Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 8:23 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 12 (366) z dnia 10.06.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Skutki przekwalifikowania zasiłku chorobowego na wynagrodzenie za czas choroby
W grudniu 2013 r. pracownik uległ wypadkowi komunikacyjnemu (poza godzinami pracy) i do 16 czerwca br. przebywa na zwolnieniu lekarskim (do pracy powróci od 17 czerwca). Za 15 dni grudnia ubiegłego roku i 18 (...)
str. 4
2.
Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy od wynagrodzenia za pracę osoby współpracującej z przedsiębiorcą
Od 9 czerwca br. osoba prowadząca działalność gospodarczą zatrudniła na podstawie umowy o pracę własną córkę będącą absolwentką szkoły wyższej. Ponieważ prowadzi z nią wspólne gospodarstwo domowe, zgłosiła ją do ubezpieczeń (...)
str. 7
3.
Rozliczenie składkowo-podatkowe wynagrodzenia wyegzekwowanego przez komornika
Komornik wyegzekwował na rzecz byłego już pracownika kwotę zaległego wynagrodzenia (3.000 zł). Kto powinien rozliczyć składki ZUS od tego wynagrodzenia? Pracodawca jest obowiązany do rozliczenia składek ZUS, z zastrzeżeniem że składkę (...)
str. 9
4.
Zwolnienie przedsiębiorcy z opłacania składki na Fundusz Pracy
1) Przedsiębiorca, prowadzący od kilku lat działalność gospodarczą, w styczniu 2014 r. ukończył 60 lat, a tym samym od lutego br. nie opłaca za siebie składki na Fundusz Pracy. Działalność tę najprawdopodobniej zlikwiduje (...)
str. 10
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Ubezpieczenia dla pracownika oddelegowanego podejmującego pracę na podstawie kolejnej umowy
Pracownik został oddelegowany do Niemiec na okres od 1 maja 2014 r. do 30 kwietnia 2016 r. W okresie oddelegowania przejmujący pracownika podpisze z nim (...)
str. 11
2.
Podleganie ubezpieczeniom polskiego przedsiębiorcy podejmującego pracę za granicą
Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą na terytorium Polski, gdzie zamieszkuję. Z tego tytułu podlegam obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od przyszłego miesiąca podejmę (...)
str. 12
3.
Od jakiego dnia KRUS wyłączy rolnika-przedsiębiorcę z ubezpieczenia społecznego rolników? - stanowisko KRUS
Rolnik (także domownik) prowadzący działalność gospodarczą, podlegający nadal ubezpieczeniu społecznemu rolników - do 31 maja każdego roku - powiadamia KRUS, czy kwota podatku dochodowego od przychodów z działalności (...)
str. 13
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Kiedy następuje ustalenie nowej podstawy wymiaru zasiłku?
Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby przez kilka dni marca br. i za ten okres otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Obecnie od 2 do 11 (...)
str. 15
2.
Wliczanie do podstawy wynagrodzenia chorobowego nagrody rocznej po zmianie wymiaru czasu pracy
Pracownik do końca marca 2013 r. był zatrudniony na 1/2 etatu, a od 1 kwietnia 2013 r. świadczy pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Jak (...)
str. 16
3.
Wysokość wynagrodzenia chorobowego dla pracownika zatrudnionego bezpośrednio po zakończeniu zlecenia
Od 1 kwietnia br. zatrudniliśmy osobę, która do końca marca br. wykonywała w naszej firmie umowę zlecenia i z tego tytułu podlegała ubezpieczeniom społecznym, w (...)
str. 18
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Terminy wypłaty zasiłków dla pracowników otrzymujących wynagrodzenie "z góry"
W jakim terminie należy wypłacać zasiłek chorobowy, a następnie macierzyński, dla nauczycielki, która zgodnie z Kartą Nauczyciela otrzymuje wynagrodzenie "z góry", tj. pierwszego dnia każdego miesiąca za dany miesiąc? Wypłaty zasiłków (...)
str. 19
2.
Wypłata zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego dla zleceniobiorcy
Od kilku tygodni zatrudniamy osobę na podstawie umowy zlecenia. Zleceniobiorca został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). (...)
str. 20
3.
Konsekwencje nieprawidłowego ustalenia okresu zasiłkowego przez pracodawcę
Pracownik przez kilka miesięcy był niezdolny do pracy z powodu choroby. Pomiędzy poszczególnymi okresami orzeczonej niezdolności do pracy występowały kilkudniowe przerwy, a zaświadczenia lekarskie nie (...)
str. 21
V.
Emerytury i renty
1.
Osobom, które kontynuowały zatrudnienie po osiągnięciu wieku emerytalnego ZUS może jeszcze korzystnie ustalić emeryturę
Od 2009 r. mam ustalone prawo do wcześniejszej emerytury. Ponieważ nie zrezygnowałem z zatrudnienia, wypłata świadczenia została zawieszona. W styczniu br. ukończyłem wiek emerytalny i (...)
str. 22
2.
Zawieszenie postępowania o przyznanie świadczenia z ZUS do czasu rozstrzygnięcia odwołania przez sąd
Przez okres ostatnich 7 lat pobierałam rentę z tytułu niezdolności do pracy. W wyniku badania kontrolnego ZUS wstrzymał mi dalsze prawo do renty. Złożyłam odwołanie (...)
str. 23
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Zmiana warunków płacy w trakcie biegnącego wypowiedzenia zmieniającego
Zmieniliśmy regulamin wynagradzania znosząc w obowiązującym systemie płac fakultatywne dodatki do wynagrodzeń takie jak stażowy, za pracę w warunkach szkodliwych i funkcyjny. Pracownicy otrzymali wypowiedzenia zmieniające. Jednemu z nich pracodawca nie (...)
str. 25
2.
Rozszerzenie zakresu obowiązków pracownika
We wrześniu br. pracownik szkoły, zatrudniony jako specjalista ds. kadr, przechodzi na emeryturę. Dyrektor szkoły zamierza jego obowiązki przydzielić innym pracownikom zajmującym się sprawami administracyjnymi (...)
str. 26
3.
Odwołanie z zarządu spółki jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę
Prezes zarządu spółki z o.o. był równocześnie zatrudniony na tym stanowisku na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Zgromadzenie wspólników, niezadowolone z ostatnich inwestycji, podjęło uchwałę o odwołaniu go z pełnionej funkcji. (...)
str. 28
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Rekompensata dodatkowej pracy w dniu wolnym, udzielonym za przepracowaną niedzielę
Pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnym, w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. W dniu wolnym, udzielonym w zamian za przepracowaną niedzielę, został wezwany do pracy. Czy było (...)
str. 30
2.
Możliwość zmiany harmonogramu i uelastycznienie doby pracowniczej
W domu dziecka zatrudniamy pracowników w równoważnym czasie pracy. Czy powinniśmy przygotowywać dla nich harmonogramy czasu pracy na 3-miesięczne okresy rozliczeniowe? W jakich przypadkach możemy dokonywać zmian w takich harmonogramach? (...)
str. 32
3.
Zmiany w wymiarze czasu pracy niektórych pracowników podmiotu leczniczego
Jak obliczyć wymiar czasu pracy radiologa zatrudnionego w podmiocie leczniczym w okresie obejmującym lipiec br.? Od 1 lipca 2011 r. normy czasu pracy pracowników podmiotów (...)
str. 34
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Uzupełnienie podstawy wymiaru ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy
Pracownik był zatrudniony przez trzy miesiące i otrzymywał wynagrodzenie określone stawką godzinową oraz dodatki nocne i za nadgodziny. Jak należało uzupełnić podstawę wymiaru ekwiwalentu za (...)
str. 35
2.
Prawo do dodatku wyrównawczego dla pracownicy w ciąży w razie obniżenia wymiaru czasu pracy
Pracownica działu promocji i reklamy, ze względu na stan ciąży, złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do 2/3 etatu, na co pracodawca wyraził zgodę. (...)
str. 37
3.
Wynagrodzenie nauczyciela za miesiąc, w którym podjął pracę
Od połowy maja 2014 r. w szkole został zatrudniony nauczyciel na zastępstwo w pełnym wymiarze czasu pracy. Jak należało obliczyć wynagrodzenie za ten miesiąc? Problematyka wynagrodzenia nauczyciela zatrudnionego w placówce feryjnej, który (...)
str. 38
4.
Ustalenie diet z tytułu zagranicznej podróży służbowej
Czy jest dopuszczalne wysłanie pracownika oddelegowanego na okres dwóch lat do pracy w innym państwie, w zwykłą zagraniczną podróż służbową, która rozpoczęła się wyjazdem z (...)
str. 39
5.
Wypłata odprawy pieniężnej w razie odmowy przyjęcia zmienionych warunków pracy
Pracodawca objęty ustawą o zwolnieniach grupowych wypowiedział pracownikowi z przyczyn organizacyjnych wymiar czasu pracy, proponując jego zmniejszenie o połowę. Pracownik nie wyraził zgody na nowe (...)
str. 40
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Urlop wypoczynkowy pracownika sezonowego
Pracodawca zamierza zatrudnić w ośrodku wczasowym kilku pracowników na sezon letni. Ile dni urlopu będzie im przysługiwało z tytułu tej pracy? Wymiar urlopu będzie uzależniony od okresu trwania (...)
str. 42
2.
Udzielanie urlopu pracownikowi młodocianemu w okresie ferii letnich
Mamy wątpliwości związane z udzielaniem urlopów bezpłatnych młodocianym pracownikom, na podstawie art. 205 K.p., w okresie ferii letnich. Ile w dniach wynosi maksymalny wymiar tego urlopu? Uprawnienia urlopowe młodocianego, czyli (...)
str. 44
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Sporządzanie świadectwa pracy
1) Pracodawca będący instytucją kultury wypłaca nagrody jubileuszowe, zgodnie z regulaminem wynagradzania opartym na ustawie. Czy w świadectwie pracy należy zamieścić informację o wypłacie tej (...)
str. 46
2.
Skutki niezawiadomienia pracodawcy o przyczynie absencji w pracy
Pracownik w drugim tygodniu maja 2014 r. był nieobecny w pracy nie powiadamiając pracodawcy o przyczynie niestawiennictwa. W dniu 12 maja br. doręczył zwolnienie lekarskie (...)
str. 48
3.
Dochodzenie pierwszej raty odpisu na ZFŚS w razie nieprzekazania środków na rachunek Funduszu
1) Z powodu trudności finansowych pracodawca nie przekazał pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy pracownicy, rozpoczynający urlopy i występujący z wnioskami o (...)
str. 49
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Brak obowiązku prowadzenia książki kontroli sanitarnej
Pracodawca po kilkuletniej przerwie wznawia działalność rzemieślniczą. Czy ma nadal obowiązek prowadzenia książki kontroli sanitarnej? Aktualnie zakłady pracy nie prowadzą już książek kontroli sanitarnej, do (...)
str. 51
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Wyrównanie wynagrodzenia w podstawie wymiaru składek ZUS
Ze względu na trudności finansowe, w kwietniu i maju 2014 r. wypłaciliśmy pracownikom zaliczki na poczet wynagrodzeń. Ich wyrównania dokonaliśmy na początku czerwca br. Czy wobec tego należy sporządzić korektę dokumentów rozliczeniowych (...)
str. 52
2.
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny
1) Czy siostra zatrudniona na podstawie umowy o pracę może zgłosić brata w wieku 29 lat do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny? Nadmieniamy, że osoby te pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym. (...)
str. 52
3.
Czy oskładkować wartość upominku stanowiącego część nagrody jubileuszowej?
W myśl obowiązujących w spółce z o.o. przepisów płacowych, nagrody jubileuszowe, których integralnym elementem jest pamiątkowy upominek w postaci zegarka, wypłacane są co 5 lat. Czy świadczenie to w całości podlega wyłączeniu z podstawy (...)
str. 53
4.
Wynagrodzenie za nadgodziny oraz zaliczka w podstawie wymiaru zasiłków
1) Jak wliczyć do podstawy wymiaru zasiłków wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, które jest wypłacane w miesiącu następującym po miesiącu, w którym godziny te zostały wypracowane? Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe uwzględnia się (...)
str. 54
5.
Podjęcie pracy w trakcie pobierania zasiłku chorobowego u własnego pracodawcy
Pod koniec niezdolności do pracy orzeczonej na 10 dni, pracownik przystąpił do pracy. Czy przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego za wykorzystany okres zwolnienia? Tak. Jeśli pracownik przystąpi do pracy u macierzystego (...)
str. 54
6.
Informacja o potrąceniach komorniczych do ZUS przejmującego wypłatę zasiłku
Pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków. Pracownik niezdolny do pracy od dłuższego już czasu ma zajęcie komornicze. Czy przekazując do ZUS wypłatę zasiłku należy przekazać również informację o potrąceniach (...)
str. 55
7.
Skrócenie urlopu wychowawczego
Pracownica zatrudniona w charakterze sprzedawcy korzysta z udzielonego na 2 lata (do 31 października 2014 r.) urlopu wychowawczego. Ostatnio zadeklarowała chęć powrotu do pracy i jednocześnie złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy (...)
str. 55
8.
Czy należy wykazać w świadectwie nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy?
Pracodawca rozwiązał stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika z powodu jego kilkudniowej nieusprawiedliwionej absencji. Czy dni tej nieobecności należało wykazać w ustępie 6 świadectwa pracy? Nieusprawiedliwiona nieobecność (...)
str. 56
9.
Odwołanie od mandatu nałożonego przez Inspekcję Pracy
Inspektor pracy ukarał pracodawcę mandatem za wykroczenie polegające na nieprowadzeniu ewidencji czasu pracy. Pracodawca mandat przyjął, jednak zamierza odwołać się od kary. Kto rozpoznaje odwołania od ukarania mandatem? Według (...)
str. 56
10.
Zakres informacji udzielanych przez pracodawcę organizacji związkowej
Czy organizacja związkowa może domagać się od pracodawcy informacji o wynagrodzeniach poszczególnych pracowników przez wgląd do listy płac? Związki zawodowe nie mają takich uprawnień. Informacje o wynagrodzeniu pracownika, jako (...)
str. 57
11.
Termin przeprowadzenia spisu z natury
Pracownik zatrudniony na czas określony, z którym jest zawarta umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej, wypowiedział stosunek pracy. W jakim terminie należy przeprowadzić inwentaryzację? Stosownie do art. 125 K.p., pracownicy mogą przyjąć (...)
str. 57
12.
Przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny
W związku ze zmianami organizacyjnymi, nauczyciel kontraktowy zatrudniony na część etatu, który w maju br. otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę, złożył wniosek o przeniesienie w stan nieczynny. Czy wniosek może zostać uwzględniony? (...)
str. 58
13.
Badania profilaktyczne
W czerwcu br. wraca do pracy, po urlopie macierzyńskim, jedna z pracownic, która chorowała przez dwa miesiące przed porodem. W trakcie urlopu macierzyńskiego upłynął termin jej badań okresowych. Na jakie badania (...)
str. 58
1.
Obowiązek pracodawcy oraz prawo pracownika do świadczeń na cele urlopowe
Pracodawca, stosownie do możliwości i warunków, zaspokaja bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracowników (art. 16 i 94 K.p.). Jak wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Szczecinie w (...)
str. 59
2.
Dopłaty do wypoczynku ze środków Funduszu
Fundusz jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej, do której można zaliczyć m.in. różne formy wypoczynku, takie jak wczasy, kolonie, obozy, zimowiska, wycieczki, spływy kajakowe, wczasy (...)
str. 60
3.
Świadczenie urlopowe
Pracodawcy niebędący jednostkami budżetowymi i samorządowymi zakładami budżetowymi, zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne (...)
str. 63
4.
Oskładkowanie i opodatkowanie letniego wypoczynku pracowników
Dopłaty do letniego wypoczynku pracowników i ich dzieci sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy Podstawę wymiaru składek ZUS stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników (...)
str. 65
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Składka na Fundusz Pracy za "skazanego"
Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy, ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. (...)
str. 68
2.
Zwolnienie pracodawcy z opłacania składek na FP i FGŚP w razie zatrudnienia bezrobotnego w wieku do 30 lat
Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za (...)
str. 69
3.
Jakie zmiany zapowiada nowela ustawy zasiłkowej?
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na stronie internetowej (www.mpips.gov.pl) opublikowało projekt z dnia 16 maja 2014 r. ustawy zmieniającej ustawę zasiłkową. Część planowanych zmian wejdzie (...)
str. 69
4.
Opłacanie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby pobierające zasiłek dla opiekunów
Od 15 maja 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz. U. poz. (...)
str. 70
5.
W czerwcu br. dwa dni świąteczne z zakazem pracy w handlu
Praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona (art.  1519a § 1 K.p.). Przez placówki handlowe należy rozumieć wszelkie instytucje i zakłady, których główną działalnością jest działalność handlowa, zarówno hurtowa, (...)
str. 71
3.
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika ZOZ
Jak należy obliczyć godzinowy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika ZOZ objętego do 1 lipca br. niższymi, a po tym dniu wyższymi normami czasu pracy? Czy właściwe będzie ustalenie go (...)
str. 45
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.