Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 8:23 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 3 (363) z dnia 10.02.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Problemy z rozliczaniem usług najmu w I kwartale 2014 r.
Obowiązek podatkowy Do końca 2013 r. w przypadku świadczenia na terytorium kraju usług najmu obowiązek podatkowy powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Termin odliczenia VAT naliczonego przez najemcę
Kiedy mogę odliczyć VAT naliczony z faktury dokumentującej najem? Otrzymuję faktury w danym miesiącu (w miesiącu ich wystawienia przez wynajmującego), natomiast termin płatności przypada w (...)
str. 7
2.
Podatek naliczony u małego podatnika rozliczającego VAT metodą kasową
Czy częściowa zapłata należności z faktury otrzymanej przez małego podatnika rozliczającego VAT metodą kasową uprawnia go do odliczenia VAT naliczonego? Otrzymałem w styczniu 2014 r. (...)
str. 7
3.
Faktura za media - czy termin płatności ma wpływ na prawo do odliczenia VAT?
W lutym 2014 r. otrzymałem fakturę za media z terminem płatności przypadającym na 24 lutego 2014 r. Faktura została wystawiona w styczniu 2014 r. Czy (...)
str. 8
4.
Odliczenie podatku naliczonego z faktury otrzymanej po terminie powstania obowiązku podatkowego
Otrzymałem w styczniu 2014 r. zamówione towary, jednak nie dotarła do mnie faktura zakupu. Zwróciłem się do dostawcy z prośbą o jak najszybsze przesłanie faktury, (...)
str. 8
5.
Braki ilościowe towaru - odliczenie części VAT z faktury
Zamówiłem towary u kontrahenta, jednak po odebraniu przesyłki wraz z fakturą w styczniu 2014 r. okazało się, że w dostawie są braki ilościowe. Faktura opiewa (...)
str. 9
6.
Wpływ braku rejestracji na prawo do odliczenia VAT naliczonego
W dniu 6 lutego 2014 r. złożyłem formularz VAT-R, rejestrując się jako czynny podatnik VAT. Czy mimo to będę mógł złożyć deklarację VAT-7 za styczeń (...)
str. 9
III.
Obowiązek podatkowy w VAT w pytaniach i odpowiedziach
W dniu 22 stycznia 2014 r. wykonałem usługę transportową na rzecz podatnika czynnego. Zapłatę za usługę otrzymałem 3 lutego 2014 r. Kiedy należy wykazać obowiązek (...)
str. 10
1.
Kiedy można korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów?
Na mocy art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwolniona od podatku jest sprzedaż dokonywana przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w (...)
str. 13
2.
Zasady powrotu do zwolnienia z VAT
Czynny podatnik VAT w szczególnych okolicznościach ma prawo do rezygnacji z opodatkowania i ponownego skorzystania ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów. Zasady powrotu do zwolnienia z VAT reguluje (...)
str. 14
V.
VAT w interpretacjach organów podatkowych
1.
Stawka VAT na dostawę lokalu mieszkalnego wraz z garażem podziemnym lub miejscem parkingowym
Sprzedaż obiektów budowlanych lub ich części (za wyjątkiem obiektów budownictwa mieszkaniowego i lokali mieszkalnych) zasadniczo podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej. Pamiętać należy, że w skład podstawy opodatkowania (...)
str. 16
2.
Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży bonu podarunkowego
Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług. Bon nie jest jednak towarem (towarami są rzeczy, ich części oraz wszelkie postacie energii) ani (...)
str. 17
3.
Zwolnienie od odpowiedzialności solidarnej w obrocie towarami wrażliwymi
Zgodnie z art. 105a ust. 1 ustawy o VAT, podatnik, na rzecz którego dokonano dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, odpowiada solidarnie wraz z podmiotem dokonującym tej dostawy (...)
str. 18
VI.
Usługi w zakresie dokonywania przelewów pieniężnych
Ustawodawca w treści art. 43 ust. 1 pkt 37-41 ustawy o VAT przewidział zwolnienia od podatku dla działalności polegającej na świadczeniu usług finansowych enumeratywnie wskazanych (...)
str. 19
VII.
Dostawa samochodu osobowego wykupionego z leasingu a korekta podatku naliczonego
W praktyce często zdarza się, że podatnicy wykupują samochód wcześniej użytkowany w ramach leasingu operacyjnego, a następnie dokonują jego sprzedaży. Wtedy pojawiają się wątpliwości co do obowiązku korekty (...)
str. 21
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VIII.
Czytelnicy pytają
1.
Obowiązek ewidencji w kasie sprzedaży nieobjętej zwolnieniem przedmiotowym
W 2013 r. podatnik przekroczył limit w wysokości 20.000 zł zwalniający z obowiązku ewidencjonowania obrotów za pomocą kasy, ale korzysta ze zwolnienia z tytułu sprzedaży wysyłkowej. Czy jeśli dokona sprzedaży towarów (...)
str. 24
2.
Kasa fiskalna przy usługach pomocy prawnej
Prowadzę kancelarię adwokacką i świadczę usługi m.in. na rzecz osób prywatnych. Na podstawie umów cywilnoprawnych prowadzę również sprawy z urzędu dla sądów. Czy ustalając limit (...)
str. 25
3.
Sporadyczna sprzedaż samochodów firmowych
Świadczę usługi programistyczne wyłącznie na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą (jestem czynnym podatnikiem VAT). W związku z wymianą firmowych samochodów, w 2013 r. na rzecz osoby prywatnej sprzedałam samochód (...)
str. 26
4.
Usługi montażu świadczone w lokalu klienta
Na indywidualne zamówienia klientów (osób prywatnych) spółka świadczy usługi montażu towarów. Często zdarza się, że pracownik spółki montażu dokonuje w lokalu klienta znajdującym się w innym mieście. (...)
str. 27
IX.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Kasa fiskalna u geodety
Od 2012 r. świadczę usługi geodezyjne. W listopadzie 2013 r. przekroczyłem limit obrotów zwalniających z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy. Od kiedy w tej sytuacji powinienem stosować kasę oraz (...)
str. 28
2.
Sprzedaż kasy fiskalnej
Działalność gospodarczą zlikwidowałem 31 grudnia 2013 r. Czy po dokonaniu odczytu zawartości pamięci kasy fiskalnej mogę ją sprzedać innej firmie? [pytanie 793097] Komentarz Kasę fiskalną (...)
str. 30
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
X.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów w 2014 r.
Zgodnie z art. 13 ustawy o VAT, przez opodatkowaną wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju, w wykonaniu czynności określonych w (...)
str. 31
1.
Warunki zastosowania obniżonej stawki VAT
Warunki umożliwiające zastosowanie stawki 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, wymienione są w art. 42 ustawy o VAT. Pierwszy z warunków dotyczy właściwej identyfikacji podatkowej nabywcy (...)
str. 31
2.
Obowiązek podatkowy w WDT
Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury, a jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony, obowiązek ten powstanie 15. dnia miesiąca następującego (...)
str. 33
2.1.
WDT rozliczane miesięcznie
Zgodnie z art. 42 ust. 12 pkt 2 ustawy o VAT, podatnicy którzy nie posiadają dokumentów potwierdzających dostarczenie towarów do nabywcy przed upływem terminu do (...)
str. 33
2.2.
Kwartalna metoda rozliczeń
Dla podatników rozliczających się kwartalnie, brak odpowiednich dokumentów do upływu terminu do złożenia deklaracji skutkuje tym, że dostawa nie jest wykazywana w rozliczeniu za kwartał, (...)
str. 34
3.
Ustalanie podstawy opodatkowania
W stosunku do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ustawodawca nie określił szczególnych zasad ustalania podstawy opodatkowania. Od 1 stycznia 2014 r. obowiązuje więc w tym zakresie przepis (...)
str. 35
XI.
WNT udokumentowane przed dokonaniem dostawy
Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego (...)
str. 35
XII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Miejsce opodatkowania wynajmu samochodu
Podczas wyjazdu służbowego do Austrii nasz pracownik wynajął samochód osobowy na 10 dni. Gdzie należy opodatkować tę usługę? W związku z tym, że w sytuacji (...)
str. 38
2.
Otrzymanie pożyczki pieniężnej od zagranicznego kontrahenta
Udziałowiec naszej spółki - duńska firma - udzielił nam pożyczki na bieżące wydatki. Nasz udziałowiec nie zajmuje się profesjonalnie pośrednictwem finansowym ani udzielaniem pożyczek. Czy (...)
str. 38
3.
"Zerowe" deklaracje VAT i informacje podsumowujące
Czy mamy obowiązek złożenia "zerowej" informacji podsumowującej i deklaracji podatkowej, jeżeli w danym miesiącu nie dokonujemy żadnych transakcji wewnątrzwspólnotowych ani żadnej innej sprzedaży? Obowiązek składania (...)
str. 39
4.
Zwrot importowanego towaru
Zakupiłem towar na Białorusi. Towar zaimportowany został w grudniu 2013 r. W rozliczeniu za grudzień wykazałem też podatek VAT z tytułu tego importu, jako podatek (...)
str. 40
5.
WNT wyłączone z opodatkowania
Jestem rolnikiem ryczałtowym korzystającym ze zwolnienia od podatku VAT. Planuję zakup maszyn do produkcji rolnej z Czech. Wartość zakupu wyniesie około 20.000 zł. Czy z (...)
str. 40
XIII.
Czytelnicy pytają
1.
Nieodpłatna dostawa wewnątrzwspólnotowa
Dokonaliśmy darowizny dwóch środków trwałych na rzecz unijnego kontrahenta. Przy nabyciu jednego z tych środków nie przysługiwało nam prawo do odliczenia podatku naliczonego, natomiast przy (...)
str. 41
2.
Import usług w zakresie opieki medycznej
Prowadzę gabinet lekarski i korzystam ze zwolnienia z opodatkowania ze względu na wykonywane czynności w zakresie opieki medycznej. Zamierzam rozpocząć współpracę z laboratorium znajdującym się (...)
str. 42
3.
Obowiązek podatkowy przy sprzedaży wartości niematerialnych i prawnych
Dokonaliśmy zakupu licencji na umieszczanie obrazów i ikon na stronie internetowej, od firmy zarejestrowanej w Hongkongu. Dostawca wystawił nam fakturę w polskiej walucie z datą (...)
str. 45
XIV.
Obrót z zagranicą na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Zakup towarów od niezarejestrowanego podatnika unijnego
Kupiłam towar od kontrahenta z Wielkiej Brytanii, który prowadzi działalność gospodarczą, ale nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej. Czy w tej sytuacji rozliczam (...)
str. 46
2.
Transport towarów na terytorium kraju na zlecenie unijnego podatnika
W listopadzie 2013 r. wykonałam usługę transportu towarów na terytorium kraju na zlecenie czeskiego podatnika, który podał mi swój nr VAT UE. Sprawdziłam w systemie (...)
str. 47
3.
Numer VAT UE na fakturze dla polskiego nabywcy
Korzystam z programu do wystawiania faktur, w którym wprowadzony jest mój numer VAT UE poprzedzony kodem PL. Czy na fakturach wystawianych dla polskich kontrahentów mogę (...)
str. 48
E.
PORADY I KOMENTARZE
XV.
Rozliczanie transakcji dotyczących współwłasności nieruchomości
Współwłasność, w myśl przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121), nie jest instytucją samodzielną, lecz (...)
str. 50
1.
Sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości
1.1. Sprzedaż udziału jako dostawa towaru Sprzedaż udziału w nieruchomości to przeniesienie na nabywcę prawa majątkowego, jakim jest udział we współwłasności nieruchomości. W ten sposób dochodzi do (...)
str. 50
1.1.
Sprzedaż udziału jako dostawa towaru
Sprzedaż udziału w nieruchomości to przeniesienie na nabywcę prawa majątkowego, jakim jest udział we współwłasności nieruchomości. W ten sposób dochodzi do zmiany podmiotu tego prawa. (...)
str. 50
1.2.
Zwolnienia od podatku dla dostawy nieruchomości
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwolnieniu z podatku VAT podlega dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: (...)
str. 50
1.3.
Korekta podatku naliczonego
Zbycie udziału we współwłasności nieruchomości stanowi dostawę towarów, a więc również podatek naliczony z tytułu takiej czynności podlega odliczeniu w związku z nabyciem towaru, a (...)
str. 51
2.
Zniesienie współwłasności nieruchomości
Na gruncie Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności (art. 210 K.c.). Zniesienie współwłasności następuje na mocy umowy zawartej między współwłaścicielami albo orzeczenia (...)
str. 52
2.1.
Czy zniesienie współwłasności podlega opodatkowaniu VAT?
Zniesienie współwłasności powoduje de facto wydanie towaru (nieruchomości), a więc powinno wywoływać na gruncie ustawy o VAT te same skutki, co dostawa towaru. W pierwszej (...)
str. 52
2.2.
Skutki podatkowe sprzedaży udziału i zniesienia współwłasności
Spółka z o.o. posiada działkę zabudowaną, na której znajdują się trzy budynki zakupione z VAT w 1998 r. Jeden z tych budynków jest w trakcie modernizacji (nakłady na ulepszenie przekroczyły 30% (...)
str. 53
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Zawieszenie działalności - prawa i obowiązki podatnika
Czasowa niemożność prowadzenia działalności gospodarczej przez podatnika nie w każdym przypadku musi oznaczać konieczność jej likwidacji. Podatnicy mają prawo do zawieszenia działalności na podstawie przepisów (...)
str. 55
2.
Deklaracje VAT składane w okresie zawieszenia działalności
Jednym z podstawowych obowiązków czynnych podatników VAT jest miesięczne, bądź kwartalne składanie deklaracji rozliczających podatek od towarów i usług. Deklaracje te składa się za każdy okres rozliczeniowy, (...)
str. 55
3.
Odliczenie VAT w przypadku zawieszenia działalności a prawo do odliczenia podatku naliczonego
Przepisy ustawy o VAT, nie zawierają regulacji umożliwiających podatnikom kumulowanie podatku naliczonego, jaki pojawi się u nich w okresie zawieszenia działalności. Podatnik, który zawiesił działalność (...)
str. 56
4.
Likwidacja działalności gospodarczej - obowiązki podatnika
Jeżeli okres niemożności prowadzenia działalności gospodarczej przez podatnika przedłuża się, warto zamiast zawieszenia działalności dokonać jej likwidacji. Likwidacja działalności przez podatnika VAT jest możliwa w (...)
str. 57
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVII.
Faktura korygująca dokumentująca zwrot towaru
Sformalizowany charakter podatku VAT wymaga, aby dokumenty, które potwierdzają dokonywane przez podatników transakcje podlegające opodatkowaniu, były prawidłowe pod względem formalnym i odzwierciedlały rzeczywisty przebieg transakcji. W praktyce (...)
str. 58
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVIII.
Warunki niezbędne do uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego
Skład podatkowy - to w myśl art. 2 pkt 10 ustawy o podatku akcyzowym - miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są: produkowane, magazynowane, przeładowywane (...)
str. 60
XIX.
Jak wykazać korektę sprzedaży w deklaracji akcyzowej?
Browar prowadzący skład podatkowy produkuje i dokonuje sprzedaży piwa na terytorium kraju, a należną akcyzę deklaruje za miesięczne okresy rozliczeniowe. W styczniu w ogóle nie (...)
str. 62
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Sprzedaż towaru wykorzystywanego na potrzeby działalności opodatkowanej
W 2012 r. kupiłem towar od podatnika korzystającego ze zwolnienia z VAT (sprzedaż była udokumentowana rachunkiem). Towar wykorzystywałem na potrzeby działalności opodatkowanej. Czy w sytuacji (...)
str. 64
2.
Poczęstunek dla klientów a VAT
Dealer samochodowy zorganizował dla klientów w salonach tzw. "drzwi otwarte", w ramach których prezentował nowe modele samochodów i dokonywał przedpremierowej sprzedaży tych modeli. Dodatkowo był (...)
str. 64
3.
Klasyfikacja statystyczna sprzedawanego towaru
Podatnik w ramach WNT nabywa różne wyroby ze stali w celu dalszej odsprzedaży. W związku z tym, że na fakturach od unijnego kontrahenta brak jest (...)
str. 66
4.
Termin zgłoszenia żądania wystawienia faktury przez osobę fizyczną
Dokonując zakupu towarów sprzedawcy informują, że mogę - jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej - zażądać wystawienia faktury, ale tylko w ciągu 7 dni od (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.