Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 12:07 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 56.497 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 4 (358) z dnia 10.02.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe udostępnionego pracownikowi nieodpłatnie lokalu mieszkalnego
Zamierzamy wynająć mieszkanie własnościowe dla zamiejscowego pracownika. Koszty najmu oraz mediów będzie pokrywał pracodawca. Czy wartość tego świadczenia należy oskładkować i opodatkować? Jeśli tak, to jak (...)
str. 4
2.
Ustalenie wynagrodzenia wypłaconego za niepełny miesiąc pracy a składki ZUS
Pracownik został zatrudniony od 19 grudnia 2013 r. za wynagrodzeniem ustalonym w stałej miesięcznej wysokości 2.000 zł. Z dniem 25 grudnia 2013 r. wynagrodzenie zostało podwyższone do 2.300 zł. W jaki sposób (...)
str. 7
3.
Składki ZUS za przedsiębiorcę niezdolnego do pracy z powodu wypadku przy prowadzonej działalności
Osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W styczniu br. stała się (...)
str. 9
4.
Do 28 lutego br. pracodawca przekazuje ubezpieczonym informacje o danych przekazanych do ZUS w raportach za 2013 r.
Informacje zawarte w raportach przekazanych do ZUS płatnik składek przekazuje ubezpieczonemu w podziale na poszczególne miesiące, za rok ubiegły w terminie do dnia 28 lutego (...)
str. 11
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Umowa zlecenia zawarta z własnym pracownikiem będącym studentem
Z własnym pracownikiem zawarliśmy umowę zlecenia. Czy stanowi ona tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń w ZUS, jeśli jest on studentem, który nie ukończył 26 lat? Z (...)
str. 12
2.
Przystąpienie zleceniobiorcy do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych
W firmie umowę zlecenia wykonuje osoba będąca pracownikiem innego podmiotu zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy. Z tego tytułu wniosła o dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i (...)
str. 13
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wliczanie premii uznaniowej do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
1) Pracownicy otrzymują wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości oraz miesięczne premie uznaniowe. W zakładzie pracy nie ma regulaminu dotyczącego szczegółowych zasad wypłaty premii. Jej wysokość (...)
str. 14
2.
Podwyższenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wypłacanego na przełomie roku
Od 23 listopada 2013 r. w naszym zakładzie wykonuje pracę osoba skierowana do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności. Jest to jej pierwsze zatrudnienie, (...)
str. 16
3.
Ustalanie wysokości zasiłku dla przedsiębiorcy w świetle regulacji obowiązujących od 1 grudnia 2013 r.
1) Pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę, z tytułu której uzyskuje wynagrodzenie niższe od wynagrodzenia minimalnego, od 30 grudnia 2013 r. rozpoczęła prowadzenie działalności (...)
str. 18
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wypłata zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka w okresie urlopu wychowawczego
Pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko, udzielonym do końca 2014 r., za kilka tygodni urodzi drugie dziecko. Czy po porodzie urlop wychowawczy ulegnie (...)
str. 20
2.
Okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego w razie zmiany pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego
Pracownik zatrudniony od 1 lutego br. zachorował kilka dni po podjęciu pracy (na zaświadczeniu ZUS ZLA lekarz wpisał kod "A"). Wcześniej do 12 stycznia 2014 (...)
str. 21
3.
Zasiłek opiekuńczy za czas opieki nad dzieckiem przebywającym w szpitalu
1) Pracownica złożyła zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA za czas opieki nad chorym dzieckiem. W zaświadczeniu lekarz wpisał liczbę dni pobytu dziecka w szpitalu. Czy należy wypłacić zasiłek (...)
str. 22
V.
Emerytury i renty
1.
Warunki nabywania prawa do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku
Zmarł mąż naszej pracownicy. Czy może ona ubiegać się o rentę rodzinną? Jeśli tak, to czy musi rozwiązać stosunek pracy aby ZUS podjął wypłatę świadczenia? (...)
str. 23
2.
Jak wypełnić zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS Rp-7?
Przygotowuję wniosek o emeryturę dla naszego pracownika. Mam kłopot z wypełnieniem druku ZUS Rp-7 - "Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu". Proszę o wyjaśnienie, w których (...)
str. 25
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Brak ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę pracownika będącego emerytem
W wyniku zmian organizacyjnych większość pracowników działu produkcji zostanie po przeszkoleniu przeniesiona za porozumieniem stron do innej pracy. Jeden z nich, będący emerytem zatrudnionym na (...)
str. 27
2.
Cofnięcie oświadczenia woli o rozwiązaniu stosunku pracy
1) Rozwiązaliśmy umowę o pracę w trybie natychmiastowym (art. 52 K.p.) z pracownikiem, który stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości. Pracownik złożył wniosek o (...)
str. 28
3.
Skutki skrócenia okresu wypowiedzenia
Jakie skutki finansowe powoduje skrócenie przez pracodawcę okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony? Konsekwencje zależą od trybu w jakim doszło do skrócenia wypowiedzenia. Okres (...)
str. 29
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Zaliczanie do czasu pracy czasu przejazdu zakładowym środkiem transportu
Pracodawca jest wykonawcą robót drogowych realizowanych w miejscach oddalonych od jego siedziby. Pracownicy stawiają się w zakładzie, a następnie są dowożeni do aktualnego w danym dniu miejsca pracy zakładowym (...)
str. 31
2.
Ruchomy czas pracy wprowadzony w regulaminie pracy przed zmianą przepisów
Pracodawca przed 23 sierpnia 2013 r. wprowadził w regulaminie pracy ruchomy czas pracy w formie granic czasowych, w ramach których pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy. Czy obecnie taki rozkład (...)
str. 32
3.
Wniosek pracownika w sprawie zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych
1) Zgodnie z regulaminem pracy urzędu, pracownik na każdorazowe wyjście w celach prywatnych poza miejsce zatrudnienia jest obowiązany uzyskać zgodę bezpośredniego przełożonego oraz dokonać wpisu do rejestru (...)
str. 34
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalenie kwot potrącenia przy wypłacie w tym samym miesiącu wynagrodzenia i nagrody jubileuszowej
1) Pracownik, którego wynagrodzenie jest zajęte na poczet należności niealimentacyjnych, w styczniu br. oprócz wynagrodzenia za pracę otrzymał nagrodę jubileuszową. Jak ustalić kwoty potrącenia? Kwotę (...)
str. 35
2.
Wynagrodzenie w okresie czasowego przesunięcia pracownika na inne stanowisko
Pielęgniarka zatrudniona w szpitalnym oddziale ratunkowym, ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy i w drodze jego polecenia została na pewien czas przeniesiona do pracy na (...)
str. 38
3.
Czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za okres wypowiedzenia dokonanego w trakcie choroby?
Po upływie okresu ochronnego zamierzamy wypowiedzieć umowę pracownikowi długotrwale niezdolnemu do pracy. Czy za okres wypowiedzenia nabędzie on prawo do wynagrodzenia za pracę? Pracodawca nie (...)
str. 39
4.
Należności z tytułu podróży służbowej kierowcy
Czy kierowca zatrudniony w prywatnej firmie przy krajowych i zagranicznych przewozach na potrzeby własne, nabywa prawo do świadczeń z tytułu podróży służbowych? Czy pracodawca może obniżyć ich wysokość (...)
str. 40
5.
Odprawa emerytalna przy dyscyplinarnym zwolnieniu
Zatrudnialiśmy pracownika uprawnionego do przejścia na emeryturę, który dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. W tej sytuacji został zwolniony w trybie natychmiastowym na podstawie art. 52 K.p. (...)
str. 42
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Nabywanie prawa do pierwszego urlopu wypoczynkowego
Czy pracownik będący absolwentem szkoły wyższej w pierwszym roku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę może nabywać prawo do 2,16 dnia urlopu za każdy przepracowany (...)
str. 43
2.
Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego
1) W styczniu br. zatrudniliśmy pracownika legitymującego się dziesięcioletnim stażem urlopowym oraz wydanym we wrześniu 2013 r. orzeczeniem o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Przez (...)
str. 44
3.
Świadczenie rehabilitacyjne a urlop wypoczynkowy
Pracownik wraca do pracy po świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy za okres nieobecności z tego tytułu nabył prawo do urlopu wypoczynkowego? Pracownik korzystający ze świadczenia rehabilitacyjnego nabywa prawo (...)
str. 46
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Informacja w świadectwie pracy o korzystaniu z urlopów związanych z rodzicielstwem
Czy w świadectwie pracy należy podać informację o korzystaniu przez pracownika z urlopów związanych z rodzicielstwem, tj. podstawowego i dodatkowego macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego oraz wychowawczego? (...)
str. 47
2.
Podmiot właściwy do wydania zaświadczenia potwierdzającego prowadzenie gospodarstwa rolnego
Pracownik ubiegający się o wydanie zaświadczenia stwierdzającego prowadzenie gospodarstwa rolnego (działy specjalne produkcji rolnej) został poinformowany w urzędzie miejskim, iż dokument może być wydany tylko (...)
str. 49
3.
Dni wolne na poszukiwanie pracy
1) Pracodawca ograniczający zatrudnienie wypowiedział umowę o pracę pracownikowi, który spełnia warunki dla przejścia na emeryturę. Czy istnieje obowiązek udzielenia tej osobie dni wolnych na poszukiwanie (...)
str. 50
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Podstawowe obowiązki pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
Jakich obowiązków w sferze bezpieczeństwa i higieny pracy powinien przestrzegać pracownik i jak można je wyegzekwować? Ogólne obowiązki pracownika wskazuje art. 100 K.p. W myśl tego przepisu pracownik jest obowiązany (...)
str. 51
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Ustalenie liczby ubezpieczonych dla celów sporządzania informacji ZUS IWA
1) W okresie od 1 lipca do 31 października 2013 r. w firmie umowę zlecenia wykonywał emeryt, który z tego tytułu podlegał ubezpieczeniom społecznym, w tym wypadkowemu. Wynagrodzenie ze zlecenia (...)
str. 54
2.
Odsetki od nieopłaconych w terminie składek ZUS
1) Za grudzień 2013 r. składki ZUS opłaciliśmy po terminie (31 stycznia br.) bez odsetek za zwłokę, ponieważ ich kwota wynosiła mniej niż 6,60 zł. Obecnie mamy (...)
str. 55
3.
Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych
1) Czy przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy wyłączyć miesiąc, za który nie zostało wypłacone wynagrodzenie za pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy? Nie. Do ustalenia (...)
str. 55
4.
Dokumentowanie prawa do zasiłków związanych z opieką nad małym dzieckiem
1) Pracownica zwróciła się z prośbą o wydanie odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka, na podstawie którego wypłacamy zasiłek macierzyński. Czy należy zwrócić jej ten dokument? Tak. Upoważniony (...)
str. 56
5.
Zliczanie okresów zasiłkowych
1) Czy okresy wypłaty zasiłku chorobowego przy krótkich przerwach w niezdolności do pracy zlicza się do jednego okresu zasiłkowego? Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej (...)
str. 57
6.
Udzielenie pracownikowi urlopu wychowawczego, w tym na dziecko niepełnosprawne
1) Pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy na okres 35 miesięcy, który rozpoczęła od 1 grudnia 2013 r. Czy w świetle nowych regulacji wymiar tego urlopu należy liczyć (...)
str. 58
7.
Zmiana zasad wynagradzania pracownika
W treści umów o pracę zawarte jest postanowienie o wypłacaniu premii na podstawie załącznika do umowy o franczyzie. Zamierzamy zasady premiowania zamieścić w regulaminie wynagradzania. Czy wymaga to wypowiedzenia warunków (...)
str. 59
8.
Wynagrodzenie za pracę nadliczbową i w nocy dla pracownika zaliczonego do kadry zarządzającej
1) W spółce z o.o. zatrudniamy główną księgową, która w ostatnim okresie przez kilka dni pracowała po godzinach. Czy ma prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową? Pracownik zajmujący (...)
str. 59
1.
Rodzaj i stopień uciążliwości kar
Odpowiedzialność porządkowa pracowników została uregulowana w odrębnym rozdziale Działu Czwartego Kodeksu pracy "Obowiązki pracodawcy i pracownika". Regulacje kodeksowe nie stopniują kar porządkowych wprost, jednak o (...)
str. 60
2.
Procedura udzielania kary porządkowej
Udzielanie kary porządkowej odbywa się według przewidzianego w przepisach postępowania. Bardzo ważne są tu też terminy, naruszenie których powoduje, że pracodawca traci możliwość zastosowania kary. Kara (...)
str. 61
3.
Sprzeciw od nałożonej kary
W przypadku gdy zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw. O (...)
str. 64
4.
Obliczenie wysokości oraz potrącenie z wynagrodzenia wymierzonej pracownikowi kary pieniężnej
Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika (art. 108 § 3 K.p.). Zgodnie z § 2 ust. 1 (...)
str. 64
5.
Zatarcie kary porządkowej
Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy (art. 113 § 1 K.p.). W (...)
str. 65
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Rozszerzenie przypadków dopuszczalnej pracy w niedziele i święta - nowela K.p.
W dniu 24 stycznia 2014 r. uchwalona została pierwsza w tym roku nowelizacja ustawy Kodeks pracy, która poszerza katalog przypadków dozwolonej pracy w niedziele i święta. Co do zasady niedziele (...)
str. 66
2.
Pracownicy samorządowi zarządzający zakładem bez prawa do dodatków za pracę nadliczbową - wyrok TK
W dniu 21 stycznia 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Sądu Rejonowego w Gliwicach VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w sprawie zgodności art. (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.