Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 9:22 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 2 (362) z dnia 20.01.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Nowe przepisy wykonawcze w sprawie VAT
1.
Rozporządzenie w sprawie zwolnień z VAT oraz warunków stosowania tych zwolnień
Od dnia 1 stycznia 2014 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług (...)
str. 4
2.
Rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek VAT
Od dnia 1 stycznia 2014 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się (...)
str. 6
3.
Rozporządzenie w sprawie miejsca świadczenia i zwrotu podatku naliczonego od importu
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub (...)
str. 6
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Projekt zmian w zakresie odliczania VAT od nabycia i eksploatacji samochodów
Od pewnego czasu informowaliśmy o planowanych zmianach w zakresie odliczania podatku naliczonego od samochodów. Polska w sprawie tej złożyła wniosek do Komisji Europejskiej, a Komisja (...)
str. 8
1.
Prawo do odliczenia VAT od samochodów ograniczone do 50%
Projektowane zmiany wprowadzają ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (nabycie pojazdu, zakup paliwa, wydatki eksploatacyjne), dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie (...)
str. 8
2.
Pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego od samochodów
W niektórych przypadkach podatnicy będą mieli pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Dotyczyć to będzie jednak wydatków związanych z (...)
str. 9
3.
Informacja o wykorzystywaniu pojazdu do celów działalności gospodarczej
Podatnicy, którzy będą wykorzystywać pojazdy samochodowe wyłącznie do działalności gospodarczej, dla których będą obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, będą mieli obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym (...)
str. 10
4.
Korekta podatku naliczonego
W projekcie zmian do ustawy o VAT dodano przepis art. 90b, który wprowadzić ma system korekt podatku naliczonego, w sytuacji gdy podatnik nabył pojazd samochodowy (...)
str. 10
III.
Sprzedaż towarów opodatkowanych w systemie marży w 2014 r.
W art. 120 ustawy o VAT określone zostały zasady szczególnej procedury w zakresie opodatkowania dostawy towarów używanych, przedmiotów kolekcjonerskich, dzieł sztuki i antyków. Istotą tej (...)
str. 10
1.
Towary używane
Zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w (...)
str. 11
2.
Dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki
Zgodnie z art. 120 ust. 1 ustawy o VAT: 1) przez dzieła sztuki rozumie się: a) obrazy, kolaże i podobne płyty dekoracyjne, rysunki i pastele, wykonane w całości przez artystę, z wyłączeniem planów (...)
str. 12
IV.
Zmiana przeznaczenia towarów a korekta podatku naliczonego
Ze zmianą przeznaczenia wykorzystywanych w działalności gospodarczej towarów mamy do czynienia wówczas, gdy towar został przykładowo zakupiony do czynności opodatkowanych, jednak po pewnym czasie zostanie (...)
str. 14
1.
Skutki zmiany przeznaczenia środków trwałych o wartości początkowej wyższej niż 15.000 zł
W myśl art. 91 ust. 7a ustawy o VAT - w przypadku gdy podatnik dokonuje zmiany przeznaczenia towarów i usług, o których mowa w art. (...)
str. 14
2.
Niskocenne środki trwałe
W przypadku środków trwałych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15.000 zł lub wyposażenia - co do zasady - obowiązuje 12-miesięczny okres korekty. Jeżeli zatem w tym (...)
str. 15
3.
Korekta odliczonego VAT w przypadku towarów, surowców i materiałów
W przepisie art. 91 ust. 7d ustawy o VAT określono, iż w przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów handlowych (...)
str. 16
4.
Sprzedaż towaru w okresie korekty
W przypadku gdy w okresie korekty następuje sprzedaż towaru, a sprzedaż ta powoduje zmianę jego przeznaczenia (np. zakup był do celów opodatkowanych, a sprzedaż jest (...)
str. 16
V.
Rozliczanie VAT przy odwrotnym obciążeniu w pytaniach Czytelników
1.
Sprzedaż towarów wyprodukowanych z odpadów
Kupuję wyroby stalowe wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Z tych wyrobów wykonuję kotły centralnego ogrzewania oraz pojemniki na śmieci. Czy sprzedaż (...)
str. 17
2.
Sprzedaż samochodu wycofanego z eksploatacji
Zamierzamy sprzedać samochód, który został wycofany z eksploatacji i przeznaczony do złomowania (kasacji). Czy w tym przypadku zobowiązanym do rozliczenia VAT będzie nabywca? W przypadku (...)
str. 17
3.
Dostawa stali dla osób fizycznych i firm
Sprzedajemy stal dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą oraz osób fizycznych. Jak powinniśmy ewidencjonować te transakcje i rozliczać w deklaracji VAT? Sprzedaż stali (czyli towaru wymienionego (...)
str. 18
4.
Skutki błędnej klasyfikacji odpadów
Prowadzimy działalność w zakresie zagospodarowania odpadów. Jeden z dostawców sprzedał nam ścinki tekstylne (PKWiU 38.11.56), które opodatkował podstawową stawką VAT. Naszym zdaniem, towary te powinny (...)
str. 19
5.
Odliczenie VAT przez nabywcę stali
Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT (rozliczającym VAT miesięcznie). Na potrzeby prowadzonej działalności dokonujemy zakupu stali. Kiedy powinniśmy dokonać rozliczenia VAT od tych nabyć oraz w jakich (...)
str. 19
6.
Faktura "odwrotne obciążenie"
Przy produkcji kotłów c.o. i pojemników pozostają nam odpady z blachy, które nie nadają się do dalszej produkcji. Czy przy ich sprzedaży możemy wystawić fakturę z oznaczeniem "odwrotne (...)
str. 20
VI.
Kiedy darowizna towarów podlega opodatkowaniu VAT?
Na gruncie ustawy o VAT, co do zasady, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. (...)
str. 21
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Rozpoczęcie sprzedaży w 2014 r. - od kiedy kasa rejestrująca?
Obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących w myśl art. 111 ust. 1 dotyczy wszystkich podatników, którzy rozpoczynają dokonywanie sprzedaży (...)
str. 24
1.
Zwolnienie z ewidencjonowania ze względu na strukturę obrotów
W styczniu 2014 r. rozpocząłem działalność jako agent ubezpieczeniowy. Od lutego zamierzam także zajmować się sprzedażą towarów na rzecz osób fizycznych. Czy będę mógł skorzystać (...)
str. 25
2.
Usługi przewozu taksówkami osobowymi
Od 13 stycznia 2014 r. rozpocząłem prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług taksówki osobowej, ewidencjonując obrót przy pomocy kasy fiskalnej. Zamierzam prowadzić również działalność handlową. (...)
str. 26
3.
Wynajem mieszkania osobie fizycznej
Spółka świadczy usługi wyłącznie na rzecz podmiotów gospodarczych. W ubiegłym roku nabyła od jednego z udziałowców dom mieszkalny, który od marca br. będzie wynajmowała dwóm (...)
str. 26
4.
Przekazanie samochodu osobowego na cele osobiste
Po zakończeniu umowy leasingu samochodu osobowego dokonaliśmy jego wykupu. Z wystawionej faktury odliczono 60% kwoty VAT. Obecnie zamierzamy go przekazać na cele osobiste. Czy czynność (...)
str. 27
1.
Realizacja ulgi na zakup kasy w deklaracji VAT
Podatnik zakupił 1 kasę rejestrującą za kwotę 2.500 zł netto, przy pomocy której rozpoczął ewidencjonowanie od 1 grudnia 2013 r. W deklaracji VAT-7 za grudzień (...)
str. 28
2.
Jak dokonać zwrotu ulgi z tytułu nabycia kasy?
W październiku 2011 r. odliczyłem 90% kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej. W grudniu 2013 r. zlikwidowałem działalność gospodarczą. W jaki sposób mam zwrócić do (...)
str. 29
3.
Nieterminowy przegląd techniczny kasy
Czynny podatnik VAT od 2 grudnia 2011 r. w prowadzonej działalności użytkuje 2 kasy fiskalne. Przy zakupie tych kas odliczył przysługującą mu ulgę. W wyniku (...)
str. 30
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
IX.
Potwierdzanie zidentyfikowania podmiotów dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych
Podatnicy, którzy chcieliby potwierdzić, czy kontrahent jest podmiotem zarejestrowanym jako podatnik VAT UE, powinni złożyć wniosek o potwierdzenie zidentyfikowania określonego podmiotu dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w danym (...)
str. 31
X.
Dostawa towarów z UE realizowana przez polski oddział zagranicznego sprzedawcy
Zamówiliśmy towar w polskim oddziale niemieckiej firmy. Towar został przywieziony do naszego magazynu z Niemiec. Na fakturze dostawca posłużył się polskim NIP i naliczył podatek (...)
str. 33
XI.
Zakup towarów w innym państwie UE potwierdzony paragonem
Jestem czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. W październiku 2013 r. kupiłem w Austrii wózek na kółkach, który będzie wykorzystywany do prowadzonej działalności (...)
str. 35
1.
Nabycie towarów od dostawcy nieposiadającego numeru VAT UE
Z art. 9 ustawy wynika m.in., że dokonującym dostawy towarów w wewnątrzwspólnotowym nabyciu ma być podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy lub podatnik (...)
str. 36
2.
Problem z numerem identyfikacyjnym dostawcy w informacji podsumowującej
Dla podatników, którzy dokonali podobnych zakupów, problemem może być jednak wypełnienie informacji podsumowującej. Dokonując bowiem WNT, podatnik ma obowiązek poinformowania o tym fakcie urzędu skarbowego, (...)
str. 37
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Opodatkowanie zaliczki otrzymanej na poczet eksportu towarów
Spółka otrzymała we wrześniu 2013 r. zaliczkę na poczet eksportu towarów od rosyjskiego kontrahenta. Czy należało w tej sytuacji wystawić we wrześniu fakturę na wpłaconą (...)
str. 38
2.
Wykazywanie nabycia wewnątrzwspólnotowego i transakcji trójstronnych
Jestem podatnikiem VAT i dokonuję z tym samym kontrahentem francuskim zarówno nabycia wewnątrzwspólnotowego, jak i transakcji trójstronnych rozliczanych w procedurze uproszczonej. Czy w informacji podsumowującej (...)
str. 39
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIII.
Jak rozliczyć dostawę papierosów elektronicznych?
E-papieros jest urządzeniem elektronicznym, który najczęściej swoim kształtem i wymiarem przypomina zwykłego papierosa. Na rynku można spotkać również e-papierosy, w kształtach imitujących fajkę, cygaro czy (...)
str. 40
1.
Czy sprzedaż e-papierosów podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?
Stosownie do art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. nr 108, poz. 626 (...)
str. 40
2.
Czy dostawa e-papierosów wyłącza z prawa do zwolnienia z VAT?
Na mocy przepisu art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, tj. drobnych przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, u których wartość sprzedaży opodatkowanej (...)
str. 41
3.
Obowiązek ewidencji sprzedaży w kasie rejestrującej
Obowiązek ewidencjonowania kwot obrotu i podatku należnego przy pomocy kas rejestrujących dotyczy wyłącznie podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności (...)
str. 42
F.
VAT OD PODSTAW
XIV.
Zasady ogólne ustalania obowiązku podatkowego w VAT w 2014 r.
W bieżącym roku na zupełnie nowych zasadach ustalać należy moment powstania obowiązku podatkowego w VAT. Generalnie powstaje on bowiem z chwilą dokonania dostawy towarów lub (...)
str. 44
1.
Dokonanie dostawy towarów
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, dokonanie dostawy towarów następuje z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Przepis ten nie (...)
str. 44
2.
Dostawy "łańcuchowe"
W myśl art. 7 ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z (...)
str. 46
3.
Moment wykonania usługi
Obowiązek podatkowy w VAT powstaje zasadniczo z chwilą wykonania usługi. W przypadku usług przyjmowanych częściowo, usługę uważa się za wykonaną w odniesieniu do tej części (...)
str. 46
4.
Zasady ogólne czy szczególne?
W stosunku do niektórych dostaw towarów czy świadczenia usług obowiązek podatkowy w VAT powstaje na zasadach szczególnych - z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, (...)
str. 47
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XV.
Korekta deklaracji przez byłego wspólnika spółki cywilnej - wzór wniosku o zwrot nadpłaty
Spółka cywilna została rozwiązana w dniu 4 października 2013 r. Ostatnią deklarację VAT-7 złożyliśmy za październik 2013 r. W deklaracji tej wykazaliśmy nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu (...)
str. 48
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVI.
Magazynowanie wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym
W związku z tym, że produkcja oraz magazynowanie wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym podlega procedurze zwieszenia poboru akcyzy, dzięki której nie powstaje obowiązek zapłaty podatku (...)
str. 53
1.
Warunki, jakie musi spełniać miejsce przeznaczone na skład podatkowy
Zgodnie z art. 47 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, miejsce przeznaczone do magazynowania wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy powinno być wyodrębnione i (...)
str. 53
2.
Obowiązek magazynowania gotowych wyrobów akcyzowych w zbiornikach legalizowanych
Zgodnie z § 3 wymienionego rozporządzenia, w składach podatkowych, w których prowadzona jest działalność polegająca wyłącznie na magazynowaniu wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w innym składzie podatkowym, (...)
str. 54
3.
Przechowywanie surowców służących do produkcji wyrobów akcyzowych
Na mocy § 4 rozporządzenia w sprawie prowadzenia składów podatkowych, Minister Finansów dopuścił możliwość magazynowania w składzie podatkowym surowców niebędących wyrobami akcyzowymi, które służą bezpośrednio (...)
str. 55
XVII.
Zakup gazu przeznaczonego do ogrzewania lokalu użytkowego
Zakupiłam lokal użytkowy w budynku mieszkalnym i prowadzę w nim działalność gospodarczą. Mieszczę się w grupie taryfowej, która kwalifikowałaby mnie do zwolnienia z akcyzy gazu (...)
str. 56
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Jak wyliczyć wartość sprzedaży uprawniającą do zwolnienia z VAT?
Nasza firma prowadzi działalność m.in. w zakresie udzielania kredytów. Korzystamy przy tym ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT. Czy usługi udzielania kredytów wliczane są do (...)
str. 58
2.
Właściwość urzędu skarbowego w sprawie rozliczeń podatku VAT
W którym urzędzie skarbowym powinien rozliczać podatek VAT nierezydent? W rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe (Dz. U. z (...)
str. 59
3.
Opodatkowanie zaliczki na poczet przyszłej dostawy
Prowadzę hurtownię materiałów budowlanych (jestem czynnym podatnikiem VAT). Na poczet przyszłej dostawy towarów od swojego kontrahenta (również czynnego podatnika VAT) otrzymałem zaliczkę stanowiącą 20% kwoty (...)
str. 60
4.
Obowiązek podatkowy od usługi budowlanej przy wcześniejszej wpłacie zaliczki
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Podpisałem umowę z firmą - także czynnym podatnikiem, dotyczącą wykonania usługi budowlanej. Usługa ma zostać wykonana do dnia 15 kwietnia 2014 (...)
str. 61
5.
Rozłożenie na raty płatności należności za media
W lipcu 2013 r. otrzymaliśmy fakturę za energię elektryczną, w której termin płatności określono na 22 lipca 2013 r. Z uwagi na bardzo wysoką należność, przed terminem płatności wystąpiliśmy do (...)
str. 62
6.
Odliczenie VAT z faktury otrzymanej z opóźnieniem
Kiedy obecnie powinnam odliczać podatek naliczony z otrzymanych faktur zakupu? Czy w przypadku faktury zakupowej wystawionej w styczniu 2014 r., którą otrzymam np. w maju (...)
str. 63
7.
Jaka stawka VAT przy budowie świetlicy?
Firma budowlana na zlecenie podatnika buduje obiekt - świetlicę dla dzieci. Jaką stawkę VAT wykonawca powinien zastosować przy budowie tego obiektu? W przypadku usług związanych (...)
str. 64
8.
Działalność statutowa stowarzyszenia a VAT
Stowarzyszenie zrzesza taksówkarzy, którzy w zamian za płacone składki otrzymują zlecenia z centrali telefonicznej na wykonanie przejazdów płatnych dla różnych instytucji zewnętrznych, przede wszystkim szkół (...)
str. 65
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVIII.
Kronika legislacyjna
1.
Rozporządzenia w sprawie VAT
» Rozporządzenie w sprawie zwolnień z VAT W Dzienniku Ustaw z dnia 31 grudnia 2013 r., pod poz. 1722, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od (...)
str. 65
2.
Zmiany w przepisach o akcyzie
» Zmiana ustawy o podatku akcyzowym W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2013 r., pod poz. 1645, opublikowana została ustawa z dnia 8 listopada (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.