Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 8:23 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 6 (360) z dnia 10.03.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Obniżenie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek dochodowy
W marcu 2013 r. pracownik długotrwale niezdolny do pracy otrzymał wynagrodzenie chorobowe za 5 dni, a za 26 dni wypłaty zasiłku dokonał ZUS. Wobec tego, (...)
str. 4
2.
Nadpłata wynagrodzenia po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego z opóźnieniem a składki ZUS
Od 1 sierpnia 2013 r. zatrudniamy pracownicę, która równocześnie pracuje w firmie X. W październiku 2013 r. przez 10 dni chorowała. Zaświadczenie ZUS ZLA zostało (...)
str. 7
3.
Przedsiębiorca po osiągnięciu wymaganego wieku nie opłaca za siebie składki na Fundusz Pracy
Prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu opłacam za siebie składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy. W połowie lutego 2014 r. (...)
str. 9
4.
Składki ZUS za pracownika będącego jednocześnie wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o.
1) Jestem wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. oraz równocześnie pracuję na podstawie umowy o pracę. Czy z tytułu bycia wspólnikiem tej spółki mam obowiązek opłacać (...)
str. 10
II.
Prawidłowe sporządzanie dokumentacji ubezpieczeniowej
1.
Do 31 marca 2014 r. niektórzy pracodawcy przekazują do ZUS zgłoszenia o pracy szczególnej - ZUS ZSWA
Pracodawca jest obowiązany opłacać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych (dalej FEP) za pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy wykonują prace w szczególnych warunkach (...)
str. 12
2.
Wykazanie w dokumentach rozliczeniowych pracownicy na urlopie wychowawczym
Pracownica od 10 lutego 2014 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wyliczona podstawa wymiaru (...)
str. 15
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Nabywanie prawa do świadczeń
1.
Świadczenie chorobowe od pierwszego dnia niezdolności do pracy z powodu choroby
Pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w miesiącu, w którym podjął pracę. Czy należy wypłacać wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek od pierwszego (...)
str. 16
2.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego dla pracownicy prowadzącej jednocześnie działalność gospodarczą
Pracownica prowadzi równocześnie działalność gospodarczą, z tytułu której opłaca tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Na początku marca br. urodziła dziecko. Czy ma prawo do zasiłku (...)
str. 17
IV.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Ustalanie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego po okresie wyczekiwania
Pracownik chorował w pierwszym miesiącu zatrudnienia, jednak z powodu nieposiadania odpowiedniego okresu ubezpieczenia nie nabył prawa do wynagrodzenia chorobowego. Po upływie dwóch miesięcy ponownie stał (...)
str. 18
2.
Wynagrodzenie z umowy zlecenia wykonywanej z przerwami u własnego pracodawcy w podstawie wymiaru zasiłków
Z naszym pracownikiem zawieramy umowy zlecenia trwające kilka dni lub tygodni w zależności od potrzeb. Czy przy obliczaniu zasiłku chorobowego należy uwzględniać wynagrodzenie ze wszystkich (...)
str. 19
3.
Czy premia wypłacana za "niepełny" kwartał zwiększy wysokość zasiłku?
Pracownicy otrzymują premie kwartalne, które zgodnie z regulaminem ulegają proporcjonalnemu zmniejszeniu za okresy pobierania świadczeń chorobowych. W dwóch kwartałach ubiegłego roku, za które premie podlegają (...)
str. 21
4.
Okres przerwy w niezdolności do pracy uzasadniający ustalenie nowej podstawy wymiaru świadczenia
Pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby od 28 lutego br. Wcześniej chorował w okresie od 11 lipca do 2 listopada 2013 r. Czy (...)
str. 22
5.
Przeliczenie zasiłku chorobowego w związku z likwidacją premii
Od 1 stycznia br. zaprzestaliśmy wypłaty premii miesięcznych, które były wliczane do podstawy wymiaru świadczeń za czas choroby. Od tego samego dnia podwyższyliśmy wynagrodzenia pracowników, (...)
str. 23
V.
Emerytury i renty
1.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących wypełniania zaświadczenia ZUS Rp-7
1) Czy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy należy wykazać w zaświadczeniu ZUS Rp-7 i w której kolumnie? Do przychodów przyjmowanych do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub (...)
str. 25
2.
Czy wykonywanie umowy zlecenia spowoduje zawieszenie nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego?
Zamierzamy zatrudnić byłego pracownika-nauczyciela, który obecnie pobiera świadczenie kompensacyjne. Czy podjęcie zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia spowoduje zawieszenie wypłaty świadczenia? Jeżeli przychód z umowy zlecenia (...)
str. 26
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Ochrona zatrudnienia pracownika w wieku przedemerytalnym
1) Pracodawca zawarł umowę o pracę na czas określony wynoszący dwa lata z pracownikiem, który jest aktualnie w wieku przedemerytalnym. Umowa rozwiąże się z końcem maja br. Pracownik podniósł (...)
str. 27
2.
Brak możliwości doręczenia pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę
Pracownik odsunięty od pracy z powodu nietrzeźwości przestał przychodzić do pracy nie usprawiedliwiając swojej nieobecności. W tej sytuacji pracodawca podjął decyzję o zwolnieniu go w (...)
str. 28
3.
Dopuszczalność skrócenia okresu wypowiedzenia
Zamierzamy zwolnić za wypowiedzeniem pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony, legitymującego się stażem zakładowym uprawniającym do 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Zwalniany pracownik, do którego pracodawca stracił zaufanie, (...)
str. 30
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Sposób ustalania wynagrodzenia za pracę w miesiącu odbioru czasu wolnego za nadgodziny
1) W zamian za kilka godzin nadliczbowych z przekroczenia dobowego pracodawca jednostronnie udzielił pracownikowi czasu wolnego w innym miesiącu. Jak obliczyć wynagrodzenie za miesiąc "odbioru" czasu wolnego, jeżeli (...)
str. 31
2.
Premia w wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy
1) W myśl postanowień regulaminowych, oprócz stałego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, pracownikowi przysługuje premia w wysokości 10% tej płacy. W jaki sposób premię przyjmować do wynagrodzenia urlopowego? Tak określona (...)
str. 33
3.
Wpływ podwyżki wynagrodzenia minimalnego na wysokość ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy
Pracownicy są wynagradzani według stawek miesięcznych, a ponadto otrzymują dodatkowe składniki, w tym będące pochodnymi wynagrodzenia minimalnego. Jak należy obliczyć ekwiwalent za urlop w przypadku (...)
str. 35
4.
Ustalenie wynagrodzenia określonego w stałej miesięcznej wysokości w razie choroby przypadającej tylko w dni robocze
Pracownik przepracował 1 dzień, a przez resztę miesiąca był niezdolny do pracy z powodu choroby, przy czym zaświadczenia lekarskie nie obejmowały dni weekendowych. Jak obliczyć (...)
str. 36
5.
Wynagrodzenie za marzec dla pracujących w noc wprowadzenia czasu letniego
W myśl art. 1 ustawy z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. nr 16, (...)
str. 36
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Urlop proporcjonalny w roku zmiany pracodawcy
Od września ubiegłego roku zatrudniamy pracownika na czas nieokreślony. Z jego świadectwa pracy wynika, że wykorzystał w 2013 r. u poprzedniego pracodawcy większą liczbę dni urlopu niż wynikająca z proporcji (...)
str. 37
2.
Wymiar urlopu wypoczynkowego przed udzieleniem urlopu wychowawczego
Pracownica z dniem 21 kwietnia 2014 r. zakończy urlop rodzicielski, po którym zamierza wykorzystać urlop wypoczynkowy, aby po nim przejść na urlop wychowawczy. Na początku kwietnia br. (...)
str. 39
3.
Udzielenie urlopu bezpłatnego do końca zatrudnienia a urlop wypoczynkowy
Pracownik posiada staż ogólny wynoszący ponad 10 lat. Z dniem 30 kwietnia 2014 r. odchodzi z firmy po zakończeniu umowy terminowej zawartej przed trzema laty. Pracownikowi udzielono na (...)
str. 40
4.
Nabywanie prawa do urlopu dodatkowego przez pracownika niepełnosprawnego
Pracownik zatrudniony na pełen etat otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Z dniem 31 stycznia 2014 r., tj. po przepracowaniu w tutejszej firmie jednego roku po dniu zaliczenia go (...)
str. 42
5.
Prawo do urlopu ojcowskiego w przypadku zatrudnienia po dniu urodzenia się dziecka
Na początku bieżącego roku zatrudniliśmy pracownika będącego ojcem dziecka urodzonego w ubiegłym roku. Czy w przypadku wystąpienia przez pracownika z wnioskiem o urlop ojcowski będziemy zobligowani udzielić mu tego (...)
str. 43
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Obowiązek wydawania zaświadczeń o zatrudnieniu
Czy pracodawca ma obowiązek wydawania zaświadczeń o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia na każde żądanie pracownika? Jakie wynagrodzenie należy podać w treści zaświadczenia potrzebnego dla uzyskania kredytu? Pracodawca nie (...)
str. 44
2.
Dopuszczalność przekazywania związkom zawodowym protokołów komisji socjalnej
Komisja socjalna składająca się z przewodniczących trzech działających w zakładzie związków zawodowych oraz pracownika socjalnego, po przyznaniu pożyczek i zapomóg z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, (...)
str. 45
3.
Podróże służbowe przedsiębiorców osobiście wykonujących zadania przewozowe
Kiedy kierowca przebywa w podróży służbowej? Czy przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, świadcząc usługi transportowe, odbywa podróże służbowe, jeśli osobiście wykonuje zadania przewozowe? Czy (...)
str. 47
4.
Podmiot zobowiązany do wypłaty odprawy emerytalnej wójtowi gminy
Pracownik uzyskał w macierzystym zakładzie urlop bezpłatny na czas pełnienia funkcji wójta. Kto będzie zobowiązany do wypłaty odprawy emerytalnej w przypadku gdy bezpośrednio po upływie (...)
str. 48
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Okulary korygujące wzrok do pracy przy wykorzystaniu przenośnego komputera
Czy pracownikowi wykonującemu pracę przy użyciu tzw. laptopa należy zapewnić okulary korygujące wzrok? Jednoznaczne rozstrzygnięcie tej kwestii wymaga określenia statusu pracownika oraz dokonania oceny stanowiska (...)
str. 49
D.
OBNIŻANIE KOSZTÓW ZATRUDNIENIA
1.
Przyjmowanie na staż lub praktykę absolwencką
Zatrudnienie pracowników na podstawie umów o pracę generuje stosunkowo wysokie koszty oraz stanowi ryzyko dla pracodawcy, bowiem nie ma on żadnej wiedzy co do ich umiejętności (...)
str. 51
E.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego w dokumentach rozliczeniowych
1) Na początku marca 2014 r. wypłaciliśmy pracownicy wyrównanie zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy wykazać go w raporcie ZUS RSA sporządzonym za marzec (...)
str. 54
2.
Czy oskładkować przychód z umowy o dzieło wykonywanej przez pracownika w ramach prowadzonej działalności?
Z własnym pracownikiem w ramach prowadzonej przez niego działalności zawarliśmy umowę o dzieło. Czy przychód z umowy o dzieło należy zsumować z przychodem ze stosunku pracy i od łącznej kwoty odprowadzić składki (...)
str. 54
3.
Ustalanie okresu zasiłkowego
1) Pracownik korzystał ze zwolnień lekarskich z powodu tej samej choroby. Okresy niezdolności do pracy przekraczały 30 dni, ale przerwy pomiędzy nimi były krótsze niż 60 (...)
str. 55
4.
Najniższa podstawa wymiaru zasiłku
1) W styczniu br. wypłaciliśmy pracownikowi zasiłek chorobowy za kilkanaście dni grudnia 2013 r. Ponieważ w umowie o pracę pracownik ma określone minimalne wynagrodzenie, zasiłek za okres choroby trwającej (...)
str. 56
5.
Przekazanie dokumentacji zasiłkowej przez pracodawcę do ZUS
1) Pracownik dostarczył pracodawcy zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na 30 dni. Za pierwsze 14 dni choroby wypłacimy wynagrodzenie chorobowe. Nie jesteśmy płatnikiem zasiłków, dlatego zaświadczenie (...)
str. 56
6.
Zawarcie umowy na okres próbny
Strony podpisały umowę o pracę na okres próbny trwający 6 miesięcy (do 30 kwietnia 2014 r.). Czy umowa tego rodzaju zawarta na dłuższy okres niż to wynika (...)
str. 57
7.
Ochrona przed potrąceniami z ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy
Pracownica, z którą umowa o pracę uległa rozwiązaniu w dniu 25 stycznia br. miała niewykorzystanych kilka dni urlopu. Czy mogliśmy z ekwiwalentu za urlop potrącić ratę pożyczki mieszkaniowej, w sytuacji (...)
str. 58
8.
Wykonywanie pracy na stanowisku łączonym
U pracodawcy zatrudniającego kilkunastu pracowników jeden z nich wykonuje obowiązki kadrowca i księgowego. Osoba ta ma zastrzeżenia twierdząc, iż jest to niedopuszczalne przepisami prawa. Czy ma rację? (...)
str. 58
9.
Zmiana terminu korzystania z urlopu wypoczynkowego
Czy można zmienić ustalony planem termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez pracownika? Przesunięcie ustalonego w planie urlopów lub uzgodnionego z pracownikiem terminu urlopu może nastąpić zarówno z inicjatywy pracodawcy, (...)
str. 58
10.
Szkolenie z zakresu bhp
Pracodawca w małej firmie samodzielnie prowadzi wstępne szkolenia pracowników z zakresu bhp. Czy jest to zgodne z prawem? Pracodawca może szkolić pracowników pod warunkiem, że posiada odpowiednie kwalifikacje. (...)
str. 59
11.
Wystawianie świadectwa pracy
1) Zamierzamy zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas nieokreślony po okresie próbnym trwającym do 28 lutego br. Czy powstanie obowiązek wystawienia świadectwa pracy? Tak. Pracodawca (...)
str. 59
1.
Dopuszczalność zawarcia drugiej umowy o pracę
Konstrukcja regulacji ochronnych dotyczących czasu pracy, w tym zasad ustalania wymiaru tego czasu, przestrzegania norm dobowych i średniotygodniowych, a także odpoczynków sugerują dopuszczalność zawierania z (...)
str. 60
2.
Czas pracy
W przypadku gdy strony podpisały drugą umowę o równoległe świadczenie pracy, pracodawca jest zobowiązany odrębnie ustalić wymiar czasu pracy dla każdego stosunku pracy i odrębnie (...)
str. 61
3.
Urlop wypoczynkowy
Pracownik, którego łączą z tym samym pracodawcą dwa stosunki pracy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z każdego z tych stosunków oddzielnie. Uprawnienia urlopowe pracownika zatrudnionego (...)
str. 62
4.
Wynagrodzenia i inne świadczenia
Pracownik pozostający w dwóch stosunkach pracy ma prawo do wynagrodzenia z każdego z nich z osobna (z gwarancją wynagrodzenia minimalnego stosownie do wymiaru czasu pracy), (...)
str. 63
5.
Badania profilaktyczne i szkolenia bhp
Pracownik, któremu powierzono dodatkowe obowiązki powinien zostać skierowany na badania profilaktyczne i przejść szkolenie bhp na dodatkowym stanowisku pracy. Generalnie bowiem nie wolno dopuścić do pracy (...)
str. 64
6.
Ubezpieczenia i świadczenia chorobowe
Pracownik obligatoryjnie podlega ubezpieczeniom społecznym wszystkich ryzyk i ubezpieczeniu zdrowotnemu z każdej umowy o pracę od dnia nawiązania stosunku pracy. Uzyskane przez pracownika w danym (...)
str. 64
7.
Dokumentacja pracownicza
Do podstawowych obowiązków pracodawcy związanych z przyjęciem do pracy i zatrudnianiem pracowników należy prowadzenie akt osobowych i dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. Zagadnienie (...)
str. 65
F.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
ZUS udostępnił pakiet aktualizacyjny programu Płatnik do wersji 9.01.001B
W dniu 20 lutego 2014 r. ZUS na stronie internetowej www.zus.pl zamieścił komunikat w sprawie udostępnienia pakietu aktualizacyjnego programu PŁATNIK do wersji 9.01.001B. Jak informuje: (...)
str. 66
2.
Od 1 marca 2014 r. waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych - komunikat ZUS
ZUS w dniu 25 lutego 2014 r. zamieścił na swojej stronie internetowej komunikat w sprawie waloryzacji świadczeń. Czytamy w nim, że: "Od 1 marca 2014 r. obowiązują nowe kwoty najniższych (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.