Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 11 (371) z dnia 01.06.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Opublikowano Krajowy Standard Rachunkowości nr 9 "Sprawozdanie z działalności"
W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 15 maja 2014 r. pod poz. 17 opublikowano uchwałę nr 6/2014 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 15 kwietnia 2014 (...)
str. 4
1.
Cel i zakres KSR nr 9
Celem Krajowego Standardu Rachunkowości nr 9 "Sprawozdanie z działalności" (KSR nr 9) jest pomoc w sporządzeniu sprawozdania z działalności (SzD), zgodnego z przepisami o rachunkowości, (...)
str. 4
2.
Zasady sporządzania sprawozdania z działalności
Sprawozdanie z działalności podpisuje – podając datę podpisu – kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu; odmowa podpisu wymaga (...)
str. 5
3.
Zawartość sprawozdania z działalności – wybrane zagadnienia
Celem SzD jest wzbogacenie wiedzy o jednostce dzięki dostarczaniu jego użytkownikom istotnych informacji uzupełniających sprawozdanie finansowe, z którym jest powiązane, oraz informacji dodatkowych ułatwiających ocenę (...)
str. 6
1.
Terminy wykonania i rodzaje obowiązków jakie ciążą na jednostce
Jednostki, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, miały obowiązek sporządzić roczne sprawozdanie finansowe za 2013 r. do końca marca 2014 r. Kolejne obowiązki (...)
str. 7
2.
Złożenie sprawozdania za 2013 r. we właściwym rejestrze sądowym
W ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego każda jednostka objęta obowiązkiem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (przykładowo: spółka z o.o., spółka akcyjna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka (...)
str. 8
3.
Ogłoszenie rocznego sprawozdania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
Jednostki niepodlegające wpisowi do KRS (w tym przede wszystkim przedsiębiorstwa osób fizycznych oraz spółki cywilne), których roczne sprawozdania finansowe na podstawie art. 64 ustawy o (...)
str. 9
4.
Ewidencja opłat związanych z ogłoszeniem sprawozdania
Wydatki poniesione na ogłoszenie sprawozdania finansowego zalicza się w roku ich poniesienia do kosztów działalności operacyjnej, zapisami: – Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" lub (...)
str. 10
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Możliwość dofinansowania wyjazdu na "zieloną szkołę" ze środków ZFŚS
Wyjazdy dzieci osób uprawnionych do świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), organizowane w ramach tzw. "zielonej szkoły", choć nie są tradycyjnie rozumianą formą wypoczynku (...)
str. 11
2.
Opodatkowanie i oskładkowanie dofinansowania udziału dziecka pracownika w "zielonej szkole"
Jeżeli wyjazd na "zieloną szkołę" zostanie zorganizowany przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie, np. przez biuro turystyczne lub szkołę, na zasadach określonych w rozporządzeniu (...)
str. 11
3.
Ewidencja księgowa dopłat do wypoczynku dzieci pracowników zorganizowanego w formie "zielonej szkoły"
Ewidencja księgowa dopłat do wypoczynku dzieci pracowników zorganizowanego w formie "zielonej szkoły" zależy od tego czy dofinansowanie to zostało wypłacone ze środków ZFŚS, czy ze środków obrotowych pracodawcy. 3.1. Dopłata do "zielonej (...)
str. 13
IV.
Konsekwencje objęcia jednostki obowiązkowym badaniem sprawozdania finansowego
Spółka z o.o. będzie musiała po raz pierwszy poddać badaniu przez biegłego rewidenta sprawozdanie finansowe za 2014 r. Osiągnęła bowiem w 2013 r. dwie z (...)
str. 17
1.
Kogo dotyczy obowiązek badania sprawozdania finansowego za 2014 r.?
Celem badania sprawozdania finansowego jest wyrażenie przez biegłego rewidenta pisemnej opinii wraz z raportem o tym, czy sprawozdanie finansowe jest zgodne z zastosowanymi zasadami (polityką) (...)
str. 17
2.
Utrata prawa do stosowania niektórych uproszczeń
Generalnie jednostki mogą w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować uproszczenia dopuszczone przepisami ustawy o rachunkowości pod warunkiem, że nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu (...)
str. 18
3.
Szersze obowiązki sprawozdawcze w związku z obowiązkiem badania sprawozdania finansowego
Z przepisów ustawy o rachunkowości (zob. art. 45 ust. 3) wynika, że sprawozdanie finansowe podlegające badaniu przez biegłego rewidenta składa się – poza wprowadzeniem do (...)
str. 19
4.
Kary za niepoddanie badaniu sprawozdania finansowego
Na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości, a dokładnie art. 79 pkt 1, kto wbrew przepisom tej ustawy nie poddaje sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta, (...)
str. 20
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
V.
Jak ująć w księgach rachunkowych VAT od aportu?
Spółka z o.o. będąca podatnikiem VAT wniosła do innej spółki z o.o. aport w postaci środków trwałych. Czynność tę udokumentowała fakturą, wykazując w niej VAT (...)
str. 21
1.
Aport w świetle przepisów ustawy o VAT
Aport rzeczy stanowi odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT. Wartość aportu powinna zostać wykazana na fakturze wystawionej przez wnoszącego wkład wraz ze wskazaniem kwoty podatku. (...)
str. 21
2.
Ewidencja VAT w jednostce wnoszącej aport
Ewidencja księgowa kwoty VAT u wnoszącego aport zależy od uzgodnień pomiędzy wnoszącym a przyjmującym aport. W praktyce mogą wystąpić dwie sytuacje: 1) zgodnie z umową (...)
str. 22
3.
Ewidencja VAT w spółce z o.o. otrzymującej aport
Spółka otrzymująca aport ma prawo odliczyć VAT z faktury dokumentującej wniesienie aportu. VAT naliczony podlegający odliczeniu, w księgach rachunkowych podmiotu otrzymującego aport można ująć zapisem: (...)
str. 24
VI.
Ewidencja zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w trakcie roku obrotowego
W którym miesiącu należy księgować zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych – w miesiącu, za który są ustalane, czy w miesiącu zapłaty?
str. 25
1.
Zasady ustalania i opłacania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych
Co do zasady, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych w trakcie roku podatkowego obliczają i wpłacają na rachunek urzędu skarbowego miesięczne zaliczki na podatek dochodowy (...)
str. 25
2.
Ewidencja księgowa miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych
Mimo iż termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych za dany miesiąc przypada w następnym miesiącu, w księgach rachunkowych podatek ten podlega ujęciu (...)
str. 25
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Wprowadzenie gruntu niepodlegającego amortyzacji do ewidencji środków trwałych
Zakupiliśmy grunt, który służyć ma prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. Czy grunt ten wpisywać do ewidencji środków trwałych, pomimo iż nie podlega on amortyzacji? Jeśli (...)
str. 28
2.
Przyporządkowanie środków trwałych do odpowiedniej grupy i rodzaju KŚT
Do której grupy KŚT należy zakwalifikować czytniki kodów kreskowych, służące do odczytywania kodów wyrobów przygotowanych do wysyłki? Czytniki te, aby mogły działać muszą być podłączone (...)
str. 29
3.
Okres amortyzacji samochodu używanego na podstawie umowy leasingu
Jaki przyjąć okres amortyzacji dla samochodów w leasingu operacyjnym, który bilansowo jest traktowany jak leasing finansowy? Czy amortyzować go przez okres umowy leasingowej, a po (...)
str. 29
4.
Opłata za skrócenie umowy w związku z wykupem przedmiotu leasingu
Spółka używająca maszynę produkcyjną na podstawie umowy leasingu operacyjnego postanowiła ją wykupić, jednocześnie występując do leasingodawcy z wnioskiem o skrócenie podstawowego okresu umowy. W rozliczeniu (...)
str. 30
5.
Zakup praw do filmu reklamowego
Spółka zakupiła film reklamowy. Na spółkę przeszły prawa do filmu oraz prawa do jego modyfikacji. Wartość zakupu nie przekracza 3,5 tys. zł. Czy zakup ten (...)
str. 31
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Wydatki związane z założeniem sieci komputerowej
Sieć komputerową tworzy grupa komputerów lub innych urządzeń połączonych ze sobą kablami na wyodrębnionym terenie, w celu wymiany danych lub współdzielenia różnych zasobów, w tym (...)
str. 32
2.
Modernizacja sieci komputerowej
Modernizacja, to inaczej unowocześnienie środka trwałego. Z przepisów ustawy o rachunkowości wynika, że ulepszenie polega na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powoduje, iż wartość użytkowa środka trwałego po zakończeniu ulepszenia przewyższa (...)
str. 35
3.
Koszty utrzymania serwera
Bieżące koszty serwisu i napraw serwera uznaje się za koszty związane z jego eksploatacją. Dlatego też tego rodzaju wydatki, niemające charakteru ulepszenia, zalicza się bezpośrednio (...)
str. 37
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Zakup programu komputerowego wraz z usługą serwisową i szkoleniem
Do urzędu zakupiono program komputerowy wraz z usługami: importem słowników, konfiguracją programu, instalacją migratora itp., a także szkoleniem i wsparciem serwisowym przez okres gwarancji. Jak (...)
str. 38
2.
Likwidacja wartości niematerialnej i prawnej w jednostce budżetowej
Prowadzimy działalność w formie jednostki budżetowej. Zakupiliśmy w tym roku nowy program antywirusowy na większą liczbę stanowisk. Licencja na poprzedni program już wygasła i nie (...)
str. 39
3.
Ewidencja budynku i gruntu w księgach jednostki budżetowej
W wartości początkowej wybudowanego środka trwałego (budynku) uwzględniliśmy wszystkie nakłady poniesione na jego budowę, w tym m.in. wykup gruntu pod tym budynkiem. Po zakończonych pracach (...)
str. 40
4.
Remont sal lekcyjnych a wydatki strukturalne
Czy przeprowadzony przez szkołę remont sal lekcyjnych, polegający na pomalowaniu ścian, jest wydatkiem strukturalnym? Czy wydatki poniesione na ten remont należy ujmować w sprawozdaniu Rb-WSa? (...)
str. 41
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Ewidencja objęcia udziałów w zamian za aport przedsiębiorstwa
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nabyła udziały w spółce z o.o. w zamian za wkład w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca prowadzi pełną księgowość. Jak (...)
str. 42
2.
Sprzedaż udziałów objętych w zamian za aport przedsiębiorstwa
Jakich zapisów należy dokonać w księgach przedsiębiorstwa osoby fizycznej w przypadku sprzedaży udziałów w spółce z o.o. objętych w zamian za aport w postaci części (...)
str. 43
3.
Konsekwencje nabycia i sprzedaży udziałów w świetle przepisów podatkowych
Czy w momencie wniesienia części prowadzonego przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z o.o. i objęcia w zamian udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki, po (...)
str. 44
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
IX.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Koszt wstępnych badań lekarskich kandydata do pracy
Gdzie zaksięgować koszty wstępnych badań lekarskich osoby, która miała być naszym pracownikiem? W związku z niedopuszczeniem jej do pracy, nie została z nią jednak podpisana umowa. Na podstawie art. 229 (...)
str. 45
2.
Informacja o zmianie wierzyciela w księgach dłużnika
Czy informacja od wierzyciela o cesji wierzytelności na osobę trzecią podlega ujęciu w księgach rachunkowych dłużnika? Jeśli tak, to w jaki sposób? W świetle przepisów Kodeksu cywilnego (K.c.), wierzyciel może bez zgody (...)
str. 45
3.
Rozliczenie zaliczki wypłaconej w złotówkach na poczet podróży zagranicznej
Na delegację zagraniczną wypłaciłam pracownikowi zaliczkę w polskich złotych. Po powrocie pracownik przedstawił rozliczenie, z którego wynikało, iż zaliczka przewyższyła koszty delegacji. Jak rozliczyć tę zaliczkę oraz w jakie koszty zaksięgować (...)
str. 46
4.
Różnice inwentaryzacyjne spowodowane nieudokumentowanym przesunięciem towarów
W jednostce posiadającej 3 sklepy detaliczne, po przeprowadzeniu spisu z natury towarów, stwierdzono niedobory i nadwyżki w towarach podlegających przemieszczeniu. Różnice te powstały na skutek niewystawienia dowodów "MM - Przesunięcie międzymagazynowe". Jak (...)
str. 47
X.
Z listów Czytelników
1.
Czy zmiany w VAT wpływają na wartość początkową samochodów osobowych będących przedmiotem leasingu?
Jednostka posiada samochody osobowe użytkowane na podstawie umów leasingu podatkowo-operacyjnego, a bilansowo-finansowego, zawartych przed 1 kwietnia 2014 r. Wartość początkowa tych samochodów dla celów bilansowych została ustalona przy uwzględnieniu (...)
str. 48
2.
Pożyczka udzielona spółce przez jednego z jej udziałowców
Jeden z udziałowców udzielił spółce z o.o. pożyczki. Jak ująć taką transakcję w księgach rachunkowych? Ewidencja księgowa rozrachunków z tytułu pożyczki udzielonej spółce przez jednego z jej udziałowców powinna odbywać (...)
str. 50
3.
Czy dziennik można przechowywać elektronicznie?
W naszej jednostce dziennik za cały rok ma nawet do kilkuset stron. Czy zamiast go drukować, można przechowywać go w formie elektronicznej? Jednostka może przechowywać dziennik będący elementem ksiąg rachunkowych (...)
str. 53
4.
Kontrakty forward – ewidencja i prezentacja w sprawozdaniu finansowym
W maju 2014 r. spółka zawarła kontrakt na kupno w banku określonej ilości dolarów po z góry ustalonym kursie. Realizacja nastąpi 30 września 2014 r. Spółka sporządza półroczne sprawozdania finansowe. Jak rozliczyć (...)
str. 54
5.
Czy spółka z o.o. powstała z przekształcenia firmy osoby fizycznej może opracować własny plan kont?
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą z początkiem czerwca 2014 r. zostanie przekształcona w jednoosobową spółkę z o.o. Księgi rachunkowe osoby fizycznej zostaną zamknięte i zostaną otworzone księgi spółki z o.o. Czy (...)
str. 57
6.
Jak zaksięgować dopłaty do cen sprzedaży usług?
Jesteśmy przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym. Uchwałą rady gminy przyznano nam dopłatę do stawki za odprowadzanie ścieków. Czy powyższą dopłatę można zarachować do pozostałych przychodów operacyjnych? Z pytania wynika, iż jednostka jest (...)
str. 59
7.
Nadpłata odsetek od zaległości podatkowej zaliczona na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych
Nadpłaciłam odsetki od zaległości podatkowej i złożyłam do urzędu skarbowego wniosek o zaliczenie tej nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Jak to zaksięgować? Podatnicy, u których wystąpiła nadpłata podatku, mają możliwość wykorzystania (...)
str. 60
8.
Ewidencja VAT od towarów objętych odwrotnym obciążeniem
Otrzymaliśmy fakturę zakupu towarów z adnotacją "odwrotne obciążenie". Jak zaksięgować tę fakturę oraz VAT? W przypadku transakcji, której przedmiotem są towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, a ich dostawca jest (...)
str. 62
9.
Czy różnica powstała na operacji przesunięcia waluty pomiędzy rachunkami bankowymi jest różnicą kursową?
Zrobiliśmy przelew pomiędzy naszymi kontami walutowymi (w euro). Przelew wyszedł z jednego rachunku 4 kwietnia 2014 r., a na drugim rachunku wpływ zarejestrowano 7 kwietnia 2014 r. W wyniku tej operacji na koncie (...)
str. 63
10.
Opłata za zajęcie pasa drogowego w przypadku decyzji bezterminowej
W przypadku decyzji o zajęciu pasa drogowego na określoną ilość lat kwotę opłaty rocznej pomnożoną przez ilość lat ujmowaliśmy bezpośrednio na koncie zespołu 6. Na początku poszczególnych lat kwotę dotyczącą (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.