Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 8:23 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 7 (367) z dnia 10.04.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Regulamin i ewidencja przebiegu pojazdu – kłopotliwe warunki pełnego odliczania VAT
Począwszy od 1 kwietnia 2014 r. zasadą jest odliczanie 50% podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Są one bowiem, co do zasady, uznawane (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Zasady opodatkowania świadczeń nieodpłatnych – pytania i odpowiedzi
Zamierzamy przekazać nieodpłatnie towary, przy nabyciu których nie przysługiwało nam prawo do odliczenia podatku naliczonego. W towarach tych jednak – przed ich przekazaniem – wymieniono (...)
str. 6
III.
Rozliczenie usług transportowych
Do końca 2013 r. usługi transportowe świadczone na terytorium kraju były rozliczane w sposób szczególny. Natomiast od 1 stycznia 2014 r. do usług transportowych, zarówno (...)
str. 8
1.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług transportowych?
Co do zasady obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług transportowych powstaje z chwilą wykonania usługi, o czym stanowi art. 19a ust. 1 ustawy o VAT. (...)
str. 8
2.
Usługi transportowe, dla których ustalono terminy płatności lub rozliczeń
Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, (...)
str. 9
3.
Kiedy należy wystawić fakturę?
Co do zasady w przypadku świadczenia usług transportowych fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę lub (...)
str. 10
4.
Czy można wystawiać faktury zbiorcze?
W stanie prawnym obowiązującym do końca 2013 r. przepisy dawały możliwość wystawiania faktur zbiorczych dla udokumentowania kilku odrębnych usług dokonywanych w trakcie miesiąca (§ 9 (...)
str. 11
1.
Użytkowanie wieczyste – istotne cechy umowy
Istota użytkowania wieczystego gruntów polega na tym, że właścicielem gruntu pozostaje gmina lub Skarb Państwa, natomiast budynki i urządzenia wzniesione na tym gruncie stają się (...)
str. 12
2.
Zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu
Zbycie prawa użytkowania wieczystego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Stanowi ono dostawę towarów – w myśl art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Co (...)
str. 13
3.
Moment powstania obowiązku podatkowego przy zbyciu prawa wieczystego użytkowania gruntu
Dla dostawy gruntów niezabudowanych (również dla dostawy, której przedmiotem jest prawo wieczystego użytkowania gruntów) ustawodawca VAT nie określił odrębnie momentu powstania obowiązku podatkowego. W związku (...)
str. 13
4.
Oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste
W myśl art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli (...)
str. 14
V.
Działalność wykonywana przez rolników ryczałtowych – pytania i odpowiedzi
Czy w zakresie działalności rolniczej mogę stosować ogólne zasady rozliczania podatku VAT? Tak. Nie ma przeszkód, aby działalność rolnicza podlegała rozliczeniu VAT na zasadach ogólnych. (...)
str. 15
VI.
Stawki VAT w orzecznictwie sądów administracyjnych
1.
Opodatkowanie usług rekreacyjnych
Opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 8% podlegają towary i usługi wymienione w załączniku nr 3 do ustawy. I tak pod pozycją 186 znajdują się "Pozostałe (...)
str. 17
2.
Stawka VAT na usługi konserwacji zabytków
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT, zwolnieniu z podatku podlegają usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane (...)
str. 18
3.
Montaż rolet i żaluzji
Do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stosuje się 8% stawkę VAT. (...)
str. 19
4.
Sprzedaż gruntu z budynkami do rozbiórki a prawo do zwolnienia z VAT
Co do zasady, w myśl obowiązujących przepisów ustawy o VAT, sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Jednakże ustawodawca, w art. 43 ust. 1 ustawy wprowadził (...)
str. 21
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Czy transakcje zagraniczne należy rejestrować w kasie fiskalnej?
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić (...)
str. 22
1.
Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju
Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju zdefiniowana jest w art. 2 pkt 23 ustawy o VAT i oznacza dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku (...)
str. 23
2.
Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju
Definicja sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju zawarta jest w art. 2 pkt 24 i oznacza dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od wartości (...)
str. 24
3.
Ewidencjonowanie eksportu w kasie fiskalnej
Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, przez eksport towarów należy rozumieć dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii (...)
str. 25
4.
Kiedy sprzedaż towarów zwolniona jest z ewidencjonowania w kasie fiskalnej?
Zarówno eksport, jak i sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju na rzecz osób fizycznych przy założeniu, że podlega ewidencjonowaniu w kasie fiskalnej mogą być zwolnione z ewidencjowania w kasie na mocy przepisów rozporządzenia w sprawie (...)
str. 27
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
VIII.
Czytelnicy pytają
1.
WNT udokumentowane fakturą wystawioną przed otrzymaniem towarów przez nabywcę
W lutym br. dokonaliśmy zakupu towarów od unijnego kontrahenta, który wystawił nam fakturę 18 lutego. Towary zostaną przywiezione do Polski dopiero w maju br., gdyż (...)
str. 29
2.
Nabycie i dostawa towarów realizowana poza terytorium kraju
Zamierzamy kupić opony od polskiej firmy, która ma swój oddział w Niemczech. Zamówiony towar znajduje się w magazynach na terytorium Niemiec i nie będzie transportowany (...)
str. 30
3.
Obowiązek podatkowy od importu usług niematerialnych
Spółka zakupiła od zagranicznego kontrahenta prawa do zdjęć, które może pobierać przez internet. Sprzedawca wystawił fakturę 13 lutego 2014 r. i wyznaczył termin płatności na (...)
str. 31
4.
Otrzymanie faktury korygującej WNT
Otrzymaliśmy fakturę korygującą WNT wystawioną z datą 15 stycznia 2014 r. Korekta dotyczy zmniejszenia kwoty należności za dostawy dokonane w 2013 r. W rozliczeniu za (...)
str. 31
5.
Obowiązek podatkowy przy zaliczkach dotyczących importu usług
W przepisach ustawy o VAT brak jest obecnie zapisu, że zasady dotyczące opodatkowania zaliczek w obrocie krajowym należy odpowiednio stosować w imporcie usług. Na jakiej (...)
str. 32
6.
Zakup i zużycie surowca poza terytorium kraju
Czy nabycie od kontrahenta włoskiego surowca, który zostanie zużyty podczas prób maszyny we Włoszech stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Zgodnie z definicją określoną w art. 9 (...)
str. 33
7.
Usługi budowlane świadczone poza terytorium kraju na zlecenie polskiego podatnika
Firma krajowa (inwestor) zleciła firmie budowlanej zarejestrowanej w Polsce wykonanie usługi remontowej w budynku znajdującym się na Słowacji. Jak powinien być rozliczony podatek VAT od (...)
str. 34
IX.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Kurs walut stosowany do przeliczania faktur dokumentujących WDT
Dokonaliśmy dostawy towarów w ramach WDT w dniu 5 lutego 2014 r. Fakturę dokumentującą tę transakcję wystawiliśmy 13 lutego br. Według jakiego kursu walut powinniśmy (...)
str. 34
2.
Zakup towarów na terytorium kraju od unijnego dostawcy
Zakupiliśmy u belgijskiego producenta towary, które wcześniej przywiezione zostały z Belgii do magazynu w Polsce. Belgijska firma jest w Polsce zarejestrowana dla potrzeb podatku VAT (...)
str. 35
3.
Sposób zadeklarowania WDT przy braku dokumentów
Polski producent rozliczający VAT miesięcznie, na zamówienie unijnego nabywcy (podatnika VAT UE) dokonał 15 stycznia 2014 r. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W deklaracji styczniowej nie wykazał (...)
str. 36
4.
Świadczenie usług poza terytorium kraju przez podatnika zwolnionego z opodatkowania
Jestem podatnikiem VAT, którego sprzedaż jest zwolniona z opodatkowania ze względu na niskie obroty. Zamierzam dodatkowo świadczyć we Francji usługi reklamowe na zlecenie francuskiej firmy. (...)
str. 37
X.
Stawka VAT 0% na dostawę towarów oraz świadczenie usług na rzecz przewoźników lotniczych
Import oraz dostawa środków transportu lotniczego, zaopatrzenie tych środków a także usługi związane z obsługą ruchu lotniczego wymienione zostały w art. 83 ust. 1 pkt (...)
str. 38
E.
PORADY I KOMENTARZE
XI.
Czynności niewliczane do wskaźnika proporcji – jak ustalić czy transakcja ma charakter pomocniczy?
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną VAT. W 2014 r. zamierzam sprzedać pięć mieszkań (dostawa będzie zwolniona z VAT). Czynności sprzedaży mieszkań są czynnościami pomocniczymi do działalności głównej, gdyż zajmują mi niewielką ilość (...)
str. 41
1.
Zasady ustalania proporcji
Proporcję określa się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym (...)
str. 41
2.
Obrót uzyskany z tytułu dostawy dóbr inwestycyjnych
W przypadku wyłączenia wynikającego z art. 90 ust. 5 ustawy o VAT podstawowym kryterium decydującym o niewliczaniu obrotu do wskaźnika proporcji jest użycie przez podatnika (...)
str. 42
3.
Pomocniczy charakter transakcji podlegających wyłączeniu
Ustawodawca, postanawiając o nieuwzględnianiu przy ustalaniu proporcji obrotu z tytułu transakcji w zakresie nieruchomości, transakcji finansowych oraz usług wymienionych w art. 90 ust. 6 pkt (...)
str. 42
F.
VAT OD PODSTAW
XII.
Obowiązek podatkowy przy świadczeniu usług ciągłych
Nasza firma świadczy usługi związane z pobytem i utrzymaniem koni w stajniach (obejmujące udostępnienie boksu i terenu, opiekę nad końmi, trening). Z właścicielami koni zawieramy bezterminowe umowy, w których określone są comiesięczne (...)
str. 44
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XIII.
Dokumentowanie i deklarowanie usług transportowych świadczonych poza terytorium kraju
Zarejestrowałem się jako czynny podatnik VAT oraz podatnik VAT UE. Wykonuję w Szwecji usługi transportu towarów na zlecenie szwedzkiej firmy (również zarejestrowanej dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych). Jak (...)
str. 46
1.
Miejsce opodatkowania
Usługa transportu towarów wykonywana na rzecz podatnika opodatkowana jest w miejscu siedziby usługobiorcy, lub też – jeśli wykonywana jest dla stałego miejsca prowadzenia działalności – (...)
str. 46
2.
Fakturowanie
Podstawową zasadą jest, że sposób fakturowania określa państwo członkowskie, w którym ma miejsce dostawa towarów lub świadczenie usług. Z art. 106a pkt 2 ustawy wynika, (...)
str. 46
3.
Deklarowanie
Usługi niepodlegające opodatkowaniu ujmowane są również w deklaracji podatkowej. Z objaśnień do deklaracji dla podatku VAT stanowiących załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z (...)
str. 47
4.
Obowiązki sprawozdawcze
Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy którzy świadczą usługi na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących podatnikami, zidentyfikowanych dla potrzeb podatku od wartości dodanej, (...)
str. 48
H.
PODATEK AKCYZOWY
XIV.
Rozliczanie akcyzy od paliwa lotniczego
Jednostka wojskowa zakupuje paliwo F-34 w celu zużycia na własne potrzeby. Zdarzają się sytuacje, gdy zakupione paliwo nie nadaje się do napędu samolotów i traktowane (...)
str. 50
1.
Sprzedaż paliwa lotniczego przez jednostkę wojskową
Jednostka wojskowa, w świetle ustawy o podatku akcyzowym jest podmiotem zużywającym i nie jest uprawniona do wystawiania dokumentu dostawy. A zatem, w przypadku sprzedaży za (...)
str. 51
2.
Zwrot paliwa lotniczego sprzedającemu
W sytuacji przedstawionej w pytaniu jednostka wojskowa ma możliwość uniknięcia obowiązku zapłaty akcyzy za niezużyte paliwo lotnicze, które z różnych przyczyn zostało przekwalifikowane na odpad. (...)
str. 51
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Data dokonania dostawy samochodu a obowiązek podatkowy w VAT
Prowadzimy salon samochodowy. Przed wydaniem samochodu nabywcy wystawiamy fakturę dokumentującą jego sprzedaż. Na podstawie tej faktury klient załatwia formalności związane z rejestracją auta. Dopiero wówczas (...)
str. 53
2.
Odliczenie VAT z faktury za usługę leasingu
Kiedy mogę odliczyć VAT naliczony z faktury za usługę leasingu wystawioną w dniu 25 lutego i terminem zapłaty wyznaczonym na 18 marca 2014 r.? Data (...)
str. 54
3.
Data wykonania usługi najmu rozliczanej miesięcznie
Zawarłem umowę najmu na okres 5 lat – od lutego 2014 r. do lutego 2019 r. W dniu 10 lutego br. wystawiłem fakturę za ten (...)
str. 55
4.
Zasady wystawiania not korygujących
Czy notę korygującą można wystawić w jednym egzemplarzu? Od 1 stycznia 2014 r. zasady regulujące wystawianie not korygujących wynikają z ustawy o VAT, a nie (...)
str. 55
5.
Odliczenie VAT z faktury "metoda kasowa"
Spółka otrzymała fakturę oznaczoną "metoda kasowa". Kiedy można odliczyć VAT naliczony z takiej faktury? Do końca 2013 r. faktury oznaczone wyrazami "metoda kasowa" były wystawiane przez małych podatników. (...)
str. 56
6.
Termin rozliczenia faktury korygującej
Otrzymałem w lutym fakturę korygującą dokumentującą uzyskany rabat z tytułu transakcji dokonanej w styczniu. Nie dokonałem jednak odliczenia podatku VAT z pierwotnej faktury. Czy mogę (...)
str. 57
7.
Faktura za wywóz nieczystości – termin odliczenia VAT
W jakim terminie mogę odliczyć podatek naliczony z faktury wystawionej w marcu (termin płatności również upływa w marcu), za wywóz nieczystości w kwietniu? Nabycie mediów (...)
str. 57
8.
Wystawienie faktury korygującej sprzedaż z ubiegłego roku
Czy fakturę korygującą do faktury wystawionej w 2013 r. (w związku ze zwrotem części towaru) należy wystawić według "nowych", czy "starych" zasad? Szczegółowe regulacje w (...)
str. 57
9.
VAT przy sprzedaży znaczków pocztowych
Prowadzimy ośrodek wczasowo–sanatoryjny. W recepcji zamierzamy sprzedawać widokówki ze znaczkami. Pomimo, iż na zakupione znaczki w urzędzie pocztowym otrzymaliśmy kilkuprocentowy rabat, będziemy je sprzedawać po (...)
str. 58
10.
Prawo do odliczenia VAT z tytułu naprawy uszkodzonego środka trwałego
Jesteśmy zakładem energetyki cieplnej i często mamy do czynienia z przypadkami, w których inny przedsiębiorca podczas wykonywania prac ziemnych uszkadza należący do nas środek trwały (...)
str. 58
11.
Korekta braku NIP na fakturze zakupu
Od kontrahenta otrzymaliśmy fakturę zakupu, na której nie umieszczono naszego NIP. Czy błąd ten możemy skorygować wystawiając notę korygującą? W myśl art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podatnik dokonując (...)
str. 60
12.
Faktura za media na przełomie roku
W styczniu 2014 r. otrzymaliśmy fakturę za ogrzewanie wynajmowanego przez nas lokalu z terminem płatności przypadającym na 30 stycznia 2014 r. Faktura dotyczy okresu rozliczeniowego (...)
str. 62
13.
Rozliczenie VAT przy świadczeniu usług reklamowych
Z hurtownią spożywczą zawarliśmy umowę na umieszczenie naszych produktów w gazetce reklamowej hurtowni, w okresie 16–29 stycznia 2014 r. W dniu 14 lutego br. kontrahent (...)
str. 62
14.
Zakupy związane z organizacją szkolenia BHP
Prowadzimy działalność mieszaną (zwolnioną z VAT i opodatkowaną). Na potrzeby organizowanych i prowadzonych przez nas szkoleń BHP zakupujemy artykuły spożywcze (ciastka, kawa, herbata itp.). Czy (...)
str. 64
15.
Usługa dzierżawy udokumentowana fakturą wystawioną "z góry"
Mamy kilkuletnie umowy na dzierżawę gruntów. Zgodnie z tymi umowami faktury za dzierżawę od maja 2014 r. do maja 2015 r. wystawiane są "z góry" (...)
str. 65
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XV.
Kronika legislacyjna
1.
Zmiany w przepisach o VAT
W Dzienniku Ustaw z dnia 13 marca 2014 r., pod poz. 312, opublikowana została ustawa z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 66
2.
Jednolite teksty przepisów akcyzowych
W Dzienniku Ustaw z dnia 19 marca 2014 r., pod poz. 349, opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 27 listopada 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.