Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 9 (369) z dnia 01.05.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.1.
Ogólne zasady
Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują przepisy wprowadzające dla przedsiębiorców obowiązek korekty kosztów w przypadku nieuregulowania kwoty wynikającej z faktury/rachunku (umowy albo innego dokumentu, jeśli (...)
str. 4
1.2.
Organy podatkowe o korygowaniu kosztów
Spłata zobowiązania z pożyczki otrzymanej od sprzedającego Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 14 stycznia 2014 r., nr ILPB3/423-494/13-2/KS zgodził się z (...)
str. 5
1.3.
Wyroki sądów administracyjnych w sprawie obowiązku dokonania korekty kosztów
Terminowa zapłata zobowiązania nie wyklucza obowiązku korekty kosztów Podatnik ma obowiązek dokonać korekty kosztów również, w sytuacji kiedy należycie wywiązuje się z zaciągniętych przez siebie (...)
str. 7
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z Singapurem
Dnia 6 lutego 2014 r. weszła w życie umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Singapuru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków (...)
str. 10
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Definicja samochodu osobowego a ograniczenia w rozliczaniu składki na ubezpieczenie AC
Firma rozlicza koszty ubezpieczeń pojazdów samochodowych proporcjonalnie do okresu trwania umowy ubezpieczeniowej. W marcu br. zawarła na rok umowę ubezpieczenia, której przedmiotem jest nabyty samochód (...)
str. 11
2.
Podatkowe rozliczenie sprzedaży środka trwałego dokonanej w okresie zawieszenia działalności
Przedsiębiorca, mimo zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej może podejmować pewne czynności związane z prowadzoną firmą. Stosownie do art. 14a ust. 4 ustawy z dnia 2 lipca (...)
str. 12
3.
Czy dla celów podatkowych różnice kursowe mogą być rozliczane per saldo?
Spółka akcyjna rozlicza różnice kursowe metodą rachunkową. Czy dla celów podatkowych może w kosztach wykazywać nadwyżki ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi różnicami kursowymi, a w (...)
str. 14
4.
Przecena/likwidacja towarów handlowych - skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych
Działalności gospodarczej często towarzyszy ryzyko poniesienia straty. Zwłaszcza przedsiębiorcy prowadzący działalność handlową narażeni są na straty, gdy towar zalega na półkach, dochodzi do jego uszkodzenia (...)
str. 15
4.1.
Przecena towarów
Przecena towarów oznacza obniżenie należności za towar oferowany do sprzedaży. Taka obniżka spowodowana jest np. małym popytem, wynikającym z tego, że na rynku pojawiają się (...)
str. 15
4.2.
Likwidacja towarów
Zdarza się, że część towarów, w wyniku np. zniszczenia lub przeterminowania, nie nadaje się do sprzedaży i konieczna jest ich likwidacja. Straty powstałe w wyniku (...)
str. 16
5.
Korekty faktur za lata ubiegłe
W 2013 r. jednostka otrzymała faktury korygujące wartość zakupionych towarów w związku z ich zwrotem oraz korygujące inne zakupy za lata 2009-2012. Kwoty korekt nie (...)
str. 18
6.
Moment zaliczenia do kosztów podatkowych trzynastej pensji wypłacanej w jednostkach sfery budżetowej
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym. Co roku wypłacamy dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. "trzynastkę". Wspomniane wynagrodzenie naliczone zostało w grudniu 2013 r., a wypłacone w marcu br. (...)
str. 19
7.
Dodatkowe świadczenia na rzecz pracowników kosztami uzyskania przychodów pracodawcy
Na podstawie uregulowań zawartych w umowie o pracę pracownikowi przysługują, poza wynagrodzeniem, świadczenia dodatkowe. W ramach tych świadczeń pokrywane są przez pracodawcę koszty przejazdu pracownika (...)
str. 21
8.
Rozliczenie wydatków na utrzymanie firmowego budynku wyłączonego z użytkowania
Jeden z firmowych budynków, z uwagi na nieopłacalność prowadzenia w nim działalności, nie jest użytkowany. Został przeznaczony do sprzedaży. Podatnik nie otrzymał jeszcze oferty kupna (...)
str. 22
9.
Nieodpłatne nabycie rzeczy generuje przychód podatkowy
Spółka z o.o. prowadzi działalność m.in. w zakresie budowy stoisk targowych. Bywa, że po targach klient zostawia swoją ekspozycję, czyli zakupiony przez siebie sprzęt, np. (...)
str. 23
10.
Prezenty wydane w ramach promocji firmy - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Prezenty wydane z tytułu promocji firmy mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 18 (...)
str. 24
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Bon towarowy jest przychodem w wartości, na jaką opiewa
Pracownikom wydawane są bony towarowe. Ich zakup finansowany jest z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wartość bonów przyznawanych poszczególnym pracownikom uzależniona jest od ich sytuacji materialnej. Jaką (...)
str. 25
2.
Skutki podatkowe udzielenia pracownikowi pożyczki na preferencyjnych zasadach
Do przychodów ze stosunku pracy ustawodawca zalicza wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło sfinansowania (...)
str. 26
3.
Zasady ograniczania zaliczki na podatek przy powstaniu znacznego przychodu niepieniężnego
W listopadzie 2013 r. zakład pracy umorzył pracownikowi niespłaconą przez niego pożyczkę na cele mieszkaniowe. Z uwagi na powstanie znacznego przychodu, obliczoną z tego tytułu (...)
str. 28
4.
Ustalanie dochodu do opodatkowania - interpretacje indywidualne organów podatkowych
4.1.
Przesłanki stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów
50% koszty uzyskania przychodów mogą być zastosowane do tej części wynagrodzenia pracowników, która została zakwalifikowana jako wynagrodzenie z tytułu korzystania z praw autorskich, jeżeli konkretne (...)
str. 29
4.2.
Wartość pracy wykonanej na poczet zaległego czynszu nie stanowi źródła przychodu
Odpracowanie przez dłużnika zaległości czynszowych w formie świadczenia różnego rodzaju prac na rzecz wierzyciela nie będzie skutkowało u dłużnika powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu. W związku (...)
str. 31
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Czy można amortyzować składnik majątku będący zabezpieczeniem spłaty wierzytelności?
Składniki majątku firmowego stanowią często przedmiot zabezpieczenia spłaty wierzytelności, np. z tytułu pożyczki lub kredytu. Czy takie składniki podlegają amortyzacji? Hipoteka Hipoteka to ograniczone prawo (...)
str. 32
2.
Wprowadzenie oraz wycofanie samochodu z firmy
2.1.
Prywatny samochód wprowadzany do ewidencji środków trwałych
Prowadzę działalność gospodarczą, w której wykorzystuję samochód osobowy. Koszty rozliczam w ramach kilometrówki. Czy mogę samochód zaliczyć do środków trwałych? Jak ustalić stawkę amortyzacyjną, gdyż (...)
str. 34
2.2.
Przekazanie samochodu na potrzeby osobiste
Samochód osobowy, który mam na stanie środków trwałych, chciałbym używać również do celów prywatnych. Wobec tego podjąłem decyzję o jego wycofaniu z majątku firmy. Czy (...)
str. 34
3.
Amortyzacja jednorazowa u podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej
Rozpoczynam prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej w zakresie usług geodezyjnych. W związku z tym planuję zakup samochodu dostawczego. Do tej pory nie prowadziłem działalności gospodarczej. Natomiast (...)
str. 35
4.
Wartość początkowa środka trwałego wytworzonego z udziałem członków rodziny podatnika
Z pomocą rodziny wybudowałem budynek użytkowy, w którym będę wykonywał działalność gospodarczą. Czy w koszcie wytworzenia mogę uwzględnić wartość własnej pracy i członków rodziny? Do (...)
str. 36
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Używanie na potrzeby firmowe samochodu osobowego udostępnionego przedsiębiorcy nieodpłatnie
W działalności gospodarczej podatnik (osoba fizyczna) wykorzystuje samochód osobowy oddany mu do używania na podstawie umowy użyczenia. Czy w związku z nieodpłatnym używaniem samochodu należy w podatkowej księdze ewidencjonować (...)
str. 37
2.
Dokumentowanie zakupu towaru na aukcji internetowej
Podatnik na aukcjach internetowych kupuje sprzęt fotograficzny, który naprawia i konserwuje, a następnie sprzedaje w ramach działalności gospodarczej. Sprzedający (osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami) niechętnie dokumentują (...)
str. 39
3.
Rozliczenie opłaty produktowej w kosztach podatnika prowadzącego podatkową księgę
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy mogę ująć w kosztach 2014 r. opłatę produktową za 2013 r.? Jeżeli podatkowa księga prowadzona jest metodą uproszczoną, (...)
str. 41
4.
Moment powstania przychodu ze świadczenia usług edukacyjnych
W niepublicznym przedszkolu i szkole opłaty (tzw. czesne) są wnoszone przez rodziców co miesiąc w terminie do 5 dnia danego miesiąca. Jest też możliwość wniesienia (...)
str. 42
5.
Ujęcie w podatkowej księdze kosztów podróży służbowej pracownika
Na jakim dokumencie rozliczyć podróż służbową pracownika i w której kolumnie podatkowej księgi wykazać koszty poniesione w związku z tą podróżą? Do rozliczenia podróży służbowej (...)
str. 44
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Aktualność certyfikatu rezydencji
Polski podmiot będący płatnikiem, może na podstawie postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zastosować korzystniejszą stawkę podatku lub nie pobrać podatku od określonego dochodu, tylko (...)
str. 45
2.
Sprzedaż domu położonego za granicą
Na stałe mieszkam w Polsce. Tu pracuję, mam rodzinę i mieszkanie. W 2010 r. odziedziczyłem dom w Niemczech. Chciałbym go sprzedać (nie prowadzę działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami). Czy wynagrodzenie, (...)
str. 46
3.
Wyjazd z Polski bez wymeldowania ze stałego miejsca zamieszkania a rezydencja podatkowa
Dwa lata temu wyjechałam z dzieckiem do Francji, gdzie mam narzeczonego, pracuję, a dziecko chodzi do szkoły. W Polsce nie wymeldowałam się ze stałego miejsca (...)
str. 48
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego uprawniające do odliczeń za 2014 r.
Osoby fizyczne, które ukończyły 16 lat, mają możliwość oszczędzania na emeryturę poprzez dokonywanie wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) prowadzone przez fundusze inwestycyjne, dobrowolne (...)
str. 49
2.
Prawo wspólników do odliczenia darowizny dokonanej przez spółkę z o.o. spółkę komandytową
Spółka z o.o. spółka komandytowa, której wspólnikami są dwie osoby fizyczne oraz spółka z o.o., przekazała w roku podatkowym darowiznę pieniężną na rzecz stowarzyszenia sportowego, (...)
str. 50
3.
Składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu nieodpłatnej pracy świadczonej przez osobę współpracującą
Osoba współpracująca z przedsiębiorcą (małżonek) świadczy pracę nieodpłatnie. Podstawę wymiaru składek społecznych tej osoby stanowi kwota zadeklarowana przez przedsiębiorcę jako rynkowa wartość nieodpłatnej pracy osoby (...)
str. 52
4.
Odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości nie korzysta ze zwolnienia od podatku - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Odszkodowania za przejęcie z mocy prawa na rzecz Skarbu Państwa prawa własności nieruchomości zabudowanych przeznaczonych na realizację inwestycji drogowej, otrzymane od Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych (...)
str. 53
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Określenie źródła i opodatkowanie przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziału w spółce jawnej
Wspólnik spółki jawnej może przenieść na osobę trzecią lub na innego wspólnika ogół praw i obowiązków (dalej: udziałów) przysługujących mu w tej spółce. Zbycie udziałów (...)
str. 54
2.
Sprzedaż mieszkania nabytego w drodze zamiany
W 2013 r. podatnik sprzedał mieszkanie, które w drodze zamiany nabył w 2010 r. Zamieniane lokale nie były ekwiwalentne, dlatego podatnik otrzymał również pewną kwotę (...)
str. 55
3.
Zapłata podatku przez osobę trzecią
Na podstawie pełnomocnictwa udzielonego mi przez syna złożyłam do urzędu skarbowego zeznanie podatkowe sporządzone na jego imię. Z zeznania wynikała kwota do zapłaty, którą zapłaciłam (...)
str. 56
4.
Objęcie udziałów w spółce z o.o. - z wokandy sądów administracyjnych
4.1.
Szacowanie wartości nominalnej udziałów przez organ podatkowy
Organy podatkowe nie są uprawnione do szacowania przychodu podatnika z tytułu objęcia udziałów w spółkach kapitałowych, gdy wartość nominalna tych udziałów jest różna od wartości (...)
str. 58
4.2.
Nakłady na nieruchomość wniesioną aportem nie są kosztami uzyskania przychodu z objęcia udziałów
Wydatki na remont niebędącej środkiem trwałym nieruchomości, stanowiącej aport do spółki z o.o., nie są u wnoszącego kosztami uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów w (...)
str. 59
4.3.
Wymiana udziałów w spółkach z o.o. obojętna podatkowo
Skutki podatkowe wymiany udziałów w odniesieniu do danego podatnika należy oceniać, uwzględniając sytuację innych udziałowców i spółki nabywającej. Tak wynika z wyroku NSA z 6 (...)
str. 60
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Sposób opodatkowania przychodu ze sprzedaży budynku mieszkalno-użytkowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej
W kwietniu br. podatnik sprzedał budynek mieszkalno-użytkowy, który stanowił środek trwały wykorzystywany w działalności gospodarczej od 2007 r. Część mieszkalna budynku zajmowała 60% jego powierzchni całkowitej, a część użytkowa (...)
str. 61
2.
Przychód należny przy świadczeniu usług informatycznych gdy należność jest płatna za rok z góry
Spółka z o.o. sprzedaje programy komputerowe i świadczy usługi informatyczne. W grudniu ubiegłego roku podpisała umowę z urzędem gminy na świadczenie usług informatycznych w 2014 r. W tym samym miesiącu wystawiła fakturę (...)
str. 62
3.
Odzyskana od dłużnika należność, na którą dokonano odpisu aktualizującego a przychód
W 2013 r. spółka z o.o. wystawiła faktury, za które nie otrzymała należności. Na koniec roku 2013 utworzyła odpis aktualizujący na należność wątpliwą, który nie stanowił kosztów uzyskania (...)
str. 63
4.
Określenie momentu powstania przychodu z kapitalizacji odsetek od pożyczki
Podatnik PIT udzielił pożyczki. Kontrahent, któremu została ona udzielona, z powodu utraty płynności finansowej zalega ze spłatą. Strony zawarły aneks do umowy, na mocy którego skapitalizowano (...)
str. 63
5.
Odsetki od przedpłat wypłacane po odstąpieniu od umowy zawartej na odległość
W prowadzonym przez podatnika sklepie internetowym osoby fizyczne dokonujące zakupów na prywatne potrzeby mają możliwość wniesienia przedpłat na zamówiony towar. Jeżeli klienci ci odstąpią od umowy, (...)
str. 64
6.
Sprzedaż urządzenia nabytego na potrzeby pozarolniczej działalności, która nie została podjęta
Przed rejestracją i rozpoczęciem działalności gospodarczej podatnik kupił urządzenie, które zamierzał wprowadzić do środków trwałych. Z obiektywnych przyczyn nie podjął jednak tej działalności. Zamierza więc sprzedać urządzenie, (...)
str. 65
7.
Czy diety wypłacane radnym podlegają opodatkowaniu?
Za posiedzenia rady gminy radni otrzymują diety. Czy od wypłacanych diet należy pobierać zaliczki na podatek? Diety (oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów) wypłacane radnym gminy (...)
str. 66
8.
Wybór sposobu amortyzacji środka trwałego
W maju 2014 r. zamierzam kupić samochód ciężarowy. Spełniam wszystkie warunki, aby zamortyzować go jednorazowo. Przy czym nie chciałbym korzystać z tej metody amortyzacji. Czy mogę go amortyzować (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.