Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 3 (357) z dnia 01.02.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Ustalenie kwoty wolnej od potrąceń pracownika niepełnoetatowego - stanowisko MPiPS
Wynagrodzenie za pracę podlega szczególnej ochronie kodeksowej, która m.in. przewiduje ograniczenia dokonywania potrąceń różnych należności. Dla tego celu w większości przypadków wprowadzono nie tylko maksymalną ich (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe wynagrodzenia zleceniobiorcy wypłaconego po nawiązaniu stosunku pracy w innym podmiocie
W firmie od 4 grudnia 2013 r. do 28 lutego 2014 r. umowę zlecenia wykonuje emeryt, który z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Obecnie (...)
str. 6
2.
Składki ZUS w 2014 r. opłacane przez przedsiębiorców na ubezpieczenia własne i osób współpracujących
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz osób z nimi współpracujących stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego (...)
str. 8
3.
Rozliczenie dokonanej wpłaty składek zgodnie z dyspozycją płatnika
1) Wpłaty składek na ubezpieczenia społeczne za grudzień 2013 r. przez pomyłkę dokonaliśmy w zawyżonej wysokości. Czy ZUS zaliczy nadpłatę na poczet przyszłych składek? Tak, (...)
str. 10
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Status ucznia zwalnia zleceniobiorcę z ubezpieczeń w ZUS
Zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, która ma 21 lat i jest uczniem 3-letniego technikum uzupełniającego dla dorosłych. Kształcą się w nim absolwenci zasadniczej szkoły zawodowej. (...)
str. 11
2.
Ubezpieczenia w ZUS dla osoby współpracującej przy prowadzeniu działalności gospodarczej podejmującej dodatkową pracę
Jestem osobą współpracującą przy prowadzeniu działalności gospodarczej i podlegam z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom w ZUS. Od lutego 2014 r. podejmę pracę na podstawie umowy (...)
str. 13
3.
Dobrowolne ubezpieczenia społeczne z działalności wykonywanej podczas urlopu związanego z rodzicielstwem
Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzeniem niższym od minimalnego. W październiku 2013 r. urodziłam dziecko i wystąpiłam (...)
str. 14
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Uwzględnianie premii kwartalnej w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby
1) Pracownicy otrzymują uznaniowe premie kwartalne, wypłacane z dwumiesięcznym opóźnieniem. Premie nie są naliczane za okresy absencji chorobowej, podlegają więc wliczeniu do podstawy wymiaru świadczeń (...)
str. 16
2.
Kiedy podwyżka wynagrodzenia z wyrównaniem za okres wsteczny wpłynie na wysokość świadczeń chorobowych?
Czy podwyżka wynagrodzenia wprowadzona w styczniu 2014 r. z wyrównaniem od 1 lipca 2013 r. ma wpływ na wysokość świadczeń chorobowych wypłacanych w okresie od (...)
str. 18
3.
Wartość prezentów świątecznych nie zwiększy podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego
W grudniu 2013 r. pracownicy otrzymali upominki świąteczne sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy. Ich wartość pieniężna została uwzględniona w podstawie wymiaru składek ubezpieczeniowych. Czy ustalając (...)
str. 19
4.
Wyrównanie świadczeń chorobowych po skorygowaniu składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe w związku z przekroczeniem rocznego limitu
Za pracownika zatrudnionego od 1 października 2013 r. rozliczaliśmy wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne. Na początku stycznia br. otrzymaliśmy informację z ZUS, że podstawa wymiaru (...)
str. 20
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wypłata zasiłku opiekuńczego gdy jedno z rodziców przebywa za granicą
Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 3 lat. W oświadczeniu ZUS Z-15 wpisała, że nie ma (...)
str. 21
2.
Ustalenie wysokości zasiłku chorobowego dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne
1) Czy przy obliczaniu zasiłku chorobowego przysługującego zleceniobiorcy, podlegającemu ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu, należy uzupełnić przychód za miesiąc, w którym nie wykonywał on (...)
str. 22
3.
Zasady i tryb kierowania pracownika przez ZUS na rehabilitację leczniczą
Jakie są zasady przyznawania przez ZUS turnusów rehabilitacyjnych? Czy za okres takiej rehabilitacji pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy? Za okres rehabilitacji leczniczej pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, (...)
str. 24
V.
Emerytury i renty
1.
Niektóre osoby mogą już ubiegać się w ZUS o wypłatę częściowej emerytury
Osobie ubezpieczonej, która ma ukończony wiek 62 lat w przypadku kobiety i 65 lat w przypadku mężczyzny oraz nie ma ukończonego, określonego dla niej podwyższonego (...)
str. 25
2.
Do końca lutego br. pracodawca powiadamia ZUS o zarobkach emerytów i rencistów uzyskanych w 2013 r.
Emeryt lub rencista osiągający w 2013 r. przychody z pracy zarobkowej jest zobowiązany zawiadomić ZUS - do końca lutego 2014 r. - o wysokości osiągniętego (...)
str. 26
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Czy można zastąpić umowę o pracę umową prawa cywilnego bez zmiany warunków zatrudnienia?
W celu obniżenia kosztów działalności firmy planujemy zamienić dotychczasowe umowy o pracę zawarte z kierowcami na umowy zlecenia. Czy taka zamiana będzie zgodna z przepisami prawa? Nie jest dopuszczalne (...)
str. 31
2.
Powierzenie zadań nieobecnego pracownika pozostałym pracownikom działu
Zamierzamy powierzyć zadania pracownika, który uległ wypadkowi i obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim, pozostałym pracownikom działu, w tym zatrudnionym na niepełny etat zwiększając im wymiar. (...)
str. 32
3.
Dopuszczalność wypowiedzenia umowy o pracę z powodu przeciwwskazań lekarskich do wykonywania pracy
Pracownik chroniony z tytułu członkostwa w radzie pracowników, zatrudniony na czas nieokreślony, otrzymał zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do pracy na zajmowanym stanowisku. Jak powinien w (...)
str. 34
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Uwzględnienie premii kwartalnej przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy
Od 1 kwietnia do 31 grudnia 2013 r. zatrudnialiśmy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy. Obok wynagrodzenia zasadniczego miał on prawo do uznaniowej premii kwartalnej. (...)
str. 36
2.
Obliczanie wynagrodzenia w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy
W drodze porozumienia z pracownikiem zwolniliśmy go z wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia umowy. Za ten okres otrzyma wynagrodzenie obliczone na takich samych zasadach jak (...)
str. 37
3.
Maksymalna wysokość dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego w pierwszym kwartale br.
Pracodawca prowadzący działalność gospodarczą z tzw. otwartego rynku zatrudnia w pełnym wymiarze pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (ze schorzeniem specjalnym) i z PFRON otrzymuje dofinansowanie do jego wynagrodzenia. Ponieważ spotkał (...)
str. 39
4.
Dochodzenie przed sądem należności za pracę w godzinach nadliczbowych
Pracownik zatrudniony na stanowisku akwizytora domaga się zapłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych przepracowanych w ostatnich 3 latach zatrudnienia. W tym okresie w firmie (...)
str. 40
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Rozliczenie urlopu wypoczynkowego pracownika podejmującego zatrudnienie w trakcie roku
Jak należało rozliczyć urlop pracownika zatrudnionego w 2012 r. na czas nieokreślony, jeśli w roku podjęcia pracy w obecnej firmie część urlopu wykorzystał w poprzednim zatrudnieniu? Nadmieniamy, że pracownikowi w trakcie (...)
str. 41
2.
Udzielanie urlopu wypoczynkowego w praktyce kadrowej
1) Od 3 grudnia 2013 r. zatrudniamy na czas określony do 2 czerwca 2014 r. pracownika z 8-letnim stażem urlopowym (z tytułu ukończenia studiów), dla którego jesteśmy pierwszym pracodawcą. (...)
str. 43
3.
Nabywanie przez weterana prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego
Od połowy 2012 r. zatrudniamy w pełnym wymiarze czasu pracy pracownika będącego weteranem misji w Afganistanie. Pracownik doręczył pracodawcy w 2013 r. prawomocną od 5 (...)
str. 44
4.
Zaliczenie urlopu bezpłatnego do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze
Czy okres urlopu bezpłatnego udzielonego na wniosek organizacji związkowej, w której pracownik pełnił funkcję z wyboru, zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze? Jaki (...)
str. 45
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Obniżenie wymiaru czasu pracy a zakres informacji o zmianie warunków zatrudnienia
Jak należy sporządzić informację o zmianie warunków zatrudnienia dla pracownika, któremu obniżono wymiar czasu pracy? Pracodawca ma obowiązek aktualizacji danych, o których mowa w art. 29 § 3 K.p., jak (...)
str. 47
2.
Obowiązek tworzenia ZFŚS przez pracodawcę, u którego powstał związek zawodowy
Czy nowo powstały związek zawodowy może wymusić na pracodawcy, którego regulamin wynagradzania przewiduje, że firma nie tworzy funduszu świadczeń socjalnych, jego utworzenie? Czy pracodawca miał (...)
str. 48
3.
Zatrudnienie ogółem i osób niepełnosprawnych w informacji INF-1 i we wniosku Wn-D
W jaki sposób pracodawca z otwartego rynku powinien ustalić wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wykazywany w informacji INF-1 i we wniosku Wn-D? Zatrudnienie ogółem, w tym (...)
str. 50
D.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Wypłata świadczeń chorobowych a rozliczenia z ZUS
Wszyscy pracodawcy wypłacają pracownikom wynagrodzenie chorobowe za okres pierwszych 33 (lub 14) dni niezdolności do pracy przypadającej w danym roku kalendarzowym. Od 34. (15.) dnia (...)
str. 54
2.
Wynagrodzenie dla płatnika wypłacającego świadczenia z ubezpieczenia chorobowego
Płatnicy składek mają prawo do wynagrodzenia za wykonywanie zadań związanych z ustalaniem prawa do świadczeń i ich wysokości oraz wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (nie (...)
str. 56
3.
Opodatkowanie świadczeń chorobowych
Wynagrodzenie chorobowe jako przychód ze stosunku pracy podlega opodatkowaniu na takich samych zasadach jak wynagrodzenie za pracę. Natomiast zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego zaliczane są do (...)
str. 56
4.
Opodatkowanie odsetek z tytułu opóźnienia wypłaty świadczeń chorobowych
Pracodawca wypłat wynagrodzeń (za pracę i chorobowego) oraz zasiłków powinien dokonywać w terminie. Pracownik, któremu wynagrodzenie wypłacono z opóźnieniem, może za czas tego opóźnienia żądać (...)
str. 59
XII.
Wypłata wynagrodzeń rocznych, tzw. trzynastek dla pracowników "budżetówki"
Zasady nabywania prawa, ustalania wysokości i wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej, zwanego trzynastą pensją bądź trzynastką, określa ustawa z dnia 12 (...)
str. 60
1.
Katalog osób uprawnionych
Do pracowników uprawnionych do dodatkowego wynagrodzenia rocznego ustawa zalicza pracowników: państwowych jednostek sfery budżetowej, dla których środki na wynagrodzenia są kształtowane na podstawie odrębnej ustawy, (...)
str. 60
2.
Ustalenie prawa do dodatkowego wynagrodzenia
Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Ważne: Pracownik, który nie przepracował pełnego roku, nabywa prawo do (...)
str. 60
3.
Podstawa i termin wypłaty
Wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie. W podstawie (...)
str. 64
4.
Dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia rocznego
Dla celów potrąceń dodatkowe wynagrodzenie roczne jest traktowane jak wynagrodzenie za efektywną pracę, zatem potrącenia z tego świadczenia powinny być dokonywane z uwzględnieniem art. 87 (...)
str. 65
5.
Wliczanie wynagrodzenia rocznego do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
Wynagrodzenie roczne jako przychód ze stosunku pracy podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu. Jest również uwzględniane w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków, zwanych dalej świadczeniami chorobowymi. (...)
str. 65
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Ważne badania lekarskie i psychologiczne kierowcy a skierowanie na wstępne badania profilaktyczne
Czy przyjmując do pracy kierowcę z kategorią prawa jazdy C lub D, legitymującego się ważnymi badaniami lekarskimi i psychologicznymi, konieczne jest skierowanie tej osoby na (...)
str. 52
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.