Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 12 (372) z dnia 20.06.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Forma i ostateczny termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego
Ustawa o rachunkowości stanowi, że podział lub pokrycie wyniku finansowego netto może nastąpić po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający. W przypadku natomiast jednostek (...)
str. 4
2.
Organy zatwierdzające sprawozdanie finansowe
Roczne sprawozdania finansowe jednostek powinny być zatwierdzone przez odpowiedni organ zatwierdzający. Przypominamy, że w świetle przepisów ustawy o rachunkowości (zob. art. 3 ust. 1 pkt (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Funkcjonowanie elektronicznego systemu obiegu dokumentów
Na jakich zasadach funkcjonuje elektroniczny obieg dokumentów z wykorzystaniem kodów kreskowych? Coraz częściej w systemach elektronicznego obiegu dokumentów wykorzystuje się kody kreskowe, które znacznie ułatwiają kontrolę dokumentów, ich (...)
str. 7
2.
Elektroniczny system akceptacji dokumentów
Czy można zrezygnować z opisywania i dekretowania dokumentów na papierze na rzecz elektronicznego systemu akceptacji? Jakie wymogi powinien on spełniać? Jest możliwe przyjęcie takiego rozwiązania. (...)
str. 9
3.
Forma przechowywania ksiąg rachunkowych prowadzonych komputerowo i częstotliwość wydruków
Jak często należy drukować dziennik, zapisy na kontach oraz zestawienia obrotów i sald oraz czy te wydruki powinny być podpisane i przez kogo? Zestawienie obrotów (...)
str. 9
1.
Ewidencja księgowa opłaty za przekształcenie
Jak księguje się opłatę za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności? Opłata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności (wraz z (...)
str. 10
2.
Prezentacja w bilansie rozłożonego na raty zobowiązania z tytułu opłaty za przekształcenie
W których pozycjach bilansu ująć zobowiązanie z tytułu opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności, gdy płatność rozłożono na 10 lat (spłata (...)
str. 11
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
IV.
Wątpliwości dotyczące wyceny rozrachunków z krajowym dostawcą w walucie obcej
Spółka dokonuje zakupów od kontrahenta krajowego. Faktury wystawiane są w euro. Według jakiego kursu ustalić wartość w złotówkach? Czy błędem będzie zastosowanie tego samego kursu (...)
str. 13
1.
Przeliczanie dla celów VAT kwot wykazywanych na fakturach w walutach obcych
Jeżeli polski podatnik wystawia polskiemu kontrahentowi fakturę w walucie obcej, to musi pamiętać, że – zgodnie z art. 106e ust. 11 ustawy o VAT – (...)
str. 13
2.
Przeliczanie dla celów bilansowych i podatkowych zobowiązań wyrażonych w walutach obcych
Jak wynika z pytania jednostka (nabywca) otrzymała od krajowego dostawcy fakturę wystawioną w walucie obcej. Problem dotyczy wyceny tej faktury i sposobu ujęcia w księgach rachunkowych. Dla celów bilansowych zasady (...)
str. 13
3.
Ustalanie podatkowych i bilansowych różnic kursowych
W omawianej kwestii należy również uwzględnić przepisy regulujące zagadnienie różnic kursowych. Różnice kursowe dla celów podatkowych ustala się na podstawie jednej z metod wskazanych w (...)
str. 14
V.
Wypłata dywidendy w walucie obcej zagranicznej osobie fizycznej
Spółka z o.o. za 2013 r. osiągnęła zysk, który – zgodnie z uchwałą wspólników o podziale zysku – przeznaczono na wypłatę dywidendy. Jednemu z udziałowców (...)
str. 17
1.
Zasady przeznaczania zysku spółki z o.o. na wypłatę dywidendy według prawa handlowego
Wspólnik spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Wynika to z (...)
str. 17
2.
Przeliczenie zobowiązania z tytułu dywidendy z polskich złotych na walutę obcą
Przeliczeniu podlega kwota dywidendy netto, a więc pomniejszona o należny podatek dochodowy. Dla celów bilansowych można tego dokonać na dzień podjęcia uchwały o jej wypłacie (...)
str. 18
3.
Skutki podatkowe w spółce wypłacającej dywidendę zagranicznej osobie fizycznej
Zgodnie z generalną zasadą, wynikającą z art. 3 ust. 2a updof, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko (...)
str. 19
4.
Ewidencja księgowa wypłaty dywidendy w walucie obcej
4.1. Uchwała o podziale zysku nie zawiera ustaleń w kwestii przeliczenia kwoty dywidendy na walutę obcą Przykład Jednostka przelicza kwotę dywidendy w momencie jej wypłaty według kursu średniego (...)
str. 20
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Znak towarowy oraz opłaty związane z prawem ochronnym na ten znak
1.1. Nabycie prawa do znaku towarowego Zakupiliśmy prawo do znaku towarowego. Czy jest to wartość niematerialna i prawna? Znakiem towarowym – w świetle ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności (...)
str. 23
2.
Faktura korygująca dotycząca zwrotu środka trwałego
W lutym 2014 r. spółka z o.o. zakupiła środek trwały i w tym samym miesiącu przyjęła go do ewidencji. Środek ten zamortyzowano jednorazowo w marcu 2014 r. Rok podatkowy i bilansowy spółki zakończył się (...)
str. 25
3.
Literatura fachowa jako składnik majątku trwałego
Prowadzimy działalność jako agencja pracy tymczasowej i delegujemy pracowników do pracy za granicę. Dla prawidłowego funkcjonowania naszej agencji niezbędna jest znajomość aktualnych przepisów prawa obowiązujących (...)
str. 27
4.
Czy zmiana rat leasingowych ustalonych w oparciu o WIBOR wpływa na wartość środka trwałego?
Nasza spółka z o.o. zawarła umowę leasingu finansowego dla celów bilansowych, a operacyjnego dla celów podatkowych. Opłaty leasingowe w umowie zostały skalkulowane w oparciu o zmienną stopę procentową WIBOR. W związku (...)
str. 28
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Definicja środków trwałych według prawa bilansowego i podatkowego
Środki trwałe według ustawy o rachunkowości Definicję środków trwałych zawiera art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości. W świetle tego przepisu, przez środki trwałe należy rozumieć rzeczowe aktywa trwałe (...)
str. 30
2.
Moment przyjęcia środka trwałego do używania i termin rozpoczęcia amortyzacji
Ustawa o rachunkowości nie precyzuje momentu przyjęcia środka trwałego do używania. Z definicji środka trwałego zawartej w art. 3 ust. 1 pkt 15 tej ustawy można wysnuć wniosek, iż przyjęcia środka trwałego (...)
str. 33
3.
Zasady amortyzacji bilansowej i podatkowej
Amortyzacja bilansowa Odpisów amortyzacyjnych w świetle prawa bilansowego dokonuje się na zasadach określonych w art. 32 ustawy o rachunkowości. To znaczy, iż dokonuje się ich (...)
str. 34
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników w księgach urzędu gminy
Jak ująć wpływ środków pieniężnych z tytułu dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników w księgach rachunkowych urzędu gminy? Dofinansowanie kosztów szkolenia młodocianych pracowników odbywa się (...)
str. 37
2.
Fundusz z aktualizacji wyceny w instytutach badawczych
Jesteśmy instytutem badawczym. Czy w sytuacji likwidacji środka trwałego, którego wartość początkowa i umorzenie podlegało aktualizacji wyceny na dzień 1 stycznia 1995 r., różnica z (...)
str. 38
3.
Różnice stwierdzone podczas weryfikacji sald kont ZFŚS w samorządowej instytucji kultury
Podczas weryfikacji sald kont ZFŚS (85-0 i 13-5) w samorządowej instytucji kultury stwierdzono różnice. Niezgodności te wynikają najprawdopodobniej z błędnego księgowania podatku od bonów świątecznych (...)
str. 39
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
MSR jako podstawa sprawozdawczości finansowej
1.1. Zarys problemu Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR) to rozwiązania w zakresie rachunkowości finansowej przygotowywane od lat siedemdziesiątych przez niezależne i prywatne ciało – Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (wcześniej Komitet (...)
str. 41
2.
Porównywalność podmiotów a prezentacja sprawozdań finansowych
Podstawowym celem MSR jest zapewnienie porównywalności podmiotów gospodarczych pochodzących z różnych krajów i branż w zakresie ich sytuacji finansowej. Cel ten realizowany jest przede wszystkim (...)
str. 43
3.
Ukierunkowanie standardów międzynarodowych
Analizując rozwiązania standardów międzynarodowych (i implementacji) należy pamiętać o ich ukierunkowaniu – są one konstruowane w taki sposób, aby pomóc w odzwierciedleniu bieżącej sytuacji finansowo-ekonomicznej (...)
str. 45
4.
Praktyczne aspekty stosowania MSR
Stosowanie standardów międzynarodowych wymaga wprowadzenia pewnych rozwiązań praktycznych, a także pewnych procedur, które pozwolą na płynne przetwarzanie danych dla potrzeb sprawozdawczości finansowej. Podstawową kwestią jest (...)
str. 46
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Przychody ze sprzedaży towarów przez internet i koszty przesyłki kurierskiej
Prowadzimy sklep internetowy. Do wartości towarów osobną pozycją na fakturze sprzedaży dodajemy koszty przesyłki kurierskiej, którą obciążany jest klient (nabywca towaru). Czy można księgować przychody ze sprzedaży dotyczące (...)
str. 49
2.
Zakup lokalu mieszkalnego z zamiarem sprzedaży z zyskiem
Jak ująć w księgach rachunkowych zakup lokalu mieszkalnego przeznaczonego do odsprzedaży (bez ponoszenia dodatkowych kosztów przed sprzedażą)? Czy jest to towar, czy raczej inwestycja w nieruchomości? Z treści pytania wynika, (...)
str. 50
3.
Uproszczona kwalifikacja umowy leasingu dla celów bilansowych według zasad podatkowych
Jakie warunki należy spełnić, aby dla celów bilansowych potraktować podpisaną umowę leasingu jako leasing operacyjny, jeśli jest nim podatkowo? Czy takie uproszczenie należy zapisać w polityce (...)
str. 50
4.
Koszty montażu przedmiotu leasingu operacyjnego jako inwestycja w obcym obiekcie
Firma zawarła umowę leasingu operacyjnego. Koszty montażu i uruchomienia pokrywa korzystający. Są one bardzo wysokie. Czy można je rozliczyć w czasie (rozliczenia międzyokresowe kosztów) trwania umowy leasingu, czy trzeba (...)
str. 51
IX.
Z listów Czytelników
1.
Faktura korygująca dokumentująca przyznanie rabatu – kiedy i jak dokonać korekty w księgach?
Otrzymaliśmy wystawioną 24 marca 2014 r. fakturę korygującą z opisem: "Rabat za 2013 r. - 2% od obrotu netto". W treści faktury podano wykaz faktur, których korekta dotyczy. Jako nabywca nie (...)
str. 52
2.
Odpisy aktualizujące wartość odsetek od należności z tytułu dostaw i usług
W której pozycji rachunku zysków i strat wykazać odpis aktualizujący niezapłacone odsetki od należności z tytułu dostaw i usług? Przepisy art. 35b ust. 2 ustawy o rachunkowości stanowią, iż odpisy aktualizujące wartość należności (...)
str. 54
3.
Konsekwencje bilansowe nieutworzenia odpisu aktualizującego wartość należności w latach poprzednich
Spółka z o.o. posiada nieprzeterminowaną należność od dłużnika postawionego w stan upadłości likwidacyjnej w 2013 r. W tym też roku zostało zamieszczone ogłoszenie o upadłości w MSiG. W 2013 r. wierzytelność została zgłoszona sędziemu komisarzowi, (...)
str. 55
4.
Szkody spowodowane wyładowaniem atmosferycznym oraz uzyskane od firmy ubezpieczeniowej odszkodowanie
Wskutek wyładowania atmosferycznego w budynku wspólnoty mieszkaniowej uszkodzeniu uległy domofony cyfrowe i antena. Jak zaksięgować koszt ich naprawy oraz odszkodowanie uzyskane od zakładu ubezpieczeń? Zakładamy, że wspólnota mieszkaniowa, o której (...)
str. 56
5.
Kontrola oraz zatwierdzenie faktury korygującej
Na każdej fakturze stawiamy pieczątkę potwierdzającą kontrolę formalną, rachunkową i merytoryczną. Jaką kwotę powinno się wpisać w miejsce "zatwierdzam do wypłaty", jeżeli faktura korygująca jest "in minus"? Podstawą zapisów (...)
str. 57
6.
Ewidencja kosztów transportu wyrobów do nabywcy
Jesteśmy firmą produkcyjną, która wyroby gotowe własnym transportem dostarcza do odbiorców. Koszt dostarczenia wliczony jest w cenę sprzedaży wyrobu. Czy poniesione koszty transportu, tj. koszty paliwa, wynagrodzenia kierowców, (...)
str. 58
7.
Przekazanie towarów własnych na remont sklepu
Nasza spółka z o.o. prowadzi działalność handlową - między innymi sprzedaż farb. Przeprowadzamy obecnie remont naszego sklepu i na potrzeby tego remontu wykorzystaliśmy własne farby (towary). Jak ująć (...)
str. 59
8.
Stowarzyszenie zarejestrowane w KRS a obowiązek prowadzenia kasy
W stowarzyszeniu nie ma osoby na stanowisku kasjera, która miałaby podpisaną odpowiedzialność za powierzone mienie. Pobrana gotówka z banku księgowana jest na konto "Rozrachunki z zarządem" i na tym koncie jest rozliczana z dokumentami gotówkowymi. (...)
str. 60
9.
Zakup obligacji na rynku wtórnym – jak traktować odsetki należne poprzedniemu obligatariuszowi?
Zakupiliśmy dziesięcioletnie obligacje na rynku wtórnym. Wartość nominalna nabytego pakietu wyniosła 2.000 tys. zł, wartość w cenie nabycia 2.016 tys. zł, a wartość w cenie nabycia z uwzględnieniem odsetek należnych do dnia zakupu 2.049 tys. zł. Jak (...)
str. 62
10.
Koszty poniesione na utrzymanie biura związku miast i gmin w księgach rachunkowych spółki z o.o.
Zakład wodociągów i kanalizacji spółka z o.o. ponosi częściowe koszty utrzymania biura związku miast i gmin powołanego m.in. w celu zrealizowania projektu współfinansowanego ze środków UE. Spółka będzie ponosiła opisane koszty (...)
str. 63
11.
Przedłużenie gwarancji w księgach rachunkowych
Wykupiliśmy przedłużenie gwarancji dla samochodu, który jest w leasingu. Po zakończeniu podstawowej gwarancji będzie ona przedłużona na kolejne dwa lata. Czy można ją ująć już teraz w kosztach? Jest (...)
str. 64
I.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
1.
Zmiana wysokości opłat za zamieszczanie ogłoszeń i obwieszczeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
Jednostki, które złożą sprawozdanie finansowe za 2013 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym, zapłacą za to mniej niż dotychczas. Opłata za zamieszczenie ogłoszenia w Monitorze Sądowym (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.