Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 1 (361) z dnia 10.01.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Problem rozliczania VAT przez gminy rozstrzygnie Trybunał Sprawiedliwości UE
Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 24 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 1/13 uznał, że gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku (...)
str. 4
II.
Jak rozliczyć czynności wykonywane na przełomie roku?
Zmiana zasad rozliczania podatku VAT jaka weszła w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. może spowodować wiele problemów z prawidłowym opodatkowaniem wykonywanych na przełomie (...)
str. 5
B.
OBRÓT KRAJOWY
III.
Zakup samochodu w 2014 r. - jakie przepisy stosować?
Od 1 stycznia 2014 r. obowiązuje art. 86a ustawy o VAT, z którego wynika, że ograniczenia w odliczeniu VAT odnoszą się do nabycia samochodów osobowych oraz innych niż samochody osobowe (...)
str. 7
IV.
Jaka stawka VAT przy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu?
Zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu jest dostawą towarów, o czym stanowi art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Co do zasady zbycie tego (...)
str. 9
1.
Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego
Spółka zamierza sprzedać prawo wieczystego użytkowania działki wraz ze znajdującymi się na tej działce obiektami budowlanymi w postaci płyty kompostowej ze studnią odcieku i drogą (...)
str. 10
2.
Pawilon posadowiony na gruncie będącym w wieczystym użytkowaniu
Spółdzielnia mieszkaniowa chce sprzedać prawo wieczystego użytkowania gruntu jego dzierżawcy. Dzierżawca ten wybudował z własnych środków pawilon handlowy trwale związany z dzierżawionym gruntem. Czy sprzedaż (...)
str. 10
3.
Zbycie prawa wieczystego użytkowania działki niezabudowanej
Podatnik planuje sprzedać prawo wieczystego użytkowania gruntu, na którym znajdują się słupy oświetleniowe oraz instalacja wodociągowa (będące własnością podatnika). Działka ma oznaczenie: Bp (zurbanizowane tereny (...)
str. 11
1.
Obowiązek podatkowy przy dostawie nieruchomości
» Stan prawny obowiązujący do końca 2013 r. Do dnia 31 grudnia 2013 r. na gruncie ustawy o VAT obowiązek podatkowy zasadniczo powstawał z chwilą (...)
str. 11
2.
Dostawa towarów jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel
W celu ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy budynku/lokalu konieczne jest stwierdzenie, czy doszło do wykonania czynności podlegającej opodatkowaniu VAT (co przede wszystkim (...)
str. 12
3.
Sprzedaż nieruchomości wraz z wyposażeniem - jedna transakcja czy transakcje odrębne?
Aby udzielić odpowiedzi na pytanie, czy sprzedaż nieruchomości wraz z wyposażeniem stanowi na gruncie ustawy o VAT jedną transakcję czy też składa się z dwóch (...)
str. 13
1.
Zmiana przeznaczenia budynku z mieszkalnego na użytkowy
W przypadku zmiany przeznaczenia budynku z mieszkalnego na użytkowy w toku prowadzonej inwestycji pojawia się pytanie, czy zmiana ta pociągnie za sobą zmianę stawki VAT (...)
str. 15
2.
Korekta podatku należnego
Wydaje się, że bardziej zasadne jest stanowisko uznające, że w razie zmiany w trakcie realizacji inwestycji przeznaczenia budynku z mieszkalnego na niemieszkalny powinna zostać dokonana (...)
str. 16
3.
Zmiana pozwolenia na budowę i jej wpływ na stawkę VAT
W ramach działalności deweloperskiej spółka realizuje inwestycję polegającą na budowie budynku, który zgodnie z pierwotnymi założeniami i pozwoleniem na budowę miał być budynkiem wielorodzinnym (do (...)
str. 17
C.
KASY REJESTRUJĄCE
1.
Brak rejestracji sprzedaży we właściwym terminie
Spółka 20 października 2013 r. dokonała sprzedaży towarów na rzecz osoby fizycznej, co udokumentowano fakturą. Pomyłkowo sprzedaży tej nie zaewidencjonowano w kasie fiskalnej w październiku, (...)
str. 18
2.
Jedna ewidencja pomyłek dla wszystkich użytkowanych kas
W jednym punkcie sprzedaży, do ewidencjonowania obrotu użytkujemy 3 kasy fiskalne. Czy ewidencja pomyłek, o której mowa w przepisach dotyczących kas musi być prowadzona odrębnie (...)
str. 20
3.
Korygowanie zwrotów towarów
Prowadzę sklep zoologiczny, w którym sprzedaż ewidencjonuję przy użyciu kasy fiskalnej. W grudniu 2013 r. klient dokonał zwrotu zakupionego towaru. W związku z tym faktem, (...)
str. 20
4.
Zwrot towaru bez paragonu fiskalnego
W przypadku zwrotu towaru przez klientów, korekty obrotu zaewidencjonowanego w kasie dokonujemy bez przedstawienia przez nabywcę oryginału paragonu. Czy postępujemy prawidłowo? Obecnie zasady m.in. zwrotów (...)
str. 21
VIII.
Przesunięcie terminu rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu przy użyciu kasy fiskalnej
Od 2011 r. prowadzę stoisko handlowe na bazarze miejskim. W listopadzie 2013 r. moje obroty przekroczyły 20.000 zł, w związku z czym od 1 lutego (...)
str. 22
IX.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Ustalenie limitu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku stosowania kas
Czy limit w wysokości 20.000 zł, którego przekroczenie spowoduje obowiązek stosowania kasy należy liczyć od pierwszego dnia "ogólnej sprzedaży" czy od pierwszego dnia sprzedaży dla (...)
str. 24
2.
Ulga na zakup kasy
W związku z przekroczeniem limitu obrotów zwalniającego z obowiązku stosowania kasy, od 1 lutego 2014 r. zobowiązana jestem do jej instalacji. Czy mogę ubiegać się (...)
str. 25
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Charakterystyka dropshippingu
W polskich przepisach prawnych nie odnajdziemy regulacji dotyczących dropshippingu. W praktyce jest to bardzo popularny model logistyczny sprzedaży przez internet polegający na przeniesieniu procesu wysyłki (...)
str. 27
2.
Dostawa towarów we własnym imieniu
W przypadku, gdy podatnik (właściciel sklepu internetowego) dokonuje sprzedaży towaru finalnemu odbiorcy we własnym imieniu i na własny rachunek, a na dostawcy spoczywa jedynie obowiązek (...)
str. 27
3.
Pośrednictwo w sprzedaży towarów
Jeśli podatnik (właściciel sklepu internetowego) nie prowadzi sprzedaży towarów we własnym imieniu ani na własny rachunek (nie dokonuje więc zakupu towarów będących przedmiotem transakcji), a (...)
str. 29
XI.
Obowiązek podatkowy przy nabyciu czasopism w wersji papierowej i elektronicznej
Unijny kontrahent wystawił nam fakturę w dniu 4 listopada 2013 r. za dostawę czasopism w wersji elektronicznej i papierowej. Zapłaty za prenumeratę dokonaliśmy 20 listopada (...)
str. 30
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Stawka VAT na transport wewnątrzwspólnotowy towarów
Wykonaliśmy w 2013 r. usługę transportową na trasie Polska-Austria na zlecenie polskiej firmy. Usługę opodatkowaliśmy stawką VAT 23%, co zostało zakwestionowane przez naszego zleceniodawcę. Otrzymaliśmy (...)
str. 33
2.
Rozliczenie zakupu i sprzedaży międzynarodowych usług transportowych
W jaki sposób opodatkować usługę transportową wykonaną na trasie państwo unijne-Rosja, na zlecenie ukraińskiej firmy? Czy muszę opodatkować import usług transportowych (Niemcy-Ukraina), którą wykonał dla (...)
str. 34
3.
Kurs walut stosowany do przeliczenia faktury eksportowej
Dokonujemy eksportu towarów na warunkach DAP. Faktura została wystawiona 10 października 2013 r., a towary zostały dostarczone do nabywcy 15 października 2013 r. Jaki kurs (...)
str. 35
4.
Data dokonania dostawy towarów
W jaki sposób określana jest data dokonania dostawy towarów w eksporcie i WDT? Czy data ta powinna być umieszczana na fakturach i fakturach korygujących? Dla (...)
str. 35
5.
Rozliczenie usług na majątku ruchomym wykonanych poza terytorium kraju
Polska firma zleciła nam naprawę maszyny. W tym celu wywieźliśmy urządzenie do Czech, gdzie usługę wykonał czeski podatnik, który wystawił nam fakturę bez podatku VAT. (...)
str. 37
6.
Obowiązek podatkowy dla WNT
Kontrahent zagraniczny wystawił nam fakturę zaliczkową na 100% należności z datą 15 września 2013 r. a w listopadzie wystawił fakturę końcową. Kiedy należało rozliczyć WNT, (...)
str. 38
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Działalność mieszana - zasady odliczania VAT naliczonego
Podatnik wykonujący czynności opodatkowane VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług związanych z tymi czynnościami. Z kolei zakupy związane z (...)
str. 39
2.
Wstępne rozliczanie VAT naliczonego w trakcie danego roku
Rozliczenie podatku naliczonego, którego nie można jednoznacznie przypisać do żadnej z kategorii sprzedaży: uprawniającej do odliczania VAT lub nieuprawniającej do odliczania, dokonywane jest proporcjonalnie. Proporcję (...)
str. 39
3.
Obliczanie wskaźnika proporcji
Przy ustalaniu wskaźnika proporcji, należy uwzględnić: w liczniku proporcji - obrót osiągnięty w roku ubiegłym z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, czyli z tytułu: (...)
str. 40
4.
Korekta roczna i sposób jej wykazania w deklaracji VAT
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik prowadzący działalność "mieszaną" jest zobowiązany do obliczenia struktury obrotów dla tego właśnie roku. Na podstawie tak obliczonej struktury podatnik dokonuje (...)
str. 42
5.
Korekta podatku naliczonego od zakupu środków trwałych
Rozliczanie podatku naliczonego od zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł, wiąże się z pięcioletnim okresem dokonywania korekt, a w przypadku (...)
str. 43
F.
VAT OD PODSTAW
XIV.
Sprzedaż komisowa - obowiązek podatkowy uzależniony od otrzymania zapłaty
Umowa komisu jest cywilnoprawną umową, przez którą przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizją), w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do sprzedaży rzeczy ruchomych na (...)
str. 45
1.
Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży komisowej
W stanie prawnym obowiązującym do końca 2013 r. obowiązek podatkowy przy sprzedaży komisowej został odrębnie uregulowany w przypadku komisanta i komitenta. Komisant wykazywał obowiązek podatkowy (...)
str. 45
2.
Podstawa opodatkowania w przypadku umowy komisu
Do końca 2013 r. u komisanta podstawę opodatkowania ustalało się w oparciu o przepis art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Podstawą opodatkowania (...)
str. 46
3.
Dokumentowanie komisu w 2014 r.
Dostawy towarów dokonywane w ramach umowy komisu podlegały do końca 2013 r. szczególnym zasadom dokumentowania. Przepis § 11 rozporządzenia w sprawie faktur określał bowiem, że (...)
str. 46
4.
Przepisy przejściowe
W przypadku czynności wykonanych przed 1 stycznia 2014 r., obowiązek podatkowy powstaje na zasadach obowiązujących do końca 2013 r. Tak samo - według obowiązujących w (...)
str. 47
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
1.
Wniosek o zwrot w terminie 25 dni
Podstawowy termin zwrotu wynikający z ustawy o VAT, to 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Nie jest przy tym istotne, jakiego rodzaju zakupów dokonuje podatnik, (...)
str. 48
2.
Wniosek o zwrot bezpośredni przy braku czynności opodatkowanych
Prawo do zwrotu bezpośredniego mają także podatnicy, którzy w danym okresie rozliczeniowym nie wykonali czynności opodatkowanych. W takim jednak przypadku - w myśl art. 87 (...)
str. 49
3.
Zaliczenie zwrotu na poczet zobowiązań podatkowych
Zanim kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazana przez podatnika w deklaracji VAT jako kwota do zwrotu bezpośredniego zostanie przekazana na rachunek bankowy podatnika organ (...)
str. 50
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVI.
Wzrost stawek akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe
Od 1 stycznia 2014 r., w wyniku nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, wzrosły stawki akcyzy na alkohol etylowy, wyroby tytoniowe i susz tytoniowy. Zmiany zostały (...)
str. 52
XVII.
Jak uzyskać zwrot akcyzy od zakupu paliwa rolniczego?
Na mocy ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. nr 52, poz. 379 ze zm.), producenci rolni (...)
str. 54
1.
Wyliczenie kwoty zwrotu akcyzy
Zwrot podatku przysługuje producentowi rolnemu i ustalany jest on jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego przez producenta rolnego, wynikającej z faktur VAT i stawki zwrotu (...)
str. 55
2.
Wniosek o zwrot akcyzy od paliwa rolniczego
Podstawą zwrotu podatku akcyzowego jest wniosek, którego wzór określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie wzoru wniosku (...)
str. 55
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Wystawianie faktur dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej
W ramach prowadzonej działalności spółka (czynny podatnik VAT) świadczy usługi w zakresie dostarczania wody m.in. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy od 1 (...)
str. 59
2.
Nieodpłatne przekazanie artykułów spożywczych
Podczas szkoleń wewnętrznych odbywających się w naszej firmie częstujemy pracowników słodyczami (czekoladki, ciastka), przy nabyciu których odliczyliśmy podatek VAT. Czy mamy obowiązek odprowadzenia podatku należnego (...)
str. 60
3.
Zwrot VAT w niższej wysokości po kontroli podatkowej
W dniu 26 sierpnia 2013 r. złożyłem deklarację, w której wykazałem zwrot w terminie 25 dni. Urząd skarbowy przedłużył termin zwrotu do 29 listopada i (...)
str. 61
4.
Duplikat faktury a obowiązek korekty w ramach ulgi na złe długi
Otrzymaliśmy towar w styczniu 2013 r. Faktura nigdy nie wpłynęła do naszej firmy. Duplikat faktury otrzymaliśmy we wrześniu 2013 r. Termin płatności należności za towar (...)
str. 62
5.
Zakup udziału w nieruchomości - podatek naliczony z tytułu zaliczki i korekta podatku naliczonego
Podatnik w ramach działalności gospodarczej dokona zakupu pokoju hotelowego, który w przyszłości będzie przeznaczony pod wynajem. Hotel zostanie wybudowany w październiku 2014 r. i do (...)
str. 63
6.
Zwrot części VAT przy budowie domu
Buduję dom jako osoba fizyczna. Pozwolenie na budowę uzyskałam 2012 r. W tym też roku złożyłam pierwszy wniosek VZM-1. Czy będę mogła ubiegać się o (...)
str. 65
7.
Stawka VAT na dostawę odpadów zbożowych
Od kontrahenta litewskiego kupujemy plewy zbóż. Jest to towar w stanie nieprzetworzonym, nienadający się do celów paszowych. Jaką stawkę VAT należy zastosować przy jego sprzedaży? (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVIII.
Kronika legislacyjna
1.
Zmiana ustawy o VAT
W Dzienniku Ustaw z dnia 20 grudnia 2013 r., pod poz. 1608, opublikowana została ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 66
2.
Deklaracje składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej
W Dzienniku Ustaw z dnia 13 grudnia 2013 r., pod poz. 1547, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
3.
Wykaz towarów do celów VAT w imporcie
W Dzienniku Ustaw z dnia 18 grudnia 2013 r., pod poz. 1589, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
4.
Rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego
W Dzienniku Ustaw z dnia 18 grudnia 2013 r., pod poz. 1580, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.