Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 9 (363) z dnia 01.05.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Udzielenie urlopu ojcowskiego w niepełnym wymiarze i ochrona zatrudnienia pracownika
W myśl art. 1823 § 1 K.p. pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż: do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca (...)
str. 4
2.
Minimalna wysokość dodatku za pracę w nocy w pierwszym roku zatrudnienia
Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w tych warunkach w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 1518 (...)
str. 6
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe wynagrodzenia zleceniobiorcy wypłaconego po zakończeniu umowy
Spółka z o.o. zawarła umowę zlecenia z osobą fizyczną na okres od 17 do 31 marca br. Wynagrodzenie określone w umowie na kwotę 500 zł (...)
str. 7
2.
Wypłata wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia a korzystanie z ulgi w opłacaniu składek na Fundusz Pracy i FGŚP
1) Pracodawca był zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za pracownicę, która w połowie marca 2012 r. powróciła do (...)
str. 10
3.
Składki ZUS za pracownika oddelegowanego do pracy za granicą przebywającego na urlopie wypoczynkowym
Pracownik oddelegowany do pracy we Francji przez część miesiąca przebywał na urlopie wypoczynkowym. Jak należy ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne (...)
str. 12
4.
Opłacanie przez przedsiębiorcę składek ZUS na preferencyjnych warunkach
Przedsiębiorca złożył wniosek o wpis do CEIDG, w którym jako datę rozpoczęcia działalności podał 3 marca br. Z tym też dniem zgłosił się do ubezpieczeń (...)
str. 14
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Przystąpienie zleceniobiorcy do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego
1) Osoba zatrudniona od kilku miesięcy na podstawie umowy zlecenia podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od 5 maja 2014 r. (...)
str. 15
2.
Czy pełnomocnik spółki cywilnej podlega ubezpieczeniom w ZUS?
Spółka cywilna ma zamiar wysłać w delegację małżonka jednego ze wspólników (pełnomocnika spółki), który prowadzi równocześnie własną działalność gospodarczą. Czy na okres przebywania w delegacji (...)
str. 17
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wpływ przepisów płacowych na ustalanie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
Jakie znaczenie dla celów ustalenia podstawy wymiaru świadczeń chorobowych mają zapisy regulaminowe obowiązujące w zakładzie pracy, dotyczące zasad wypłaty poszczególnych składników wynagrodzenia? Czy można uzupełniać (...)
str. 18
2.
Zasiłek opiekuńczy po powrocie do pracy z urlopu wychowawczego
Pracownica do 21 maja 2013 r. przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie przez 3 miesiące korzystała z urlopu wychowawczego. Do pracy wróciła 23 sierpnia 2013 (...)
str. 19
3.
Obliczanie wynagrodzenia chorobowego dla pracownika młodocianego
Młodociany (obecnie uczeń III klasy) począwszy od lutego 2013 r. dostarcza kilkudniowe zwolnienia lekarskie. Przerwy pomiędzy poszczególnymi okresami niezdolności do pracy nie przekraczają 3 miesięcy (...)
str. 21
4.
Ustalanie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego po urlopie rodzicielskim łączonym z pracą na pół etatu - stanowisko ZUS
Pracownica łączyła korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego (6 tyg.) oraz części urlopu rodzicielskiego (12 tyg.) z pracą na 1/2 etatu. Po rezygnacji z pozostałego urlopu (...)
str. 22
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wysokość zasiłku chorobowego po poronieniu ciąży
Pracownica od kilku miesięcy jest niezdolna do pracy z powodu choroby. Na kolejnych zaświadczeniach lekarskich ZUS ZLA był wpisywany kod literowy "B". Ostatnie zaświadczenie ZUS (...)
str. 24
2.
Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego w razie rezygnacji z urlopu związanego z rodzicielstwem
Pracownica w ciągu 14 dni po porodzie złożyła wniosek o udzielenie jej wszystkich urlopów związanych z rodzicielstwem. Zasiłek macierzyński wypłacaliśmy więc w wysokości 80% podstawy wymiaru. Pracownica zamierza zrezygnować (...)
str. 26
V.
Emerytury i renty
1.
Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy w stażu emerytalnym
Czy okres zatrudnienia na 1/2 etatu za wynagrodzeniem w wysokości połowy najniższej płacy zostanie zaliczony do stażu emerytalnego? Dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 (...)
str. 28
C.
PRAWO PRACY
VI.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Rozpoczynanie pracy dwukrotnie w ciągu doby w zakładzie usługowym
Pracownicy są zatrudnieni w placówce handlowej czynnej od poniedziałku do piątku (od 1000 do 1800) oraz w sobotę (od 800 do 1400). Pracodawca udziela im za sobotnią (...)
str. 30
2.
Zasady udzielania zwolnień od pracy dla celów prywatnych oraz ich odpracowywania
Pracownicy załatwiający sprawy osobiste w czasie pracy korzystają z tzw. przepustek. Czy jest to prawidłowe? Czy pracownik może otrzymać przepustkę już po 2 godzinach pracy? Czy pracodawca (...)
str. 31
3.
Indywidualny rozkład czasu pracy pracownika opiekującego się małym dzieckiem
Pracownik powołując się na ustawę antykryzysową, złożył wniosek o wyrażenie zgody na pracę w systemie skróconego tygodnia, co uzasadnił koniecznością zapewnienia w poniedziałki opieki dziecku w wieku do 4 (...)
str. 33
4.
Harmonogram pracownika łączącego urlop rodzicielski z pracą na część etatu
Czy harmonogram pracy pracownika zatrudnionego w systemie równoważnym na 3/4 etatu, który łączy wykonywanie pracy (1/4 etatu) z urlopem rodzicielskim (1/2 etatu), może charakteryzować zmienność poszczególnych dniówek (...)
str. 35
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie dla pracownika, który odebrał dzień wolny za pracę w sobotę
Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym zostało określone w stałej stawce miesięcznej. Jak należy obliczyć wynagrodzenie, jeżeli w pierwszym miesiącu okresu polecono mu pracę (...)
str. 36
2.
Wypłacanie dodatków za długoletnią pracę, w tym dla pracownika służby cywilnej
1) Zgodnie z postanowieniami regulaminu wynagradzania, do stażu pracy warunkującego nabycie prawa do dodatku za długoletnią pracę wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne (...)
str. 38
3.
Dodatkowe wynagrodzenie społecznego inspektora pracy po podwyżce stawki zasadniczej
Czy podwyżka wynagrodzenia zasadniczego w stałej stawce miesięcznej oraz składników pochodnych, np. dodatku stażowego i premii uznaniowej, wymaga przeliczenia ryczałtowego wynagrodzenia społecznego inspektora pracy? Podwyżka (...)
str. 40
4.
Postępowanie pracodawcy w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej do wynagrodzenia pracownika
Do wynagrodzenia pracownika, które jest zajęte przez komornika sądowego, została skierowana egzekucja administracyjna. Jak w tej sytuacji powinien postąpić pracodawca? Pracodawca jest obowiązany poinformować odpowiednie (...)
str. 42
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia w roku osiągnięcia 10-letniego stażu pracy
Umowa pracownika, który w przypadku pozostawania w zatrudnieniu w grudniu br. osiągnąłby 10-letni staż pracy, ulegnie rozwiązaniu z końcem maja 2014 r. Ile dni urlopu przysługuje temu pracownikowi? Pracownikowi przysługuje (...)
str. 43
2.
Realizacja prawa do kolejnego urlopu wypoczynkowego
Mamy wątpliwości, w jakim wymiarze przysługiwał urlop naszym pracownikom za przepracowane miesiące? Obaj posiadają staż uprawniający ich do 26 dni urlopu i wcześniej w bieżącym roku nie byli (...)
str. 44
3.
Udzielenie urlopu wypoczynkowego pracownikowi zatrudnionemu w zadaniowym czasie pracy
Od niedawna zatrudniamy kilku pracowników w zadaniowym systemie czasu pracy. W jaki sposób możemy ustalić liczbę godzin udzielonego im urlopu wypoczynkowego? Pracownikowi zatrudnionemu w zadaniowym czasie pracy urlop (...)
str. 45
4.
Wpływ urlopu wychowawczego na wypoczynkowy
Pracownica była zatrudniona w ramach umowy na czas określony zawartej do 30 grudnia 2013 r. Od połowy kwietnia ubiegłego roku i do końca zatrudnienia korzystała z urlopu wychowawczego. Pracownicy (...)
str. 46
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Wykazywanie w treści świadectwa pracy okresów korzystania z niektórych uprawnień pracowniczych
1) Pracownica łączyła korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze. W okresie tym korzystała z urlopu wypoczynkowego i (...)
str. 47
2.
Finansowe skutki dla pracownika, który stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości
Pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwym, a następnego dnia nie przyszedł do pracy i nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Czy za te dni możemy (...)
str. 49
3.
Zwolnienie od pracy pracownika wezwanego przez organy wymiaru sprawiedliwości
Na jakich zasadach przysługują zwolnienia od pracy pracownikom wzywanym przez sąd i prokuraturę? Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy, jeżeli taki obowiązek wynika z (...)
str. 50
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Obowiązek tworzenia służby bhp u pracodawcy zatrudniającego ponad 100 osób
Czy pracodawca prowadzący firmę wielooddziałową, zatrudniający łącznie ponad 100 pracowników, musi tworzyć służbę bhp i zatrudnić w niej pracownika na etacie? Czy sytuację pracodawcy zmienia fakt, iż (...)
str. 52
D.
OBNIŻANIE KOSZTÓW ZATRUDNIENIA
1.1.
Uprawniony podmiot
O przyznanie finansowanych przez państwo świadczeń przewidzianych przepisami ustawy z dnia 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (Dz. U. (...)
str. 54
1.2.
Rodzaje pomocy
W celu uzyskania świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy przedsiębiorca wprowadza w firmie: przestój ekonomiczny, obniżony wymiar czasu pracy na warunkach określonych ustawą. Zgodnie z (...)
str. 55
E.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Używanie przez pracownika prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych
Pracownicy niejednokrotnie korzystają z własnych samochodów osobowych w jazdach lokalnych dla celów służbowych (nie należy mylić z podróżami służbowymi). Pracodawca, który zawarł w tym celu (...)
str. 57
1.
Badania lekarskie i ryzyko zawodowe
Prowadzenie pojazdu podczas obowiązków służbowych, nawet jeżeli nie jest on własnością pracodawcy, jednak strony porozumiały się w sprawie jego użytkowania, należy zaliczyć do czynności ze (...)
str. 57
2.
Formy zwrotu kosztów używania prywatnych samochodów
Zwrot kosztów używania samochodu niebędącego własnością pracodawcy może następować w dwóch formach: miesięcznego ryczałtu albo   na podstawie liczby faktycznie przejechanych kilometrów, tzw. kilometrówki. 2.1. Zasady (...)
str. 58
2.1.
Zasady wypłaty ryczałtu
Zwrot kosztów w formie ryczałtu reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów (...)
str. 58
2.2.
Zasady wypłaty kilometrówki
Pracodawca może zrezygnować z ustalania ryczałtu na rzecz tzw. kilometrówki, a więc rzeczywistych kosztów używania pojazdu niebędącego jego własnością. Sposób dokumentowania związanych z nią wydatków regulują przepisy podatkowe, (...)
str. 60
3.
Zakres postanowień umownych
Jak wspomnieliśmy wyżej samochody osobowe niebędące własnością pracodawcy mogą być używane do celów służbowych na podstawie umowy prawa cywilnego. Umowa powinna wskazywać co najmniej sposób (...)
str. 61
4.
Oskładkowanie i opodatkowanie zwrotu kosztów używania przez pracownika prywatnego pojazdu dla celów służbowych
W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika nie uwzględnia się zwrotu kosztów używania w jazdach lokalnych przez pracownika, dla potrzeb pracodawcy, (...)
str. 63
F.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Od 1 maja br. obowiązuje nowa ustawa o cudzoziemcach
Z dniem 1 maja 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. poz. 1650), która zastąpiła ustawę (...)
str. 65
2.
Nowe regulacje związane z aktywizacją zawodową bezrobotnych
Na podpis Prezydenta oczekuje ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. (...)
str. 66
3.
Zmienione wzory formularzy Wn-D w SODiR - komunikat PFRON
W dniu 14 kwietnia br. PFRON na stronie internetowej www.pfron.org.pl zamieścił informację w sprawie nowych wzorów formularzy. Czytamy w niej, że: "W związku z opublikowaniem (...)
str. 67
4.
Okres wypowiedzenia umów terminowych w świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE
W dniu 13 marca 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że art. 33 Kodeksu pracy jest niezgodny z Dyrektywą 99/70/WE z dnia 28 czerwca (...)
str. 67
5.
Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne
Podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota deklarowanego miesięcznego dochodu, nie niższa jednak od kwoty odpowiadającej przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw z (...)
str. 68
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.