Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 7 (361) z dnia 01.04.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Od 1 kwietnia 2014 r. zmiany wysokości maksymalnych dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych
Od 1 kwietnia 2014 r. zostały zrównane wysokości miesięcznych dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych u pracodawców z tzw. otwartego rynku oraz posiadających status zakładu pracy chronionej. Aktualnie (...)
str. 4
2.
Wpłata składek zdrowotnych po terminie a najniższa wysokość naliczanych odsetek za zwłokę - stanowisko ZUS
Od nieopłaconych w terminie składek na ubezpieczenie zdrowotne pobiera się odsetki za zwłokę na zasadach i w wysokości określonych dla zaległości podatkowych. Tak stanowi art. (...)
str. 7
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Nowy rok składkowy 2014/2015, na który ustalana jest stopa procentowa składki wypadkowej
Ustalona na rok składkowy stopa procentowa składki wypadkowej obejmuje składki należne za okres od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku. Od 1 (...)
str. 8
2.
Czy oskładkować i opodatkować zapłacone przez pracodawcę z własnych środków składki ZUS, które powinien sfinansować pracownik?
1) Pracodawca nie wliczył do podstawy wymiaru składek pracownika składnika wynagrodzenia, który podlegał oskładkowaniu. W efekcie zaniżona została podstawa wymiaru składek ZUS. Po sporządzeniu korekty dokumentów (...)
str. 13
3.
Świadczenia dla pracowników z okazji Świąt Wielkanocnych w podstawie wymiaru składek ZUS i podatku dochodowego
Z okazji świąt niektórzy pracodawcy przyznają pracownikom dodatkowe świadczenia w formie pieniężnej lub rzeczowej. Są one finansowane ze środków obrotowych pracodawcy, albo z zakładowego funduszu (...)
str. 16
4.
Zwrot nadpłaty z tytułu nienależnie opłaconych składek ZUS
1) W marcu br. dokonując wpłaty składek na ubezpieczenia społeczne należnych za luty 2014 r. znacznie zawyżyliśmy jej wysokość. Jakie działania powinniśmy podjąć, aby ZUS (...)
str. 18
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Ubezpieczenia dla zleceniobiorców wykonujących pracę na rzecz własnego pracodawcy
Mąż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych i zatrudnia kilku pracowników. Zamierzamy wspólnie otworzyć spółkę z o.o. o podobnym profilu działalności, w której niektórzy (...)
str. 19
2.
Obowiązkowe ubezpieczenia w ZUS dla emeryta zatrudnionego na umowę zlecenia
Zamierzamy zatrudnić byłego pracownika, któremu ZUS ustalił prawo do emerytury. Czy w razie zawarcia z nim umowy zlecenia będziemy obowiązani zgłosić go do ubezpieczeń w (...)
str. 21
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych po zmianie regulaminu wynagradzania
Od 1 kwietnia br. zmieniliśmy regulamin wynagradzania w części dotyczącej zasad wypłaty premii miesięcznej. Zgodnie z jego treścią premia za dany miesiąc jest obliczana od (...)
str. 22
2.
Wpływ przepisów wewnątrzzakładowych na wliczanie premii do podstawy wymiaru zasiłków
Pracownik otrzymuje premie uznaniowe, które zgodnie z zapisem regulaminu wynagradzania nie są pomniejszane za czas choroby. W każdym miesiącu sporządzamy informację o procentowej wysokości przyznanej (...)
str. 23
3.
Ustalenie wysokości zasiłku macierzyńskiego dla pracownicy wnioskującej o dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski
Pracownica przed porodem pobierała wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy tylko przez 2 miesiące. Od połowy lutego br. przebywa na urlopie macierzyńskim. Obecnie wystąpiła o dodatkowy (...)
str. 25
4.
Pracodawco, pamiętaj o waloryzacji podstawy świadczenia rehabilitacyjnego rozpoczynającego się w II kwartale br.
Pracownik po wykorzystaniu okresu zasiłkowego otrzymał świadczenie rehabilitacyjne na 6 miesięcy. Wypłata tego świadczenia będzie dokonywana od 3 kwietnia 2014 r. przez pracodawcę. Jak należy obliczyć (...)
str. 26
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Zasiłek opiekuńczy dla ojca, gdy matka przebywa z drugim dzieckiem w szpitalu
Matka dziecka korzystająca z urlopu wychowawczego udzielonego na drugie dziecko, zgodnie z zaleceniem lekarza przebywa z tym dzieckiem w szpitalu. Czy pracownikowi należy wypłacić zasiłek (...)
str. 28
2.
Wyższa kwota wolna od potrąceń i egzekucji z zasiłków wypłacanych z ubezpieczeń społecznych
Od 1 marca 2014 r., po przeprowadzeniu waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych, uległy podwyższeniu kwoty wolne od potrąceń i egzekucji z zasiłków z ubezpieczenia społecznego, tj. chorobowego, (...)
str. 29
3.
Wykonywanie działalności gospodarczej w okresie choroby pozbawia prawa do zasiłku - wyrok TK
Prowadzenie działalności gospodarczej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego. Kwestię tę rozstrzyga art. 17 ustawy zasiłkowej, który stanowi, że (...)
str. 31
4.
Kontrola pracodawców nad prawidłowością wykorzystywania zwolnień lekarskich
1) Czy pracodawca dokonujący pracownikom wypłaty wynagrodzenia chorobowego (zasiłki płaci ZUS) może przeprowadzać kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy? Nie. Do przeprowadzania kontroli prawidłowości (...)
str. 33
V.
Świadczenia przedemerytalne
1.
Ustalanie prawa do świadczenia przedemerytalnego
Pracownik po rozwiązaniu umowy o pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy, planuje ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. W ostatnich latach dodatkowo prowadził działalność gospodarczą, która zostanie (...)
str. 34
2.
Pobieranie świadczenia przedemerytalnego w razie pracy za granicą
Od 3 lat pobieram świadczenie przedemerytalne. W październiku 2013 r. podjąłem pracę w Niemczech. Czy powinienem powiadomić ZUS o wysokości moich zarobków? Tak, osoba pobierająca (...)
str. 36
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Ustalenie daty początkowej okresu wypowiedzenia
Pracodawca doręczył pracownikowi oświadczenie woli o wypowiedzeniu bezterminowej umowy o pracę w dniu 6 marca br. Zwalniany pracownik legitymuje się 5-letnim stażem zakładowym i ma prawo do 3-miesięcznego okresu (...)
str. 37
2.
Niższe wynagrodzenie w umowie zawieranej z pracownikiem po okresie próbnym
Po rozwiązaniu się umowy na okres próbny zamierzamy zatrudnić pracownika na podstawie umowy na czas określony. Czy w jej treści możemy obniżyć wynagrodzenie, w stosunku (...)
str. 38
3.
Pozostawanie w zatrudnieniu pracownika uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy
Pracownik po długotrwałej chorobie został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy i z tego tytułu obecnie pobiera okresową rentę. Czy jesteśmy zobligowani rozwiązać z nim (...)
str. 40
4.
Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem pełniącym funkcję radnego
Zatrudniamy pracownika, który jest radnym samorządu gminy. Na czym polega szczególna ochrona zatrudnienia przysługująca temu pracownikowi w związku z pełnioną funkcją? Czy dotyczy ona również (...)
str. 41
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Ustalanie liczby godzin przepracowanych podczas podróży służbowej pracownika zatrudnionego w organizacji ruchomej
Pracownik jest objęty ruchomym czasem pracy, w którym może rozpoczynać pracę o dowolnej godzinie w przedziale od 600 do 800. W marcu br. został wysłany (...)
str. 42
2.
Praca w Święta Wielkanocne po rozszerzeniu katalogu prac dozwolonych w niedziele i święta
Zakład produkcji mebli otrzymał pilne zlecenie od kontrahenta z Niemiec. Czy wobec marcowych zmian w katalogu prac dozwolonych w niedziele i święta istnieje możliwość zaplanowania normalnej pracy podczas Świąt (...)
str. 43
3.
Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy a rozliczenie czasu pracy
Z powodu warunków lokalowych okresowe szkolenia bhp organizujemy po południu. Pracowników produkcyjnych obowiązuje system 3-zmianowy, jednak szkolimy wszystkich w tym samym czasie. Czy jest to dopuszczalne? Jak (...)
str. 45
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy w praktyce kadrowej
1) Zatrudniamy pracowników w systemie przerywanego czasu pracy, którym za czas przerwy wypłacamy wynagrodzenie w wysokości połowy wynagrodzenia przestojowego. Czy należy je uwzględniać w wynagrodzeniu (...)
str. 46
2.
Ustalanie prawa do diet w razie wyznaczenia kilku państw docelowych w zagranicznej podróży służbowej
Jak rozliczyć podróż zagraniczną kierowcy, jeśli w ramach jednej trasy odbywa się rozładunek towaru na terytorium kilku państw, a w każdym z nich obowiązuje inna (...)
str. 49
3.
Egzekucja komornicza ze świadczeń z ZFŚS
Czy świadczenia przyznane pracownikowi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, takie jak wczasy pod gruszą, świadczenia pieniężne na święta, albo zapomogi pieniężne podlegają egzekucji komorniczej w (...)
str. 50
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Udzielanie urlopu pracownikowi zatrudnionemu na część etatu w szczególnym systemie czasu pracy
Jak należy udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikowi niepełnoetatowemu, pracującemu w organizacji ruchomej, jeżeli w dobie, na którą wnioskuje o urlop, powinien rozpocząć pracę dwukrotnie? Przepisy urlopowe odnoszą się do (...)
str. 51
2.
Prawo nauczyciela do urlopu uzupełniającego
Nauczycielka zatrudniona w szkole feryjnej w związku z urodzeniem dziecka nie korzystała w 2013 r. z urlopu wypoczynkowego. Pracownica zamierza wrócić do pracy od 1 września br. po urlopach wypoczynkowym i wychowawczym (...)
str. 52
3.
Wymiar urlopu szkoleniowego
Ile dni urlopu przysługuje pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe? Czy urlop szkoleniowy może otrzymać pracownik skierowany na studia podyplomowe? Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie (...)
str. 54
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Ochrona danych osobowych pracownika - obowiązkiem pracodawcy
W naszym zakładzie część pracowników odbiera wynagrodzenie osobiście, kwitując odbiór na zbiorczej liście płac w dziale księgowości. Na tej liście znajdują się dane dotyczące płac wszystkich zatrudnionych, (...)
str. 56
2.
Czy można zakwalifikować stałą pracę na wyjeździe do podróży służbowych?
Firma prowadzi roboty budowlane na terenie Niemiec oraz Czech i zatrudnia pracowników z Polski do realizacji prac na budowach. W umowach o pracę określono, że (...)
str. 57
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Badania psychotechniczne pracownika, który korzysta w pracy z prywatnego samochodu
Czy pracodawca zatrudniający serwisanta dojeżdżającego do klientów prywatnym samochodem ma obowiązek kierowania go na badania psychotechniczne? Obowiązek poddania się badaniom lekarskim i psychologicznym dla kierowców (...)
str. 59
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Obowiązki pracodawcy w procesie naboru do pracy
Zatrudnienie nowego pracownika wymaga od pracodawcy dopełnienia szeregu czynności o charakterze formalno-technicznym. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich.
str. 60
1.
Informacje, których można żądać od kandydata i pracownika
Przydatność kandydata na wolne stanowisko pracy pracodawca może ocenić w drodze analizy złożonych przez niego dokumentów oraz bezpośredniej z nim rozmowy. Nie o wszystko może jednak zapytać. Zgodnie (...)
str. 60
2.
Skierowanie na badania lekarskie
Problematykę profilaktycznej ochrony zdrowia określają przepisy art. 229 K.p. oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania (...)
str. 62
3.
Szkolenie bhp
Każdy pracownik przed dopuszczeniem do pracy powinien odbyć wstępne szkolenie z zakresu bhp. Szkolenie to nie jest wymagane jedynie w sytuacji, gdy pracownik podejmuje pracę na tym (...)
str. 64
4.
Zapoznanie z przepisami wewnętrznymi oraz o niedyskryminacji
Pierwszy etap szkolenia wstępnego z zakresu bhp zapewnia zapoznanie pracownika z przepisami o charakterze powszechnie obowiązującym oraz wewnętrznymi. Przypominamy, że pracodawca jest obowiązany:
str. 65
5.
Umowa o pracę i informacja o warunkach zatrudnienia
Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi (...)
str. 65
6.
Zapoznanie z rozkładem czasu pracy
Organizacja pracy pracownika, co do zasady, jest określona w regulaminie pracy lub w obwieszczeniu, z którymi należy zapoznać pracownika przed rozpoczęciem pracy. W przypadku zmiennej (...)
str. 66
7.
Przydzielenie środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego
Pracownik nie może rozpocząć pracy bez zaopatrzenia w środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, o ile są przewidziane na danym stanowisku. Środki ochrony indywidualnej, odpowiednie do (...)
str. 66
XIII.
Udzielanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę
Wyznaczanie dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę jest konsekwencją metody ustalania wymiaru czasu pracy i zapewnia właściwą liczbę godzin/dni pracy w danym okresie (...)
str. 67
1.
Obliczanie wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym
Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się: mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do (...)
str. 67
2.
Planowanie pracy przy sobotach wolnych od pracy
Planowanie pracy na przyjęty okres rozliczeniowy oraz na poszczególne jego miesiące, w pierwszej kolejności wymaga obliczenia wymiaru czasu pracy. Obowiązująca metoda powoduje, że w organizacji pracy od (...)
str. 68
3.
Planowanie pracy przy innych niż soboty dniach wolnych od pracy
W okresie obowiązywania zasady zakwestionowanej przez Trybunał wymiar czasu pracy u pracodawców mógł się różnić, w zależności od tego jak rozplanowali dni wolne od pracy (...)
str. 69
4.
Absencja chorobowa w dniu świątecznym lub wyznaczonym jako wolny od pracy
Okoliczność, iż pracownik w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, będącym jednocześnie świętem ustawowym, był przykładowo niezdolny do pracy z powodu choroby, nie (...)
str. 70
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Od 1 kwietnia br. można składać oświadczenia o dalszym przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE
W okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. członek otwartego funduszu emerytalnego, dalej ofe może złożyć w ZUS w formie pisemnej lub elektronicznej (...)
str. 71
2.
Podwyższenie jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
Okres Kwota od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. 730 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu 730 zł (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.