Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 9:22 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 8 (368) z dnia 20.04.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Nowe zasady odliczania VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi – broszura Ministerstwa Finansów
W związku z istotnymi zmianami zasad odliczania podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, Ministerstwo Finansów zamieściło na stronie internetowej www.finanse.mf.gov.pl obszerną broszurę pt. (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Jakie pojazdy samochodowe uprawniają do pełnego odliczania VAT?
W myśl generalnej zasady obowiązującej od 1 kwietnia 2014 r. – zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT – w przypadku wydatków związanych (...)
str. 6
2.
Pojazdy samochodowe spełniające wymagania techniczne
Podobnie jak przed 1 kwietnia 2014 r., również obecnie spełnienie wymagań technicznych dla pojazdów, o których mowa, stwierdza się na podstawie dodatkowych badań technicznych przeprowadzonych (...)
str. 7
3.
Zmiany w pojazdach konstrukcyjnie przeznaczonych do działalności gospodarczej
W praktyce mogą zdarzyć się sytuacje, w których podatnicy w danym pojeździe samochodowym wprowadzają pewne zmiany. Jeśli w wyniku wprowadzenia zmian w pojazdach, których – (...)
str. 8
1.
Moment dokonania dostawy towarów
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów powstaje z chwilą dokonania tej dostawy. Tym samym dla ustalenia momentu powstania obowiązku (...)
str. 8
2.
Transport towaru za pośrednictwem przewoźnika
Jeżeli towar – będący przedmiotem dostawy – jest wydawany bezpośrednio nabywcy lub osobie wskazanej przez nabywcę, to nie ma wątpliwości co do tego, że dokonanie (...)
str. 9
3.
Dostawa łańcuchowa
Problemy z ustaleniem momentu, w którym dochodzi do dostawy towaru dotyczą także tzw. dostaw łańcuchowych. Nabywca towaru (podmiot B) wskazał sprzedawcy (podmiot A), aby dostarczył (...)
str. 10
4.
Dostawa złomu
W styczniu 2014 r. wysłaliśmy towar (złom) do huty transportem kolejowym i wystawiliśmy fakturę. Wszelkie ryzyko związane z towarem w trakcie transportu zostało przeniesione na (...)
str. 11
1.
Jak określić właściwą stawkę VAT dla towarów lub usług?
W kwietniu 2014 r. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej i zarejestrowałem się jako podatnik VAT czynny. Czy jako sprzedawca towarów zawsze odpowiadam za właściwą stawkę VAT (...)
str. 12
2.
Faktura z nieprawidłową stawką VAT – skutki po stronie dostawcy
Jakie konsekwencje poniesie sprzedawca stosujący błędną stawkę VAT? Wskazać należy, że zastosowanie błędnej stawki VAT przez podatnika dokonującego sprzedaży towarów lub usług wywoła określone skutki (...)
str. 12
3.
Błędna stawka VAT – kiedy skorygować VAT?
W grudniu 2013 r. wystawiłam fakturę z błędną stawką VAT. W kwietniu br. skorygowałam fakturę i wysłałam ją do nabywcy. W jaki sposób i w (...)
str. 13
4.
Odliczenie VAT z faktury zawierającej niewłaściwą stawkę podatku
W marcu 2014 r. otrzymałem fakturę za usługi z 23% stawką VAT. Uregulowałem należność z tej faktury. Dowiedziałem się jednak, że w stosunku do usług (...)
str. 14
1.
Samochód posiadający zaświadczenie VAT-2
Posiadamy samochody, które uzyskały w 2013 r. zaświadczenie VAT-2. Czy od 1 kwietnia 2014 r. możemy odliczać w całości podatek naliczony od wydatków związanych z (...)
str. 15
2.
Rejestracja umowy leasingu
Przed 1 kwietnia 2014 r. zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego dotyczącego samochodu dostawczego o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony i ładowności powyżej 500 kg, od (...)
str. 16
3.
Faktury za mycie samochodów służbowych
Czy od 1 kwietnia 2014 r. mogę odliczyć VAT naliczony z faktury za mycie samochodów służbowych (osobowych i ciężarowych)? Co do zasady – od 1 (...)
str. 17
4.
Odliczanie VAT od samochodów do jazd próbnych i aut zastępczych
Zajmujemy się głównie sprzedażą samochodów nowych i używanych. Posiadamy samochody osobowe jako towary handlowe, służące do jazd próbnych. Czy od 1 kwietnia 2014 r. musimy (...)
str. 17
5.
Umowa leasingu ciągnika rolniczego
Czy należy zgłosić do urzędu skarbowego umowę leasingu samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz umowę leasingu ciągnika rolniczego? Ograniczenia w odliczaniu (...)
str. 18
6.
Sprzedaż samochodu, przy nabyciu którego odliczono 60% VAT
W 2013 r. zakupiono samochód, przy nabyciu którego odliczono 60% podatku VAT. W maju 2014 r. zamierzamy samochód ten sprzedać. Czy sprzedaż ta będzie podlegała opodatkowaniu VAT? Od 1 kwietnia 2014 r. (...)
str. 19
VI.
Podmiot uznany za podatnika VAT – pytania i odpowiedzi
1.
Wynajem lokalu użytkowego
Jestem właścicielem budynku mieszkalnego, w którym na parterze usytuowane jest pomieszczenie użytkowe. Pomieszczenie to wynajmuję na cele handlowe na podstawie jednej umowy zawartej na kilka (...)
str. 19
2.
Działalność wspólna małżonków
Zamierzamy rozpocząć z mężem prowadzenie wspólnej działalności gospodarczej. Uzyskaliśmy odrębne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej. Czy w zakresie podatku VAT możemy prowadzić działalność razem, lecz (...)
str. 19
3.
Odpowiedzialność solidarna nabywcy
W ramach prowadzonej działalności kupuję wyroby stalowe wymienione w załączniku nr 13 do ustawy o VAT. Czy oznacza to, że odpowiadam solidarnie za zobowiązania podatkowe (...)
str. 20
4.
Rezygnacja ze statusu podatnika VAT czynnego
Jako czynny podatnik VAT w większości wykonuję usługi zwolnione przedmiotowo z VAT (usługi medyczne), jednak w niewielkim zakresie wykonuję również czynności opodatkowane (najem lokali użytkowych). (...)
str. 20
5.
Czynności wykonywane w ramach umowy zlecenia
Prowadzę działalność gospodarczą i jestem podatnikiem VAT. Pracuję też dodatkowo na umowę zlecenie. Czy od tej umowy powinnam rozliczać podatek VAT? W myśl art. 15 (...)
str. 21
VII.
Wykonanie trwałej zabudowy meblowej – interpretacja ogólna Ministra Finansów
Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 24 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 2/13 uznał, że świadczenie kompleksowe polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz (...)
str. 22
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VIII.
Najem nieruchomości – dokumentowanie i ewidencjonowanie przy użyciu kasy fiskalnej
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Wynajmuję prywatny lokal mieszkalny na cele mieszkaniowe trzem osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Czy usługi wynajmu lokalu mieszkalnego należy dokumentować fakturami? (...)
str. 24
IX.
Powrót do zwolnienia z uwagi na wysokość sprzedaży a kasa fiskalna
Z dniem 1 stycznia 2014 r. wróciłem do zwolnienia z VAT (złożyłem aktualizację formularza VAT-R), w związku z czym sprzedaż na rzecz osób prywatnych powinna (...)
str. 27
X.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Kasa fiskalna przy usługach przewozu osób i gastronomicznych
Świadczę usługi taksówki osobowej, ewidencjonując od pierwszego dnia obrót przy pomocy kasy fiskalnej. Zamierzam poszerzyć prowadzoną działalność o małą gastronomię (lody, zapiekanki). Od kiedy powinienem (...)
str. 29
2.
Pośrednictwo finansowe a kasa fiskalna
Czy świadczenie usług w zakresie pośrednictwa finansowego podlega zwolnieniu z kasy fiskalnej? [pytanie 813159] Komentarz Tak, jest zwolnione. Komentarz redakcji Na mocy § 2 ust. (...)
str. 30
3.
Sporządzanie raportu fiskalnego rocznego
W prowadzonej działalności firma ewidencjonuje sprzedaż przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Ostatnia sprzedaż na rzecz osoby prywatnej miała miejsce w kwietniu 2013 r. Zarówno raport dobowy (...)
str. 31
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XI.
Problemy ze sporządzeniem informacji podsumowujących w pytaniach Czytelników
1.
Właściwość miejscowa urzędu skarbowego
W jaki sposób określić właściwość miejscową urzędu skarbowego, do którego należy kierować informacje podsumowujące? Informację podsumowującą należy składać do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika (...)
str. 32
2.
Brak transakcji wewnątrzwspólnotowych a obowiązek złożenia formularza VAT-UE
W danym miesiącu nie wykonałem żadnych transakcji wewnątrzwspólnotowych. Czy muszę składać zerową informację podsumowującą? Czy jeżeli nie złożę takiej informacji przez 6 miesięcy, zostanę wykreślony (...)
str. 32
3.
Sposób korygowania informacji podsumowującej
W związku z błędnym ujęciem w formularzu VAT-UE danych dotyczących WDT, muszę sporządzić korektę informacji podsumowującej. Czy mam obowiązek dołączenia pisma wyjaśniającego do formularza VAT-UEK? (...)
str. 33
4.
Nabycie usług od unijnych podatników a obowiązki sprawozdawcze
Czy w informacji podsumowującej należy wykazywać usługi, które nabywamy od podatników z państw unijnych? Na mocy art. 100 ust. 1 ustawy o VAT do składania (...)
str. 34
5.
Przekroczenie limitu obrotów dla kwartalnych informacji VAT-UE
Dotychczas składałam formularze VAT-UE co kwartał. Kiedy i jaką informację podsumowującą VAT-UE (miesięczną czy kwartalną) powinnam złożyć, jeśli w trakcie danego kwartału wartość WNT przekroczy (...)
str. 35
XII.
Obowiązki sprawozdawcze drugiego uczestnika transakcji trójstronnej
Termin "wewnątrzwspólnotowa transakcja trójstronna" pojawia się wśród przepisów ustawy o VAT dla określenia transakcji spełniającej łącznie poniższe warunki, które dotyczą nie tylko statusu podatkowego jej (...)
str. 36
XIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Zaliczka na poczet WNT
Uiściłem w marcu br. zaliczkę na poczet nabycia towarów z Francji (WNT). Dostawca wyśle nam towary wraz z fakturą dopiero w maju. Czy mam obowiązek (...)
str. 40
2.
Usługa na ruchomym majątku rzeczowym na zlecenie zagranicznej firmy
Otrzymałem zlecenie od duńskiej firmy na wykonanie usługi obróbki materiałów, które zaliczane są do usług na ruchomym majątku rzeczowym. Materiały zostaną przywiezione z Holandii i (...)
str. 41
3.
Kurs walut dla zaliczki dotyczącej importu usług
Dokonujemy zakupu usług marketingowych, które stanowią dla nas import usług. Całość należności za usługi opłacamy jeszcze przed ich wykonaniem. Jaki zastosować kurs walut do przeliczenia (...)
str. 41
4.
Opodatkowanie dostawy towarów wywożonych przez unijnego nabywcę
Dostarczamy produkowane przez naszą firmę pasy bezpieczeństwa kontrahentowi niemieckiemu, który zarejestrowany jest jako podatnik VAT UE. Zamówione towary wysyłamy kurierem do innego miasta w Polsce, (...)
str. 42
5.
Zakup towarów zaimportowanych wcześniej przez zagranicznego podatnika
Kupiliśmy od brytyjskiej firmy towary, które zostaną sprowadzone z Chin bezpośrednio do Polski. Nasz kontrahent dokonał w Polsce formalności celnych związanych z importem tych towarów. (...)
str. 43
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIV.
Nieodpłatne świadczenie usług na gruncie ustawy o VAT
Co do zasady opodatkowaniu VAT podlegają odpłatne czynności (w tym odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju), natomiast nieodpłatne czynności objęte są zakresem ustawy o VAT (...)
str. 45
1.
Świadczenie usług na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika
W art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT nie zdefiniowano pojęcia: "cele inne niż działalność gospodarcza podatnika". W orzecznictwie zaś przyjmuje się, że (...)
str. 45
2.
Nieodpłatne świadczenie usług ubezpieczeniowych na rzecz członków władz spółki kapitałowej
Członkowie zarządu/rady nadzorczej spółek kapitałowych (bardzo często zatrudniani w spółce na podstawie umowy o pracę) przy wykonywaniu swoich obowiązków w spółce są zobowiązani dołożyć staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności. (...)
str. 46
3.
Umowa ubezpieczenia na cudzy rachunek a stawka VAT
Jak każda czynność podlegająca opodatkowaniu VAT, także nieodpłatne świadczenie usług objęte VAT, może korzystać ze zwolnień przedmiotowych przewidzianych przepisami ustawy o VAT. Ustawodawca w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy (...)
str. 47
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Ograniczenia w odliczaniu VAT od paliwa
Co do zasady – w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi – podatnik od 1 kwietnia 2014 r. ma prawo odliczyć 50% podatku naliczonego. Są (...)
str. 49
2.
Pełne prawo do odliczenia podatku VAT od paliwa
Ustawodawca w niektórych przypadkach umożliwił podatnikom odliczanie podatku naliczonego od nabywanych paliw w pełnej wysokości. Dotyczy to nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, przeznaczonych (...)
str. 50
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVI.
Informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej – VAT-26
Od 1 kwietnia 2014 r. zasadą jest odliczanie 50% kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, zdefiniowanymi w art. 2 pkt 34 ustawy (...)
str. 51
XVII.
Wzór ewidencji przebiegu pojazdu
W celu potwierdzenia, że pojazd wykorzystywany jest wyłącznie do celów działalności gospodarczej, podatnik ma obowiązek prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Umieszczane w niej informacje muszą jednoznacznie potwierdzać, że (...)
str. 55
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVIII.
Procedura uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego
Podstawowe zasady udzielania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego zostały określone w art. 49 ustawy o podatku akcyzowym. W myśl tego przepisu, organem wydającym zezwolenie na (...)
str. 58
1.
Dokumenty wymagane do złożenia wniosku
Zgodnie z § 3 ww. rozporządzenia do wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego należy załączyć następujące dokumenty: 1) dokument potwierdzający, iż wnioskodawca jest (...)
str. 59
2.
Wniosek składany przez rolnika
Rolnik występujący z wnioskiem o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, w którym zgodnie z ustawą o biokomponentach i biopaliwach ciekłych będą wykonywane wyłącznie czynności (...)
str. 61
3.
Wezwanie do złożenia zabezpieczenia akcyzowego
Jeżeli kontrolowane miejsce oraz złożone dokumenty zostaną ocenione pozytywnie, naczelnik urzędu celnego wzywa wnioskodawcę do złożenia zabezpieczenia akcyzowego. Podmiot zobowiązany jest złożyć zabezpieczenie akcyzowe w (...)
str. 61
4.
Wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego
Zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego wydawane jest w formie decyzji administracyjnej na czas oznaczony nie dłuższy niż 3 lata, bądź nieoznaczony (art. 49 ust. 2 (...)
str. 62
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Dokumentowanie czynności zwolnionych przedmiotowo z VAT
Świadczę usługi w zakresie pośrednictwa finansowego, które korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z VAT. Czy w dalszym ciągu mogę wystawiać rachunki, czy też powinienem wystawiać faktury? (...)
str. 63
2.
Opodatkowanie kosztów usług transportu w ramach odwrotnego obciążenia
Spółka sprzedaje towary w ramach odwrotnego obciążenia. Czy świadczenie dodatkowej usługi przewozu tych towarów powinniśmy także rozliczyć w ramach odwrotnego obciążenia? W przypadku transakcji, której przedmiotem są towary wymienione (...)
str. 64
3.
Data powstania obowiązku podatkowego w VAT
W połowie marca br. kontrahent zamówił towar oraz zwrócił się z prośbą o pozostawienie go w moim magazynie do czasu, kiedy sam go odbierze. W (...)
str. 65
4.
Faktury w formie elektronicznej i papierowej – sposób dokumentowania transakcji sprzedaży
Czy za prawidłowe uznać należy przesyłanie jednemu nabywcy towarów lub usług faktur zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej? W świetle obowiązujących przepisów fakturą jest (...)
str. 66
5.
Czy egzemplarz książki może być uznany za próbkę?
Czy egzemplarz książki może być uznany za próbkę w rozumieniu ustawy o VAT? Jakie cechy musi mieć próbka, aby uznać, że jej wydanie nie podlega (...)
str. 66
6.
Kiedy rozliczyć VAT za usługę najmu?
Zgodnie z umową, najemca (podatnik) zobowiązany jest zapłacić z góry czynsz za I półrocze 2014 r. Termin płatności ustalono na 10 lutego 2014 r. Kiedy (...)
str. 67
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XIX.
Druk VAT-26 składany w formie elektronicznej
W Dzienniku Ustaw z dnia 28 marca 2014 r., pod poz. 405, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 marca 2014 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.