Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 10 (370) z dnia 20.05.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Tylko do końca czerwca podatnicy mają czas na badanie techniczne samochodu
Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT – co do zasady – w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi podatnik może odliczyć 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika, lub (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Sposób wykorzystania pojazdu przez podatnika jako warunek pełnego odliczenia VAT
Spółka zawiera umowy o współpracy z handlowcami (tj. osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą), którym przekazuje do użytkowania swoje samochody (spółka ponosi koszty paliwa i eksploatacji (...)
str. 6
2.
Zasady odliczania VAT na przełomie marca i kwietnia 2014 r.
Prawo do odliczenia VAT z tytułu poniesienia wydatku (w postaci zakupu towaru lub usługi) dotyczącego pojazdu samochodowego, w przypadku merytorycznej zmiany przepisów od 1 kwietnia 2014 r., należy oceniać na podstawie przepisów (...)
str. 7
III.
Dostawa nieruchomości w świetle przepisów ustawy o VAT
Dostawa nieruchomości lub ich części w obrocie krajowym może być opodatkowana w różny sposób, w zależności od tego, które z obowiązujących przepisów znajdą zastosowanie w (...)
str. 9
1.
Uznanie nieruchomości za zorganizowaną część przedsiębiorstwa
Przepisów ustawy o VAT nie stosuje się m.in. do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części. Tak wynika z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa (...)
str. 9
2.
Wysokość podatku VAT przy dostawie budynków i lokali
Dostawa obiektów budowlanych lub ich części (z wyjątkiem obiektów budownictwa mieszkaniowego i lokali mieszkalnych) zasadniczo podlega opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 23%. W stosunku do budynków, (...)
str. 10
3.
Zwolnienie z VAT dostawy używanego obiektu budowlanego
Dokonując sprzedaży używanego obiektu budowlanego lub jego części należy rozstrzygnąć, czy można w tym przypadku zastosować zwolnienie z VAT, czy też nie. Mocą art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy (...)
str. 10
4.
Możliwość wyboru opodatkowania sprzedaży nieruchomości
Podatnicy dokonujący sprzedaży nieruchomości, mają w pewnym zakresie możliwość wyboru: czy opodatkować sprzedawaną nieruchomość, czy też nie (vide: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (...)
str. 12
5.
Sprzedaż gruntu
Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, (...)
str. 13
6.
Nieodpłatne przekazanie nieruchomości
Ustawa o VAT definiuje w art. 2 pkt 6 towary jako rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają czynności (...)
str. 13
IV.
Stawki VAT w pytaniach Czytelników
1.
Sprzedaż używanego towaru
Spółdzielnia mleczarska na potrzeby opodatkowanej działalności, w latach 90-tych zakupiła przyczepę (bez VAT). Obecnie zamierza ją sprzedać. Czy sprzedaż tę powinna opodatkować podatkiem VAT? Niestety, (...)
str. 14
2.
Stawka VAT na remont budynku zbiorowego zamieszkania
Jesteśmy firmą budowlaną. Obecnie wykonujemy usługę polegającą na termomodernizacji budynku internatu. Jaką stawkę VAT powinniśmy zastosować do tych robót? Stawkę VAT w wysokości 8% stosuje (...)
str. 14
3.
Dostawa wyrobów medycznych
Nasza firma zajmuje się sprzedażą wyrobów farmaceutycznych. Planujemy wprowadzić do sprzedaży sprzęt do diagnozowania (ultrasonografy). Czy sprzedaż tego typu urządzeń opodatkowana jest obniżoną stawką VAT? (...)
str. 15
4.
Szkolenia z zakresu BHP
Świadczymy usługi polegające na przeprowadzaniu szkoleń BHP zarówno dla pracowników zatrudnionych na produkcji, jak i w biurze oraz dla uczniów. Czy usługi te korzystają ze (...)
str. 16
1.
Jakie czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?
Ustawodawca w art. 5 ustawy o VAT, określił, iż opodatkowaniu tym podatkiem podlegają: 1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, 2) (...)
str. 17
2.
Wyłączenia z zakresu opodatkowania
Ustawa o VAT w art. 6 wymienia czynności, do których nie stosuje się jej przepisów. Są to: transakcje zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa,   czynności, które nie mogą (...)
str. 20
VI.
Obowiązek podatkowy przy dostawie i drukowaniu książek, gazet i czasopism
W przypadku dostawy i drukowania książek, gazet i czasopism ustawodawca – uwzględniając specyfikę tych czynności – określał zawsze odrębne zasady dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego (...)
str. 21
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Charakter dokonywanej sprzedaży a zwolnienie z obowiązku stosowania kasy
Szkoła wyższa poza działalnością edukacyjną prowadzi także działalność handlową (sprzedaż podręczników i skryptów). Czy może korzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy? Obowiązek prowadzenia ewidencji (...)
str. 23
1.
Zwolnienie ze względu na obroty
Podatnik kontynuujący działalność gospodarczą ma prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej, jeżeli kwota obrotu ze sprzedaży dla osób fizycznych i rolników (...)
str. 24
2.
Zwolnienie ze względu na strukturę sprzedaży
Podatnicy, których obroty na rzecz osób fizycznych przekraczają (nawet znacznie) kwotę 20.000 zł, mają możliwość korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania w zakresie całej działalności, pod (...)
str. 24
VIII.
Czytelnicy pytają
1.
Możliwości techniczne kasy fiskalnej a dane na paragonie
W prowadzonej działalności gospodarczej użytkuję kasę fiskalną, która pozwala na wpisanie zamiast pełnej nazwy sprzedawanego towaru, jedynie jego skrótu. Czy oznacza to, że jestem zobowiązany do zakupu nowej kasy? (...)
str. 26
2.
Sprzedaż towarów podmiotom gospodarczym a kasa rejestrująca
W prowadzonej działalności gospodarczej korzystamy ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku stosowania kasy. Sprzedaż dokonywana jest zarówno na rzecz osób prywatnych, jak i firm. Wśród różnego (...)
str. 27
3.
Świadczenie sezonowych usług noclegowych
W sezonie wiosennym i letnim świadczę usługi noclegowe (w domkach letniskowych) głównie na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy w związku z przekroczeniem limitów (...)
str. 27
4.
Rezerwowa kasa fiskalna
Otwieram sklep spożywczy, w którym będą dwa stanowiska kasowe. Czy poza dwoma kasami, które będą pracowały na tych stanowiskach muszę również kupić kasę rezerwową? W (...)
str. 29
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
IX.
Sposób ustalania miejsca opodatkowania dostawy towarów
Faktyczne miejsce wykonania danej czynności nie w każdym przypadku jest miejscem jej świadczenia, a w rezultacie – jej opodatkowania. Ustawa o VAT tworzy pewne fikcje (...)
str. 30
X.
Wywóz poza terytorium kraju towarów wykorzystywanych do świadczenia usług
Jestem czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Świadczę usługi remontowe, w tym także na nieruchomościach położonych w Niemczech, na rzecz niemieckich podatników. Wykonując (...)
str. 34
1.
Zakup materiałów przeznaczonych do wywozu poza terytorium kraju
Opodatkowanie opisanej w pytaniu transakcji uzależnione jest w zasadzie od tego, czy Czytelnik zarejestrowany jest dla potrzeb podatku od wartości dodanej w Niemczech. Jeśli dokonał (...)
str. 35
2.
Przemieszczenie własnych towarów do innego państwa UE
Może się również zdarzyć taka sytuacja, w której materiały budowlane kupowane są przez Czytelnika wcześniej i w chwili zakupu nie planuje on wywozu tych towarów (...)
str. 35
3.
Opodatkowanie i wykazanie usługi budowlanej w deklaracji VAT
Usługi związane z nieruchomościami opodatkowane są w kraju położenia nieruchomości (art. 28e ustawy o VAT). Zatem usługi budowlane na nieruchomości położonej w Niemczech nie są (...)
str. 36
4.
Prawo do odliczenia VAT naliczonego
Generalnie usługi opodatkowane poza terytorium Polski uprawniają do odliczenia VAT naliczonego. Jak bowiem wynika z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik (...)
str. 37
XI.
Refakturowanie wynajmu nieruchomości poza granicami kraju
Spółka wynajmuje mieszkania oraz pokoje hotelowe dla swoich pracowników na terytorium Belgii od osób fizycznych oraz przedsiębiorców. Część wynajmowanych mieszkań spółka odstępuje swoim kontrahentom na (...)
str. 38
1.
Miejsce świadczenia usług wynajmu nieruchomości
Usługi, które świadczone są na rzecz podatników – opodatkowane są zasadniczo w miejscu, gdzie usługobiorca ma swoją siedzibę (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). (...)
str. 38
2.
Fakturowanie usług niepodlegających opodatkowaniu
Zasadniczo, faktury wystawiane dla kontrahentów zagranicznych muszą zawierać takie same dane, co faktury wystawiane w obrocie krajowym. W przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla (...)
str. 39
3.
Deklarowanie usług wynajmu mieszkań i pokoi hotelowych
Usługi niepodlegające opodatkowaniu zasadniczo ujmowane są w deklaracji podatkowej. Zgodnie z pkt 3 objaśnień do części C deklaracji VAT, w poz. 11 wykazuje się dostawę (...)
str. 39
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Nota korygująca wystawiona do faktury zagranicznego dostawcy
Otrzymaliśmy od niemieckiego kontrahenta fakturę potwierdzającą zakup towarów. Niestety, na dokumencie nie ma naszego numeru VAT UE. Jest tylko unijny numer dostawcy. Czy w tej (...)
str. 41
2.
Zakup samochodu opodatkowanego w systemie marży
Zajmuję się skupem i sprzedażą samochodów używanych. Mam zamiar zakupić kilka samochodów od kontrahenta włoskiego prowadzącego taki sam rodzaj działalności. Zgodnie z informacją przekazaną mi (...)
str. 41
3.
Montaż i demontaż rusztowań
Spółka świadczy usługi budowlane, zarówno na terytorium kraju, jak i poza jego granicami. Bardzo często świadczone są również usługi montażu i demontażu rusztowań na budynkach (...)
str. 42
4.
Nabycie usług transportu morskiego towarów
Jesteśmy firmą z branży przemysłowej. Otrzymaliśmy od zagranicznej firmy fakturę za transport promowy urządzeń z Norwegii do Polski. Czy w związku z tym wystąpi u nas import usług? Z międzynarodowym transportem towarów mamy do czynienia (...)
str. 43
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Warunki pełnego odliczenia VAT od samochodów w 2013 r.
W 2013 r. pełne odliczenie VAT przysługiwało w stosunku do następujących rodzajów samochodów (zarówno zakupionych, jak i użytkowanych na podstawie umowy leasingu): pojazdów samochodowych o (...)
str. 44
2.
Pełne odliczenie VAT od samochodów w okresie od stycznia do marca 2014 r.
W okresie od stycznia do marca 2014 r. pełne odliczenie VAT przysługiwało na podstawie ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 marca 2014 r. (...)
str. 45
3.
Jak odliczać VAT od rat leasingowych od 1 kwietnia 2014 r.?
Jak wynika z wyjaśnień zamieszczonych przez Ministerstwo Finansów na stronie internetowej www.finanse.mf.gov.pl zatytułowanych "Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi" na zasadach wynikających z przepisów obowiązujących (...)
str. 45
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Termin złożenia VAT-26 przy wpłacie zaliczki
W dniu 2 maja 2014 r. nabyłem opony do samochodu, który wykorzystuję wyłącznie do działalności gospodarczej, na poczet których 28 kwietnia 2014 r. wpłaciłem stuprocentową zaliczkę. Kiedy najpóźniej muszę złożyć (...)
str. 48
2.
Zmiana wykorzystania samochodu
Wykorzystuję samochód osobowy do celów "mieszanych". Od 20 maja 2014 r. - zgodnie z zamierzeniami - samochód będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. Czy informację VAT-26 muszę złożyć w ciągu (...)
str. 48
3.
Konsekwencje niezłożenia informacji VAT-26
Wykorzystuję samochód osobowy wyłącznie do działalności gospodarczej. W kwietniu ponosiłem już wydatki związane z tym samochodem. Przez niedopatrzenie, informację o wykorzystywaniu pojazdu wyłącznie na te cele złożyłem dopiero 5 maja (...)
str. 49
4.
Aktualizacja informacji
Wykorzystuję pojazd samochodowy wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej i od 1 kwietnia 2014 r. prowadzę ewidencję przebiegu pojazdu. Złożyłem w urzędzie skarbowym formularz VAT-26 w dniu 4 kwietnia 2014 r. Od początku lipca (...)
str. 49
5.
Kara za niezłożenie informacji o pojazdach
Nie złożyłem informacji o wykorzystywaniu pojazdu samochodowego wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej, choć od 1 kwietnia 2014 r. odliczam w całości VAT naliczony od wydatków związanych z tym pojazdem. Czy grożą mi z tego (...)
str. 50
6.
Czy składać informację VAT-26 dla samochodu ciężarowego typu pick-up?
Posiadamy samochód ciężarowy (typu pick-up) wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Samochód posiada zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów. Czy mamy obowiązek zgłoszenia tego samochodu do urzędu (...)
str. 50
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XV.
Wzór uzasadnienia przyczyn korekty deklaracji
Podatnik ponosi odpowiedzialność za prawidłowe i terminowe złożenie deklaracji VAT oraz za wpłatę zobowiązania podatkowego. Jeżeli podatnik popełni błąd w deklaracji, powinien ją skorygować. Dopóki (...)
str. 51
1.
Korekta dokonywana przez organ podatkowy
Nie w każdym przypadku korekty deklaracji dokonuje podatnik. Zdarza się bowiem, że niektóre błędy poprawiane są "z urzędu" – przez organ podatkowy, który stwierdzi błąd (...)
str. 51
2.
Zasady korygowania deklaracji przez podatnika – wyjaśnienie przyczyn złożenia korekty
Skorygowanie deklaracji przez podatnika następuje poprzez złożenie deklaracji korygującej. W praktyce korekta deklaracji polega na ponownym wypełnieniu jej druku i oznaczeniu, że jest to deklaracja (...)
str. 52
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVI.
Zasady ustalania wysokości zabezpieczenia generalnego
Zabezpieczenie akcyzowe w świetle przepisów ustawy o podatku akcyzowym składane jest na podstawie art. 63 ust. 1, w kwocie pokrywającej powstałe albo mogące powstać zobowiązanie podatkowe. Zabezpieczenie może zostać złożone na czas (...)
str. 54
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Forma przechowywania faktur
W jakiej formie spółka powinna przechowywać papierowe faktury otrzymywane np. faksem? Kwestie przechowywania i udostępniania faktur reguluje art. 112 ustawy o VAT. Zgodnie z tym (...)
str. 59
2.
Prawo do odliczenia VAT naliczonego
Na potrzeby opodatkowanej działalności rolniczej, rolnik (czynny podatnik VAT) nabył grunt z przeznaczeniem pod zasiew zbóż. Czy może odliczyć VAT naliczony z faktury zakupu tego (...)
str. 60
3.
Faktura korygująca przy odwrotnym obciążeniu
W dniu 24 lutego 2014 r. nasza firma dokonała sprzedaży drutu (PKWiU 24.34.11.0) i wystawiła fakturę, błędnie naliczając 23% VAT. W dniu 27 lutego 2014 (...)
str. 61
4.
Błędna stawka na fakturze – moment ujęcia korekty faktury w deklaracji VAT
W grudniu 2013 r. na potrzeby prowadzonej działalności nabyliśmy nieruchomość. Otrzymaliśmy fakturę z wykazanym 23% podatkiem VAT, który odliczyliśmy. W związku z otrzymaną przez naszego (...)
str. 63
5.
Odliczenie VAT z faktury dokumentującej wstępną opłatę leasingową – jakie przepisy stosować?
Jak rozliczyć VAT z faktury wystawionej 28 marca 2014 r. przez firmę leasingową za opłatę wstępną dotyczącą zakupu samochodu osobowego? Umowa leasingu została podpisana w (...)
str. 64
6.
Obowiązek podatkowy przy usługach budowlanych
Wykonujemy usługi budowlane, na poczet których otrzymaliśmy zaliczkę w wysokości 20% kwoty należnej. Pozostałą część należności otrzymamy po wystawieniu faktury dokumentującej zakończone usługi. Kiedy powstanie (...)
str. 65
7.
Korekta błędnej podstawy prawnej na fakturze
Czy nabywca usługi może skorygować notą korygującą podaną przez sprzedawcę na fakturze błędną podstawę prawną zwolnienia z podatku? Nadmieniamy, że usługa w dalszym ciągu podlega (...)
str. 66
8.
Nieodpłatne przekazanie artykułów spożywczych podczas spotkań biznesowych
Dokonujemy zakupu artykułów spożywczych, w szczególności: wody pitnej, kawy, herbaty, owoców, soków, mleka do kawy. Artykuły te są zużywane jako drobny poczęstunek podczas wewnętrznych spotkań, (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.