Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 11:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 12 (372) z dnia 20.06.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Projekt zmian do rozporządzenia w sprawie zwolnień z VAT
Z dniem 18 lipca 2014 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych (Dz. U. poz. 498), (...)
str. 4
II.
Usługi kształcenia zawodowego – interpretacja ogólna Ministra Finansów
Świadczenie usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego przez podwykonawców podlega zwolnieniu od podatku VAT pod warunkiem, że są one finansowane w całości lub w części (...)
str. 5
B.
OBRÓT KRAJOWY
III.
Odliczanie VAT od nabycia i użytkowania samochodów
Z dniem 1 kwietnia 2014 r. na gruncie ustawy o VAT przyjęto, że każdy pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (ze względu (...)
str. 8
1.
Wydatki związane z transportem zakupionych części do samochodu
W firmie użytkuję samochód osobowy wykorzystywany na cele mieszane. Do tego samochodu zakupiłem części oraz akcesoria, ponosząc z tego tytułu również koszty przesyłki. Czy mogę (...)
str. 8
2.
Leasing samochodu od 1 kwietnia 2014 r.
Podatnik zawarł w dniu 17 kwietnia 2014 r. umowę leasingu, której przedmiotem jest samochód wykorzystywany zarówno w działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. Czy (...)
str. 9
3.
Informacja VAT-26 dla samochodów nabytych przed 1 kwietnia 2014 r.
Posiadam samochody osobowe zakupione w 2013 r., które wykorzystuję wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Do dnia dzisiejszego nie złożyłem informacji VAT-26, a od wydatków (...)
str. 10
4.
Jak szczegółowo prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?
Prowadzimy działalność polegającą na sprzedaży energii cieplnej i elektrycznej. Jak szczegółowe informacje należy wpisywać do ewidencji przebiegu pojazdu, głównie w pozycjach dotyczących "opisu trasy" oraz (...)
str. 11
5.
Parkowanie samochodu służbowego w miejscu zamieszkania pracownika
Spółka używa na podstawie umowy najmu samochody, które są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. Samochody te są użytkowane przez pracowników spółki w ramach wykonywania przez (...)
str. 12
6.
Samochód z dwoma rzędami siedzeń
W 2013 r. zakupiliśmy samochód z dwoma rzędami siedzeń i uzyskaliśmy zaświadczenie VAT-4. Od 1 kwietnia 2014 r. samochód ten wykorzystywany jest do działalności mieszanej. (...)
str. 14
7.
Wykazywanie VAT od wydatków na samochód w ewidencji zakupu
Czy w ewidencji zakupu VAT w przypadku gdy odliczam 50% podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdem samochodowym powinienem wpisać w rubryce "Wartość netto" całą (...)
str. 14
1.
Czy rodzaj zakupów ma wpływ na zwrot podatku?
W maju 2014 r. zakupiłem środek trwały na potrzeby prowadzonej działalności. W miesiącu tym dokonywałem także zakupów pozostałych towarów i usług związanych z działalnością opodatkowaną, (...)
str. 15
2.
Zwrot w terminie 25 dni
Jakie warunki muszę spełnić aby otrzymać zwrot w terminie 25 dni od dnia złożenia deklaracji? Czy niezapłacone w danym miesiącu faktury mogę rozliczyć w kolejnym (...)
str. 16
3.
Prawo do zwrotu przy braku sprzedaży w okresie rozliczeniowym
W maju 2014 r. dokonywałem zakupów towarów i usług, od których VAT naliczony wyniósł 25.000 zł. W miesiącu tym wykonałem roboty budowlane, które zostaną jednak (...)
str. 16
4.
Czy można wykazać różne terminy zwrotu w jednej deklaracji?
Czy w jednej deklaracji mogę podzielić kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym i w części zażądać zwrotu w terminie 60 dni, a w części (w (...)
str. 17
5.
Deklaracja złożona po obowiązującym terminie
Czy mogę wykazać nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy, w przypadku gdy składam deklarację VAT-7 po upływie terminu do jej złożenia? (...)
str. 17
6.
Korekta deklaracji z wykazanym zwrotem bezpośrednim
Jak liczy się termin zwrotu, w sytuacji gdy przed otrzymaniem zwrotu z pierwotnej deklaracji na rachunek bankowy (zwrot według deklaracji mam otrzymać w ciągu 60 (...)
str. 18
V.
Opodatkowanie zaliczek otrzymanych na poczet usług turystyki
Podstawą opodatkowania usług turystycznych jest marża pomniejszona o kwotę podatku. Marżę stanowi natomiast różnica między kwotą, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi (...)
str. 18
1.
Fundacja jako podatnik VAT
Fundacja może być ustanowiona dla realizacji zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, w szczególności takich, jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata (...)
str. 20
2.
Kiedy fundacja może odliczyć podatek VAT?
Z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wynika, iż prawo od odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu towaru/usługi przysługuje przy spełnieniu następujących przesłanek, tj.: wydatek został poniesiony przez podatnika (...)
str. 22
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.
Moment rejestracji usługi w kasie fiskalnej
Spółka w ramach prowadzonej działalności świadczy m.in. usługę administrowania cmentarzem komunalnym. Kiedy powinna ująć w kasie rejestrującej wykonanie usługi pochówku, jeśli odbywa się on w (...)
str. 24
2.
Przekroczenie limitu uprawniającego do zwolnienia z ewidencjonowania
Podatnik w prowadzonej od kilku lat działalności świadczy usługi na rzecz firm, w związku z tym nie miał obowiązku posiadania kasy fiskalnej. W okresie od (...)
str. 25
3.
Termin wykonania przeglądu technicznego kasy fiskalnej
Firma od 20 lipca 2012 r. w prowadzonej działalności użytkuje jedną kasę fiskalną. W jakim terminie należy dokonywać przeglądu technicznego tej kasy? Podstawowe obowiązki, o (...)
str. 26
1.
Żądanie wydania paragonu z NIP nabywcy
Na każde żądanie klienta sprzedawca powinien umieścić NIP nabywcy na paragonie fiskalnym. Umieszczenie NIP nabywcy nie jest warunkowane wartością transakcji sprzedaży. Tak orzekł Wojewódzki Sąd (...)
str. 27
2.
Korekta obrotu zaewidencjonowanego w kasie fiskalnej
Obowiązkowe dane, jakie powinna zawierać ewidencja zwrotów towarów i uznanych reklamacji towarów i usług, które skutkują zwrotem całości lub części należności (zapłaty) z tytułu sprzedaży (...)
str. 28
IX.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Utrata prawa do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy
Działalność gospodarczą prowadzę od 2011 r. Ze względu na niskie obroty zwolniony jestem z obowiązku instalacji kasy rejestrującej. W maju br. na rzecz osoby prywatnej (...)
str. 29
2.
Kasa fiskalna w przedszkolu
Prowadzę niepubliczne przedszkole. Czy po przekroczeniu limitu 20.000 zł, obrót uzyskany z tytułu "czesnego" za pobyt dziecka w przedszkolu powinnam ewidencjonować w kasie fiskalnej? [pytanie (...)
str. 30
3.
Kiedy odliczyć ulgę na zakup kasy?
W kwietniu br. zakupiłam kasę fiskalną oraz dokonałam jej fiskalizacji. Jednak do dnia dzisiejszego nie została ona uruchomiona (brak sprzedaży na rzecz osób prywatnych). Kiedy (...)
str. 31
4.
Sprzedaż towarów wyłączonych ze zwolnienia z ewidencjonowania
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie wykonywania instalacji elektrycznych. Od 1 lipca br. zamierzam ją poszerzyć o sprzedaż artykułów spożywczych, w tym papierosów i alkoholu. Czy (...)
str. 32
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
X.
Czytelnicy pytają
1.
Miejsce opodatkowania usług związanych z nieruchomościami
Czy usługa aplikacji grafiki na szybach budynku położonego w Polsce opodatkowana jest na terytorium kraju? Czy może ze względu na to, że nabywca jest niemieckim (...)
str. 33
2.
Kurs walut stosowany w imporcie usług rozliczanym tygodniowo
Polska spółka nabywa usługi transportowe od podmiotu unijnego. Z tego tytułu obciążana jest zbiorczymi fakturami za wykonane w ciągu całego tygodnia usługi. Faktury wystawiane są (...)
str. 33
3.
Refakturowanie usług hotelowych świadczonych poza terytorium kraju
Pracownik naszej firmy przebywał w Niemczech na targach wraz z naszym kontrahentem. Na fakturze za usługi hotelowe świadczone w tym państwie, z których te osoby (...)
str. 35
4.
Zakup towarów opodatkowanych w innym państwie UE
Dokonaliśmy zakupu ubrań na terytorium Niemiec. Kontrahent wystawił nam fakturę wraz z podatkiem VAT w wysokości 19%. Czy powinniśmy rozliczyć WNT jeśli zostały one opodatkowane (...)
str. 36
XI.
Projekt zmian zasad opodatkowania usług elektronicznych, nadawczych i telekomunikacyjnych
Usługi świadczone na rzecz podatników należy opodatkować według zasady ogólnej zawartej w art. 28b ustawy o VAT – w miejscu, gdzie usługobiorca ma siedzibę wykonywanej (...)
str. 37
XII.
Obrót z zagranicą na Forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Reklamacja importowanych towarów
W marcu zaimportowaliśmy z Rosji towar. Odprawiliśmy, zapłaciliśmy VAT do urzędu celnego i odliczyliśmy podatek naliczony z dokumentu SAD. Niestety, towary były uszkodzone i złożyliśmy (...)
str. 42
2.
Zapłata podatku z tytułu zakupu samochodu z UE
Czy zakup używanego auta z zagranicy (nie do odsprzedaży) od podatnika VAT z Holandii przez polskiego podatnika rodzi konieczność zapłaty podatku VAT i złożenia informacji (...)
str. 43
3.
Dane na fakturze dokumentującej usługę dla zagranicznego odbiorcy
Klient z Niemiec wykupił reklamę w radiu. Czy powinnam wystawić fakturę z informacją o odwrotnym obciążeniu i czy konieczne jest do tego posiadanie numeru VAT (...)
str. 44
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIII.
Jak przyporządkować transport w łańcuchu dostaw?
Kupujemy materiały od polskiej firmy (B), która nabywa je od niemieckiej firmy (A). Każda z firm jest podatnikiem VAT UE. W złożonym zamówieniu wskazaliśmy, że towary mają być dostarczone do naszego magazynu (...)
str. 46
1.
Miejsce opodatkowania poszczególnych transakcji
Określenie miejsca dostawy towarów w transakcjach łańcuchowych jest niezbędne dla ustalenia, który z podmiotów może korzystać z preferencji pozwalającej na zastosowanie stawki VAT 0% (lub (...)
str. 47
2.
Sposób przyporządkowania transportu
Problem związany z przyporządkowaniem transportu towarów w dostawie łańcuchowej był przedmiotem rozstrzygnięcia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 9 stycznia 2014 r., (...)
str. 47
3.
Określenie warunków dostawy
Z pytania Czytelnika wynika, że dostawa pomiędzy polskimi firmami B i C realizowana była na warunkach DDU. Formuła DDU oznacza, że sprzedający wypełnia swoje obowiązki (...)
str. 48
F.
VAT OD PODSTAW
XIV.
Faktury zawierające szczególne oznaczenia
Już od początku 2013 r. nie ma obowiązku oznaczania faktur określeniem "faktura VAT". Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby oznaczenia takie były nadal stosowane. (...)
str. 49
1.
Faktura dokumentująca sprzedaż towarów używanych w systemie marży
Sprzedaż towarów używanych z zastosowaniem procedury opodatkowania marży polega na wykazaniu, jako podstawy opodatkowania, wyłącznie marży, stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą całkowitą, którą uiszcza nabywca towaru, (...)
str. 49
2.
Faktury pro forma
Faktury pro forma stosowane są w obrocie gospodarczym głównie w celach informacyjnych. Przesyłane są bądź przekazywane nabywcom towarów lub usług w celu zapoznania z ceną (...)
str. 50
3.
Faktury VAT RR
Zastosowanie szczególnej procedury rozliczania VAT przewidzianej dla rolników ryczałtowych wymaga specyficznej formy dokumentowania dostawy towarów i usług. Faktury potwierdzające dostawę produktów rolnych oraz świadczenie usług rolniczych (...)
str. 50
4.
Faktury wystawiane przez małych podatników rozliczających VAT metodą kasową
Na podstawie art. 2 pkt 25 ustawy o VAT status małego podatnika przysługuje podmiotom: u których o wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła (...)
str. 51
5.
Samofakturowanie
Podatnik nabywający towary lub usługi od innego przedsiębiorcy, może wystawiać w jego imieniu i na jego rzecz faktury dokumentujące: 1) dokonanie sprzedaży przez podatnika na (...)
str. 52
6.
Odwrotne obciążenie
W przypadku transakcji, której przedmiotem są towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, a ich dostawca jest czynnym podatnikiem VAT, obowiązek rozliczenia (...)
str. 52
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XV.
Wniosek w sprawie rozłożenia na raty zaległości podatkowej w podatku VAT
Podatnicy VAT sami dokonują miesięcznego bądź kwartalnego rozliczenia podatku VAT, deklarując odpowiednie kwoty podatku należnego i naliczonego. W wyniku rozliczenia za dany okres powstaje zobowiązanie podatkowe (nadwyżka podatku (...)
str. 53
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVI.
Jak uzyskać status zarejestrowanego odbiorcy?
W myśl art. 2 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku akcyzowym zarejestrowanym odbiorcą jest podmiot, który uzyskał zezwolenie na nabywanie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych w (...)
str. 57
1.
Wniosek o wydanie zezwolenia na nabywanie wyrobów jako zarejestrowany odbiorca
Zgodnie z art. 57 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, wniosek o wydanie zezwolenia na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca powinien zawierać: dane dotyczące (...)
str. 58
2.
Urzędowa kontrola miejsca przeznaczonego na odbiór wyrobów akcyzowych
W myśl art. 57 ust. 2 ustawy, podmiot ubiegający się o zezwolenie jako zarejestrowany odbiorca powinien posiadać wyodrębnione miejsce przeznaczone do odbierania wyrobów akcyzowych. Warunki, (...)
str. 59
3.
Złożenie zabezpieczenia akcyzowego
Podmiot ubiegający się o zezwolenie na nabywanie wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy jako zarejestrowany odbiorca zobowiązany jest złożyć zabezpieczenie akcyzowe w ciągu 14 (...)
str. 60
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Odpłatne korzystanie przez pracowników z samochodów służbowych
Spółka udostępnia pracownikowi samochód służbowy do wykorzystania na jego cele prywatne. Pracownik płaci spółce na koniec każdego miesiąca wynagrodzenie za korzystanie z ww. samochodu. Czy (...)
str. 62
2.
Przekazanie samochodu osobowego w formie darowizny
Prowadzę działalność gospodarczą (doradztwo prawne). Są to czynności opodatkowane stawką podstawową. W 2006 r. nabyłem samochód osobowy na potrzeby prowadzonej działalności i w związku z (...)
str. 63
3.
Konsekwencje wykazania na fakturze kwoty VAT, zamiast adnotacji "odwrotne obciążenie"
Zakupiliśmy towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT (m.in. niektóre wyroby stalowe), do których powinien mieć zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia. Jednak sprzedawca (...)
str. 63
4.
Nieodpłatne nabycie towarów a VAT
Spółka z o.o. prowadzi działalność m.in. w zakresie budowy stoisk targowych. Zdarza się, że po targach klient zostawia swoją ekspozycję, czyli zakupiony przez siebie sprzęt, (...)
str. 64
5.
Dokumentowanie sprzedaży i wynajmu towarów zakupionych w systemie marży
Zakupiliśmy używane przyczepki w systemie VAT marża w celu dalszej odsprzedaży i świadczenia usług ich wynajmu. Czy przy sprzedaży i wynajmie tych przyczepek możemy zastosować (...)
str. 65
6.
Faktura za media – kiedy odliczyć VAT?
W marcu 2014 r. zostały wystawione faktury za gaz z wyszczególnionymi miesiącami sprzedaży: wrzesień 2014 r., listopad 2014 r. i styczeń 2015 r. Faktury otrzymałem (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVII.
Kronika legislacyjna
1.
Rozporządzenie w sprawie przypadków wyłączających obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu
W Dzienniku Ustaw z dnia 30 maja 2014 r., pod poz. 709, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 maja 2014 r. w sprawie (...)
str. 67
2.
Publikacja tekstów jednolitych
W Dzienniku Ustaw z dnia 2 czerwca 2014 r., pod poz. 733, opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2014 r. w sprawie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.