Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 6 (366) z dnia 20.03.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Samochód na cele firmowe – uwaga na wysoką grzywnę
Od 1 kwietnia 2014 r. mocą ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych (...)
str. 4
II.
Solidarna odpowiedzialność nabywcy – wniosek do Trybunału Konstytucyjnego
W myśl art. 105a ust. 1 ustawy o VAT, podatnik, na rzecz którego dokonano dostawy towarów wrażliwych (tj. towarów wymienionych w załączniku nr 13 do (...)
str. 5
B.
OBRÓT KRAJOWY
III.
Zasady odliczania VAT w 2014 r.
Podatnicy VAT – co do zasady – mają prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary czy usługi są wykorzystywane do wykonywania (...)
str. 6
1.
Sprzedaż samochodu osobowego używanego przez dwa lata
W grudniu 2011 r. zakupiłem samochód osobowy i odliczyłem 60% podatku naliczonego. Czy sprzedaż tego samochodu w świetle obowiązujących przepisów może korzystać ze zwolnienia z (...)
str. 8
2.
Czy należy opodatkować sprzedaż towaru zakupionego bez podatku VAT?
Nasza firma w 2003 r. na potrzeby prowadzonej działalności (opodatkowanej i zwolnionej z VAT) zakupiła ciągniki rolnicze ze stawką VAT 0%. Obecnie zamierzamy je sprzedać. (...)
str. 9
3.
Procedura marży a łączna kwota nabycia towarów
Na umowę kupna-sprzedaży nabyłem kilka różnych modeli telefonów. Na umowie podano jedną kwotę – za całość transakcji. Czy w przypadku zastosowania procedury VAT marża w (...)
str. 9
4.
Specyfika dostaw przedmiotów kolekcjonerskich
Czy opodatkowanie sprzedaży w systemie marży ma zastosowanie wyłącznie do przedmiotów kolekcjonerskich, czy też można procedurę tę stosować do towarów używanych? Dla niektórych rodzajów towarów (...)
str. 10
V.
Usługi ubezpieczeniowe a VAT
Płacimy firmie ubezpieczeniowej składki z tytułu ubezpieczenia rodzin naszych pracowników, które następnie potrącamy z pensji pracowników. Firma wystawia nam faktury ze stawką zwolnioną. Obciążając pracowników (...)
str. 11
1.
Umowa ubezpieczenia na cudzy rachunek
Ustawa o VAT, posługuje się pojęciem usług świadczonych przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, jednocześnie nie precyzując, co rozumie (...)
str. 11
2.
Czy wystawiać fakturę przy świadczeniu usług ubezpieczeniowych?
Od 1 stycznia 2014 r. na mocy art. 106b ust. 2 ustawy o VAT nie ma obowiązku wystawiania faktur w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od (...)
str. 12
3.
Usługi ubezpieczeniowe a proporcja obrotu
Od 1 stycznia 2014 r. art. 90 ust. 6 ustawy o VAT stanowi, że do proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy (...)
str. 13
VI.
Limity zwrotu wydatków mieszkaniowych w II kwartale 2014 r.
Jak już informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, z dniem 1 stycznia 2014 r. została uchylona ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom (...)
str. 14
VII.
Sprzedaż samochodu ciężarowego
W 1997 r. spółdzielnia wykupiła z leasingu samochód ciężarowy. Z tego tytułu odliczyła część VAT, pozostała kwota zwiększyła wartość początkową środka trwałego. W grudniu 2013 (...)
str. 16
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Odliczenie VAT od zakupu prezentów o małej wartości
Kupujemy długopisy z logo firmy, które spełniają definicję prezentów o małej wartości i przekazujemy je naszym kontrahentom. Czy zakup ten uprawnia nas do odliczenia podatku (...)
str. 18
2.
Dokumentowanie czynności przez podatników zwolnionych z opodatkowania
Jestem podatnikiem, którego sprzedaż, ze względu na niskie obroty jest zwolniona z opodatkowania. Czy mogę wystawiać kontrahentom faktury? W art. 106b ust. 1 ustawy o (...)
str. 19
3.
Stawka VAT na sprzedaż gruntów rolnych
Zamierzamy sprzedać grunt rolny, będący własnością naszej spółki. Czy dostawa taka podlega opodatkowaniu VAT, czy może korzysta ze zwolnienia z opodatkowania? Odpłatna dostawa gruntu stanowi, (...)
str. 19
C.
KASY REJESTRUJĄCE
IX.
Czy otrzymanie zaliczki wpływa na limit obrotu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy?
W myśl § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień, z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2014 r. zwolnieni są podatnicy: u (...)
str. 20
1.
Faktura uproszczona w świetle przepisów o VAT
Mianem faktur "uproszczonych" określa się faktury wystawiane w przypadku, gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo 100 euro (jeżeli kwota ta określona (...)
str. 22
2.
Zakres danych na paragonie fiskalnym
Przepis § 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas, analogicznie jak § 10 ust. 1 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych określa dane, jakie powinny znaleźć (...)
str. 23
3.
NIP nabywcy na paragonie a możliwości techniczne kasy
W prowadzonej działalności gospodarczej stosuję kasę fiskalną, która nie ma możliwości drukowania na paragonie, na żądanie nabywcy jego numeru NIP. Czy oznacza to, że jestem (...)
str. 24
XI.
Sprzedaż obiadów w stołówce szkolnej
Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na przygotowywaniu i wydawaniu posiłków uczniom w stołówce szkolnej. Płatności za wszystkie obiady dokonywane są przelewem na moje konto bankowe. Czy (...)
str. 25
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Sposób dokumentowania WDT
Czy posiadanie wyłącznie kopii faktury dokumentującej WDT upoważnia mnie do opodatkowania dostawy stawką VAT 0%? Czy można uznać, że faktura, na której wymienione są nazwy (...)
str. 26
2.
Import towarów na przełomie roku
Zamówiliśmy w sierpniu 2013 r. urządzenie z Chin i wpłaciliśmy zaliczkę w wysokości 20% całej należności. W listopadzie 2013 r. otrzymaliśmy fakturę na całą należność (...)
str. 27
3.
WNT udokumentowane dwiema fakturami
Dokonaliśmy w grudniu 2013 r. nabycia wewnątrzwspólnotowego towarów od podatnika z Niemiec. Towary zostały dostarczone do Polski 11 grudnia a faktura została wystawiona 27 grudnia. (...)
str. 28
4.
Data powstania obowiązku podatkowego w eksporcie
W styczniu br. dokonaliśmy eksportu towarów do Rosji na warunkach dostawy DAP. Fakturę wystawiliśmy 31 stycznia a towar dostarczyliśmy 3 lutego do ustalonego z nabywcą (...)
str. 30
5.
Zbiorcze faktury korygujące WDT i świadczenie usług
Spółka dokonała sprzedaży towarów zagranicznemu kontrahentowi z UE. Obecnie ze względu na zmniejszenie ceny konieczne jest skorygowanie wystawionych wcześniej faktur dokumentujących WDT i świadczenie usług, (...)
str. 31
6.
Transakcja łańcuchowa z udziałem czterech podmiotów
Kontrahent z Polski kupuje towary od niemieckiej firmy, które następnie sprzedawane są włoskiemu podatnikowi. Ten z kolei potem odsprzedaje go czeskiemu nabywcy. Transport towarów organizuje (...)
str. 32
7.
Dostawa towarów do magazynu konsygnacyjnego w innym państwie UE
Zamierzamy dostarczać swoje towary do odbiorcy w Belgii. Czy możemy zastosować dla tych dostaw uproszczenie dotyczące magazynów konsygnacyjnych? Pojęcie "magazyn konsygnacyjny" oznacza magazyn położony blisko (...)
str. 34
8.
Wniesienie aportem towarów przez zagraniczną spółkę w zamian za udziały
Spółka niemiecka wnosi aportem do polskiej spółki towary, które transportowane są w tym celu z Niemiec, w zamian za udziały. Czy należy potraktować tę czynność (...)
str. 36
9.
Rozliczenie zakupu usług montażu i kaucji zwrotnej na urządzenie
Otrzymałam fakturę od litewskiego kontrahenta za montaż urządzenia GPS oraz kaucję zwrotną za to urządzenie. Zwrotu urządzenia musimy dokonać po 12 miesiącach. Czy powinnam rozliczyć (...)
str. 38
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Jak stawka VAT na montaż trwałej zabudowy meblowej?
Na mocy art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, stawkę VAT 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub (...)
str. 39
2.
Korzystna dla podatników uchwała NSA
Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 24 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 2/13 uznał, że świadczenie kompleksowe polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz (...)
str. 39
3.
Stanowisko organów podatkowych nadal bez zmian
Niestety, w dalszym ciągu organy podatkowe w wydawanych po ww. uchwale NSA interpretacjach indywidualnych konsekwentnie uznają, że do czynności polegających na montażu stałej zabudowy wnęk (...)
str. 40
4.
Korekta rozliczeń z powodu zawyżonej stawki VAT
Na podstawie zawartych umów świadczymy usługi polegające na projektowaniu i montażu trwałej zabudowy kuchennej. Do tej pory przy sprzedaży tych usług stosowaliśmy 23% stawkę VAT. Czy w świetle uchwały NSA (...)
str. 41
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Kiedy należy wystawić fakturę zaliczkową?
W myśl art. 19a ust. 8 ustawy o VAT otrzymanie przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi całości lub części zapłaty (m.in. przedpłaty, zaliczki, zadatku lub raty) powoduje powstanie (...)
str. 43
2.
Faktura końcowa - czy zawsze istnieje obowiązek jej wystawienia?
Jeżeli faktura zaliczkowa (bądź kilka faktur zaliczkowych) nie obejmie całej należności, jaka ma zostać zapłacona przez nabywcę, to dostawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi (...)
str. 44
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
1.
Podmioty, na których ciąży obowiązek rejestracji
Specyfika transakcji wewnątrzwspólnotowych wymusza na podatnikach spełnienie dodatkowych wymogów w zakresie rejestracji, ewidencjonowania i odpowiedniego dokumentowania czynności. W transakcjach tych obowiązek rozliczenia podatku często przenoszony (...)
str. 46
2.
Zakres informacji wykazywanych w formularzu rejestracyjnym
W części A oraz B formularza VAT-R podatnik zamieszcza informacje dotyczące celu złożenia zgłoszenia oraz jego dane identyfikacyjne (tę część pominiemy). Natomiast w części C (...)
str. 47
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVI.
Zabezpieczenia akcyzowe – osoby zobowiązane do złożenia oraz formy i sposoby ich składania
Ustawa o podatku akcyzowym w rozdziale 6 działu III zatytułowanym "Zabezpieczenia akcyzowe", nakłada obowiązek składania zabezpieczeń akcyzowych w związku z dokonywaniem określonych czynności, głównie związanych (...)
str. 50
1.
Podmioty zobowiązane do złożenia zabezpieczenia akcyzowego
Na mocy art. 63 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, do złożenia zabezpieczenia akcyzowego zobowiązane są następujące podmioty: prowadzący skład podatkowy; zarejestrowany odbiorca; zarejestrowany wysyłający; (...)
str. 50
2.
Formy, w których mogą być składane zabezpieczenia akcyzowe
W art. 67 ustawy wskazano pięć wariantów złożenia zabezpieczenia akcyzowego, pozostawiając decyzję o ich wyborze podatnikowi. Ustawa umożliwia podatnikowi łączenie różnych form zabezpieczenia, pod warunkiem, (...)
str. 52
3.
Sposoby składania zabezpieczeń akcyzowych
Sposoby składania zabezpieczeń akcyzowych zostały szczegółowo uregulowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie zabezpieczeń akcyzowych (Dz. U. nr 160, (...)
str. 52
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Nota korygująca do faktury elektronicznej
Spółka otrzymała fakturę w formie elektronicznej, na której jest błąd w nazwie nabywcy. W jakiej formie należy skorygować taki błąd? Fakturą jest dokument w formie (...)
str. 55
2.
Wysokość odsetek przy dobrowolnej korekcie deklaracji VAT
W deklaracji VAT za listopad 2013 r. pomyliłem się na niekorzyść fiskusa. W dniu 24 stycznia br. dobrowolnie złożyłem korektę deklaracji, zaś zaległość podatkową uregulowałem (...)
str. 55
3.
Faktura korygująca in plus – kiedy rozliczyć VAT?
W listopadzie 2013 r. spółka wystawiła fakturę za oczyszczanie ścieków z terminem płatności wyznaczonym na 7 grudnia 2013 r. Fakturę rozliczyliśmy w grudniu 2013 r. (...)
str. 56
4.
Usługi świadczone nieodpłatnie – czy można stosować faktury wewnętrzne?
Kiedy powstaje w 2014 r. obowiązek podatkowy od usług wykonywanych nieodpłatnie? Czy wystawienie faktury wewnętrznej w 2014 r. dla udokumentowania takich czynności jest błędem? Opodatkowaniu (...)
str. 57
5.
Prawo podatnika do złożenia korekty deklaracji
W terminie ustawowym złożyłem w urzędzie skarbowym deklarację VAT-7K, która okazała się błędną. Błąd polegał na tym, że w pozycji dotyczącej okresu rozliczeniowego wpisałem: "II (...)
str. 58
6.
Data dokonania dostawy na fakturze
W prowadzonej działalności gospodarczej faktury zazwyczaj wystawiamy przed dostawą towarów. Jaką datę w świetle obowiązujących przepisów należy podać na fakturze jako datę dokonania dostawy towarów? (...)
str. 59
7.
Sprzedaż uwłaszczonej nieruchomości na rzecz dotychczasowego najemcy
W grudniu 1995 r. w wyniku uwłaszczenia spółdzielnia rolnicza przejęła w wieczyste użytkowanie grunt oraz odpłatnie własność pięciu budynków posadowionych na tym gruncie. Spółdzielnia od (...)
str. 61
8.
Odsprzedaż samochodu osobowego jako warunek pełnego odliczenia VAT
W styczniu 2014 r. otrzymaliśmy 100% zaliczkę na poczet sprzedaży samochodu osobowego, który wykupiliśmy z leasingu w lutym 2014 r. Czy nabycie samochodu uprzednio leasingowanego (...)
str. 62
9.
Przekazanie samochodu na potrzeby osobiste podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. Zamierzam przekazać na potrzeby osobiste samochód osobowy, który nabyłam kilka lat wcześniej, nie odliczając podatku naliczonego (nabycie na (...)
str. 64
10.
Faktura wystawiona po terminie a obowiązek podatkowy w VAT
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Z powodu awarii systemu komputerowego nie wystawiliśmy w obowiązującym terminie faktur dokumentujących usługi zwolnione z VAT, które wykonaliśmy w (...)
str. 65
11.
Rozliczenie transakcji nabycia odpadów
Dokonaliśmy zakupu odpadów szklanych (PKWiU 38.11.51.0) od czynnego podatnika VAT, od którego dostaliśmy fakturę z adnotacją "odwrotne obciążenie". Czy obowiązek opodatkowania tej transakcji spoczywa na (...)
str. 67
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
1.
Zmiana ceny 1 m2 powierzchni mieszkalnej
W Dzienniku Urzędowym GUS z dnia 24 lutego 2014 r. pod poz. 9, opublikowany został komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 20 lutego 2014 (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.