Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 9 (369) z dnia 10.05.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Czy można znaleźć sposób na pełne odliczanie VAT od samochodów osobowych?
Co do zasady pełne odliczenie dotyczy pojazdów wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli samochód wykorzystywany jest również do celów prywatnych – odliczenie ustawodawca (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Samochody od 1 kwietnia 2014 r. – odpowiedzi na pytania Czytelników
Spółka posiada samochód dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, z jednym rzędem siedzeń, który został zakupiony przed 1 kwietnia 2014 r. Czy należy zrobić dodatkowe badanie techniczne (...)
str. 5
III.
Odliczanie VAT od samochodów wyleasingowanych przed 1 kwietnia br.
Podatnicy użytkujący samochody na podstawie umowy leasingu operacyjnego co do zasady odliczają podatek naliczony na podstawie przepisów obowiązujących w chwili rozliczania poszczególnych rat leasingowych lub (...)
str. 9
1.
Samochód z zaświadczeniem VAT-1
Posiadamy w leasingu operacyjnym samochody ciężarowe, dla których mamy przeprowadzone dodatkowe badanie techniczne i adnotację w dowodzie rejestracyjnym VAT-1 (samochody te są dwuosobowe i mają jeden rząd siedzeń). 1) Czy (...)
str. 9
2.
Samochód osobowy używany do celów mieszanych
Na podstawie umowy leasingu zawartej przed 1 kwietnia 2014 r. użytkujemy samochód osobowy. Samochód ten jest wykorzystywany zarówno do działalności gospodarczej, jak i do celów (...)
str. 10
3.
Pojazd samochodowy wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych
Na podstawie umowy leasingu zawartej przed 1 kwietnia 2014 r. użytkujemy pojazd samochodowy wyłącznie do działalności gospodarczej. Do końca marca 2014 r. VAT został odliczony (...)
str. 11
1.
Prawo podatnika do bezpośredniego zwrotu podatku
Podatnicy obowiązani są składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu (jeżeli rozliczają (...)
str. 12
2.
Podstawowy termin zwrotu i warunki jego skrócenia
Podstawowym terminem zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za dany okres rozliczeniowy jest termin 60-dniowy liczony od dnia złożenia deklaracji z wykazaną kwotą tej nadwyżki. (...)
str. 12
3.
Zwrot przy braku czynności opodatkowanych podatkiem VAT
Brak czynności opodatkowanych w danym okresie rozliczeniowym (brak w deklaracji podatku należnego) nie stoi na przeszkodzie, aby podatnik mógł otrzymać bezpośredni zwrot wykazanego w deklaracji (...)
str. 14
4.
Przedłużenie terminu zwrotu tylko w przypadku wątpliwości – rekomendacja Ministerstwa Finansów
Podatnik, który złoży deklarację VAT, w której wykaże kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy musi liczyć się z tym, że (...)
str. 14
V.
Problemy z fakturami wystawionymi przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi
Obowiązująca od 1 stycznia 2014 r. generalna zasada dotycząca terminów wystawiania faktur stanowi, iż fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po (...)
str. 15
VI.
Data wydania towarów przy sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym
W jaki sposób należy określać datę dokonania dostawy towarów? Czy przy sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym datą wydania towarów jest moment dostarczenia przesyłki przez kuriera (...)
str. 18
1.
Moment wydania towarów
Zazwyczaj przy dostawie towaru prawo do dysponowania towarem jak właściciel "przechodzi" na nabywcę w momencie wydania towaru temu nabywcy. Trzeba przy tym zaznaczyć, że wydaniu (...)
str. 18
2.
Sprzedaż wysyłkowa za zaliczeniem pocztowym
Problem może pojawić się w przypadku sprzedaży wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym, tj. w sytuacji, gdy zapłata następuje przy odbiorze towarów. Sprzedawcy dostarczają zamówione towary (...)
str. 19
VII.
Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie opodatkowania VAT czynności wykonywanych przez gminę
Naczelny Sąd Administracyjny zwrócił się postanowieniem z dnia 11 lutego 2013 r. do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w sprawie (...)
str. 20
VIII.
Korekta podatku naliczonego przez rolnika
Rolnik ryczałtowy na gruncie przepisów ustawy o VAT korzysta ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy. Zwolnienie (...)
str. 21
1.
Rejestracja dla potrzeb VAT jako okoliczność zmieniająca prawo do odliczenia podatku
Dokonując zgłoszenia dla potrzeb VAT rolnik decyduje się na rozliczanie VAT z tytułu prowadzonej działalności rolniczej (od początku następnego miesiąca po złożeniu druku VAT-R) na (...)
str. 21
2.
Korekta podatku naliczonego – środki trwałe
Konieczne jest podkreślenie, że korekta podatku naliczonego w trybie art. 91 ust. 7 ustawy o VAT jest dokonywana wtedy, gdy zmiana prawa do odliczenia VAT (...)
str. 22
IX.
Sposób opodatkowania pakietów hotelowych
Czy oferowana przez nasz hotel usługa noclegowa ze śniadaniem może być uznana za usługę kompleksową i opodatkowana jednolitą stawką VAT w wysokości 8% jako usługa (...)
str. 24
C.
KASY REJESTRUJĄCE
X.
Czytelnicy pytają
1.
Kiedy przysługuje ulga na zakup kasy fiskalnej?
W grudniu 2013 r. przekroczyliśmy limit 20.000 zł, uprawniający nas do korzystania ze zwolnienia z prowadzenia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej. W związku z tym, (...)
str. 26
1.1.
Warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać zwrot ulgi na zakup kasy
Aby skorzystać z ulgi na zakup kasy, podatnik musi spełnić wszystkie warunki określone w rozporządzeniu w sprawie odliczeń, czyli: złożyć w urzędzie skarbowym przed terminem (...)
str. 27
1.2.
Zawiadomienie o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich używania
W myśl § 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas, rozpoczęcie prowadzenia ewidencji przez podatnika poprzedzone jest: złożeniem zawiadomienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, o (...)
str. 27
1.3.
Zgłoszenie danych dotyczących kasy
"Zgłoszenie/aktualizacja przez podatnika danych dotyczących kasy", stanowi drugi dokument, który musi złożyć podatnik instalujący kasę fiskalną. Jego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia w (...)
str. 27
2.
Kasa fiskalna przy czynnościach zwolnionych przedmiotowo z ewidencjonowania
Firma świadczy usługi głównie na rzecz innych przedsiębiorców, które dokumentuje fakturami. W listopadzie 2013 r. wykonała usługę budowlaną na rzecz osoby prywatnej na kwotę brutto 65.000 zł, co potwierdziła fakturą (zapłaty dokonano (...)
str. 29
3.
Ewidencjonowanie obrotów przy sprzedaży towarów za pośrednictwem automatów
Świadczymy usługi weterynaryjne, które ewidencjonujemy za pomocą kasy rejestrującej. Przed punktem usługowym zamierzamy zainstalować automat sprzedający napoje i słodycze. Czy sprzedaż tych towarów przy użyciu (...)
str. 30
XI.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Zwrot zaliczki a obowiązek instalacji kasy
Na poczet przyszłej sprzedaży złomu od osoby prywatnej otrzymaliśmy zaliczkę w kwocie 30.000 zł. W związku z tym, że do transakcji sprzedaży nie doszło, miesiąc później dokonano zwrotu tej zaliczki. Czy w tej sytuacji (...)
str. 31
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Miejsce opodatkowania
Miejscem świadczenia (opodatkowania) w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający (...)
str. 32
2.
Dokumentowanie dostawy towarów wraz z montażem
Podstawową zasadą jest, że sposób fakturowania określa państwo członkowskie, w którym ma miejsce dostawa towarów lub świadczenie usług. W przypadku dostawy towarów wraz z montażem (...)
str. 33
3.
Moment powstania obowiązku podatkowego
Usługi niepodlegające opodatkowaniu ujmowane są również w deklaracji podatkowej. Z objaśnień do deklaracji dla podatku VAT stanowiących załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z (...)
str. 33
4.
Pośrednictwo w dostawie montowanych towarów
W praktyce może zdarzyć się, że dostawy niektórych urządzeń i ich montaż poza granicami kraju częściowo dokonuje polski podwykonawca, który obciąża polską firmę (zleceniodawcę) należnością (...)
str. 34
5.
Dostawa instalowanych towarów jako kompleksowe świadczenie
Warto również zasygnalizować problem odrębnego zakontraktowania dostawy towarów oraz ich montażu. Podatnicy mają bowiem wątpliwości czy podpisanie dwóch odrębnych umów na obie czynności ma wpływ (...)
str. 35
XIII.
Szkolenie organizowane poza terytorium kraju
Nasz francuski kontrahent zaproponował nam zorganizowanie na terytorium Francji szkolenia połączonego z prezentacją własnych produktów. Naszym zadaniem jest pozyskanie chętnych firm (partnerów handlowych naszej oraz (...)
str. 36
1.
Miejsce opodatkowania usług wstępu na szkolenia
Regułą jest określanie miejsca świadczenia usług w oparciu o miejsce, w którym to usługobiorca posiada siedzibę (art. 28b ustawy o VAT). Wyjątkiem od tej zasady (...)
str. 36
2.
Stanowisko organów podatkowych
Do podobnych wniosków doszedł również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 5 lipca 2012 r., nr IPPP3/443-433/12-2/SM, rozpatrując sytuację, w której spółka (...)
str. 37
3.
Opodatkowanie usług o charakterze kompleksowym
Z treści pytania Czytelnika wynika, iż w skład usługi wstępu na szkolenie wchodzi również transport, noclegi i wyżywienie poszczególnych uczestników. Nie wydaje się jednak aby (...)
str. 39
XIV.
Czytelnicy pytają
1.
Wykup samochodu osobowego z leasingu i jego dalsza sprzedaż
W styczniu br. dokonaliśmy wykupu samochodu osobowego z leasingu operacyjnego. Czy mieliśmy prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego? Czy sprzedaż tego samochodu w 2014 r. (...)
str. 40
2.
Obowiązki formalne związane ze świadczeniem usług na powierzonym materiale
Otrzymaliśmy zlecenie wykonania usług na powierzonym przez unijną firmę materiale. Po wykonaniu usług towary zostaną z powrotem wywiezione do państwa, z którego zostały sprowadzone. Czy mamy obowiązek ewidencjonowania otrzymanych towarów? (...)
str. 42
3.
Odliczenie VAT przy imporcie usług wynajmu samochodów osobowych
Czy w przypadku importu usług wynajmu samochodu osobowego z państwa unijnego przysługuje nam odliczenie podatku naliczonego tylko w wysokości 50% kwoty podatku naliczonego? W związku (...)
str. 43
XV.
Transakcje wewnątrzwspólnotowe w wyjaśnieniach organów podatkowych
1.
Likwidacja towarów wywiezionych do innego państwa UE
Wywóz urządzenia do innego państwa unijnego, gdzie zostanie ono zlikwidowane nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Tak postanowił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej (...)
str. 45
2.
Korekta podatku naliczonego z tytułu importu usług przez dłużnika
Nie ma obowiązku korygowania odliczonego podatku z tytułu importu usług w przypadku niezapłacenia przez dłużnika kwoty wynikającej z otrzymanej faktury. Tak postanowił Dyrektor Izby Skarbowej (...)
str. 46
E.
PORADY I KOMENTARZE
XVI.
Korekta VAT naliczonego w związku ze zmianą sposobu wykorzystywania pojazdu samochodowego
Od 1 kwietnia 2014 r. nie podlega już zwolnieniu z VAT sprzedaż samochodów, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia VAT (uchylony został § 3 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia (...)
str. 47
F.
VAT OD PODSTAW
XVII.
Kiedy dłużnik musi skorygować VAT naliczony?
Z powodu problemów finansowych mojej firmy często zdarza się, że nieterminowo opłacam faktury zakupu. W jakim terminie najpóźniej muszę regulować należności, aby urząd skarbowy nie (...)
str. 51
1.
Korekta podatku należnego przy braku zapłaty należności
Zgodnie z art. 89a ust. 3 ustawy o VAT, korekta podstawy opodatkowania i podatku należnego przez wierzyciela może nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym (...)
str. 51
2.
Obowiązek zmniejszenia podatku naliczonego przez dłużnika
Dłużnik, który ma problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań wobec kontrahentów musi liczyć się z konsekwencjami w postaci obowiązkowej korekty odliczonego przez niego podatku naliczonego z (...)
str. 52
3.
Ponowna korekta VAT naliczonego po zapłacie należności
Korekta zarówno podatku należnego przez wierzyciela, jak i podatku naliczonego przez dłużnika nie zawsze jest ostateczna. Jeżeli bowiem dłużnik już po jej dokonaniu ureguluje należność (...)
str. 53
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVIII.
Wzór dokumentu pro forma
W 2014 r. dokumenty pro forma nadal stosowane są w obrocie gospodarczym głównie w celach informacyjnych. Nabywcy towarów lub usług otrzymują je w celu zapoznania się z ceną towaru (usług). W praktyce bardzo (...)
str. 54
H.
PODATEK AKCYZOWY
1.
Klasyfikacja pojazdu według Nomenklatury Scalonej
Opodatkowaniu akcyzą podlegają samochody osobowe zdefiniowane w art. 100 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym. W myśl tego przepisu, samochody osobowe są to pojazdy samochodowe (...)
str. 56
2.
Czy ambulans sanitarny jest samochodem osobowym?
Z katalogu pojazdów klasyfikowanych do pozycji CN 8703 wynika, że pozycja ta obejmuje samochody typu ambulans jako wyspecjalizowane pojazdy transportowe, specjalnie skonstruowane lub przystosowane. Ambulans sanitarny (...)
str. 58
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Nieodpłatne używanie samochodu służbowego dla celów prywatnych a VAT
Czy korzystanie przez pracownika podatnika ze służbowego samochodu osobowego do celów prywatnych (dojazd pracownika do pracy) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? W sytuacji, gdy firma udostępnia pracownikowi samochód służbowy do celów (...)
str. 60
2.
Czynności zwolnione z VAT – podstawa prawna zwolnienia na fakturze
Prowadzę szkołę nauki jazdy. Nie złożyłem zgłoszenia rejestracyjnego. Jaką podstawę prawną zwolnienia z VAT powinienem podać na fakturze sprzedaży? Na mocy art. 113 ust. 1 (...)
str. 61
3.
Odprzedaż usług – sposób opodatkowania
Kontrahent dokonuje u nas zakupu tektury, który potwierdzamy fakturą. Nabywca odbiera towar i własnym transportem przewozi go do firmy, która wykonuje usługę klejenia tektury i (...)
str. 62
4.
Obowiązek podatkowy dla najmu
W okresie od 24 lutego do 2 marca 2014 r. podatnik wynajmował domek osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. W dniu otrzymania zapłaty, tj. 24 lutego (...)
str. 62
5.
Dokumentowanie czynności przez organ władzy publicznej
Czy urząd, który nie jest podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT jest zobowiązany do wystawiania faktur na żądanie nabywcy? Ustawodawca, w art. 106b ust. 1 (...)
str. 63
6.
Obowiązki następcy prawnego podatnika
Czy żona, która po śmierci męża przejmie prowadzoną przez niego działalność gospodarczą powinna rozliczyć za męża podatek VAT za ostatni okres rozliczeniowy? Czy powinna zarejestrować (...)
str. 64
7.
Stawka VAT na sprzedaż napojów w ramach usługi gastronomicznej
Prowadzimy lokal gastronomiczny. Jaką stawką VAT należy opodatkować świadczone przez nas usługi związane z podawaniem napojów razem z posiłkami? Generalną zasadą, zgodnie z art. 41 (...)
str. 65
8.
Nieodpłatne przekazanie opakowań a VAT
Na potrzeby prowadzonej działalności kupiliśmy torby foliowe z logo firmy. Będą one wykorzystywane (wydawane nieodpłatnie klientom) do pakowania sprzedawanego przez nas towaru. Czy postąpiliśmy prawidłowo (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.