca świadczenia. Usługi, które (...)
str. 37
2.
Wyrok TSUE w sprawie magazynowania towarów
W odpowiedzi na skierowane przez NSA pytania prejudycjalne dotyczące usług magazynowych, TSUE wydał 27 czerwca 2013 r. wyrok w tej sprawie (C-155/12), w którym orzekł, (...)
str. 37
3.
Stanowisko NSA dotyczące miejsca świadczenia usług przechowywania towarów
W związku z wydanym przez TSUE wyrokiem, NSA wznowił zawieszone wcześniej postępowanie i w dniu 2 kwietnia 2014 r. wydał orzeczenie (sygn. akt I FSK (...)
str. 38
XIII.
Określenie daty dokonania dostawy towarów na fakturze
Dokonujemy sprzedaży wysyłkowej towarów, które klienci zamawiają za pośrednictwem naszego sklepu internetowego. Część klientów dokonuje zapłaty z góry. Z regulaminu naszego sklepu wynika, że po otrzymaniu zapłaty prawo do rozporządzania towarem (...)
str. 39
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIV.
Świadczenie usług transgranicznych przez podatnika zwolnionego z opodatkowania
Prowadzę działalność gospodarczą, jednak ze względu na niskie obroty, dokonywana przeze mnie sprzedaż jest zwolniona z opodatkowania. Czy sprzedaż programu komputerowego klientowi z Irlandii jest dostawą towarów czy świadczeniem (...)
str. 41
1.
Warunki zwolnienia sprzedaży z opodatkowania
Zwolnienie z opodatkowania VAT przysługuje tym podatnikom, u których sprzedaż za poprzedni rok nie przekroczyła kwoty 150.000 zł (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT). (...)
str. 41
2.
Miejsce świadczenia usług i status podatkowy nabywcy
Jeśli odbiorcą usług w zakresie udzielania licencji jest podatnik, to podlegają one opodatkowaniu w miejscu, gdzie nabywca ma swoją siedzibę (art. 28b ustawy o VAT). (...)
str. 42
3.
Identyfikacja kontrahenta
Pomocne w kwestii określenia statusu podatkowego usługobiorcy mogą okazać się przepisy rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki (...)
str. 42
4.
Obowiązki formalne
Czynni podatnicy VAT, osoby prawne niebędące podatnikami oraz pozostali podatnicy (w tym zwolnieni z opodatkowania), którzy planują m.in. świadczyć usługi na rzecz podatników z krajów (...)
str. 44
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Zgłoszenie rejestracyjne na druku VAT-R
W myśl generalnej zasady określonej w art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podmiotom zarejestrowanym jako podatnicy VAT czynni, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 (...)
str. 45
2.
Termin odliczenia VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją
Co do zasady, odliczenia VAT naliczonego dokonuje się w okresie rozliczeniowym, w którym w stosunku do nabytych towarów czy usług powstał obowiązek podatkowy i nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał (...)
str. 46
3.
Rejestracja dokonana po wystawieniu faktury sprzedaży
Podatnikiem podatku VAT jest się niezależnie od tego czy podatnik dokonał rejestracji, czyli czy złożył formularz rejestracyjny VAT-R. Status podatnika zyskuje się z uwagi na (...)
str. 48
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
1.
Likwidacja spółki cywilnej w świetle przepisów ustawy o VAT
Na podstawie art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121) – przez umowę (...)
str. 49
2.
Kiedy należy złożyć formularz VAT-Z?
W myśl art. 96 ust. 6 ustawy o VAT, jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, ma obowiązek zgłosić zaprzestanie (...)
str. 52
3.
Prawo do zwrotu VAT w przypadku likwidacji spółki
Osobom, które były wspólnikami spółek osobowych w dniu ich rozwiązania (byłym wspólnikom) przysługuje prawo zwrotu różnicy podatku wykazanego w deklaracji podatkowej za okres, w którym (...)
str. 52
4.
Korygowanie deklaracji przez byłych wspólników spółki cywilnej
Fakt, że spółka osobowa została zlikwidowana i jej byli wspólnicy prowadzą już działalność gospodarczą w innej formie, bądź też w ogóle nie prowadzą już działalności (...)
str. 53
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVII.
Problem rygorystycznych warunków stosowania obniżonej akcyzy na olej opałowy skierowany do TSUE
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu postanowieniem z dnia 5 grudnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Wr 1184/11) skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne, czy art. (...)
str. 56
1.
Warunki zwolnienia z akcyzy wyrobów węglowych przeznaczonych do celów opałowych
Wyroby węglowe zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1a ustawy o podatku akcyzowym, stanowią obok wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych, energii elektrycznej i suszu tytoniowego (...)
str. 57
2.
Sprzedaż wyrobów węglowych w ilości nieprzekraczającej 200 kg
Nie zawsze sprzedaż zwolnionych od akcyzy wyrobów węglowych wiąże się z obowiązkiem wystawienia dokumentu dostawy lub dokumentu go zastępującego przez pośredniczący podmiot węglowy oraz z (...)
str. 58
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Kiedy nieodpłatne przekazanie towaru podlega opodatkowaniu VAT?
Zakład masarski podczas przerw śniadaniowych przekazuje pracownikom własne wyroby wędliniarskie. Wydanie tych wyrobów nie jest obowiązkiem pracodawcy wynikającym z przepisów BHP. Czy nieodpłatne przekazanie tych (...)
str. 60
2.
Odliczanie VAT od wydatków związanych z organizacją szkolenia
W ramach prowadzonej działalności podatnik organizuje między innymi szkolenia, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Cena szkolenia oprócz opłaty szkoleniowej obejmuje również drobny poczęstunek (kawa, herbata, (...)
str. 61
3.
Refakturowanie usług turystycznych
Spółka z o.o. organizuje program lojalnościowy dla swoich klientów, w którym jedną z nagród jest wycieczka zagraniczna połączona ze szkoleniem. W wycieczce oprócz nagrodzonych klientów mogą uczestniczyć członkowie ich rodzin, (...)
str. 62
4.
Samochód ciężarowy wykorzystywany do celów służbowych i prywatnych
W lutym 2014 r. kupiłem samochód z homologacją ciężarową N1 i odliczyłem 100% VAT. Następnie od 1 kwietnia 2014 r. uznałem, że samochód ten będę wykorzystywał również do celów prywatnych i nie złożyłem informacji (...)
str. 64
5.
Usługi rozliczane okresowo nie muszą być usługami ciągłymi
Świadczę usługi na rzecz podatnika VAT i usługi te nie mają charakteru usług ciągłych, choć umowa na ich świadczenie podpisana została na 10 miesięcy. Płatności (...)
str. 66
6.
Prawo do odliczania VAT z tytułu nabycia posiłków profilaktycznych
Na podstawie przepisów BHP jesteśmy zobowiązani do zapewnienia swoim pracownikom zatrudnionym w szczególnie uciążliwych warunkach określonych posiłków regeneracyjnych. Czy mamy prawo do odliczenia VAT z (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.