Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 8 (368) z dnia 20.04.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Planowane zmiany w ustawie o rachunkowości – uproszczenia dla jednostek mikro
1.1. Główne założenia nowelizacji 20 marca 2014 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości. Projekt dotyczy objęcia uproszczeniami w zakresie (...)
str. 4
2.
Obowiązek przekazania do PFRON sprawozdania finansowego za 2013 r. do końca kwietnia 2014 r.
Pracodawcy korzystający z wypłacanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) dofinansowania z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych zobowiązani są do przekazania do PFRON w terminie (...)
str. 10
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Skutki korekty VAT należnego w księgach i sprawozdaniu wierzyciela
Zasady korekty VAT należnego w świetle przepisów o VAT Zasady korygowania VAT należnego w ramach tzw. ulgi na złe długi reguluje art. 89a ustawy o (...)
str. 11
2.
Korekta VAT naliczonego w księgach dłużnika i jej wpływ na sprawozdanie finansowe
Zasady korekty VAT naliczonego w świetle przepisów o VAT Zasady korygowania VAT naliczonego u dłużnika reguluje art. 89b ustawy o VAT. Dłużnik, który nie ureguluje należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę (...)
str. 13
3.
Ponowna korekta w związku z uregulowaniem należności
Zapisy w księgach wierzyciela W przypadku gdy po złożeniu deklaracji podatkowej, w której wierzyciel skorygował podatek należny i podstawę opodatkowania, należność zostanie uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel ma obowiązek zwiększenia (...)
str. 15
1.
Utworzenie i rozliczenie odpisu z tytułu trwałej utraty wartości środka trwałego
W grudniu 2013 r. podjęliśmy decyzję o sprzedaży w 2014 r. zabudowanej nieruchomości objętej urzędowym przeszacowaniem z 1995 r. Na dzień bilansowy przewidywana cena sprzedaży netto tej nieruchomości była dużo niższa od wartości figurującej (...)
str. 16
2.
Odroczony podatek dochodowy utworzony w związku z aktualizacją wartości środka trwałego
Jednostka będąca podatnikiem podatku dochodowego dokonała odpisu aktualizującego z tytułu trwałej utraty wartości środka trwałego objętego urzędowym przeszacowaniem w 1995 r. Czy w związku z (...)
str. 19
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Zaliczka otrzymana na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i jej rozliczenie
W marcu 2014 r. otrzymaliśmy zaliczki w euro na poczet przyszłych dostaw dla klientów z Unii Europejskiej. Nie wystawialiśmy im faktur zaliczkowych. Jak ująć te (...)
str. 22
1.
Wycena zaliczki otrzymanej w walucie obcej
W świetle przepisów ustawy o VAT, otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem transakcji stanowiącej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Oznacza (...)
str. 22
2.
Moment powstania przychodu z tytułu WDT
W świetle ustawy o rachunkowości oraz przepisów podatkowych wynika, iż otrzymane od kontrahentów zaliczki na poczet przyszłych dostaw towarów i usług nie powodują powstania przychodu (...)
str. 23
3.
Rozliczenie zaliczki otrzymanej na poczet WDT
Przykład I. Założenia: 1. Na walutowy rachunek bankowy spółki "X" wpłynęła zaliczka od kontrahenta z Niemiec "A" na poczet dostawy towarów w wysokości: 2.000 EUR. (...)
str. 24
IV.
Faktoring odwrotny w rachunku przepływów pieniężnych dłużnika
Jak w rachunku przepływów pieniężnych dłużnika prezentować operacje związane z finansowaniem spłaty zobowiązań i zaliczek z tytułu dostaw towarów i usług przez faktora (faktoring odwrotny)?
str. 25
1.
Istota faktoringu odwrotnego
Faktoring odwrotny (odwrócony) jest instrumentem zarządzania płynnością finansową, który daje możliwość wydłużenia terminów płatności za nabywane towary i usługi (poprzez refinansowanie zobowiązań), bądź też możliwość (...)
str. 25
2.
Ujęcie faktoringu odwrotnego w księgach dłużnika
Ewidencja księgowa operacji faktoringu odwrotnego (odwróconego) u przedsiębiorcy (dłużnika) sprowadza się do zaksięgowania zmiany wierzyciela. Odbywa się to pod datą otrzymania informacji od faktora o (...)
str. 25
3.
Prezentacja faktoringu odwrotnego w rachunku przepływów pieniężnych
Samo zaciągnięcie zobowiązania z tytułu faktoringu odwrotnego skutkuje jedynie zmniejszeniem zobowiązań z tytułu dostaw towarów i usług lub pozostałych zobowiązań oraz zwiększeniem zobowiązań finansowych. Operacja ta nie powoduje przepływów pieniężnych, (...)
str. 26
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Ulepszenie środka trwałego amortyzowanego metodą degresywną
Zmodernizowano środek trwały. Środek ten jest amortyzowany degresywnie. Dla celów rachunkowych przyjęliśmy zasady podatkowe. W którym momencie rozpocząć amortyzację od zwiększonej wartości? Metoda degresywna amortyzacji (...)
str. 30
2.
Wydatki poniesione na naprawę środka trwałego po przyjęciu go do używania
Na koniec stycznia 2014 r. (tj. w dacie przerejestrowania samochodu) przyjęliśmy do używania zakupiony 10 stycznia samochód ciężarowy. W lutym musieliśmy dokonać kilku napraw. Z (...)
str. 32
3.
Zawarcie umowy przedwstępnej na zakup nieruchomości
Zawarliśmy umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego na zakup nieruchomości (lokal użytkowy). Zapłata nastąpi w 50 miesięcznych ratach. Jak zaksięgować zawarcie takiej umowy? Czy raty (...)
str. 33
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Jakie składniki kwalifikuje się do wartości niematerialnych i prawnych?
Według ustawy o rachunkowości za wartości niematerialne i prawne uznaje się nabyte przez jednostkę zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym (...)
str. 34
2.
W jakiej kwocie wprowadzić wartości niematerialne i prawne do ewidencji księgowej?
Generalnie wartości niematerialne i prawne wprowadza się do ksiąg rachunkowych w cenie ich nabycia. To znaczy według ceny zakupu, obejmującej kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających (...)
str. 35
3.
Jak wycenić wartości niematerialne i prawne na koniec roku obrotowego?
Wartości niematerialne i prawne podlegają wycenie nie rzadziej niż na dzień bilansowy według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia (w przypadku kosztów zakończonych prac rozwojowych) pomniejszonych (...)
str. 37
4.
Na jakim koncie ująć zaliczki na wartości niematerialne i prawne i gdzie wykazać w bilansie?
Wpłatę tytułem zaliczki na wartości niematerialne i prawne na rachunek dostawcy ujmuje się w księgach rachunkowych, zapisem: – Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki", – Ma (...)
str. 38
5.
Czy wartości niematerialne i prawne podlegają inwentaryzacji?
Inwentaryzację wartości niematerialnych i prawnych przeprowadza się na ostatni dzień roku obrotowego metodą weryfikacji. Inwentaryzacja w drodze weryfikacji polega na porównaniu danych ksiąg rachunkowych z posiadanymi dowodami księgowymi oraz na przeprowadzeniu (...)
str. 38
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Umorzenie podatku od nieruchomości w księgach zakładu budżetowego
W związku z trudną sytuacją finansową samorządowy zakład budżetowy nie zapłacił należnego gminie podatku od nieruchomości i wystąpił z wnioskiem o jego umorzenie. Jak w (...)
str. 39
2.
Należności warunkowe z odroczonym terminem płatności
Starostwo powiatowe wydaje decyzje na wycinki drzew i krzewów z odroczonym terminem płatności na 3 lata. Czy należności warunkowe ustalane tymi decyzjami powinny być ujmowane (...)
str. 39
3.
Kwalifikacja wydatków ponoszonych na zakup materiałów
Czy zakup mączki ceglanej do wysypania bieżni można zakwalifikować w szkole do paragrafu 424? Wszystkie wydatki ponoszone przez jednostki sektora finansów publicznych powinny być klasyfikowane (...)
str. 41
4.
Autorskie prawa majątkowe w księgach instytucji kultury
Jesteśmy samorządową instytucją kultury. W ramach działalności statutowej zajmujemy się produkcją filmów o charakterze edukacyjnym. Filmy udostępniamy bezpłatnie na naszych stronach internetowych. Jako producenci filmu podpisujemy kilka umów (...)
str. 41
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Podstawa tworzenia ZFŚS i termin wpłaty środków na wyodrębniony rachunek bankowy
Sposób tworzenia, korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) oraz wysokość tworzonych odpisów zostały uregulowane w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym (...)
str. 44
2.
Ewidencja księgowa odpisu rocznego na ZFŚS
Dokonywane przez przedsiębiorcę odpisy podstawowe i różnego rodzaju zwiększenia na ZFŚS obciążają koszty działalności pracodawcy. Ze względu na to, że odpis na ZFŚS dotyczy całego (...)
str. 44
3.
Moment zaliczenia odpisów na ZFŚS do kosztów podatkowych
Podatnik może zaliczyć do kosztów podatkowych odpisy na ZFŚS, w dacie przekazania środków stanowiących równowartość tych odpisów na rachunek bankowy funduszu. Generalnie, o podatkowym rozliczeniu (...)
str. 45
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
W której pozycji bilansu wykazać ulepszenie w obcym środku trwałym?
Wynajmujemy budynek, który zaadoptowaliśmy do naszych potrzeb w 2013 r. Poniesione nakłady zakwalifikowaliśmy jako ulepszenie w obcym środku trwałym i amortyzujemy. W której pozycji bilansu wykazać to ulepszenie? Ulepszenie w obcym budynku (...)
str. 47
2.
Prezentacja w rachunku zysków i strat kosztów niebędących kosztami podatkowymi
Czy w rachunku zysków i strat ujmuje się odsetki i amortyzację, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów? Niektóre koszty ujęte w księgach rachunkowych dla celów podatku dochodowego nie mogą (...)
str. 47
3.
Opłaty związane z wykupem przedmiotu leasingu w rachunku przepływów pieniężnych
Czy w rachunku przepływów pieniężnych w pozycji "Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego" uwzględnia się również opłaty związane z wykupem przedmiotu leasingu? W myśl postanowień Krajowego Standardu Rachunkowości nr 1 (...)
str. 48
4.
Określenie progu istotności danych finansowych jednostki zależnej dla potrzeb konsolidacji
Jak ustalić kiedy dane finansowe jednostki zależnej są nieistotne dla realizacji obowiązku określonego w art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości? Czy jednostka dominująca może określić progi istotności dla potrzeb (...)
str. 48
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Sprzedaż nieodpłatnie otrzymanych towarów
Apteka otrzymała nieodpłatnie partię kremów, które nie są związane z żadną konkretną dostawą. Kremy te będą sprzedawane. Jak należy zaksięgować i udokumentować przyjęcie kremów do magazynu i ich rozchód w związku (...)
str. 49
2.
Rozliczenie wydatków poniesionych przez wspólnika na rzecz spółki
Wspólnik spółki osobowej pobrał z bankomatu środki pieniężne z rachunku firmowego. Następnie przedstawił do rozliczenia fakturę, którą częściowo opłacił gotówką pobraną z bankomatu, a w pozostałej części z własnych środków. (...)
str. 51
3.
Moment ujęcia faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
W grudniu 2013 r. spółka otrzymała e-mailem skan faktury dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Towar i oryginał faktury wpłynęły do spółki w styczniu 2014 r. Czy można tę fakturę ująć w księgach (...)
str. 52
4.
Zwrot nadpłaty na rachunek walutowy
Przez pomyłkę zapłaciliśmy z rachunku walutowego dwa razy za tę samą fakturę w euro. Po kilku dniach nadpłacona kwota została zwrócona przez kontrahenta na nasz rachunek walutowy. W jaki sposób wycenić zwrot (...)
str. 53
5.
Ewidencja materiałów zużytych podczas wykonywania usług budowlanych
Nasza firma (jednoosobowa działalność gospodarcza) świadczy usługi budowlane. Ewidencję kosztów prowadzi na kontach zespołu 4 i 5. Jak ustalić koszt wytworzenia niezakończonych usług budowlanych na koniec okresu (...)
str. 55
6.
Przeliczenie kosztów poniesionych w walutach obcych
Spółka osobowa otrzymuje od kontrahentów zagranicznych faktury wystawiane w bieżącym miesiącu za usługi (prowizja za pozyskiwanie klientów) dotyczące miesiąca poprzedniego. Usługi świadczone są w okresach miesięcznych. Pod jaką datą przeliczyć koszt (...)
str. 57
7.
Pokrycie straty bilansowej w księgach rachunkowych spółdzielni
Nasza spółdzielnia posiadała na dzień bilansowy fundusz udziałowy w wysokości 27.000 zł, fundusz zasobowy w wysokości 284.852,57 zł oraz fundusz rezerwowy w wysokości 24.470,75 zł. Strata bilansowa na dzień bilansowy wynosiła 49.645,38 zł. Czy (...)
str. 58
8.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe spółek nieobjętych obowiązkiem badania przez biegłego rewidenta
Czy spółka z o.o. posiadająca w innej spółce z o.o. 96% udziałów musi sporządzać sprawozdanie skonsolidowane, jeśli żadna z tych spółek nie jest badana przez biegłego rewidenta? Do sporządzenia skonsolidowanego (...)
str. 59
9.
Koszty usług windykacyjnych, jako koszty bezpośrednie rozliczane w czasie
Nasza spółka z o.o. zajmuje się windykacją należności. Podpisaliśmy umowę o odzyskanie długu, która daje nam 6 miesięcy na odzyskanie długu. Koszty dotyczące tej umowy (np. opłaty sądowe, skarbowe) (...)
str. 61
10.
Zabezpieczenie należytego wykonania usługi w księgach inwestora i wykonawcy
Spółka "A" wpłaciła zabezpieczenie na poczet należytego wykonania umowy na wyodrębniony rachunek bankowy spółki "B". Umowa wykonania usługi będzie trwać trzy lata. Po zrealizowaniu umowy i podpisaniu protokołu odbioru (...)
str. 62
11.
Podział spółki z o.o. przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Spółka z o.o. "A" wydzieliła zorganizowaną część przedsiębiorstwa, jaką jest działalność deweloperska i przekazała ją w drodze podziału do innej, już istniejącej spółki. Plan podziału ogłoszony w listopadzie 2013 r. przewidywał (...)
str. 63
12.
Rozliczenie wyniku finansowego w stowarzyszeniu nieprowadzącym działalności gospodarczej
Nasze stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej. Za lata 2007-2011 stowarzyszenie osiągało zyski, które - zgodnie z uchwałami - były przeznaczane na cele statutowe. Jednak w bilansie biuro rachunkowe prowadzące (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
4.
Ustalenie odroczonego podatku dochodowego w jednostkach osób prawnych
Dla celów bilansowych odpis na ZFŚS jest kosztem niezależnie czy jednostka przekazała na rachunek bankowy środki pieniężne stanowiące równowartość tego odpisu lub jego zwiększeń. Natomiast (...)
str. 45
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.