Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 9:22 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Dyrektywa w sprawie VAT. Stan prawny na 1 czerwca 2014 r.
Dodatek nr 8
do Poradnika VAT nr 11
z dnia 10.06.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
DYREKTYWA 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej
(publikacja: Dz. Urz. UE L z 2006 r. nr 347/1 ze zm.) (tekst ujednolicony przez redakcję) Zmiany zaznaczone: – pogrubieniem – weszły w życie 1 (...)
str. 3
TYTUŁ I Przedmiot i zakres stosowania
Artykuł 1 1. Niniejsza dyrektywa ustanawia wspólny system podatku od wartości dodanej (VAT). 2. Zasada wspólnego systemu VAT polega na zastosowaniu do towarów i usług (...)
str. 10
TYTUŁ II Zakres terytorialny
Artykuł 5 Do celów niniejszej dyrektywy wprowadza się następujące definicje: (1) "Wspólnota" i "terytorium Wspólnoty" oznaczają terytoria państw członkowskich, zgodnie z definicją zawartą w pkt (...)
str. 12
TYTUŁ III Podatnicy
Artykuł 9 1. "Podatnikiem" jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. "Działalność (...)
str. 13
TYTUŁ IV Transakcje podlegające opodatkowaniu
Rozdział 1 Dostawa towarów
Artykuł 14 1. "Dostawa towarów" oznacza przeniesienie prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel. 2. Poza czynnością, o której mowa w ust. 1, za dostawę towarów (...)
str. 14
Rozdział 2 Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
Artykuł 20 "Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów" oznacza nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel rzeczowym majątkiem ruchomym wysyłanym lub transportowanym do nabywcy przez sprzedawcę, przez nabywcę lub (...)
str. 17
Rozdział 3 Świadczenie usług
Artykuł 24 1. "Świadczenie usług" oznacza każdą transakcję, która nie stanowi dostawy towarów. 2. "Usługi telekomunikacyjne" oznaczają usługi dotyczące transmisji, emisji i odbioru sygnałów, tekstów, (...)
str. 17
Rozdział 4 Import towarów
Artykuł 30 "Import towarów" oznacza wprowadzenie na terytorium Wspólnoty towarów, które nie znajdują się w swobodnym obrocie w rozumieniu art. 24 traktatu. Poza czynnością, o (...)
str. 18
TYTUŁ V Miejsce transakcji podlegających opodatkowaniu
Rozdział 1 Miejsce dostawy towarów
Sekcja 1 Dostawa towarów bez transportu Artykuł 31 W przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych za miejsce dostawy towarów uznaje się miejsce, w którym towary te (...)
str. 18
Rozdział 2 Miejsce wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów
Artykuł 40 Za miejsce wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów uznaje się miejsce zakończenia wysyłki lub transportu tych towarów do nabywcy. Artykuł 41 Bez uszczerbku dla przepisu art. (...)
str. 21
Rozdział 3 Miejsce świadczenia usług
Sekcja 1 Definicje Artykuł 43 Do celu stosowania przepisów dotyczących miejsca świadczenia usług: 1) podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające (...)
str. 22
Rozdział 4 Miejsce importu towarów
Artykuł 60 Miejscem importu towarów jest państwo członkowskie, na którego terytorium znajdują się towary w momencie ich wprowadzenia do Wspólnoty. Artykuł 61 W drodze odstępstwa (...)
str. 28
TYTUŁ VI Zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego i wymagalność podatku
Rozdział 1 Przepisy ogólne
Artykuł 62 Do celów niniejszej dyrektywy: (1) "zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego" oznacza zdarzenie, w wyniku którego zostają spełnione prawne wymogi wymagalności VAT; (2) podatek (...)
str. 28
Rozdział 2 Dostawa towarów i świadczenie usług
Artykuł 63 Zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego ma miejsce, a VAT staje się wymagalny w momencie dostarczenia towarów lub wykonania usług. Artykuł 64 1. W (...)
str. 28
Rozdział 3 Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
Artykuł 68 Zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego ma miejsce z chwilą dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uważa się za dokonane w momencie, gdy (...)
str. 30
Rozdział 4 Import towarów
Artykuł 70 Zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego ma miejsce, a VAT staje się wymagalny z chwilą importu towarów. Artykuł 71 1. W przypadku gdy, z (...)
str. 30
TYTUŁ VII Podstawa opodatkowania
Rozdział 1 Definicja
Artykuł 72 Do celów niniejszej dyrektywy "wartość wolnorynkowa" oznacza całkowitą kwotę jaką, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca (...)
str. 30
Rozdział 2 Dostawa towarów i świadczenie usług
Artykuł 73 W odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług innych niż te, o których mowa w art. 74–77, podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi (...)
str. 31
Rozdział 3 Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
Artykuł 83 W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podstawa opodatkowania obejmuje takie same elementy jak elementy uwzględniane, zgodnie z rozdziałem 2, w celu ustalenia podstawy opodatkowania (...)
str. 33
Rozdział 4 Import towarów
Artykuł 85 W odniesieniu do importu towarów, podstawą opodatkowania jest wartość celna określona zgodnie z obowiązującymi przepisami wspólnotowymi. Artykuł 86 1. Podstawa opodatkowania obejmuje następujące (...)
str. 33
Rozdział 5 Przepisy różne
Artykuł 90 1. W przypadku anulowania, wypowiedzenia, rozwiązania, całkowitego lub częściowego niewywiązania się z płatności lub też w przypadku obniżenia ceny po dokonaniu dostawy, podstawa (...)
str. 34
TYTUŁ VIII Stawki
Rozdział 1 Stosowanie stawek
Artykuł 93 Do transakcji podlegających opodatkowaniu stosuje się stawkę, która obowiązuje w momencie zaistnienia zdarzenia powodującego powstanie obowiązku podatkowego. W następujących przypadkach stosuje się jednak (...)
str. 35
Rozdział 2 Struktura i wysokość stawek
Sekcja 1 Stawka podstawowa Artykuł 96 Państwa członkowskie stosują stawkę podstawową VAT, która jest określana przez każde państwo członkowskie jako procent podstawy opodatkowania i która (...)
str. 36
Rozdział 3 (skreślony)
Artykuł 106–108 (skreślone)
str. 37
Rozdział 4 Przepisy szczególne mające zastosowanie do czasu wprowadzenia przepisów ostatecznych
Artykuł 109 Przepisy niniejszego rozdziału mają zastosowanie do czasu wprowadzenia przepisów ostatecznych, o których mowa w art. 402. Artykuł 110 Państwa członkowskie, które w dniu (...)
str. 37
Rozdział 5 Przepisy przejściowe
Artykuł 123 Republika Czeska może do dnia 31 grudnia 2010 r. utrzymać stawkę obniżoną wynoszącą co najmniej 5% w odniesieniu do świadczenia usług budowlanych w (...)
str. 40
TYTUŁ IX Zwolnienia
Rozdział 1 Przepisy ogólne
Artykuł 131 Zwolnienia przewidziane w rozdziałach 2–9 stosuje się bez uszczerbku dla innych przepisów wspólnotowych i na warunkach ustalanych przez państwa członkowskie w celu zapewnienia (...)
str. 41
Rozdział 2 Zwolnienia dotyczące określonych czynności wykonywanych w interesie publicznym
Artykuł 132 1. Państwa członkowskie zwalniają następujące transakcje: a) świadczenie usług przez pocztę państwową i dostawa towarów z tymi usługami związana, z wyjątkiem przewozu osób (...)
str. 41
Rozdział 3 Zwolnienia dotyczące innych czynności
Artykuł 135 1. Państwa członkowskie zwalniają następujące transakcje: a) transakcje ubezpieczeniowe i reasekuracyjne, wraz z usługami pokrewnymi świadczonymi przez brokerów ubezpieczeniowych i agentów ubezpieczeniowych; b) (...)
str. 43
Rozdział 4 Zwolnienia związane z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi
Sekcja 1 Zwolnienia z tytułu dostawy towarów Artykuł 138 1. Państwa członkowskie zwalniają dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza terytorium (...)
str. 44
Rozdział 5 Zwolnienia w imporcie
Artykuł 143 1. Państwa członkowskie zwalniają następujące transakcje: a) ostateczny import towarów, których dostawa przez podatnika jest w każdych okolicznościach zwolniona na terytorium danego państwa; (...)
str. 46
Rozdział 6 Zwolnienia w eksporcie
Artykuł 146 1. Państwa członkowskie zwalniają następujące transakcje: a) dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez sprzedawcę lub na jego rzecz poza terytorium Wspólnoty; b) dostawy (...)
str. 48
Rozdział 7 Zwolnienia związane z transportem międzynarodowym
Artykuł 148 Państwa członkowskie zwalniają następujące transakcje: a) dostawy towarów w celu zaopatrzenia w paliwo i zaopatrzenia ogólnego jednostek pływających przeznaczonych do żeglugi na pełnym (...)
str. 49
Rozdział 8 Zwolnienia dotyczące niektórych transakcji uznanych za eksport
Artykuł 151 1. Państwa członkowskie zwalniają następujące transakcje: a) dostawy towarów i świadczenie usług dokonane w ramach stosunków dyplomatycznych i konsularnych; aa) dostawy towarów lub (...)
str. 50
Rozdział 9 Zwolnienia z tytułu świadczenia usług przez pośredników
Artykuł 153 Państwa członkowskie zwalniają usługi świadczone przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osoby trzeciej, jeśli pośredniczą oni w transakcjach, o których mowa (...)
str. 51
Rozdział 10 Zwolnienia transakcji związanych z międzynarodowym obrotem towarowym
Sekcja 1 Składy celne, składy inne niż celne oraz podobne procedury Artykuł 154 Do celów niniejszej sekcji "składy inne niż celne" oznaczają, w odniesieniu do (...)
str. 51
TYTUŁ X Odliczenia
Rozdział 1 Źródło i zakres prawa do odliczenia
Artykuł 167 Prawo do odliczenia powstaje w momencie, gdy podatek, który podlega odliczeniu, staje się wymagalny. Artykuł 167a Państwa członkowskie mogą postanowić w ramach fakultatywnego (...)
str. 54
Rozdział 2 Proporcja podlegająca odliczeniu
Artykuł 173 1. W odniesieniu do towarów i usług wykorzystywanych przez podatnika zarówno do dokonywania transakcji dających prawo do odliczenia, o których mowa w art. (...)
str. 57
Rozdział 3 Ograniczenia prawa do odliczenia
Artykuł 176 Stanowiąc jednomyślnie na wniosek Komisji, Rada określa wydatki, które nie dają prawa do odliczenia VAT. W żadnym przypadku prawo do odliczenia VAT nie (...)
str. 58
Rozdział 4 Przepisy regulujące korzystanie z prawa do odliczenia
Artykuł 178 W celu skorzystania z prawa do odliczenia, podatnik musi spełnić następujące warunki: a) w celu dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 168 (...)
str. 58
Rozdział 5 Korekta odliczeń
Artykuł 184 Wstępne odliczenie podlega korekcie, jeżeli jego kwota jest wyższa lub niższa od kwoty odliczenia przysługującej podatnikowi. Artykuł 185 1. Korekta jest dokonywana w (...)
str. 59
TYTUŁ XI Obowiązki podatników i niektórych osób niebędących podatnikami
Rozdział 1 Obowiązek podatkowy
Sekcja 1 Osoby zobowiązane do zapłaty VAT na rzecz organów podatkowych Artykuł 192a Do celów niniejszej sekcji podatnika mającego stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na (...)
str. 61
Rozdział 2 Identyfikacja
Artykuł 213 1. Każdy podatnik zgłasza rozpoczęcie, zmianę i zakończenie działalności jako podatnika. Państwa członkowskie zezwalają na dokonanie tego zgłoszenia drogą elektroniczną na warunkach, które (...)
str. 68
Rozdział 3 Fakturowanie
Sekcja 1 Definicja Artykuł 217 Do celów niniejszej dyrektywy "faktura elektroniczna" oznacza fakturę zawierającą informacje wymagane w niniejszej dyrektywie, wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie (...)
str. 69
Rozdział 4 Rachunkowość
Sekcja 1 Definicja Artykuł 241 Do celów niniejszego rozdziału przez "przechowywanie faktury w formie elektronicznej" rozumie się przechowywanie danych przy wykorzystaniu urządzeń elektronicznych do przetwarzania (...)
str. 75
Rozdział 5 Deklaracje
Artykuł 250 1. Każdy podatnik składa deklarację VAT zawierającą wszystkie informacje potrzebne do obliczenia kwoty wymagalnego podatku oraz kwoty należnych odliczeń, włączając w to, o (...)
str. 77
Rozdział 6 Informacje podsumowujące
Artykuł 262 Każdy podatnik zidentyfikowany do celów VAT składa informację podsumowującą zawierającą informacje dotyczące: a) nabywców zidentyfikowanych do celów VAT, którym dostarczył towary na warunkach (...)
str. 79
Rozdział 7 Przepisy różne
Artykuł 272 1. Państwa członkowskie mogą zwolnić następujących podatników z niektórych lub wszystkich obowiązków, o których mowa w rozdziałach 2–6: a) podatników, których wewnątrzwspólnotowe nabycia (...)
str. 82
Rozdział 8 Obowiązki dotyczące niektórych transakcji importu i eksportu
Sekcja 1 Import Artykuł 274 Przepisy art. 275, 276 i 277 mają zastosowanie do importu towarów znajdujących się w swobodnym obrocie, które wprowadzane są do (...)
str. 83
TYTUŁ XII Procedury szczególne
Rozdział 1 Procedura szczególna dla małych przedsiębiorstw
Sekcja 1 Uproszczone procedury naliczania i poboru podatku Artykuł 281 Państwa członkowskie, które mogłyby napotkać trudności w stosowaniu zasad ogólnych VAT do małych przedsiębiorstw, ze (...)
str. 84
Rozdział 2 Wspólny system ryczałtowy dla rolników
Artykuł 295 1. Do celów niniejszego rozdziału stosuje się następujące definicje: (1) "rolnik" oznacza każdego podatnika prowadzącego działalność w ramach gospodarstwa rolnego, leśnego lub rybackiego; (...)
str. 87
Rozdział 3 Procedura szczególna dla biur podróży
Artykuł 306 1. Państwa członkowskie stosują procedurę szczególną VAT, zgodnie z niniejszym rozdziałem, do transakcji dokonywanych przez biura podróży, o ile biura te występują we (...)
str. 89
Rozdział 4 Procedury szczególne dotyczące towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków
Sekcja 1 Definicje Artykuł 311 1. Do celów niniejszego rozdziału i bez uszczerbku dla innych przepisów wspólnotowych zastosowanie mają następujące definicje: (1) "towary używane" oznaczają (...)
str. 90
Rozdział 5 Procedura szczególna dla złota inwestycyjnego
Sekcja 1 Przepisy ogólne Artykuł 344 1. Do celów niniejszej dyrektywy i bez uszczerbku dla innych przepisów wspólnotowych "złoto inwestycyjne" oznacza: (1) złoto w postaci (...)
str. 97
Rozdział 6 Procedura szczególna dotycząca podatników niemających siedziby, którzy świadczą usługi drogą elektroniczną na rzecz osób niebędących podatnikami
Uwaga: z dniem 1 stycznia 2015 r. nagłówek tytułu XII rozdział 6 otrzymuje brzmienie: "Procedury szczególne dotyczące podatników niemających siedziby, którzy świadczą usługi telekomunikacyjne, usługi (...)
str. 99
TYTUŁ XIII Odstępstwa
Rozdział 1 Odstępstwa mające zastosowanie do czasu wprowadzenia przepisów ostatecznych
Sekcja 1 Odstępstwa dla państw należących do Wspólnoty w dniu 1 stycznia 1978 r. Artykuł 370 Państwa członkowskie, które w dniu 1 stycznia 1978 r. (...)
str. 108
Rozdział 2 Odstępstwa przyznawane w drodze upoważnienia
Sekcja 1 Środki upraszczające i zapobiegające uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania Artykuł 394 Państwa członkowskie, które w dniu 1 stycznia 1977 r. stosowały (...)
str. 112
TYTUŁ XIV Przepisy różne
Rozdział 1 Środki wykonawcze
Artykuł 397 Stanowiąc jednomyślnie na wniosek Komisji, Rada przyjmuje środki niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy.
str. 113
Rozdział 2 Komitet ds. VAT
Artykuł 398 1. Ustanawia się komitet doradczy ds. podatku od wartości dodanej zwany "Komitetem ds. VAT". 2. W skład Komitetu ds. VAT wchodzą przedstawiciele państw (...)
str. 113
Rozdział 3 Kurs wymiany
Artykuł 399 Bez uszczerbku dla innych przepisów szczególnych, równowartość w walutach krajowych kwot wyrażonych w euro przewidzianych w niniejszej dyrektywie, jest określana według kursu wymiany (...)
str. 113
Rozdział 4 Inne podatki, cła i należności
Artykuł 401 Bez uszczerbku dla innych przepisów prawa wspólnotowego, niniejsza dyrektywa nie uniemożliwia żadnemu państwu członkowskiemu utrzymywania lub wprowadzania podatków od umów ubezpieczeniowych, podatków od (...)
str. 113
TYTUŁ XV Przepisy końcowe
Rozdział 1 Przepisy przejściowe w zakresie opodatkowania wymiany handlowej między państwami członkowskimi
Artykuł 402 1. Przepisy w zakresie opodatkowania wymiany handlowej między państwami członkowskimi przewidziane w niniejszej dyrektywie mają charakter przejściowy i zostaną zastąpione przepisami ostatecznymi opartymi, (...)
str. 114
Rozdział 2 Środki przejściowe mające zastosowanie w kontekście przystąpienia do Unii Europejskiej
Artykuł 405 Do celów niniejszego rozdziału stosuje się następujące definicje: (1) "Wspólnota" oznacza terytorium Wspólnoty, określone w art. 5 pkt 1, przed przystąpieniem nowych państw (...)
str. 114
Rozdział 3 Transpozycja i wejście w życie
Artykuł 411 1. Dyrektywa 67/227/EWG i dyrektywa 77/388/EWG zostają uchylone bez uszczerbku dla obowiązków państw członkowskich dotyczących określonych w załączniku XI część B terminów transpozycji (...)
str. 116
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.