Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 13 (373) z dnia 01.07.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Opublikowano ustawę deregulującą usługowe prowadzenie ksiąg oraz inne zawody
W Dzienniku Ustaw z 10 czerwca 2014 r. pod poz. 768 opublikowano ustawę z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych (...)
str. 4
1.
Deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
Ustawa deregulacyjna wprowadza – z dniem 10 sierpnia 2014 r. – zmiany m.in. w ustawie o rachunkowości, mające na celu ułatwienie dostępu do usługowego prowadzenia (...)
str. 4
2.
Deregulacja zawodu doradcy podatkowego
Z dniem 10 sierpnia 2014 r. – w wyniku wejścia w życie przepisów ustawy deregulacyjnej – zmienią się również przepisy ustawy z dnia 5 lipca (...)
str. 5
3.
Deregulacja zawodu biegłego rewidenta
Deregulacja dostępu do zawodu biegłego rewidenta polega przede wszystkim na wprowadzeniu uproszczeń w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłego rewidenta – zaliczeniu części lub wszystkich egzaminów z (...)
str. 5
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
II.
Przekwalifikowanie składnika majątku do środków trwałych
Spółka w ubiegłym roku zakupiła urządzenie o wartości przewyższającej 3.500 zł, które miała użytkować krócej niż rok. W związku z tym nie zaliczyła tego urządzenia (...)
str. 10
1.
Zasady kwalifikowania składników do środków trwałych w świetle przepisów podatkowych i bilansowych
Definicja środków trwałych została zawarta w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości. Przez środki trwałe rozumie się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane (...)
str. 10
2.
Konsekwencje podatkowe używania dłużej niż rok składnika majątku odniesionego w koszty w dniu zakupu
Jeżeli okaże się, że faktyczny okres używania składnika w działalności gospodarczej przekroczy rok, jednostka powinna wprowadzić go do ewidencji środków trwałych i amortyzować. Dla celów (...)
str. 11
3.
Wprowadzenie do ewidencji środków trwałych urządzenia odniesionego w koszty bezpośrednio po zakupie
Wprowadzenie do ewidencji środków trwałych sprzętu, którego wartość przy zakupie została odniesiona w koszty zużycia materiałów, może przebiegać zapisami: 1. Wprowadzenie sprzętu do ewidencji środków (...)
str. 12
III.
Podział zysku w spółce komandytowej
Jesteśmy spółką komandytową, której udziałowcami są osoba fizyczna i spółka z o.o. Za 2013 r. wypracowaliśmy zysk. Czy możemy przeznaczyć zysk na kapitał zapasowy? Jakich (...)
str. 14
1.
Przeznaczenie zysku spółki komandytowej na utworzenie kapitału zapasowego i wypłaty wspólnikom
Spółka komandytowa jest spółką osobową prawa handlowego, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co (...)
str. 14
2.
Ewidencja kwot otrzymanych tytułem udziału w zysku spółki komandytowej w księgach udziałowca
Przypominamy, że spółka z o.o., która jest udziałowcem spółki komandytowej nie ujmuje w swoich księgach rachunkowych przychodów i kosztów spółki komandytowej. Dolicza je jednak na (...)
str. 16
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
IV.
Odpisywanie towarów bezpośrednio w koszty na dzień ich zakupu
Wartość zakupionych towarów odpisujemy bezpośrednio w koszty na dzień ich zakupu. Na koniec każdego miesiąca sporządzamy remanent i na jego podstawie księgujemy stan magazynowy. Czy (...)
str. 17
1.
Uproszczenie polegające na odpisywaniu wartości towarów w koszty w momencie zakupu
Przepisy art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości stanowią, iż kierownik jednostki, uwzględniając rodzaj i wartość poszczególnych grup rzeczowych składników aktywów obrotowych posiadanych przez jednostkę, może podjąć decyzję (...)
str. 17
2.
Ewidencja zakupu towarów oraz korekty kosztów o wartość niesprzedanych towarów
W razie przyjęcia uproszczenia polegającego na odpisywaniu towarów bezpośrednio w koszty na dzień ich zakupu, ewidencja zakupu oraz korekty kosztów może przebiegać następująco: 1. Zakup (...)
str. 17
V.
Nieodpłatne otrzymanie towarów w jednostce stosującej stałe ceny ewidencyjne
Jak zaksięgować nieodpłatne otrzymanie towarów w sytuacji, gdy ewidencję towarów prowadzimy według stałych cen ewidencyjnych ustalonych na poziomie cen sprzedaży brutto? Otrzymane towary zostaną sprzedane (...)
str. 20
1.
Ogólne zasady ustalania stałych cen ewidencyjnych na poziomie cen sprzedaży brutto
Zasadniczo towary na dzień ich nabycia ujmuje się w księgach rachunkowych w cenach nabycia lub zakupu, jeśli nie zniekształca to stanu tych aktywów oraz wyniku (...)
str. 20
2.
Ewidencja nieodpłatnego otrzymania towarów
Wprowadzenie otrzymanych nieodpłatnie towarów do ewidencji bilansowej powinno przebiegać za pośrednictwem konta 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne", zapisem: – Wn konto 33 "Towary", – Ma konto (...)
str. 21
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Wydatki poniesione na opracowanie wniosku o dotację a wartość początkowa środka trwałego
Ponieśliśmy wydatki związane z opracowaniem biznesplanu oraz dokumentacji związanej ze złożeniem wniosku o dotację na sfinansowanie budowy środka trwałego. Dokumenty te sporządziła na nasze zlecenie (...)
str. 23
2.
Rozliczanie w czasie kosztów remontu środka trwałego
Nasza spółka poniosła duże wydatki na remont środka trwałego. Czy koszt takiego remontu można rozliczać w czasie poprzez rozliczenia międzyokresowe czynne? Koszty remontu – co (...)
str. 24
3.
Składniki majątkowe wchodzące w skład zaplecza budowy
Nasza jednostka realizowała zadanie inwestycyjne polegające na przebudowie drogi. Czy do wartości początkowej tej drogi powinniśmy zaliczyć pozycje z kosztorysu, tj. "zaplecze budowy (zaplecze zamawiającego)"? (...)
str. 25
4.
Koszty zabezpieczenia budynku przed wpływem eksploatacji górniczej
Zakończyliśmy budowę hali magazynowej położonej na terenie górniczym, której budowa wymagała zastosowania specjalnych zabezpieczeń przed wpływami eksploatacji górniczej. Budynek został oddany do używania i przyjęty (...)
str. 27
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Nabycie udziałów innej jednostki
Kupiliśmy udziały innej spółki z o.o. Cena nabycia tych udziałów przekraczała ich wartość nominalną. Według jakiej wartości powinniśmy wprowadzić udziały do ksiąg i jak ująć (...)
str. 28
2.
Wycena udziałów w obcych jednostkach na dzień bilansowy
Jak wycenia się posiadane udziały w innych jednostkach na dzień bilansowy? W bilansie udziały zakwalifikowane do długoterminowych aktywów finansowych prezentuje się w aktywach w pozycji A.IV.3 lit. b) "Inwestycje długoterminowe w pozostałych jednostkach (...)
str. 30
3.
Ewidencja księgowa sprzedaży udziałów
Posiadane udziały w innej spółce z o.o. sprzedaliśmy za kwotę: 200.000 zł, a kupiliśmy 2 lata temu za: 175.000 zł. Po jakiej cenie zaksięgować rozchód udziałów w wyniku ich sprzedaży? Jak zaprezentować tę sprzedaż w rachunku (...)
str. 32
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Sprawozdania z operacji finansowych a naruszenie dyscypliny finansów publicznych
Czy nieprzekazanie w terminie sprawozdań Rb-N i Rb-Z jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych? Sprawozdania z operacji finansowych stanowią sprawozdania z wykonania procesów gromadzenia środków publicznych (...)
str. 34
2.
Egzekucja komornicza w księgach rachunkowych jednostki budżetowej Skarbu Państwa
Jednostka budżetowa Skarbu Państwa skierowała sprawę do komornika o ściągnięcie należności (egzekucja administracyjna). Należność główną wraz z odsetkami zaksięgowano na koncie 221. Opłatę egzekucyjną oraz (...)
str. 35
3.
Wymiana środka trwałego, otrzymanego przez SP ZOZ w ramach darowizny, na inny środek trwały
W 2013 r. SP ZOZ otrzymał – na podstawie umowy darowizny – środek trwały. Przyjęto go do używania, amortyzowano i wykorzystywano do prowadzenia działalności. W (...)
str. 36
4.
Nagrody pieniężne wypłacane przez samorządową jednostkę budżetową
Samorządowa jednostka budżetowa organizuje zawody sportowe. Dla zwycięzców tych zawodów przewidziane są nagrody pieniężne. Do jakiego paragrafu wydatków zakwalifikować wypłacane przez samorządową jednostkę budżetową nagrody (...)
str. 38
5.
Opłata za przyłączenie do sieci wodociągowej w księgach samorządowego zakładu budżetowego
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym. Zajmujemy się rozprowadzaniem wody i odbiorem ścieków. Za przyłączenie do urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych pobieramy opłatę. Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa tej opłaty? (...)
str. 38
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Zasady kwalifikowania umów leasingu dla celów bilansowych
Przedsiębiorstwo zawarło umowę leasingu operacyjnego autobusu na 36 miesięcy. Bilansowo jest to leasing finansowy. Przedmiot umowy leasingu przyjęliśmy na stan środków trwałych w wartości ofertowej (...)
str. 40
2.
Amortyzacja przedmiotu leasingu
Po zakończeniu umowy leasingu zamierzamy skorzystać z opcji wykupu. W jakim okresie powinniśmy zamortyzować leasingowany autobus? W przypadku leasingu finansowego odpisów amortyzacyjnych dokonuje się według (...)
str. 41
3.
Podział opłaty na część kapitałową i odsetkową
Jak rozliczyć opłaty leasingowe na część kapitałową i odsetkową? Jeżeli leasing jest podatkowo leasingiem operacyjnym, a księgowo leasingiem finansowym, to zazwyczaj finansujący fakturuje opłatę podstawową w jednej pozycji (kwocie). W przypadku (...)
str. 41
4.
Rozliczenie kosztów bilansowych i podatkowych przy umowie leasingu
Jak rozliczyć koszty poniesione przy umowie leasingu podatkowo – operacyjnego, a bilansowo – finansowego w rachunku podatkowym i bilansowym? Jeżeli leasing jest podatkowo leasingiem operacyjnym, (...)
str. 45
5.
Odroczony podatek dochodowy przy umowie leasingu
Jak obliczyć odroczony podatek dochodowy w poszczególnych latach trwania umowy leasingu? W sytuacji gdy dla celów podatkowych umowa leasingu ma charakter operacyjny, a dla bilansowych (...)
str. 46
6.
Wykup przedmiotu umowy leasingu
Jak zaksięgować wykup przedmiotu umowy leasingu? W świetle wyjaśnień zawartych w KSR nr 5, w przypadku nabycia przedmiotu leasingu za opłatę końcową jest on w (...)
str. 47
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Jakie dokumenty wraz ze sprawozdaniem finansowym spółka z o.o. składa do urzędu skarbowego
Czy wraz ze sprawozdaniem finansowym spółki z o.o. należy złożyć do urzędu skarbowego sprawozdanie z działalności tej spółki i uchwałę o podziale wyniku finansowego? Sprawozdania z działalności spółki z o.o. i uchwały o podziale zysku (...)
str. 48
2.
Pomoc de minimis w księgach rachunkowych
W związku z realizacją projektu finansowanego ze środków UE otrzymaliśmy zaświadczenie o pomocy de minimis w transporcie drogowym. Jak ująć wartość pomocy, wynikającą z zaświadczenia, w księgach rachunkowych? W każdym przypadku w razie udzielenia (...)
str. 48
3.
Odsetki od środków z dotacji, zgromadzonych na specjalnym rachunku bankowym
Otrzymaliśmy dotację na sfinansowanie budowy środka trwałego. Środki ulokowane zostały na wyodrębnionym rachunku bankowym (subkoncie). Jak zaksięgować odsetki naliczane przez bank od środków pieniężnych zgromadzonych na tym rachunku, (...)
str. 49
4.
Jednorazowa refundacja składek ZUS w związku z zatrudnieniem bezrobotnego
W związku z zatrudnieniem bezrobotnego skierowanego przez urząd pracy otrzymaliśmy jednorazową refundację składek ZUS. Jak zaksięgować taką refundację? Jednorazową refundację składek ZUS otrzymaną w związku z zatrudnieniem skierowanego przez (...)
str. 50
IX.
Z listów Czytelników
1.
Koszt sprzedanych produktów i zmiana stanu produktów w porównawczym rachunku zysków i strat
W której pozycji porównawczej wersji rachunku zysków i strat wykazuje się koszt sprzedanych produktów, stanowiący saldo Wn konta 70-1? Ewidencję kosztów prowadzimy na kontach zespołu 4 i 5. W przypadku (...)
str. 51
2.
Zakup nowego oprogramowania systemowego
W związku z zakończeniem wsparcia technicznego dla oprogramowania Windows XP zakupiliśmy nowe oprogramowanie systemowe. Jak zaksięgować zakup tego oprogramowania i jak rozksięgować stare oprogramowanie? Rozpatrując kwestię księgowego ujęcia (...)
str. 52
3.
Umorzenie pożyczki mieszkaniowej udzielonej ze środków ZFŚS
Pracownik, któremu udzielona została pożyczka mieszkaniowa ze środków ZFŚS, wystąpił z wnioskiem o umorzenie części tej pożyczki. Uwzględniając jego trudną sytuację finansową podjęto decyzję o umorzeniu niespłaconej części (...)
str. 53
4.
Potrącenie z wynagrodzenia pracownika nierozliczonej zaliczki
Jednemu z pracowników naszej firmy wypłacono zaliczkę na zakupy firmowe. Pracownik nie rozliczył się z tej zaliczki w terminie określonym w regulaminie. Jak zaksięgować potrącenie nierozliczonej zaliczki z wynagrodzenia pracownika? Kwoty (...)
str. 54
5.
Środki pieniężne wycofane trwale z firmy osoby fizycznej, przekraczające wartość kapitału właściciela
W przedsiębiorstwie osoby fizycznej właściciel pobierał w trakcie roku zaliczki na poczet zysków oraz były opłacane za niego z rachunku firmowego zaliczki na podatek dochodowy. Na dzień bilansowy zostały one przeksięgowane na konto (...)
str. 57
6.
Zakup telefonu na raty i jego spłata razem z miesięcznym abonamentem
Zakupiliśmy telefon komórkowy na raty. Telefon został nam wydany w dniu podpisania umowy. Otrzymaliśmy fakturę na kwotę: 600 zł netto, której płatność jest rozłożona na 18 miesięcy. Spłata będzie (...)
str. 58
7.
Informacja o zamiarze zaprzestania działalności w roku następnym w sprawozdaniu finansowym
Zarząd spółki z o.o. zastanawia się nad likwidacją spółki w przyszłym roku. Czy w informacji dodatkowej za rok bieżący należy podać informację o zamiarze zaprzestania działalności w roku następnym? Informacje (...)
str. 61
8.
Inne korekty wyniku finansowego w metodzie pośredniej rachunku przepływów pieniężnych
Co należy ująć w metodzie pośredniej rachunku przepływów pieniężnych w pozycji innych korekt? Przy sporządzaniu rachunku przepływów pieniężnych metodą pośrednią za punkt wyjścia przyjmuje się wynik finansowy netto roku (...)
str. 62
9.
Weksel własny wystawiony w celu pokrycia zobowiązania
W celu pokrycia naszego zobowiązania wystawiliśmy weksel. W jaki sposób zaksięgować wystawienie takiego weksla? Na jakim koncie ująć różnicę między sumą wekslową a niższą kwotą zobowiązania? Weksel jest papierem (...)
str. 64
10.
Refakturowanie kosztów energii elektrycznej na najemcę lokalu
Poza swoją podstawową działalnością uzyskujemy przychody z tytułu najmu pomieszczeń. Na najemców refakturujemy koszty energii elektrycznej osobną fakturą na podstawie faktycznego zużycia. Czy fakturę za energię elektryczną, która dotyczy (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.