Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 5 (365) z dnia 10.03.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Czy warto podpisać umowę leasingu samochodu przed 1 kwietnia 2014 r.?
Obowiązujący od dnia 1 stycznia 2014 r. przepis art. 86a ustawy o VAT pozwala - co do zasady - podatnikom odliczyć całą wartość podatku VAT (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Samochody w 2014 r. - pytania Czytelników
 ?  W 2013 r. kupiliśmy samochód i odliczyliśmy 60% podatku VAT. W 2014 r. planujemy sprzedać ten samochód. Czy sprzedaż tę należy opodatkować podstawową stawką VAT czy można zastosować zwolnienie (...)
str. 6
III.
Czy błędy w fakturach uniemożliwiają odliczanie VAT naliczonego?
Podatnicy mają prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej nabycie towarów lub usług, o ile nabycie to miało związek z (...)
str. 10
1.
Definicja faktury
Choć dokumenty zwane fakturami w ustawie o VAT funkcjonują od początku obowiązywania przepisów ustawy, dopiero od 1 stycznia 2014 r. wprost zdefiniowano pojęcie faktury. W (...)
str. 11
2.
Problemy interpretacyjne związane z określoną w ustawie definicją faktury
Przepis art. 106e ustawy o VAT określa podstawowe elementy, jakie powinna zawierać faktura. Na tym tle pojawić się mogą wątpliwości interpretacyjne. Skoro bowiem w definicji (...)
str. 11
3.
Co z fakturami pro forma?
Nie sposób także dostrzec, że przykładając nadmierną wagę do definicji faktury zamieszczonej w ustawie o VAT, ponownie mógłby powrócić problem tzw. faktur pro forma. Przypomnijmy, (...)
str. 11
4.
Które faktury nie dają nabywcy prawa do odliczenia?
W niektórych przypadkach dokument zawierający błędy pozbawia nabywcę prawa do odliczenia określonego w nim podatku naliczonego. Przypadki te określone zostały w art. 88 ust. 3a (...)
str. 12
IV.
Dostawa towarów i świadczenie usług rozliczanych okresowo - kiedy powstaje obowiązek podatkowy?
Ogólna zasada dotycząca ustalania obowiązku podatkowego w VAT określona została w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT. W myśl tej regulacji, obowiązek podatkowy powstaje (...)
str. 14
V.
Stawki podatku VAT obowiązujące w 2014 r.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT generalną zasadą jest opodatkowanie towarów i usług stawką podstawową, która w 2014 r. nadal wynosi 23%. Dla pewnych towarów i usług ustawodawca przewidział jednak (...)
str. 16
1.
Zwolnienia z podatku VAT
Zwolnieniu z VAT podlegają czynności wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 2-41 wraz z warunkami i zastrzeżeniami określonymi w ust. 3-20 tego artykułu. Ponadto (...)
str. 17
1.1.
Zmiany w zwolnieniach z VAT wynikające z ustawy
Z dniem 1 stycznia 2014 r. mocą ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych (...)
str. 17
1.2.
Zwolnienia z VAT wynikające z rozporządzenia wykonawczego
Regulacje wynikające z obowiązującego od 1 stycznia 2014 r. rozporządzenia w sprawie zwolnień z VAT są w przeważającej części kontynuacją obowiązujących w 2013 r. rozwiązań (...)
str. 19
2.
Towary i usługi opodatkowane 0% stawką VAT
Stawkę podatku VAT w wysokości 0% określono w art. 41 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, zgodnie z którym ma ona zastosowanie w eksporcie (...)
str. 20
3.
Towary opodatkowane stawką VAT 5%
Bez zmian, obniżona do 5% stawka VAT obowiązuje na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT. Lista towarów objęta tą stawką znajduje się w (...)
str. 20
4.
Obniżona 8% stawka na sprzedaż niektórych towarów i usług
Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT, stawkę 8% stosuje się do towarów (...)
str. 20
VI.
Problemy z ustaleniem obowiązku podatkowego przy usługach turystyki
W stanie prawnym obowiązującym do końca 2013 r. obowiązek podatkowy od usług turystyki opodatkowanych na zasadzie marży powstawał z chwilą ustalenia marży, nie później jednak (...)
str. 21
1.
Marża jako podstawa opodatkowania usług turystycznych
Przypomnijmy, że podstawą opodatkowania usług turystycznych jest marża pomniejszona o kwotę podatku. Marżę stanowi natomiast różnica między kwotą, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi (...)
str. 21
2.
Problemy z zaliczkami
Do końca 2013 r. otrzymanie zaliczki na poczet usług turystycznych nie wiązało się z powstaniem obowiązku podatkowego w VAT. Od 1 stycznia 2014 r., w (...)
str. 22
3.
Pismo Polskiej Izby Turystyki w sprawie zmiany zasad opodatkowania usług turystycznych
W związku z przedstawionymi powyżej wątpliwościami Polska Izba Turystyki pismem z dnia 13 grudnia 2013 r. zwróciła się do Ministerstwa Finansów o zachowanie dotychczasowych zasad (...)
str. 22
VII.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Wpływ momentu powstania obowiązku podatkowego na termin odliczenia VAT przez nabywcę
Obowiązek podatkowy w przypadku danej transakcji powstał 20 stycznia, jednak ja błędnie uznałam, że powstał 1 lutego 2014 r. Czy błędem będzie odliczenie VAT naliczonego (...)
str. 23
2.
Odroczenie terminu zapłaty podatku VAT
Za styczeń 2014 r. wyliczyłem duży podatek VAT do zapłaty. Czy można wystąpić do urzędu skarbowego o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty? Czy (...)
str. 24
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VIII.
Czytelnicy pytają
1.
Kasa fiskalna przy nieodpłatnym przekazaniu samochodu nabytego bez VAT
Spółka cywilna świadczy usługi budowlane zarówno dla firm, jak i osób prawnych. Pomimo przekroczenia limitu obrotów zwalniających z ewidencjonowania w kasie korzystamy ze zwolnienia ze (...)
str. 25
2.
Usługi wykonywane poza terytorium kraju a limit zwolnienia z kasy
Od lutego 2014 r. rozpocząłem świadczenie usług budowlanych polegających na wykonywaniu robót remontowych w budynkach mieszkalnych i użytkowych zarówno w Polsce, jak i na terenie (...)
str. 26
3.
Czy sprzedaż bonu podarunkowego podlega ewidencji w kasie?
Podatnik pośredniczy w sprzedaży bonów podarunkowych upoważniających ich nabywców do skorzystania ze świadczonych przez podatnika usług (skok ze spadochronem, lot na paralotni). Czy sprzedaż bonu (...)
str. 27
4.
Sankcje za brak odczytu zawartości pamięci kasy
Zlikwidowałem działalność gospodarczą, w której stosowałem kasę fiskalną. Czy w przypadku braku dokonania odczytu zawartości pamięci kasy grożą mi jakieś sankcje z tego tytułu? Jeśli (...)
str. 28
5.
Kasa fiskalna u podatnika rozliczającego się w formie karty podatkowej
Od stycznia 2014 r. rozpocząłem prowadzenie prywatnej praktyki lekarskiej, w której podatek dochodowy rozliczam w formie karty podatkowej. Na podstawie jakich dokumentów powinienem ustalić obrót (...)
str. 29
IX.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Sposób ewidencji w kasie transakcji sprzedaży towarów w systemie marży
Jak zarejestrować w kasie fiskalnej sprzedaż towarów w systemie VAT marża? [pytanie 806176] Komentarz 1 Serwis musi przyporządkować do tej sprzedaży tzw. "zero techniczne" i (...)
str. 30
2.
Zmiana miejsca używania kasy
W prowadzonej działalności obrót ewidencjonuję przy użyciu kasy. Zamierzam zmienić miejsce jej użytkowania. Jak mogę powiadomić urząd skarbowy o zmianie adresu jej używania? [pytanie 807375] (...)
str. 31
3.
Termin sporządzenia raportu dobowego
Do kiedy najpóźniej muszę drukować raport dobowy? [pytanie 804373] Komentarz 1 Do następnego dnia, przed rozpoczęciem sprzedaży. Komentarz redakcji Z literalnego brzmienia § 6 ust. (...)
str. 31
4.
Ewidencja zaliczki w kasie fiskalnej
W prowadzonej działalności użytkuję kasę fiskalną. Czy wpłata zaliczki na poczet przyszłej usługi powinna być ewidencjonowana w kasie fiskalnej? [pytanie 810527] Komentarz 1 Jak jest (...)
str. 32
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
X.
Przyporządkowanie transportu w łańcuchu dostaw - wyrok WSA
Transakcja łańcuchowa została zdefiniowana w art. 7 ust. 8 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, iż w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego (...)
str. 33
XI.
Czytelnicy pytają
1.
Nabycie i dostawa nowego środka transportu a brak rejestracji VAT UE
Dokonaliśmy w Austrii nabycia nowego środka transportu w celu dalszej odsprzedaży. Nie dopełniliśmy jednak formalności związanych z zawiadomieniem urzędu skarbowego o zamiarze dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych (...)
str. 36
2.
Właściwy kurs walut do przeliczania faktur dokumentujących WDT
Z jakiego dnia należy zastosować kurs walut do przeliczenia kwot na fakturze wystawionej 20 stycznia br. dokumentującej WDT, jeśli dostawa miała miejsce 24 stycznia? W (...)
str. 38
3.
Termin odliczenia podatku naliczonego od WNT
Otrzymaliśmy w styczniu od unijnego kontrahenta fakturę dokumentującą WNT, które miało miejsce w tym samym miesiącu. Kiedy możemy odliczyć podatek naliczony od tej transakcji, jeśli rozliczamy się (...)
str. 39
4.
Moment dokonania dostawy towarów
Wysyłamy towary odbiorcom za pośrednictwem kuriera. Przesyłki są ubezpieczone przez kuriera od momentu przejęcia od nas przesyłki i potwierdzenia listu przewozowego. Czy dokonanie dostawy towarów (...)
str. 40
5.
Obowiązek podatkowy dla usług niepodlegających opodatkowaniu w Polsce
Wynajmujemy ukraińskiej firmie urządzenia i co miesiąc, ostatniego dnia wystawiamy fakturę za tę usługę. Czy obowiązek podatkowy w VAT powstaje z datą wystawienia faktury? Wynajem (...)
str. 40
6.
Zakup usług pośrednictwa od zagranicznego podatnika zwolnionego z VAT
Kontrahent z Niemiec zwolniony z opodatkowania w tym państwie wystawił nam rachunek za usługę pośrednictwa w sprzedaży towarów do Kuwejtu. Dostawę tych towarów opodatkowaliśmy jako (...)
str. 41
7.
Moment powstania obowiązku podatkowego w eksporcie
Sprzedaliśmy towary firmie spoza terytorium UE, która wywiozła je własnym transportem. Towary zostały wydane nabywcy 28 stycznia br. i z tą samą datą wystawiliśmy fakturę (...)
str. 43
8.
Skutki opóźnienia w dokumentowaniu WDT
Raz w miesiącu dostarczamy towary kontrahentowi z UE. Ustaliliśmy wspólnie, że faktura obejmująca wszystkie dostawy z całego roku będzie wystawiona na koniec roku. Czy taki (...)
str. 45
E.
PORADY I KOMENTARZE
XII.
Odpłatna działalność pożytku publicznego stowarzyszenia a zwolnienie z VAT
Stowarzyszenie - jako dobrowolne, trwałe i samorządne zrzeszenie o celach niezarobkowych - może prowadzić działalność pożytku publicznego uregulowaną w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 (...)
str. 46
1.
Warunki zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów
Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w (...)
str. 46
2.
Odpłatność usług w rozumieniu ustawy o VAT
Z przytoczonych regulacji prawnych wynika, że podstawowe czynności, które wlicza się do limitu obrotu określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, tj. dostawa towarów i świadczenie usług, muszą mieć (...)
str. 47
F.
VAT OD PODSTAW
XIII.
Kasowe rozliczanie VAT przez małych podatników
Status małego podatnika przysługuje podmiotom, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości (...)
str. 50
1.
Obowiązek podatkowy przy kasowej metodzie rozliczania VAT
Mali podatnicy mają prawo do rozliczania podatku VAT tzw. metodą kasową, która w zakresie powstania obowiązku podatkowego różni się znacząco od określonych w ustawie o (...)
str. 50
2.
Faktury oznaczone wyrazami "metoda kasowa"
Mały podatnik, rozliczający się z podatku VAT metodą kasową, obowiązany jest do zamieszczenia w treści wystawianych faktur oznaczenia "metoda kasowa". Faktura wystawiana przez małego podatnika (...)
str. 51
3.
Kiedy mały podatnik rozliczający VAT kasowo odlicza podatek naliczony?
Zgodnie z obowiązującym do końca grudnia 2013 r. art. 86 ust. 16 ustawy o VAT mali podatnicy rozliczający VAT metodą kasową mogli obniżyć kwotę podatku (...)
str. 52
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XIV.
Korekta błędów niezwiązanych z kwotą sprzedaży i podatku
Przy wystawianiu faktury błędnie wpisałem jej numer. W jaki sposób, w świetle obowiązujących przepisów należy go skorygować? Dokumentami korygującymi są faktury korygujące oraz noty korygujące. Oba te (...)
str. 53
H.
PODATEK AKCYZOWY
XV.
Rygorystyczne warunki stosowania obniżonej akcyzy na olej opałowy zgodne z Konstytucją RP
Sprzedawca oleju opałowego, aby skorzystać z preferencyjnej stawki akcyzy, tj. 232 zł/1.000 litrów, zobowiązany jest do uzyskania od nabywcy oświadczenia o przeznaczeniu tego oleju na (...)
str. 55
XVI.
Podmioty zobowiązane do prowadzenia ewidencji zużycia wyrobów węglowych
Spółka z o.o. jest zakładem energochłonnym w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym. Czy w związku z nowelizacją ustawy obowiązującą od 20 września 2013 r. nadal (...)
str. 57
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Dodatkowe oznaczenia na fakturze a prawo do odliczenia VAT naliczonego
W dalszym ciągu otrzymujemy faktury oznaczone "faktura VAT oryginał/kopia". Czy możemy odliczać VAT z takich faktur? Czy można odliczyć VAT z faktury otrzymanej faksem? Przepisy (...)
str. 59
2.
Usługi o charakterze ciągłym
Zawarliśmy umowę na świadczenie usług reklamowych na okres dwóch lat. W umowach znajduje się zapis, że za wykonanie przedmiotu umowy strony ustalają miesięczną kwotę należności, (...)
str. 60
3.
Obowiązek podatkowy przy sprzedaży leków refundowanych
Jako apteka prowadzimy sprzedaż detaliczną leków. Jak obecnie należy ustalić moment powstania obowiązku podatkowego od otrzymanej kwoty refundacji za leki z NFZ? Od 1 stycznia br. (...)
str. 60
4.
Termin odliczenia podatku VAT a data otrzymania faktury
Kupiliśmy w styczniu br. towary, ale fakturę od dostawcy (wystawioną z datą 31 stycznia 2014 r.) otrzymaliśmy dopiero 2 lutego br. Kiedy możemy dokonać odliczenia (...)
str. 61
5.
Podatek naliczony z faktury otrzymanej w okresie zawieszenia działalności gospodarczej
Podatnik zawiesił jednoosobową działalność gospodarczą. Czy w przypadku gdy po okresie zawieszenia zdecyduje się zlikwidować działalność, będzie mógł odzyskać podatek naliczony sprzed okresu zawieszenia działalności (...)
str. 62
6.
Świadczenie usług budowlanych - moment powstania obowiązku podatkowego
Na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych świadczymy usługi budowlano-montażowe na rzecz jednostek samorządu terytorialnego (powiatu, gminy). Kiedy należy wykazać obowiązek podatkowy z tytułu tych usług? Zgodnie z zasadą (...)
str. 64
7.
Roczna korekta VAT przy świadczeniu usług ubezpieczeniowych
Główną działalnością podatnika jest opodatkowana sprzedaż nawozów i pasz. Dodatkowo świadczy usługi ubezpieczeniowe (zwolnione z VAT), które w 2013 r. udokumentował czterema fakturami. Czy obrót (...)
str. 65
8.
Faktura dokumentująca zakup dostępu do programu komputerowego
Otrzymałem fakturę za dostęp do programu komputerowego na cały 2014 r. Fakturę otrzymałem w dniu 3 stycznia 2014 r. i opłaciłem w całości. Czy mogę (...)
str. 66
9.
Odliczenie VAT z duplikatu faktury
W dniu 16 stycznia otrzymałem duplikat faktury, który był wystawiony 14 stycznia 2014 r. i dotyczył usługi wykonanej w październiku 2013 r. Nie odliczyłem dotąd (...)
str. 67
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVII.
Kronika legislacyjna
1.
Nowa deklaracja VAT-11
W Dzienniku Ustaw z dnia 17 lutego 2014 r., pod poz. 209, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 lutego 2014 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.