Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 8 (368) z dnia 20.04.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Jakie są konsekwencje przyznania/otrzymania premii pieniężnej?
Od wielu lat istnieje problem określenia skutków w podatku PIT i CIT w przypadku przyznania lub otrzymania premii pieniężnej. Wątpliwości dotyczą momentu wystąpienia tych skutków, (...)
str. 4
1.1.
Premię dokumentuje faktura korygująca
Podatnik, który wypłaca premię pieniężną (bonus), powinien wystawić nabywcy fakturę korygującą. Tak wynika z interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 27 listopada 2012 r., nr PT3/033/10/423/AEW/12/PT-618, (...)
str. 4
1.2.
Zmiana wielkości przychodów u sprzedawcy
Dokonując sprzedaży towarów w ramach działalności gospodarczej, podatnicy mają obowiązek wykazać jako przychód z tej działalności kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, m.in. po (...)
str. 4
1.3.
Konsekwencje podatkowe w związku z otrzymaniem premii
Zazwyczaj premia pieniężna, traktowana jak rabat, dotyczy zakupu towarów handlowych oraz surowców, czyli kosztów bezpośrednio związanych z przychodami. Tryb rozliczeń kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych (...)
str. 6
1.4.
Rozliczenie podatkowe premii wciąż sprawia problemy
Odstąpienie przez organy podatkowe od zasady, która w przeszłości powszechnie obowiązywała, w myśl której jeżeli nie było błędu, to zarówno przychody, jak i koszty były (...)
str. 7
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Zaniechanie poboru PIT i CIT od niektórych dochodów (przychodów) podatników
Od 11 kwietnia 2014 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 marca 2014 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników (...)
str. 8
III.
PIT I CIT 2013 - ROZLICZENIE ROCZNE
1.
str. 9
1.1.
Zagadnienia ogólne
Kto, gdzie i kiedy składa zeznanie? Zeznanie PIT-39 przeznaczone jest do rozliczenia przychodów z odpłatnego zbycia, poza działalnością gospodarczą: nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomości,   spółdzielczego (...)
str. 9
1.2.
Pytania i odpowiedzi
1) W 2013 r. podatnik uzyskał przychód z odpłatnego zbycia dwóch lokali mieszkalnych, z których jeden nabył w 2008 r., a drugi w 2010 r. (...)
str. 11
IV.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Rozliczanie kosztów pracodawcy gdy samochody służbowe udostępnia pracownikom do prywatnego użytku
Spółka z o.o. udostępnia pracownikom służbowe samochody osobowe, które mogą oni wykorzystywać również prywatnie. Prywatny użytek jest odpłatny. W większości pojazdy są składnikami majątku spółki (...)
str. 13
2.
Wierzytelności przejęte przez wspólników po zakończeniu działalności spółki osobowej
Wierzytelności jako majątek spółki Wierzytelności mogą wchodzić w skład majątku spółki niebędącej osobą prawną. Dotyczy to wierzytelności wniesionych do spółki jako wkład, a także powstałych (...)
str. 15
3.
Zaliczki uproszczone a korekta kosztów
3.1.
Koszty na przełomie roku
Firma (osoba prawna) opłaca zaliczki na podatek w uproszczonej formie. Trzydziestodniowy termin płatności faktur za 2013 r. upłynął w styczniu 2014 r. Faktury te zostały (...)
str. 18
3.2.
Moment dokonania korekty
W artykule pt. "Czy opłacanie zaliczek uproszczonych zwalnia z korekty kosztów?" (opublikowanym w PPD nr 2 z br.) piszecie państwo, że prowadząc pełną rachunkowość i (...)
str. 19
4.
Ubezpieczenie przedsiębiorcy od utraty dochodów nie jest kosztem uzyskania przychodów
Podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, która stanowi jedyne źródło jego dochodów. Od ryzyka związanego z utratą dochodów w następstwie śmierci lub trwałej i całkowitej niezdolności (...)
str. 20
5.
Czy składki potrącone z pensji pracowniczej, lecz niewpłacone do ZUS stanowią koszt podatkowy?
Czy stanowią koszt uzyskania przychodów składki na ubezpieczenia społeczne pobrane przez pracodawcę z wynagrodzenia pracowniczego, lecz niewpłacone w wymaganym terminie na konto ZUS? Składki na (...)
str. 21
6.
Kara za nieterminowe wywiązanie się z umowy może być kosztem podatkowym - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Jeżeli kara umowna związana jest wyłącznie z nieterminowym zrealizowaniem przedmiotu umowy, a spółka dołożyła należytej staranności w celu zachowania terminów wskazanych w umowie, to kara (...)
str. 22
V.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Umowy zlecenia wykonywane poza działalnością gospodarczą - pytania i odpowiedzi
1) Zawarłem umowę zlecenia z osobą fizyczną będącą podatnikiem VAT (ponosi ona odpowiedzialność wobec osób trzecich za czynności, które wykonuje w ramach tej umowy). Czy (...)
str. 23
2.
Rozliczenie podatkowo-składkowe wynagrodzenia, gdy pracownikowi wypłacono zaliczkę na poczet tego wynagrodzenia
Wynagrodzenie wypłacamy pracownikom ostatniego dnia miesiąca. W kwietniu 2014 r. przed wypłatą wynagrodzenia za ten miesiąc wypłaciliśmy pracownikowi zaliczkę na poczet tego wynagrodzenia. Jak powinniśmy obliczyć obciążenia (...)
str. 25
3.
Czy odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę stanowi przychód pracownika i koszt pracodawcy?
Pracownikowi z 18-letnim stażem wypowiedzieliśmy umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, podając jako przyczynę wypowiedzenia trudności ekonomiczne firmy. Pracownik wystąpił do sądu o odszkodowanie, twierdząc, że podany (...)
str. 27
4.
Posiłek biznesowy z udziałem pracownika sfinansowany przez pracodawcę
Pracownicy w trakcie spotkań biznesowych z kontrahentami spożywają niekiedy posiłki, których koszt ponosi pracodawca. Czy wartość tych posiłków stanowi u pracowników przychód podlegający opodatkowaniu? Nie, (...)
str. 28
5.
Koszty zakwaterowania i wyżywienia artysty zatrudnionego na występ
Jesteśmy samorządową instytucją kultury. Zamierzamy zawrzeć z artystą umowę na występ podczas corocznej imprezy plenerowej. Artysta ten prowadzi działalność gospodarczą. Umowa przewiduje, że oprócz wynagrodzenia, (...)
str. 29
6.
Umowa zlecenia z osobą prowadzącą działalność gospodarczą - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Jeżeli umowa zlecenia nie będzie zawarta w ramach działalności gospodarczej, to przychody osiągane z tego tytułu należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście i (...)
str. 31
VI.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Wydatki na przystosowanie środka trwałego poniesione przed oddaniem go do używania
Zakupiono zabudowaną nieruchomość (grunt i budynek). W akcie notarialnym wartość gruntu i budynku określona została w łącznej kwocie. Rzeczoznawca majątkowy dokonał wyceny tej nieruchomości w (...)
str. 32
2.
Kable elektryczne zainstalowane w budynku a wartość początkowa tego budynku
Wewnątrz budynku magazynowo-produkcyjnego rozprowadzamy kable elektryczne, które będą zasilać maszyny produkcyjne. Kable nie będą trwale związane z konstrukcją budynku i będzie można je przenieść w (...)
str. 33
3.
Amortyzacja środka trwałego z ustanowionym zastawem rejestrowym
Podatnik zakupił ciągnik. Na ten cel zaciągnął pożyczkę w banku. Zabezpieczeniem spłaty pożyczki jest zastaw rejestrowy. W dowodzie rejestracyjnym jako właściciel wpisany jest podatnik, a (...)
str. 34
4.
Ryczałtowcy prowadzą wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
Z działalności gospodarczej płacę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Do tej działalności wykorzystuję samochód. Czy samochód muszę wprowadzić do ewidencji środków trwałych? Samochód, który zgodnie z (...)
str. 34
5.
Niezamortyzowana wartość inwestycji w obcym środku trwałym może być kosztem - wyrok NSA
Na skutek wygaśnięcia umowy użyczenia z przyczyn od spółki niezależnych niezamortyzowaną część inwestycji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Tak wynika z wyroku NSA z (...)
str. 36
VII.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Dokonanie i rozwiązanie odpisu aktualizującego należności przez podatnika prowadzącego podatkową księgę
Czy podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów może dokonać odpisu aktualizującego wartość należności, a następnie go rozwiązać? Jeżeli tak, to jakich w związku z (...)
str. 37
2.
Ujęcie w księdze wydatków oraz niepodlegającego odliczeniu VAT przy prowadzeniu działalności mieszanej
Prowadzę działalność gospodarczą, w której VAT rozliczam według struktury sprzedaży (działalność mieszana). Czy wydatki związane z działalnością zwolnioną i opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (...)
str. 39
3.
Odliczenie przez ryczałtowca składek społecznych i zdrowotnych zapłaconych w poprzednich miesiącach
Od lutego 2014 r. prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Czy od przychodu i od podatku za kwiecień mogę odliczyć odpowiednio składki na (...)
str. 40
4.
Przekazanie prywatnych składników majątku na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej
Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą, którą rozliczam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Na potrzeby prywatne kupiłem odkurzacz o wartości 500 zł. Zakup udokumentowany (...)
str. 41
5.
Na jakiej podstawie księgować koszty zużycia mediów, jeśli działalność prowadzona jest we własnym domu?
W związku z prowadzoną działalnością wykorzystuję część własnego domu na biuro. Do końca 2013 r. koszty mediów (energia, gaz, woda, ścieki) księgowane były dowodem wewnętrznym (...)
str. 42
VIII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Nierezydenci podlegają obowiązkowi podatkowemu od dochodów, które osiągają na terytorium Polski
Podatek u źródła pobiera się od dochodów osiąganych na terytorium RP. Czy wobec tego istnieje obowiązek poboru podatku u źródła w związku z wypłatą zagranicznemu (...)
str. 43
2.
Pobór podatku od wynagrodzenia wypłacanego cudzoziemcowi
Chcemy zatrudnić na umowę o pracę obywatela Finlandii. Osoba ta wykonywałaby pracę w Polsce. Jak obliczać zaliczki od wynagrodzenia tego cudzoziemca? Zasady obliczania zaliczek na (...)
str. 46
3.
Oddelegowanie pracowników do kraju, z którym Polska nie ma obowiązującej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Firma zamierza wysłać pracowników (zatrudnionych na umowę o pracę) do Nigerii, gdzie będą wykonywać prace montażowe. Jak rozliczyć dochody pracowników przebywających za granicą? Obowiązek poboru zaliczek (...)
str. 48
4.
Wynagrodzenia z tytułu usług przedstawicielstwa handlowego - bez podatku u źródła
Spółka z o.o. zawarła umowę z niemiecką spółką (osobą prawną) o świadczenie przedstawicielstwa handlowego na terytorium Niemiec i Austrii. Przedstawiciel za swoje usługi otrzyma prowizję (...)
str. 49
IX.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Preferencyjne opodatkowanie dochodów małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci
Małżonkowie, w tym małżonkowie owdowiali, oraz rodzice lub opiekunowie prawni samotnie wychowujący dzieci mogą w zeznaniu podatkowym obniżyć podatek od dochodów opodatkowanych według skali podatkowej. (...)
str. 50
1.1.
Łączne opodatkowanie dochodów małżonków
1) Jakie ograniczenia w zakresie wspólnego opodatkowania dochodów dotyczą małżonków, gdy jeden lub oboje z nich prowadzą działalność gospodarczą? Opodatkowanie działalności gospodarczej na innych zasadach (...)
str. 50
1.2.
Rozliczenie osób samotnie wychowujących dziecko
Kto jest osobą samotnie wychowującą dziecko? Rozliczenie na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci wymaga spełnienia wymogów określonych w art. 6 ust. 4, 4a oraz 8-13 updof. (...)
str. 52
2.
Potwierdzenie statusu organizatora wypoczynku
Pracownik wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie udokumentowanych fakturą wydatków związanych z pobytem małoletniego dziecka na zimowym wypoczynku zorganizowanym w formie obozu. Czy do zastosowania zwolnienia (...)
str. 54
X.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Zakres i skutki weryfikacji PIT przez urzędy skarbowe
Zeznania złożone przez podatników do urzędu skarbowego są wstępnie kontrolowane w ramach postępowania uproszczonego określonego jako czynności sprawdzające. Celem tych czynności jest usunięcie błędów o (...)
str. 56
2.
Zbycie nieruchomości w drodze umowy dożywocia bez skutków w PIT?
Charakter umowy Odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c updof, dokonane poza działalnością gospodarczą, jest u (...)
str. 58
3.
Rozliczenie kosztów kredytu zaciągniętego na nabycie akcji, po redukcji zlecenia ich zakupu
Nabyłem akcje spółki debiutującej na giełdzie. Zapisy na akcje przekroczyły jednak oferowaną pulę akcji, w efekcie czego zlecenie zakupu zostało zredukowane w 60%. Jak w (...)
str. 61
XI.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Wierzytelności przedawnione nie stanowią kosztów uzyskania przychodów
Na koniec roku spisaliśmy wierzytelności o niewielkich kwotach. W celu zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów sporządziliśmy stosowne protokoły. Niektóre wierzytelności były starsze niż dwa lata. Czy (...)
str. 62
2.
Opłacanie ryczałtu ewidencjonowanego z tytułu działalności prowadzonej samodzielnie po wystąpieniu ze spółki
Podatnik w 2013 r. wystąpił ze spółki cywilnej. Od przychodów z udziału w tej spółce opłacał zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W 2014 r. rozpoczął samodzielną działalność gospodarczą, (...)
str. 63
3.
Lekarz z prywatną praktyką rozliczy składki na rzecz izby lekarskiej
Podatnik jest lekarzem. Zawód wykonuje, będąc zatrudnionym na etacie oraz w ramach prywatnej praktyki lekarskiej, którą rozpoczął w bieżącym roku podatkowym. Czy prawidłowo postępuje, ujmując obowiązkowe składki (...)
str. 64
4.
Żyjący małżonek nie rozlicza podatku od dywidendy uzyskanej przez zmarłego małżonka
Podatniczka odziedziczyła spadek po zmarłym mężu, który w 2013 r. osiągał przychody z kapitałów pieniężnych z tytułu udziału w spółce mającej osobowość prawną. Czy na podatniczce ciąży obowiązek rozliczenia podatku (...)
str. 64
5.
Opodatkowanie wynajmu mieszkań w ramach wspólnego źródła przychodów
Osoba fizyczna posiada kilka mieszkań, które wynajmuje w ramach tzw. najmu prywatnego. Jedno z tych mieszkań jest wynajmowane i przynosi dochód. Na pozostałe nie znaleziono klientów i ponoszone są (...)
str. 65
6.
Darowizna na rzecz organizacji niebędącej organizacją pożytku publicznego nie pomniejszy kosztów uzyskania przychodów
Czy przedsiębiorca (osoba fizyczna) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów darowiznę pieniężną przekazaną na rachunek jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, z przeznaczeniem na zakup bramy? Nie, tego (...)
str. 66
XII.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - MAJ 2014 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.05.2014 r. (środa) − wpłacenie podatku w formie karty podatkowej za kwiecień 2014 r. - 20.05.2014 r. (wtorek) (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.