Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 8:30 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 14 (841) z dnia 10.05.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Kiedy używanie samochodów do celów prywatnych jest opodatkowane?
Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązuje ogólna zasada, zgodnie z którą od zakupu czy leasingu pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz wydatków eksploatacyjnych dotyczących (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zaniechano poboru podatku od uczestnictwa w nieodpłatnych szkoleniach w zakresie opieki paliatywnej lub hospicyjnej
W Dzienniku Ustaw z 29 kwietnia 2014 r., pod poz. 553, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z 25 kwietnia 2014 r. w sprawie zaniechania poboru podatku (...)
str. 8
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Wydatki związane z używaniem prywatnego samochodu osobowego przedsiębiorcy do celów służbowych
Przedsiębiorcy wielokrotnie wykorzystują w prowadzonej działalności gospodarczej prywatne składniki majątku, najczęściej samochody osobowe. Ponoszą oni z tego tytułu różnego rodzaju wydatki, np. na zakup paliwa, (...)
str. 9
1.1.
Odliczanie VAT od wydatków na samochód osobowy
Od wydatków na samochody osobowe wykorzystywane zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych podatnicy mogą odliczać VAT w wysokości 50% kwoty podatku wykazanej w fakturze (...)
str. 9
1.2.
Koszty uzyskania przychodów przedsiębiorcy
Ujęcie w kosztach uzyskania przychodów wydatków związanych z prywatnym samochodem przedsiębiorcy, wykorzystywanym do celów firmowych, dokonywane jest z uwzględnieniem regulacji zawartych w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PDOF. W świetle tego (...)
str. 9
1.3.
Ujęcie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są zobowiązani sporządzać miesięczne zestawienie wydatków związanych z używaniem prywatnego samochodu do celów służbowych (zob. ust. 13 objaśnień do podatkowej księgi (...)
str. 12
2.
Zakup składnika majątku na raty - rozliczenie dla celów podatku dochodowego, VAT oraz ewidencja księgowa
Obecnie częstą sytuacją jest, że podmioty gospodarcze kupują składniki majątku na raty. W niniejszym artykule odniesiemy się do kwestii związanych z zakupem na raty od (...)
str. 13
2.1.
Rozliczenie dla celów VAT
W ustawie o VAT brak jest regulacji, które odnosiłyby się w sposób szczególny do odliczania VAT od zakupu na raty. Oznacza to, że forma zapłaty (...)
str. 13
2.2.
Skutki w podatku dochodowym
Na gruncie obu ustaw o podatku dochodowym generalnie nie ma znaczenia to, czy zapłata za składnik majątku dokonywana jest jednorazowo w momencie zakupu, czy na (...)
str. 14
2.3.
Ewidencja księgowa zakupu na raty
W ustawie o rachunkowości brak jest regulacji, które wskazywałyby na szczególny sposób traktowania składników majątku nabytych na raty. Zatem nabyty na raty telefon/laptop/notebook, który będzie wykorzystywany na (...)
str. 16
IV.
PODATEK VAT
1.
Faktura korygująca musi zawierać informację o numerze faktury pierwotnej - wyrok NSA
Na fakturze korygującej trzeba podać informację o numerze faktury pierwotnej. Wskazanie jedynie numeru zamówienia czy dostawy nie jest wystarczające. (wyrok NSA z 27 lutego 2014 (...)
str. 18
2.
Kiedy w 2014 r. obowiązek podatkowy należy ustalać według zasad ogólnych, a kiedy według zasad szczególnych?
Jak już wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, od 1 stycznia 2014 r. zmieniły się nieco zasady ustalania obowiązku podatkowego w VAT. Przede wszystkim nie (...)
str. 19
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Nota uznaniowa otrzymana od unijnego kontrahenta dokumentująca rabat za dostawy zrealizowane w latach ubiegłych
W marcu 2014 r. otrzymaliśmy od kontrahenta unijnego notę kredytową (in minus), wystawioną w lipcu 2013 r. i przyznającą nam opust za osiągnięty w roku (...)
str. 23
3.2.
Jak opodatkować sprzedaż wyrobu uzyskanego w wyniku przerobu towaru zakupionego w ramach procedury odwrotnego obciążenia?
Podatnik zakupił towar, który znajduje się w wykazie towarów objętych procedurą odwrotnego obciążenia, tj. wyroby płaskie walcowane ze stali stopowej (poz. 10 zał. 11 do (...)
str. 24
3.3.
Jak rozliczać VAT i podatek dochodowy przy świadczeniu usług pośrednictwa?
Do tej pory usługi pośrednictwa sprzedaży prasy (prowizja) były rozliczane w podatku dochodowym w miesiącu, którego dotyczą, a w podatku VAT - z datą wystawienia (...)
str. 25
3.4.
Świadczenie usługi na podstawie umowy zlecenia - kiedy podlega VAT?
Czy lekarz weterynarii prowadzący działalność gospodarczą na umowę zlecenia z inspektoratem weterynarii musi od świadczonych usług płacić VAT, czy jest to traktowane jako działalność osobista (...)
str. 26
3.5.
Czy użyczenie przez podatnika części nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne podlega VAT?
Podatnik prowadzi gospodarstwo rolne i jest płatnikiem VAT. Czy użyczenie synowi na cele działalności gospodarczej części nieruchomości (od nieruchomości nie był odliczany VAT, jedynie od (...)
str. 28
3.6.
Opodatkowanie usług związanych z nieruchomością położoną poza Polską, gdy usługodawca nie jest czynnym podatnikiem VAT
Prowadzimy działalność gospodarczą, ale nie rozliczamy VAT ze względu na stosunkowo niskie obroty. Będziemy wykonywać usługę na nieruchomości położonej na terytorium Szwecji. Czy od tych (...)
str. 29
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Samochód osobowy wykorzystywany na podstawie umowy użyczenia a koszty podatkowe i VAT
Spółka wykorzystuje do celów służbowych oraz do celów prywatnych cudzy samochód osobowy (udostępniony jej na podstawie umowy użyczenia). Spółka poniosła wydatki na bieżącą naprawę tego (...)
str. 31
1.2.
Odpisy aktualizujące należności od dłużnika, który zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej
Spółka posiada niezapłacone należności z tytułu dzierżawy nieruchomości, z których część powstała w trakcie prowadzenia działalności przez dłużnika, a część, gdy nie prowadził on już (...)
str. 32
1.3.
Odpisywanie towarów bezpośrednio w koszty na dzień ich zakupu u podatnika płacącego zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie
Wartość towarów handlowych spółka z o.o. zalicza do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio na dzień ich zakupu (dla celów podatkowych i bilansowych). Czy w sytuacji, gdy spółka opłaca zaliczki (...)
str. 34
1.4.
Przychody uzyskane z tytułu otrzymanych nieodpłatnie świadczeń przeznaczone na cele statutowe
Jednostka prowadząca działalność statutową prowadzi także działalność gospodarczą. Zyski z działalności gospodarczej przekazywane są na cele statutowe. Przychody z działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu VAT. Jedną (...)
str. 35
2.
Wydatki związane z realizacją przymusowego wykupu akcji nie są kosztem podatkowym - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Wydatki związane z realizacją przymusowego wykupu akcji akcjonariuszy mniejszościowych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w spółce ponoszącej te wydatki, ze względu na brak związku z (...)
str. 37
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Interpretacje indywidualne Ministra Finansów
1.1.
Opodatkowanie przychodu pracownika z tytułu udziału w imprezie integracyjnej
Pracownicy uczestniczący w imprezie integracyjnej uzyskują przychód, który ewentualnie może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o (...)
str. 38
1.2.
Opodatkowanie nagród pieniężnych
Nagrody pieniężne wypłacane zawodnikom sportowym i trenerom za wyniki sportowe nie mogą być uznane za "wygrane w konkursie". Nie ma do nich zatem zastosowania opodatkowanie (...)
str. 40
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Prywatny samochód służący celom firmowym w świetle definicji samochodu osobowego, obowiązującej na gruncie podatku dochodowego w 2014 r.
Na potrzeby prowadzonej działalności przedsiębiorca wykorzystuje prywatny samochód. Do końca 2013 r. samochód ten był uznawany dla celów podatku dochodowego za osobowy, a wydatki związane z jego używaniem (...)
str. 41
2.2.
Jak ująć w podatkowej księdze fakturę korygującą dotyczącą towarów handlowych zakupionych w poprzednim roku?
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, a podatek dochodowy rozliczam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W grudniu 2013 r. zakupiłem towary handlowe. Jak się okazało, (...)
str. 43
2.3.
Nadpłata składki na ubezpieczenie wypadkowe a rozliczenie podatku dochodowego
Na początku 2014 r. otrzymałem z ZUS zawiadomienie o wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe, po złożonej korekcie IWA za 2012 r. (źle zakwalifikowałem wypadek przy (...)
str. 45
2.4.
Opodatkowanie dochodu uzyskanego przez polskiego przedsiębiorcę z tytułu wykonywania usług za granicą
Prowadzę w Polsce działalność gospodarczą w zakresie usług spawalniczych. Z podatku dochodowego rozliczam się na podstawie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Nie jestem (...)
str. 48
3.
Świadczenia wypłacane urzędnikom Unii z systemu emerytalno-rentowego UE są zwolnione z PIT - komunikat MF
Świadczenia wypłacane urzędnikom Unii, w ramach systemu emerytalno-rentowego Unii Europejskiej, są w Polsce zwolnione z opodatkowania. Podstawą tego zwolnienia jest art. 21 ust. 1 pkt (...)
str. 50
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Rozpoczęcie amortyzacji budynku przed uzyskaniem pozwolenia na jego użytkowanie - wyrok NSA
Częściowe pozwolenie na użytkowanie budynku nie ogranicza prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tej części, która została do użytkowania dopuszczona i faktycznie rozpoczęto jej używanie. (...)
str. 51
2.
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego sfinansowanego kredytem walutowym
Zakupiliśmy środek trwały płacąc walutą obcą pochodzącą w części z kredytu walutowego. Jak ustalić wartość początkową tego środka trwałego przy założeniu, że część zobowiązania oraz (...)
str. 52
3.
Amortyzacja środka trwałego użytkowanego na podstawie umowy leasingu finansowego
Jak ustalić wartość początkową i amortyzować środek trwały nabyty na podstawie umowy leasingu finansowego? Czy w takim przypadku pełne zamortyzowanie środka trwałego może nastąpić w (...)
str. 54
4.
Koszty wspólne powstałe przy budowie kilku środków trwałych - interpretacja indywidualna
Jeżeli nie jest możliwe precyzyjne i bezpośrednie przyporządkowanie danego kosztu do konkretnego budowanego środka trwałego, to koszt ten może powiększać wartość początkową poszczególnych środków trwałych (...)
str. 55
5.
Ustalenie wartości początkowej budynku oraz gruntu nabytego za łączną cenę
Zakupiliśmy prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem stanowiącym odrębną nieruchomość. W akcie notarialnym zawarto cenę nabycia bez wyszczególnienia wartości gruntu i budynku. Obecnie ponosimy (...)
str. 57
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Zmiany dotyczące składek ZUS wynikające z nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Bez składek na FP i FGŚP za zatrudnionego bezrobotnego do 30. roku życia Obecnie pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na FP i (...)
str. 58
2.
Wypłata wynagrodzenia ze zlecenia po zakończeniu takiej umowy
Zleceniobiorca w okresie od 7 do 18 kwietnia 2014 r. wykonywał pracę na podstawie umowy zlecenia, z tytułu której zostanie mu wypłacone wynagrodzenie w dniu (...)
str. 60
3.
Zasiłek chorobowy po zasiłku macierzyńskim przysługującym po ustaniu ubezpieczenia
Do połowy kwietnia br. otrzymywałam z ZUS zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia. Zasiłek ten ZUS wypłacał mi tylko za okres odpowiadający okresowi "podstawowego" urlopu macierzyńskiego, (...)
str. 61
4.
Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia dla osoby zarejestrowanej jako bezrobotna
Z końcem marca 2014 r. br. rozwiązałem umowę o pracę na mocy porozumienia stron. Kilka dni po rozwiązaniu umowy uległem wypadkowi komunikacyjnemu i otrzymałem zaświadczenie (...)
str. 62
IX.
PRAWO PRACY
1.
Termin aktualizacji informacji dodatkowej
Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas określony (3 lata). W okresie zatrudnienia objętego tą umową ulegnie zmianie wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi. Czy możemy poinformować pracownika (...)
str. 63
2.
Wymiar urlopu dla pracownika zmieniającego zatrudnienie w ciągu roku
Pracownik do 9 maja 2014 r. był zatrudniony na pełny etat u poprzedniego pracodawcy. Z dniem 12 maja br. podejmie pracę w naszej firmie, także w pełnym wymiarze czasu pracy. (...)
str. 65
3.
Ustalanie wynagrodzenia dla pracownika zatrudnionego w trakcie miesiąca
Pracodawca zatrudnił z dniem 14 kwietnia 2014 r. pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy. Ustalił mu jednoskładnikowe wynagrodzenie w stawce miesięcznej w stałej wysokości wynoszącej (...)
str. 66
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Przejście z księgi podatkowej na księgi rachunkowe - a koszty po zakończeniu roku
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą od 1.01.2014 r. "przeszła" z podatkowej księgi na księgi rachunkowe. W bieżącym roku - w styczniu - otrzymała faktury kosztowe (od podwykonawców) za wykonane (...)
str. 67
2.
Gdzie składać roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe?
Za 2013 r. sporządziliśmy skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Gdzie należy je złożyć do publikacji? Czy po zatwierdzeniu należy przekazać je do urzędu skarbowego? Skonsolidowane sprawozdanie finansowe podlega (...)
str. 68
3.
Faktura otrzymana przed wykonaniem usługi
Spółka otrzymała fakturę kosztową za usługę. Faktura została wystawiona z datą 1 lutego 2014 r., zaś data wykonania usługi została określona na 2 marca 2014 (...)
str. 69
4.
Wyksięgowanie należności nieściągalnej, objętej ulgą na złe długi oraz odpisem aktualizującym
W 2013 r. spółka skorzystała z ulgi na złe długi, a następnie utworzyła odpis aktualizujący należność (nieprzedawnioną), której ulga ta dotyczy. W grudniu poprzedniego roku otrzymaliśmy od komornika postanowienie o umorzeniu (...)
str. 71
5.
Hurtowa i detaliczna sprzedaż towarów - zasady ewidencji księgowej
Prowadzimy działalność związaną z zakupem książek i innych materiałów biurowych do własnej hurtowni. Następnie dokonujemy przesunięcia tych towarów do własnych księgarni (handel detaliczny). W jaki sposób prowadzić ewidencję (...)
str. 72
6.
Czy występuje obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień poprzedzający podział majątku między wspólników?
Nasza spółka z o.o. jest postawiona w stan likwidacji. Planowane jest zakończenie tej likwidacji na początku następnego roku kalendarzowego. W związku z tym likwidator planuje wyznaczyć dzień podziału między (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.