Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 12:07 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 56.497 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 11 (371) z dnia 10.06.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Wyłączenia z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu – projekt rozporządzenia
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów znajduje się projekt z dnia 12 maja 2014 r. rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przypadków, w których nie stosuje się (...)
str. 4
II.
Planowane zmiany do ustawy o VAT
Poprzez uchwalenie ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej planowane jest uproszczenie regulacji, redukcja niektórych obowiązków informacyjnych a także doprecyzowanie zagadnień budzących wątpliwości. Realizacja tych celów (...)
str. 6
1.
Wydłużenie terminu na rozliczenie VAT w imporcie dla upoważnionych podmiotów gospodarczych
Zgodnie z art. 33 ust. 4 ustawy o VAT, terminem ustawowym zapłaty VAT z tytułu importu towarów jest termin 10-dniowy, liczony od dnia powiadomienia przez (...)
str. 6
2.
Zniesienie obowiązku uzyskiwania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R
Rejestracja w zakresie VAT jest podstawowym obowiązkiem podatników rozpoczynających wykonywanie działalności gospodarczej. Podatnicy VAT są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej złożyć naczelnikowi urzędu (...)
str. 6
B.
OBRÓT KRAJOWY
III.
Wykorzystywanie do celów służbowo-prywatnych samochodu osobowego nabytego przed 1 kwietnia 2014 r.
W 2013 r. nabyłem samochód osobowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Z tego tytułu odliczyłem 60% kwoty VAT z faktury, nie więcej niż (...)
str. 7
1.
Czy konieczna jest korekta podatku naliczonego w związku z przeznaczeniem samochodu do celów mieszanych?
Samochód osobowy, wykorzystywany zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych podatnika (o którym mowa w pytaniu Czytelnika), uprawnia od 1 kwietnia 2014 r. do odliczania (...)
str. 7
2.
Czy podlega opodatkowaniu użytkowanie samochodu do celów prywatnych?
Co do zasady użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza (m.in. do celów osobistych podatnika, jego pracowników, wspólników itp.) jest (...)
str. 8
1.
Zmiana przeznaczenia towarów/usług podstawą korekty podatku naliczonego
Przepis art. 91 ust. 7 ustawy o VAT nakłada na podatników obowiązek skorygowania podatku naliczonego w sytuacji, gdy: podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku (...)
str. 9
2.
Korygowanie wydatków poniesionych w trakcie użytkowania środka trwałego
» Wydatki związane z remontem środka trwałego Obowiązek korekty podatku naliczonego w oparciu o art. 91 ust. 7 ustawy o VAT ma odniesienie do całego środka trwałego, w tym również do poniesionych przez podatnika (przed (...)
str. 10
3.
Korekta w przypadku sprzedaży samochodu przed 1 kwietnia 2014 r.
W marcu 2014 r. sprzedaliśmy środek trwały – samochód, który zakupiliśmy w 2011 r. (odliczyliśmy 60% VAT). Do momentu sprzedaży samochód ten był wykorzystywany do (...)
str. 11
V.
Jak rozliczać VAT przy nieodpłatnych przekazaniach towarów?
Spółka zamierza zorganizować turnieje tenisowe, podczas których będą wydawane nagrody. Jakie skutki w podatku VAT wywoła takie zdarzenie? Czy nieodliczenie podatku VAT od nabycia towarów (...)
str. 13
1.
Zakupy, od których przysługuje prawo do odliczenia VAT
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. (...)
str. 13
2.
Nieodpłatne przekazanie towarów a VAT należny
Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (...)
str. 14
3.
Czy podatnik może decydować o odliczeniu VAT?
Jak już wspominano opodatkowanie nieodpłatnych przekazań towarów jest uzależnione od tego, czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT od ich nabycia. Z kolei prawo do (...)
str. 14
VI.
Zwolnienie z VAT dostawy gruntów niezabudowanych
Regulacje unijne W art. 135 ust. 1 lit. k dyrektywy w sprawie VAT postanowiono, że państwa członkowskie zwalniają od podatku dostawę terenów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane, o których mowa w art. 12 ust. 1 lit. b) (...)
str. 15
1.
Jaki limit dla małego podatnika?
W najbliższym czasie planuję otworzyć działalność gospodarczą, w której będę świadczyć usługi doradcze oraz usługi pośrednictwa finansowego. Zamierzam korzystać z kasowej metody rozliczania VAT. Jaki (...)
str. 17
2.
Jak mały podatnik rozlicza transakcję opodatkowaną na zasadzie odwrotnego obciążenia?
Mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową dokonał w marcu 2014 r. zakupu towarów opodatkowanych na zasadzie odwrotnego obciążenia. Płatność za zakupy została dokonana w kwietniu (...)
str. 18
VIII.
Limity zwrotu wydatków mieszkaniowych w III kwartale 2014 r.
W Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 22 maja 2014 r., pod poz. 22 zamieszczono komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 20 maja (...)
str. 20
C.
KASY REJESTRUJĄCE
IX.
Ewidencjonowanie czynności wykonywanych w ramach umowy agencyjnej
Przez umowę agencyjną w myśl art. 758 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121), należy rozumieć (...)
str. 22
1.
Ewidencja sprzedaży własnej i dokonywanej w imieniu i na rzecz zleceniodawcy
Stosownie do zapisu art. 111 ust. 1 ustawy o VAT do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązani są podatnicy (...)
str. 22
2.
Rejestracja sprzedaży na powierzonej kasie fiskalnej
Jak wynika z zapisów § 5 ust. 1–3 rozporządzenia w sprawie kas: podatnik, który ma obowiązek prowadzenia ewidencji, zlecając wykonywanie sprzedaży innemu podmiotowi (agentowi), przekazuje (...)
str. 23
3.
Ustalenie limitu obrotów uprawniającego do korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania
W myśl § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień, z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2014 r. zwolnieni są podatnicy: u (...)
str. 24
X.
Kasy rejestrujące w pytaniach Czytelników
1.
Spis z natury a kasa fiskalna
Cztery lata temu na potrzeby prowadzonej działalności kupiłem kasę fiskalną. Obecnie zamierzam zlikwidować działalność. Czy w związku z tą likwidacją kasę rejestrującą należy wykazać w (...)
str. 25
2.
Okazjonalny przewóz osób podlega ewidencji w kasie fiskalnej
Zamierzamy rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na przewozie osób prywatnych np. na ślub i imprezy okolicznościowe. Czy usługi te podlegają rejestracji w kasie fiskalnej? W § (...)
str. 27
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XI.
Czytelnicy pytają
1.
Rozliczenie dodatkowych kosztów związanych z importem i przemieszczeniem towarów do Polski
Zakupujemy w Chinach towar, który odprawiany jest w Hamburgu i dalej transportowany do Polski. Transport i obsługę celną zleciliśmy polskiej firmie, która wystawiła nam faktury (...)
str. 29
2.
Opodatkowanie opłat wnoszonych przez uczestników konferencji naukowych
Uczelnia w ramach prowadzonej działalności edukacyjnej organizuje konferencje naukowe, podczas których uczestnicy wygłaszają własne referaty i mają możliwość zabrania głosu w panelach dyskusyjnych. Uczestnicy mogą (...)
str. 31
3.
Nabycie towarów wraz z montażem od zagranicznej firmy posiadającej polski oddział
Zakupiliśmy w Niemczech maszyny wraz z ich montażem (bardzo skomplikowanym), który będzie dokonywany przez dostawcę. Sprzedawca z Niemiec wystawił nam fakturę zaliczkową bez podatku VAT, (...)
str. 34
4.
Moment wykonania usług rozliczanych kwartalnie
Świadczymy usługi produkcyjne dla kontrahenta z UE. W związku z realizacją umowy dodatkowo obciążamy naszego usługobiorcę kosztami zakupionych i nie zużytych opakowań oraz ich utylizacji. (...)
str. 36
5.
Kurs walut i termin odliczenia podatku naliczonego w przypadku WNT
Otrzymaliśmy ze Słowacji fakturę dokumentującą WNT, na której kwoty wyrażone są w euro ale dodatkowo kwota do zapłaty ujęta została w złotówkach. Za towar zapłaciliśmy (...)
str. 37
6.
Zakup towarów przez internet od unijnego podatnika
Polski podatnik VAT dokonał za pośrednictwem internetu zakupu opon od czeskiej firmy. Wraz z towarem otrzymał fakturę, na której naliczony został czeski podatek VAT w (...)
str. 38
7.
Nadzór budowlany na nieruchomości położonej w innym państwie UE
Na zlecenie generalnego wykonawcy, którym jest polska firma, wykonujemy usługi nadzoru budowlanego na nieruchomości położonej w Belgii. Jaką stawką powinniśmy opodatkować tę czynność? Czy należy (...)
str. 40
8.
Opodatkowanie dostawy towarów wywożonych do innego państwa niż siedziba nabywcy
Czy dostawa towarów dokonywana na rzecz podatnika VAT UE, w sytuacji gdy towary wywożone są do innego państwa członkowskiego niż to, w którym znajduje się (...)
str. 42
9.
Obowiązek podatkowy w imporcie usług telekomunikacyjnych i informatycznych
Prowadzimy działalność gospodarczą i dokonujemy m.in. zakupu usług telekomunikacyjnych i informatycznych od zagranicznych firm. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla importu tych usług i według jakiego (...)
str. 44
10.
Zakup licencji na oprogramowanie maszyny od zagranicznego kontrahenta
Spółka zakupiła licencję na oprogramowanie do maszyny produkcyjnej od kontrahenta zagranicznego. Czy transakcja powinna być rozliczona jako WNT czy import usług? Jakimi kryteriami należy kierować (...)
str. 45
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Rodzaje decyzji wymiarowych
Podatek VAT obliczany jest i deklarowany przez czynnych podatników VAT, jednak wszystkie rozliczenia podlegają kontroli organów podatkowych. Zgodnie z art. 99 ust. 12 ustawy o (...)
str. 47
2.
Korekta deklaracji przed i po otrzymaniu decyzji wymiarowej
Podatnik, który popełnił błędy w złożonej deklaracji VAT, ma prawo błędy te poprawić. Jeżeli zatem w złożonej deklaracji podatnik zaniży zobowiązanie podatkowe, czy też zawyży (...)
str. 47
3.
Decyzja określająca w przypadku zaniżenia zobowiązania podatkowego
W sytuacji gdy podatnik w deklaracji VAT wykazał kwotę nadwyżki podatku należnego nad naliczonym (zobowiązanie podatkowe) i kwotę tę w ustawowym terminie wpłacił na rachunek (...)
str. 48
4.
Zobowiązanie podatkowe zamiast zwrotu bezpośredniego
W wydanej przez organ podatkowy decyzji określającej, w praktyce może także zostać określona kwota zobowiązania podatkowego podczas gdy w deklaracji za dany okres rozliczeniowy podatnik (...)
str. 49
5.
Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym określona w decyzji organu podatkowego
Fakt, że podatnik w deklaracji podatkowej wykazał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, nie oznacza, że w wyniku prowadzonego postępowania podatkowego organ nie może w decyzji (...)
str. 50
6.
Decyzja wymiarowa w przypadku niezłożenia deklaracji i braku wpłaty podatku
Jeżeli podatnik nie złożył deklaracji za dany okres rozliczeniowy i nie wpłacił kwoty zobowiązania podatkowego, a naruszenie tego obowiązku zostanie stwierdzone przez organ podatkowy, wówczas (...)
str. 50
F.
VAT OD PODSTAW
XIII.
Kiedy warto wystąpić o indywidualną interpretację przepisów podatkowych?
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, który ma problemy z prawidłowym stosowaniem obowiązujących przepisów podatkowych, bądź też ma wątpliwości, czy w sposób prawidłowy je stosuje, powinien zwrócić się do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie (...)
str. 51
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XIV.
Wzór ewidencji sprzedaży prowadzonej przez podatników zwolnionych z VAT
Na mocy art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwolniona od podatku jest sprzedaż dokonywana przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Ze zwolnienia z VAT (...)
str. 54
H.
PODATEK AKCYZOWY
XV.
Alkohol do czyszczenia linii produkcyjnych zwolniony z akcyzy – interpretacja ogólna Ministra Finansów
W myśl art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym zwolnieniu od akcyzy podlega alkohol etylowy: skażony środkami skażającymi, określonymi w załączniku nr (...)
str. 57
XVI.
Projekt zmian do ustawy o akcyzie
Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Ustawa ta ma wprowadzić między innymi zmiany w ustawie o podatku akcyzowym, a ich wejście (...)
str. 58
XVII.
Jaki wyrób jest tytoniem do palenia podlegającym opodatkowaniu akcyzą?
Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, wyrobami akcyzowymi są m.in. wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy, czyli: papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki – (...)
str. 59
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
VAT od zakupu paliwa do samochodu o ładowności powyżej 500 kg
Firma użytkuje dla celów służbowych i prywatnych samochód ciężarowy o ładowności 650 kg. Nie posiadamy świadectwa homologacji tego samochodu, a wymienione informacje zawarte są w dowodzie rejestracyjnym. Czy możemy odliczać podatek (...)
str. 61
2.
Wystawienie faktury w dzień ustawowo wolny od pracy
Nasi pracownicy wystawiają faktury zawsze 1. dnia każdego miesiąca. Czy możliwe jest wystawienie faktury np. 1 stycznia – czyli w dzień wolny od pracy? Czy (...)
str. 62
3.
Usługi przewozu osób świadczone na rzecz podmiotu leczniczego
Spółka cywilna lekarzy (podmiot leczniczy) prowadzi przychodnię świadcząc usługi zdrowotne. Firma zewnętrzna (podatnik VAT) wykonuje dla nas usługę transportu osób polegającą na dowiezieniu lekarza do domu pacjenta (...)
str. 62
4.
Zakup na raty a odliczenie VAT naliczonego
Jestem małym podatnikiem rozliczającym VAT metodą kasową. Na potrzeby działalności gospodarczej (usługi fotograficzne) kupiłem na raty aparat cyfrowy. Czy z otrzymanej faktury mogę w całości (...)
str. 64
5.
Jak ująć w deklaracji VAT zakupy związane z samochodem osobowym?
Zakupiłem części do samochodów osobowych wykorzystywanych przeze mnie zarówno do działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. Jaką wartość mam wykazać w poz. 41 deklaracji: (...)
str. 65
6.
Sprzedaż towarów przez internet a VAT
Sprzedaję towary przez internet. Kiedy powinienem wykazać obowiązek podatkowy od takiej transakcji sprzedaży – z chwilą złożenia zamówienia przez klienta, czy też z chwilą otrzymania (...)
str. 65
7.
Obowiązek podatkowy u komitenta przy otrzymaniu części należności
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u komitenta, jeżeli otrzymał on zapłatę za sprzedany w komisie towar w dwóch ratach – 20% należności w kwietniu 2014 r., (...)
str. 66
8.
Obniżenie podatku należnego poprzez korektę deklaracji
W deklaracji za marzec 2014 r. – zgodnie z obowiązującymi przepisami – powinienem dokonać korekty podatku należnego w ramach ulgi na złe długi. Czy w (...)
str. 66
9.
Obowiązek podatkowy przy usługach świadczonych nieodpłatnie
Nasza firma zakupuje usługi ochrony osób, które stanowią świadczenia nieodpłatne dla pracownika. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu nieodpłatnego świadczenia usługi, w sytuacji gdy dostawca (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.