Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Obliczanie świadczeń chorobowych w oparciu o przepisy wewnątrzzakładowe
Dodatek nr 12
do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 12
z dnia 10.06.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
Wstęp
Pracownik za pierwsze 33 dni (14 dni) niezdolności do pracy z powodu choroby zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego określonego w art. 92 Kodeksu pracy. Dalsza (...)
str. 3
I.
OGÓLNE ZASADY ORZEKANIA O CZASOWEJ NIEZDOLNOŚCI DO PRACY
1.
Wystawianie zaświadczeń lekarskich
Dokumentem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy z powodu choroby (także konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny i pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej) (...)
str. 3
2.
Kody literowe stosowane do oznaczania niezdolności
Lekarz wystawiający zaświadczenie lekarskie w polu 16 podaje informacje o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłku chorobowego lub jego wysokość. W tym celu stosuje (...)
str. 4
II.
WYNAGRODZENIE CHOROBOWE
1.
Ustalanie prawa do wynagrodzenia chorobowego
Zgodnie z art. 92 K.p., pracownik niezdolny do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną zachowuje prawo do wynagrodzenia za okres do 33 dni w roku kalendarzowym. Natomiast pracownik, który ukończył (...)
str. 5
2.
Obliczanie wysokości wynagrodzenia za czas choroby
Omówione w dalszej części niniejszego opracowania zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków należy odpowiednio stosować także przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, o którym mowa w (...)
str. 7
III.
str. 8
1.
Zasady ustalania prawa
Począwszy od 34. dnia (odpowiednio 15. dnia) niezdolności do pracy w roku kalendarzowym pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. (...)
str. 8
2.
Jak liczyć okres wyczekiwania?
Przepisy ustawy zasiłkowej określają tzw. okres wyczekiwania na prawo do zasiłku, który w przypadku pracownika wynosi 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Pracownik nabywa prawo do (...)
str. 10
3.
Okres płatności zasiłku
Okres płatności zasiłku chorobowego - tzw. okres zasiłkowy - wynosi 182 dni. Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży, okres (...)
str. 12
4.
Obliczanie wysokości zasiłku chorobowego
Zasiłek chorobowy ustalany jest w wysokości procentowej i generalnie wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku przez cały okres jego płatności. Jeżeli jednak niezdolność do pracy przypada (...)
str. 13
5.
Obniżenie wysokości zasiłku o 25%
Pracownik jest zobowiązany dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania (jeżeli pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 (...)
str. 15
1.
Ustalanie prawa
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje pracownikowi, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. (...)
str. 16
2.
Składanie wniosku
Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne składa się do ZUS na formularzu ZUS Np-7. Do wniosku dołącza się zaświadczenie o stanie zdrowia na druku ZUS N-9 oraz (...)
str. 17
3.
Podmioty wypłacające świadczenie rehabilitacyjne
Świadczenie rehabilitacyjne wypłacają podmioty uprawnione do wypłaty zasiłków chorobowych, z tym że po rozwiązaniu stosunku pracy świadczenie jest wypłacane wyłącznie przez ZUS. W takim przypadku (...)
str. 18
4.
Obliczanie wysokości świadczenia
Świadczenie rehabilitacyjne wynosi: 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy, 75% podstawy wymiaru za pozostały okres, 100% podstawy wymiaru, jeżeli niezdolność do (...)
str. 18
V.
str. 19
1.
Uprawnienia do zasiłku
Zasiłek wyrównawczy przysługuje pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy, wykonującemu pracę: 1) w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej, 2) u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku (...)
str. 19
2.
Obliczanie wysokości zasiłku wyrównawczego
Kwotę zasiłku wyrównawczego ustala się porównując kwotę wynagrodzenia uzyskaną faktycznie przez pracownika za dany miesiąc na nowym stanowisku pracy, w warunkach rehabilitacji zawodowej, z kwotą (...)
str. 20
VI.
str. 21
1.
Okresy wypłaty zasiłku
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres (...)
str. 21
2.
Nabycie prawa do zasiłku macierzyńskiego
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej (odpowiednio ubezpieczonemu), która w okresie ubezpieczenia chorobowego (obowiązkowego lub dobrowolnego) albo w okresie urlopu wychowawczego: urodziła dziecko,   przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7. (...)
str. 24
VII.
str. 31
1.
Kto może ubiegać się o zasiłek?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu (zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie), bez konieczności przepracowania okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku. Prawo do zasiłku nabywa (...)
str. 31
2.
Okres wypłaty zasiłku opiekuńczego
Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres: 60 dni w roku (...)
str. 33
3.
Ustalanie wysokości i dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego
Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku, ustalonej według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Za każdy dzień sprawowania osobistej opieki (w tym również za dni (...)
str. 34
4.
Obniżenie wysokości zasiłku o 25%
Do zasiłku opiekuńczego wypłacanego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny (czyli w (...)
str. 35
1.
Podstawowe zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń
Ustalanie okresu, za który wynagrodzenie uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń W myśl ogólnych zasad ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikowi, podstawę tę stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie (...)
str. 35
2.
Nowa podstawa wymiaru świadczeń
Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych oblicza się na nowo wówczas, gdy między poszczególnymi okresami pobierania świadczeń (bez względu na ich rodzaj) wystąpiła przerwa przekraczająca 3 miesiące (...)
str. 37
3.
Uzupełnianie wynagrodzenia uwzględnianego w podstawie wymiaru
Jeżeli w którymś z miesięcy, za które wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, pracownik nie osiągnął wynagrodzenia (lub osiągnął niższe wynagrodzenie) wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, (...)
str. 38
1.
Kiedy składniki wynagrodzenia wlicza się do podstawy wymiaru świadczeń?
Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych uwzględnia się oskładkowane składniki wynagrodzenia, które nie są wypłacane za okresy choroby. Składników tych nie uwzględnia się w podstawie (...)
str. 41
2.
Uwzględnianie w podstawie wymiaru świadczeń składników wynagrodzenia w odpowiednich proporcjach
Składniki wynagrodzenia takie jak premie i nagrody są wypłacane za różne okresy, tj. miesięczne, kwartalne, półroczne, roczne i inne (np. raz na 4 miesiące). Na (...)
str. 43
3.
Składniki wynagrodzenia niewypłacone lub wypłacone zaliczkowo
W praktyce zdarza się, że premie, nagrody lub inne składniki wynagrodzenia, które podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych, są wypłacane zaliczkowo lub z opóźnieniem. Zasady postępowania w takich sytuacjach określa (...)
str. 45
X.
WLICZANIE SKŁADNIKÓW WYNAGRODZENIA DO PODSTAWY WYMIARU W OPARCIU O WZORCOWE REGULAMINY WYNAGRADZANIA
W tej części opracowania zaprezentujemy przykładowe postanowienia zawarte w przepisach płacowych, obowiązujących w zakładzie pracy, dotyczące ujęcia zasad przyznawania różnych składników wynagrodzenia oraz ich zastosowanie (...)
str. 48
1.
Premia miesięczna
"Pracownikowi przysługuje uznaniowa premia miesięczna przyznawana przez kierownika w zależności od wyników pracy uzyskanych przez daną komórkę organizacyjną." Z powyższego zapisu wynika, że przepisy o (...)
str. 48
2.
Premia kwartalna
"Premia kwartalna przysługuje w wysokości 30% wynagrodzenia zasadniczego pracownika i ulega zmniejszeniu za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jeżeli nieobecność pracownika w danym kwartale trwa: (...)
str. 52
3.
Premia roczna
"Podstawą premii rocznej jest wyrażona w złotówkach kwota wartości dodatniego wyniku finansowego. Wysokość premii ustala kierownik oddziału, według indywidualnej oceny pracownika. Kwota premii ulega zmniejszeniu w razie (...)
str. 53
4.
Dodatki do wynagrodzeń
"Dodatek za staż pracy przysługuje w wysokości 1% za każdy udokumentowany rok zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę. Podstawę jego obliczenia stanowi wynagrodzenie zasadnicze (...)
str. 55
5.
Nagrody
"Pracownikowi przysługuje nagroda miesięczna przyznawana w zależności od wyników pracy danej komórki organizacyjnej." Z zapisu wynika, że na wysokość nagrody miesięcznej nie mają wpływu ewentualne (...)
str. 58
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.