Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 11:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 1 (355) z dnia 01.01.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Do 31 marca 2014 r. zróżnicowanie dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych w zależności od statusu pracodawcy
Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego ujętego w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych przysługuje pracodawcy: prowadzącemu zakład pracy chronionej (dalej ZPCHR),   zatrudniającemu w przeliczeniu na pełny wymiar (...)
str. 4
2.
W 2014 r. dalsze "zamrożenie" odpisów na ZFŚS
W 2014 r. przez przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej, o którym mowa w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. (...)
str. 6
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Opłacanie składek ZUS za pracownika od 1 stycznia 2014 r.
Składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne Od 1 stycznia 2014 r. stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne nie uległy zmianie. Nadal finansowane przez pracownika (...)
str. 7
2.
Zmiana terminu wypłat wynagrodzeń a rozliczanie składek ZUS i podatku dochodowego
1) Od stycznia br. zmieniliśmy termin wypłaty wynagrodzeń i premii miesięcznych. Dotychczas były one wypłacane za dany miesiąc, w ostatnim dniu roboczym tego miesiąca, a po zmianie 5. (...)
str. 9
3.
Od stycznia br. do ZUS przekazujemy dokumenty rozliczeniowe sporządzone na nowych formularzach
Zatrudniamy pracownicę, która do połowy grudnia 2013 r. przebywała na urlopie macierzyńskim (podstawowym), a następnie na dodatkowym urlopie macierzyńskim, po którym skorzysta z pełnego wymiaru (...)
str. 11
4.
Umorzenie składek ZUS także dla przedsiębiorców prowadzących działalność
Od 15 stycznia 2013 r. obowiązuje ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą (...)
str. 13
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Maksymalna podstawa wymiaru składki chorobowej dla osób podlegających dobrowolnie temu ubezpieczeniu
Dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają na swój wniosek osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu: wykonywania pracy nakładczej, wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej (...)
str. 15
2.
Od 1 stycznia br. zmiana wysokości podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych dla osób na wychowawczym
Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym i z tego tytułu podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ustalona podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i (...)
str. 16
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Obliczanie zasiłków z uwzględnieniem wynagrodzenia za urlop
1) Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wliczyć m.in. wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik przez kilka dni przebywał na urlopie wypoczynkowym. Wynagrodzenie za urlop zawiera (...)
str. 18
2.
Od 1 stycznia 2014 r. podwyższenie wysokości najniższej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego (także zasiłku z ubezpieczenia społecznego) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym (...)
str. 20
3.
Dodatki stażowy i funkcyjny w podstawie wymiaru zasiłku
Wypłacamy pracownikom dodatki stażowe, a pracownikom na stanowiskach kierowniczych również dodatki funkcyjne. W myśl regulaminu wynagradzania dodatek stażowy przysługuje za dni, za które pracownik otrzymuje (...)
str. 21
4.
Obliczanie zasiłku dla pracownika, który w każdym miesiącu przepracował mniej niż połowę czasu pracy
Pracownik zatrudniony od kilku miesięcy, w żadnym z tych miesięcy nie przepracował więcej niż połowy obowiązującego go czasu pracy. Nieobecność w pracy w każdym miesiącu (...)
str. 22
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
W 2014 r. dla urodzonych przed 1 stycznia 1964 r. wynagrodzenie chorobowe tylko za 14 dni
Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, (...)
str. 23
2.
Wypłata świadczenia chorobowego po złożeniu wniosku o urlop wychowawczy
Pracownica, zatrudniona w naszej firmie od 6 miesięcy, złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na 2-letnie dziecko (wcześniej nie korzystała z urlopu wychowawczego). Przed przejściem (...)
str. 24
3.
Postępowanie pracodawcy gdy choroba pracownika obejmuje przełom roku 2013/2014
Zgodnie z art. 92 K.p. pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres pierwszych 33 (lub 14) dni niezdolności do pracy trwającej w ciągu roku (...)
str. 25
4.
Od stycznia br. nowy limit dni, za które w danym roku przysługuje zasiłek opiekuńczy
Pracownica pod koniec grudnia 2013 r. przedłożyła zwolnienie lekarskie na okres od 27 grudnia 2013 r. do 5 stycznia 2014 r. z tytułu sprawowania osobistej (...)
str. 26
V.
Emerytury i renty
1.
Podniesienie stażu gwarantującego minimalną wysokość świadczenia emerytalnego dla kobiet
W przypadku gdy emerytura przysługująca z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dalej z FUS określona w art. 26 ustawy emerytalnej (tj. na nowych zasadach), łącznie z okresową (...)
str. 28
2.
Przeliczenie podstawy wymiaru kapitału początkowego dla osoby, której ZUS ustalił już wysokość emerytury
Mam ustalone prawo do emerytury według nowych zasad. Słyszałam, że zmieniły się przepisy odnośnie obliczenia podstawy wymiaru kapitału początkowego, które korzystnie wpłynęłyby na wysokość mojego (...)
str. 29
VI.
Otwarte fundusze emerytalne
1.
Uczestnictwo w otwartym funduszu emerytalnym po zmianach
Na podpis Prezydenta oczekuje ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych (...)
str. 30
C.
PRAWO PRACY
VII.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Zawieranie umów o pracę na okres próbny
Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę na okres próbny. Czy po tej umowie będzie można zawrzeć z nim jeszcze dwie umowy na czas określony i dopiero kolejną (...)
str. 33
2.
Zmiana postanowień umowy o pracę w związku z podniesieniem wynagrodzenia minimalnego
Czy wzrost wynagrodzenia minimalnego wymaga zmiany postanowień umownych pracowników, którzy są wynagradzani stawką ustaloną na poziomie minimalnym? Tak, jeśli wynagrodzenie określono kwotowo i ma ono (...)
str. 35
3.
Zawieranie umów na czas określony w celu wykonywania pracy sezonowej
1) Zamierzamy otworzyć ośrodek wypoczynkowy, który będzie czynny tylko w okresie letnim. Czy praca związana z obsługą osób korzystających z ośrodka może być zaliczona do prac sezonowych? Jakie (...)
str. 36
4.
Ochrona "przedemerytalna" w dodatkowym zatrudnieniu
Zatrudniamy 17 osób, w tym jednego pracownika w wieku 63 lat w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jest to jego dodatkowe zatrudnienie (podstawowe - w pełnym (...)
str. 37
VIII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Czas pracy w przedłużonym okresie rozliczeniowym oraz kompensowanie świąt przypadających w sobotę
Korzystając z obowiązujących od 23 sierpnia 2013 r. zmienionych przepisów regulujących czas pracy wprowadziliśmy w firmie 6-miesięczny okres rozliczeniowy. Pierwszy rozpoczął się 1 grudnia 2013 (...)
str. 38
2.
Przekroczenie skróconej normy czasu pracy pracownika niepełnosprawnego
Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym, który otrzymał zaświadczenie lekarskie o celowości stosowania skróconych norm czasu pracy. Czy pracę wykonywaną powyżej 7 godzin dziennie należy (...)
str. 40
3.
Przestój a czas pracy
Czy czas niezawinionego przez pracownika przestoju, za który przysługuje mu wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, podlega wliczeniu do czasu pracy? Jaka jest relacja rodzimych (...)
str. 41
4.
Wyjścia prywatne i ich odpracowania w karcie ewidencji czasu pracy pracownika
Czy w ewidencji czasu pracy należy oznaczyć godziny nieprzepracowane z powodu wyjść pracownika w celach prywatnych oraz godziny, w których zostały odpracowane? Ewidencja czasu pracy powinna odzwierciedlać rzeczywisty czas (...)
str. 42
IX.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalanie wynagrodzenia urlopowego w praktyce kadrowej
1) Pracownicy pracują przez część roku w kraju, a część za granicą na podstawie oddelegowania. Jak należy obliczać ich wynagrodzenie urlopowe po powrocie z oddelegowania? Nadmieniamy, że wynagrodzenie (...)
str. 43
2.
Kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za grudzień wypłaconego w styczniu
Jaką kwotę wolną stosować do potrąceń z wynagrodzenia wypłaconego w styczniu bieżącego roku, a należnego za grudzień 2013 r.? Od 1 stycznia 2014 r. podstawę (...)
str. 46
3.
Nabycie prawa do nagrody jubileuszowej w okresie niezdolności do pracy
Pracownik, który w połowie stycznia 2014 r. nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej choruje od września ubiegłego roku i otrzymuje zasiłek z ubezpieczenia społecznego. Jak ustalić (...)
str. 47
4..
Termin i forma wypłaty wynagrodzenia za pracę
W jakim terminie pracownik powinien dysponować wynagrodzeniem przekazywanym na jego rachunek bankowy? Dostęp do wynagrodzenia pracownik powinien posiadać w dniu określonym w danej firmie jako dzień wypłaty. Wynagrodzenie (...)
str. 49
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Którzy pracodawcy w styczniu powinni poinformować pracowników o odstąpieniu od finansowania świadczeń socjalnych?
Pracodawcy pozabudżetowi, zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, nie są objęci obowiązkiem, a (...)
str. 51
2.
Zakwalifikowanie szkolenia zleconego przez pracodawcę do podróży służbowych
Czy wyjazd pracownika biurowego na szkolenie zlecone przez pracodawcę może być kwalifikowany jako podróż służbowa? Jaki wpływ na tę kwalifikację wywiera fakt, iż pracownicy mają (...)
str. 53
3.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w razie nieotrzymania środków za przejętych pracowników
Spółka utworzona w kwietniu 2013 r. zatrudniła powyżej 20 osób w pełnym wymiarze czasu pracy. Ponadto w ciągu minionego roku przejęła część pracowników innego podmiotu, który posiada zakładowy fundusz (...)
str. 54
4.
Ustalenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych
Jestem pracodawcą zobowiązanym do wpłat na PFRON. Obecnie zatrudniłem pracownicę w wieku 63 lat, która pobiera z ZUS emeryturę. Legitymuje się ona częściową niezdolnością do (...)
str. 55
5.
Czy można objąć układem zbiorowym pracy głównego księgowego i prokurenta spółki?
Czy główny księgowy (prokurent) i zastępca dyrektora (prokurent), którzy nie są członkami zarządu mogą być objęci układem zbiorowym pracy? Nadmieniamy, że postanowienia ww. układu wyłączają tylko (...)
str. 57
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Przeciwwskazania do wykonywania przez pracownicę w ciąży dotychczasowej pracy
Pracownica zatrudniona przy produkcji przedłożyła zaświadczenie o ciąży. Czy jesteśmy zobowiązani odsunąć ją od pracy? Pracodawca odsuwa od pracy (skraca czas pracy, dostosowuje warunki pracy) (...)
str. 58
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Jak skutecznie wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony?
Pracodawca może jednostronnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem na dwa sposoby, tj. za wypowiedzeniem albo bez wypowiedzenia. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o (...)
str. 60
1.
Forma oświadczenia woli pracodawcy o wypowiedzeniu
Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę wymaga formy pisemnej. Tak stanowi art. 30 § 3 K.p. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 sierpnia 2009 (...)
str. 60
2.
Przyczyny uzasadniające wypowiedzenie umowy o pracę w orzecznictwie
W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu każdego rodzaju umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana (...)
str. 61
3.
Przekazanie oświadczenia woli o wypowiedzeniu
Pracodawca może doręczyć oświadczenie o wypowiedzeniu w wybrany przez siebie sposób. W przypadku gdy pracownik jest obecny w pracy, najlepiej wręczyć mu dokument osobiście, albo (...)
str. 63
3.1.
Odmowa przyjęcia dokumentu
W praktyce zdarzają się sytuacje, w których pracownik odmawia odbioru pisma pozostając w mylnym przeświadczeniu, że uchroni go to przed rozwiązaniem stosunku pracy. Pomimo takiego (...)
str. 63
3.2.
Termin dostarczenia oświadczenia a rozpoczęcie biegu wypowiedzenia
Zasady wypowiadania umów o pracę, w tym długość okresów wypowiedzenia regulują przepisy art. 30-36 K.p. Pracodawca może złożyć oświadczenie woli w sprawie wypowiedzenia umowy w (...)
str. 65
4.
Cofnięcie wadliwego wypowiedzenia umowy
Oświadczenie woli w sprawie wypowiedzenia stosunku pracy od chwili, gdy doszło do adresata w taki sposób, że miał on możliwość zapoznać się z jego treścią, (...)
str. 65
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Rozszerzenie przypadków dopuszczalnej pracy w niedziele i święta - nowela Kodeksu pracy
W dniu 12 grudnia 2013 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy. Nowela rozszerza katalog wymienionych w art. 15110 K.p. prac dozwolonych w niedziele i święta. Zgodnie z nowym pkt 11 (...)
str. 66
2.
Wypłata emerytur, do których prawo zostało wstrzymane w związku z kontynuowaniem zatrudnienia
W dniu 13 grudnia 2013 r. Sejm przyjął ustawę o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października (...)
str. 66
3.
Świadczenie rehabilitacyjne rozpoczynające się w I kwartale 2014 r. nie podlega waloryzacji
W I kwartale 2014 r. podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego nie podlega waloryzacji. Wskaźnik waloryzacji obliczony jako stosunek przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (...)
str. 67
4.
Limit wpłat na IKE i na PPE w 2014 r.
Zgodnie z obwieszczeniami Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 listopada 2013 r.: w sprawie wysokości kwoty odpowiadającej sumie składek dodatkowych wniesionych przez uczestnika (...)
str. 67
5.
W styczniu br. dwukrotny zakaz pracy w handlu
We wszystkie ustawowe święta, bez względu na to w jakim dniu kalendarzowym przypadają, obowiązuje zakaz pracy w placówkach handlowych (art. 1519a § 1 K.p.). W styczniu 2014 r. taki zakaz występuje (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.