Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Obowiązki związane z zatrudnianiem pracowników
Dodatek nr 17
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 16
z dnia 01.06.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
OBOWIĄZKI PRACODAWCY W ZWIĄZKU Z NAWIĄZANIEM STOSUNKU PRACY
1.
Zawarcie umowy o pracę
Zatrudnienie w ramach stosunku pracy w większości przypadków następuje na podstawie umowy o pracę. Może być ona zawarta na czas nieokreślony, na czas określony lub (...)
str. 3
2.
Dodatkowa informacja o warunkach zatrudnienia
Przy zawarciu umowy o pracę pracodawca ma każdorazowo obowiązek sporządzenia dla pracownika informacji o warunkach zatrudnienia, tzw. informacji dodatkowej. Dotyczy ona danych, które są istotne dla danego (...)
str. 4
3.
Skierowanie na wstępne badania profilaktyczne
Pracownik podejmujący pracę na określonym stanowisku musi posiadać aktualne badania profilaktyczne stwierdzające, że jest zdolny do jej wykonywania. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika (...)
str. 5
4.
Szkolenie z zakresu bhp
Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikom przeszkolenia w zakresie bhp. Pracownik nie może bowiem zostać dopuszczony do wykonywania pracy, jeżeli nie posiada dostatecznej znajomości przepisów (...)
str. 5
5.
Zapoznanie z aktami prawa zakładowego
W naszej firmie obowiązuje regulamin pracy i wynagradzania, a ponadto regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy musimy zapoznawać nowych pracowników ze wszystkimi tymi przepisami oraz z zakresem ich obowiązków? (...)
str. 6
6.
Informacja o ryzyku zawodowym
Zakład pracy zatrudnia tylko kilku pracowników. Czy w związku z tym pracodawca ma obowiązek przeprowadzać ocenę ryzyka zawodowego? Jeżeli tak, to w jakiej formie powinien je udokumentować? Do (...)
str. 8
7.
Wyposażenie w środki ochrony oraz w odzież i obuwie robocze
Pracodawca nieodpłatnie dostarcza pracownikowi odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach: jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, ze (...)
str. 9
8.
Założenie akt osobowych
Pracodawca jest zobowiązany założyć i prowadzić akta osobowe w stosunku do każdego zatrudnianego pracownika - bez względu na wielkość zatrudnienia w zakładzie pracy (art. 94 (...)
str. 11
9.
Odrębne obowiązki przy zatrudnianiu kierowców oraz prowadzących pojazdy służbowe
Kierowcy stanowią grupę zawodową, która podlega odrębnym przepisom w zakresie badań lekarskich, przeprowadzanych na podstawie przepisów art. 39j i 39k ustawy o transporcie drogowym (Dz. (...)
str. 12
10.
Założenie i prowadzenie innej dokumentacji pracowniczej
Oprócz akt osobowych pracodawca ma obowiązek założenia i prowadzenia odrębnie dla każdego pracownika ewidencji czasu pracy. Jej celem jest prawidłowe ustalenie wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą (...)
str. 13
11.
Obowiązki informacyjne pracodawcy
Prowadzę własną działalność gospodarczą i właśnie zatrudniłem pierwszego pracownika. Czy mam obowiązek zgłosić ten fakt do inspekcji pracy i komornika (pracownik dostarczył mi świadectwo pracy, (...)
str. 14
12.
Lista obecności
Pracodawca ma obowiązek określenia sposobu potwierdzania obecności w pracy pracowników. W większości zakładów pracy funkcję tę spełnia lista obecności, choć pracodawcy nie mają formalnego obowiązku (...)
str. 15
13.
Okresowe badania lekarskie i szkolenia bhp
Jesteśmy małą firmą. Dwa lata temu przyjęliśmy kilku pracowników administracyjnych, którzy do tej pory pracują na tych samych stanowiskach. Przy zatrudnieniu skierowaliśmy ich na badania (...)
str. 15
II.
OBOWIĄZKI PRACODAWCY - PŁATNIKA SKŁADEK ZUS
1.
Zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń w ZUS
Każdy płatnik składek (pracodawca) zobowiązany jest zgłosić zatrudnione na podstawie umowy o pracę osoby do ubezpieczeń w ZUS. Pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym wszystkich ryzyk (...)
str. 17
2.
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny pracownika
Oprócz zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, pracodawca zgłasza też do ubezpieczenia zdrowotnego uprawnionych członków jego rodziny. Członkiem rodziny pracownika, w myśl art. (...)
str. 18
3.
Naliczanie składek ubezpieczeniowych
Od wypłacanego pracownikom wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę pracodawca zobowiązany jest wyliczyć i opłacić należne składki ubezpieczeniowe do ZUS. Składki na (...)
str. 19
4.
Obowiązkowe składki na FP i FGŚP
Pracodawca opłaca też za pracownika składki na Fundusz Pracy (FP) w wysokości 2,45% podstawy wymiaru i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) w wysokości 0,10% podstawy (...)
str. 20
4.1.
Zwolnienie z opłaty składek na FP i FGŚP przy zmianie umowy o pracę
Zatrudniona w naszej firmie pracownica stawiła się w pracy po urlopie macierzyńskim. Jako jej pracodawca jestem zwolniony z opłacania za nią składek na FP i (...)
str. 22
4.2.
Ulga w składkach dla nowego pracodawcy
Dwa tygodnie temu zatrudniliśmy pracownicę. Osoba ta poinformowała nas, że jej poprzedni pracodawca nie wykorzystał pełnego przysługującego mu 36-miesięcznego okresu zwolnienia z opłaty składek na (...)
str. 22
4.3.
Okres przysługującego zwolnienia po powrocie pracownicy z urlopu bezpłatnego
Pracownica bezpośrednio po wykorzystanym urlopie wychowawczym przebywa - za naszą zgodą - na dwumiesięcznym urlopie bezpłatnym. Faktycznie do pracy wróci więc po zakończeniu urlopu bezpłatnego. (...)
str. 23
5.
Składka na FEP
Dodatkowo za niektórych pracowników pracodawca zobowiązany jest też opłacać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych. Składka na ten Fundusz nie jest bowiem obligatoryjna za wszystkie osoby (...)
str. 23
6.
Dokumenty rozliczeniowe do ZUS
Pracodawca za każdy miesiąc kalendarzowy sporządza i przekazuje za pracownika do ZUS imienne raporty miesięczne (w terminie ustalonym dla rozliczania składek). Mowa tu o raportach: (...)
str. 25
7.
Raporty ZUS przy wypłacie pensji za dany miesiąc w kolejnym miesiącu
Dla każdego ubezpieczonego, dla którego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód (tak jak ma to miejsce w przypadku osób zatrudnionych na (...)
str. 25
8.
Informacja roczna dla pracownika
Począwszy od 1 stycznia 2012 r. płatnicy składek mają obowiązek przekazywać ubezpieczonym raz na rok, z podziałem na poszczególne miesiące, informacje o naliczonych składkach ubezpieczeniowych za ubiegły rok. (...)
str. 26
9.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
9.1. Wymiar etatu nie ma wpływu na zakres i rodzaj objęcia pracownika ubezpieczeniami w ZUS Zatrudniłam 46-letnią osobę na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/7 (...)
str. 27
III.
OBOWIĄZKI PRACODAWCY JAKO PŁATNIKA PODATKU DOCHODOWEGO OD OSÓB FIZYCZNYCH
Przepisy prawa podatkowego nakładają na pracodawców (zarówno tych, którzy mają status osoby fizycznej, jak i osoby prawnej bądź jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej) liczne obowiązki (...)
str. 30
1.
Odpowiedzialność pracodawcy jako płatnika podatku dochodowego
Płatnik odpowiada całym swoim majątkiem za podatek niepobrany od podatnika lub podatek pobrany, a niewpłacony w terminie na rachunek urzędu skarbowego, chyba że podatek nie (...)
str. 31
2.
Wynagrodzenie płatnika
Z tytułu terminowego wpłacania podatku (zaliczek na podatek dochodowy) płatnikom przysługuje wynagrodzenie wynoszące 0,3% kwoty podatku (zaliczek na podatek) pobranych przez nich na rzecz budżetu (...)
str. 32
3.
Obliczenie, pobór i przekazanie zaliczek na podatek dochodowy pracownika
3.1.
Ustalenie przychodu uzyskanego przez pracownika ze stosunku pracy
Obliczenie zaliczki na podatek dochodowy w pierwszej kolejności wymaga ustalenia kwoty przychodu uzyskanego przez pracownika w danym miesiącu ze stosunku pracy. Zgodnie z art. 12 (...)
str. 32
3.2.
Podstawa obliczenia zaliczki na podatek dochodowy pracownika
Zgodnie z dyspozycją art. 32 ust. 2 ustawy o PDOF, podstawą obliczenia zaliczki na podatek jest dochód, za który uważa się uzyskane w ciągu miesiąca (...)
str. 34
3.3.
Wysokość stawki podatku przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy
Zaliczki na podatek dochodowy pracownika, za miesiące od stycznia do grudnia wynoszą: 1) 18% dochodu uzyskanego w danym miesiącu - poczynając od stycznia do tego (...)
str. 35
3.4.
Kwota zmniejszająca zaliczkę na podatek dochodowy pracownika
Zgodnie z dyspozycją art. 32 ust. 3 ustawy o PDOF, pracodawca ma obowiązek zmniejszyć obliczoną zaliczkę na podatek dochodowy o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej (...)
str. 36
3.5.
Ograniczenie poboru zaliczki na podatek dochodowy
Jeżeli świadczenia w naturze, świadczenia ponoszone za pracownika lub inne nieodpłatne świadczenia przysługują pracownikowi za okres dłuższy niż miesiąc, przy obliczaniu zaliczek za poszczególne miesiące (...)
str. 37
3.6.
Kwestia wypełnienia obowiązków płatnika, gdy w danym miesiącu pracownik otrzymał wyłącznie świadczenia w naturze
Zdarza się niekiedy, że pracownik w danym miesiącu nie uzyskał od pracodawcy żadnych dochodów w formie pieniężnej, natomiast otrzymał świadczenie w naturze, które stanowi jego (...)
str. 37
3.7.
Zwolnienie pracodawcy z obowiązku poboru zaliczek od pracowników
Na podstawie art. 32 ust. 6 ustawy o PDOF, pracodawca nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych przez pracownika z pracy wykonywanej poza (...)
str. 38
3.8.
Obowiązki pracodawcy (jako płatnika) po przejęciu pracowników w trybie przepisów Kodeksu pracy
Zgodnie z art. 231 § 1 Kodeksu pracy, w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Powyższe (...)
str. 38
3.9.
Przekazanie pobranych zaliczek na podatek dochodowy i roczna deklaracja PIT-4R
Pobrane z wynagrodzeń pracowników zaliczki na podatek dochodowy pracodawca (czyli płatnik) ma obowiązek przekazywać do 20-go dnia następnego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego właściwego według (...)
str. 39
4.
Roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez pracownika - PIT-40
Pracodawca ma obowiązek sporządzić roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez pracownika (na formularzu PIT-40), jeżeli pracownik złoży mu przed dniem 10 stycznia roku następującego (...)
str. 40
5.
Imienne informacje PIT-11
Dla pracowników, którym nie dokonano rocznego obliczenia podatku, pracodawca ma obowiązek sporządzić imienne informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (na formularzu (...)
str. 41
6.
Karty przychodów pracowników
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (zarówno prowadzące podatkową księgę przychodów i rozchodów, jak i opłacające podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych bądź w (...)
str. 42
7.
Ewidencja zatrudnienia
Przedsiębiorcy, którzy opłacają podatek dochodowy w formie karty podatkowej (z wyjątkiem prowadzących parkingi), jeżeli przy prowadzeniu działalności zatrudniają pracowników - mają obowiązek prowadzić książkę ewidencji (...)
str. 43
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.