Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 9:22 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 8 (362) z dnia 10.04.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Ryczałt za nocleg gdy kierowca odpoczywa w kabinie samochodu - stanowisko GIP
Pracownik wykonujący na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy nabywa prawo do należności na pokrycie (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Odliczenie w zeznaniu podatkowym zapłaconych w 2013 r. składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne
1) W 2013 r. wykonywałem umowę zlecenia za wynagrodzeniem nieprzekraczającym 200 zł i z tego tytułu opłaciłem składkę zdrowotną (niepodlegającą odliczeniu od zryczałtowanego podatku). Czy (...)
str. 6
2.
Opłacanie składki na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę
Na okres od 1 do 15 marca 2014 r. zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, która z tego tytułu podlegała ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wynagrodzenie (...)
str. 9
3.
Czy ZUS może zakwestionować wysokość wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek?
Pracownik był zatrudniony na czas określony do 30 listopada 2013 r. za wynagrodzeniem w wysokości minimalnej. W bieżącym roku ponownie podjął pracę na tym samym (...)
str. 11
4.
Umorzenie należności z tytułu składek przedsiębiorcy pomimo braku ich całkowitej nieściągalności
Od kilku lat prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą. Do listopada 2013 r. składki ZUS opłacałem w miarę możliwości terminowo. Z powodu trudnej sytuacji finansowej rodziny, związanej (...)
str. 12
II.
Prawidłowe sporządzanie dokumentacji ubezpieczeniowej
1.
Do 30 kwietnia br. - obowiązek sprawdzenia poprawności danych w raportach przekazanych do ZUS za 2013 r.
Płatnik składek powinien na bieżąco weryfikować poprawność dokumentów rozliczeniowych przekazywanych do ZUS. Jeśli stwierdzi w nich nieprawidłowości, zobowiązany jest złożyć korektę tych dokumentów. Termin na przekazanie (...)
str. 13
2.
Okresy przerwy w wykonywaniu "pracy szczególnej" w zgłoszeniu ZUS ZSWA
Czy wypełniając zgłoszenia ZUS ZSWA należy okresy urlopów szkoleniowych np. lekarzy rezydentów lub innych pracowników traktować jako przerwy w wykonywaniu pracy szczególnej (tak jak okresy (...)
str. 16
3.
Pracownik na urlopie ojcowskim w dokumentach kierowanych do ZUS
1) Pracownik od 17 lutego do 2 marca 2014 r. przebywał na urlopie ojcowskim. Za ten okres otrzymał zasiłek macierzyński wypłacony przez pracodawcę w lutym (...)
str. 17
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Nabywanie prawa do świadczeń
1.
Ustalanie prawa do wynagrodzenia chorobowego dla zatrudnionego w dwóch firmach
1) Pracownik jest jednocześnie zatrudniony u innego pracodawcy na 1/3 etatu. Pod koniec marca br. otrzymał zwolnienie lekarskie na 30 dni. Pierwszemu pracodawcy dostarczył zaświadczenie (...)
str. 19
2.
Prawo do zasiłku od pierwszego dnia choroby spowodowanej wypadkiem przy pracy
1) Pracownik zatrudniony od 1 kwietnia br. po dwóch dniach pracy uległ wypadkowi podczas wykonywania swoich obowiązków. Czy przysługuje mu prawo do wynagrodzenia chorobowego, a (...)
str. 20
3.
Zasiłek chorobowy w razie niezdolności do pracy powstałej w czasie zwolnienia na poszukiwanie pracy
Pracownik w okresie od 27 do 31 marca br. korzystał z dni wolnych na poszukiwanie pracy (umowa została rozwiązana z dniem 31 marca 2014 r.). (...)
str. 22
4.
Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek dla pracownika z ustalonym prawem do renty
Od początku marca br. zatrudniliśmy osobę pobierającą rentę z tytułu niezdolności do pracy. W tym samym miesiącu pracownik zachorował. Czy pobieranie świadczenia rentowego jest wystarczające (...)
str. 23
IV.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Uznaniowe składniki wynagrodzenia w podstawie wymiaru zasiłków
1) Pracownicy spółki z o.o. otrzymują premie uznaniowe, przyznawane w stawce kwotowej, równej dla wszystkich. Przy czym pracownicy, którzy wykonują dodatkowe zadania lub mają szczególne (...)
str. 24
2.
Nagroda roczna podwyższy podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego
Pracownik zatrudniony od 1 lutego ubiegłego roku, zachorował 1 marca 2014 r. (przedłożył zwolnienie na 10 dni). Oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie roczne, które (...)
str. 26
3.
Wpływ nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy na wysokość zasiłku opiekuńczego
Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego należy przyjąć m.in. wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych, co wpłynęło na (...)
str. 27
4.
Dodatek za niepalenie tytoniu w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Pracownicy otrzymują miesięczny dodatek za niepalenie tytoniu w miejscu pracy w wysokości 200 zł. W regulaminie płacowym zostało zapisane, że kwota dodatku ulega zmniejszeniu za (...)
str. 29
V.
Emerytury i renty
1.
Renta rodzinna dla wdowy po ponownym zawarciu związku małżeńskiego
1) We wrześniu 2011 r. zmarł mąż naszej pracownicy. Obecnie ukończyła ona 50 lat i zamierza ubiegać się o rentę rodzinną. Czy przysługuje jej prawo (...)
str. 30
2.
Okres zasadniczej służby wojskowej może być zaliczony do pracy w szczególnych warunkach
W latach 1971-1973 pracownik odbywał zasadniczą służbę wojskową. Czy okres ten można zaliczyć do pracy w szczególnych warunkach uprawniających do wcześniejszej emerytury, o której mowa (...)
str. 31
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Czy sporządzić aneks do umowy o pracę po wypowiedzeniu zmieniającym?
Wypowiedzieliśmy pracownikowi warunki umowy o pracę, które zostały przez niego przyjęte. Czy po upływie okresu wypowiedzenia powinniśmy przygotować aneks do umowy z nowymi postanowieniami dotyczącymi rodzaju pracy (...)
str. 33
2.
Dopuszczalność wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim
Pracodawca ogłosił upadłość i ogranicza zatrudnienie. Wśród zwalnianych osób są pracownicy na urlopach związanych z rodzicielstwem, w tym pracownice na urlopach macierzyńskich. Czy wypowiedzenie im umów o pracę będzie (...)
str. 35
3.
Brak uprawnień organów inspekcji do sprawdzania zasadności wypowiedzenia stosunku pracy
Pracodawca wypowiedział umowę o pracę pracownikowi na stanowisku kierowniczym, do którego stracił zaufanie. Pracownik wniósł skargę do okręgowego inspektora pracy. Czy inspekcja pracy może wnikać (...)
str. 36
4.
Ponowne zatrudnienie emeryta na wolne stanowisko w jednostce samorządu terytorialnego
Czy urzędnik samorządowy, który rozwiązał umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę, może następnego dnia ponownie podjąć zatrudnienie na dotychczasowym stanowisku, z pominięciem (...)
str. 37
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Udzielanie czasu wolnego za pracę przypadającą w święto
Czy praca w święto kompensowana dniem wolnym z inicjatywy pracodawcy wymaga udzielenia 1,5 dnia wolnego? Czy kompensata może mieć miejsce przed wystąpieniem świątecznej pracy? Praca w święto wymaga (...)
str. 39
2.
Dodatkowa praca w czasie wolnym, odbieranym za wcześniejsze godziny nadliczbowe
Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który w dniu "odbioru" czasu wolnego za godziny nadliczbowe przepracowane w poprzednim tygodniu, z powodu nagłych potrzeb pracodawcy przepracował pełną dniówkę roboczą? W tej (...)
str. 40
3.
Ustalanie stanu zatrudnienia gwarantującego przestrzeganie wymiaru czasu pracy
Ilu pracowników ochrony powinien zatrudnić pracodawca, którego zakład pracuje od poniedziałku do piątku (od 600 do 1500), a wymaga ochrony poza godzinami pracy i w (...)
str. 41
4.
Czas pracy kierowcy autobusu szkolnego
Jakim przepisom podlega kierowca autobusu szkolnego będący pracownikiem jednostki samorządowej, który dowozi w ramach obowiązków służbowych uczniów do szkoły? Czy wykorzystywany przez niego pojazd musi (...)
str. 43
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalanie normalnego wynagrodzenia za nadgodziny
W jaki sposób oblicza się normalne wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, a w jaki dodatek za tę pracę? Czy podstawą jest samo wynagrodzenie zasadnicze, czy wlicza się (...)
str. 45
2.
Prowizja w wynagrodzeniu za urlop okolicznościowy
Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie wypłacane w ostatnim dniu miesiąca. Ponadto uzyskuje prowizje o znacznym zróżnicowaniu kwotowym, które są wypłacane w odstępach miesięcznych (za dany (...)
str. 46
3.
Wynagrodzenie za okres ustawowego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy
1) Jak należy ustalić wynagrodzenie za okres zwolnienia od pracy na czas kadencji w zarządzie związku zawodowego, jeżeli oprócz wynagrodzenia zasadniczego w stawce miesięcznej, w (...)
str. 47
4.
Odprawa emerytalna, gdy pracownik po rozwiązaniu stosunku pracy pobiera rentę rodzinną zamiast emerytury
1) Pracownica zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy pobiera rentę rodzinną. W marcu br. złożyła oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę w związku z zamiarem przejścia na emeryturę. Wiadomo, że pracownica (...)
str. 49
5.
Ustawa kominowa a nagroda jubileuszowa
Prezesowi zarządu spółki, objętemu ustawą kominową, określono w umowie o pracę, iż przysługuje mu wynagrodzenie zasadnicze oraz świadczenia dodatkowe. Obecnie walne zgromadzenie spółki zamierza przyznać (...)
str. 51
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Uzupełnianie wiedzy i umiejętności bez zgody pracodawcy
Pracownik zamierzający rozpocząć roczny kurs zawodowy zwrócił się do pracodawcy o wyrażenie zgody na jego podjęcie. Czy przysługują mu uprawnienia związane z podnoszeniem kwalifikacji, jeżeli (...)
str. 52
2.
Zaliczenie schorzenia pracownika niepełnosprawnego do schorzeń specjalnych
Pracownik z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na orzeczeniu ma wskazane choroby oznakowane kodami według następującej kolejności: 05-R, 07-S, 04-O. Uznaliśmy, że jest to schorzenie specjalne, (...)
str. 53
3.
Podróż służbowa za granicę czy oddelegowanie?
Zamierzamy oddelegować pracowników do miejscowości, w której nasza firma prowadzi aktualnie roboty drogowe. Czy możemy takim pracownikom wypłacić diety w pełnej wysokości oraz zwrot kosztów noclegu, jeżeli (...)
str. 55
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Badania lekarskie i psychologiczne kierowców
Zatrudniliśmy kierowcę posiadającego prawo jazdy kategorii C, C+E, D, wskazujące datę ważności badań lekarskich i psychologicznych. Czy pracodawca musi skierować go na badania wstępne lub okresowe? (...)
str. 56
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Stopa procentowa składki wypadkowej na nowy rok składkowy
1) Od stycznia 2014 r. prowadzę działalność gospodarczą. W ciągu tego miesiąca zgłosiłem do ubezpieczenia wypadkowego cztery osoby. W kolejnych miesiącach było to już odpowiednio: w lutym - 7, (...)
str. 58
2.
Korekta zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego
Pracodawca w oparciu o informację otrzymaną od pracownika zgłosił od 3 stycznia 2011 r. do ubezpieczenia zdrowotnego jego córkę jako członka rodziny. W latach 2011-2013 korzystała ona ze świadczeń (...)
str. 59
3.
Ubezpieczenia w ZUS dla pracowników delegowanych do pracy za granicę
Pracownicy zostaną skierowani przez polskiego pracodawcę do pracy w Nigerii. Ich wynagrodzenia będą określały dotychczasowe umowy o pracę. Czy w tym okresie podlegają ubezpieczeniom w Polsce? Pracownicy, o których mowa (...)
str. 60
4.
Ustalanie prawa do świadczeń chorobowych
1) Zleceniobiorca objęty od kilku miesięcy obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi z dniem 1 stycznia 2014 r. został zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W marcu br. zachorował i przedłożył zleceniodawcy zaświadczenie (...)
str. 61
5.
Czy nagrodę z okazji świąt wliczać do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych?
Z okazji Świąt Wielkanocnych przyznaliśmy pracownikom nagrody pieniężne w jednakowej wysokości. Czy kwoty tych nagród, podlegające oskładkowaniu, należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłków? Nie. W podstawie wymiaru zasiłków (...)
str. 62
6.
Limit dni opieki, za które przysługuje zasiłek opiekuńczy
Pracownica na początku roku przez 14 dni sprawowała osobistą opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 15 lat. Obecnie dostarczyła zaświadczenie lekarskie na 50 dni z tytułu opieki (...)
str. 62
7.
Wynagrodzenie urlopowe i prawo do nagrody jubileuszowej
1) Czy do podstawy wynagrodzenia urlopowego należy wliczać dodatki z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej, wypłacane po zakończeniu okresu rozliczeniowego trwającego 4 miesiące? Dodatek, o którym mowa, jest (...)
str. 63
8.
Urlop pracownika młodocianego i urlop szkoleniowy
1) Od 1 września 2012 r. zatrudniamy pracownika młodocianego w celu przygotowania zawodowego. Wskutek choroby trwającej ponad rok nie wykorzystał on urlopu wypoczynkowego nabytego w pierwszym roku pracy. (...)
str. 64
9.
Zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego
1) Od 1 marca br. przyjęliśmy do pracy pracownika posiadającego orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane 6 września 2012 r. na 3 lata. Osoba ta była u nas (...)
str. 64
10.
Odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie ekwiwalentu za urlop
Kontrola PIP wykazała niedopłatę ekwiwalentu za 1 dzień urlopu wypoczynkowego. Czy wierzycielowi należą się odsetki, a jeżeli tak, to czy należy je wypłacić z urzędu, czy poczekać (...)
str. 65
XII.
Premia o charakterze zmiennym a ustalanie niektórych należności ze stosunku pracy
Premia regulaminowa, o ile ma charakter zmienny i przysługuje za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, jest uwzględniana zarówno przy obliczaniu wynagrodzenia, jak i ekwiwalentu (...)
str. 66
1.
Uwzględnienie premii w wynagrodzeniu urlopowym i ekwiwalencie za urlop
Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym okresie pracował (art. 172 K.p.). Stałe składniki wynagrodzenia, takie jak wynagrodzenie zasadnicze, dodatek (...)
str. 66
2.
Świadczenia obliczane jak wynagrodzenie urlopowe lub ekwiwalent
Zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy stosuje się także do innych świadczeń ze stosunku pracy, w tym do odpraw pieniężnych czy odszkodowań. (...)
str. 69
3.
Premia w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego
Podstawowym warunkiem, pozwalającym na uwzględnienie premii w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jest niewypłacanie jej za okresy pobierania tego świadczenia. Tak wynika z art. 41 ust. (...)
str. 69
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Co nowego w przepisach rozporządzenia dotyczącego dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych?
W Dzienniku Ustaw z dnia 21 marca 2014 r., pod poz. 370 opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 marca 2014 r. (...)
str. 71
2.
W dniach 20 i 21 kwietnia 2014 r. obowiązuje zakaz pracy w handlu
Praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Regulacja ta dotyczy też pracy w święta, które występują w niedziele. O powyższym stanowi art. 1519a § 1 i 2 K.p. Dni świąteczne objęte ww. (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.