Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 1 (361) z dnia 01.01.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Opodatkowanie spółki komandytowo-akcyjnej i jej wspólników - nowe regulacje w PIT i CIT od 2014 r.
Spółki komandytowo-akcyjne od 1 stycznia 2014 r. stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Zmiany wprowadziła ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym (...)
str. 4
1.1.
Specyfika spółki
Zasady tworzenia i działania spółki komandytowo-akcyjnej określa art. 125-150 Kodeksu spółek handlowych. Spółki komandytowo-akcyjne (dalej SKA) zalicza się do kategorii spółek osobowych, do której należą (...)
str. 4
1.2.
Dotychczasowe zasady opodatkowania wspólników
Przed wejściem w życie powołanej ustawy zmieniającej z dnia 8 listopada 2013 r. spółka komandytowo-akcyjna, tak jak pozostałe spółki osobowe, nie była podatnikiem podatku dochodowego, podatnikami byli jej (...)
str. 5
1.3.
Nowe zasady opodatkowania spółki i jej wspólników
Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym wprowadziła przełomową zmianę - od 1 stycznia 2014 r. SKA stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Opodatkowanie spółki SKA Jak (...)
str. 6
1.4.
Zasady opodatkowania w okresie przejściowym
Komplementariusz odliczy straty poniesione przed 1 stycznia 2014 r. Komplementariusz SKA (zarówno podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i prawnych) przez pięć lat będzie (...)
str. 8
2.1.
Zaliczki miesięczne
Miesięczne zaliczki na podatek dochodowy ustalane od dochodu z działalności gospodarczej płacą podatnicy CIT oraz podatnicy PIT opodatkowani według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Zaliczki (...)
str. 9
2.2.
Zaliczki kwartalne
W 2014 r. zaliczki kwartalne mogą wpłacać podatnicy, którzy: rozpoczynają działalność gospodarczą albo spełniają kryteria uznania ich za małych podatników (tj. uzyskali w 2013 r. (...)
str. 9
2.3.
Zaliczki uproszczone
Wpłacanie miesięcznych zaliczek w formie uproszczonej przez podatników PIT i CIT regulują odpowiednio przepisy art. 44 ust. 6b-6i updof oraz art. 25 ust. 6-10 updop. (...)
str. 11
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Kwota wyznaczająca wysokość odliczeń z tytułu ulgi odsetkowej od inwestycji zakończonych w 2014 r.
Z obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2013 r. w sprawie wysokości ogólnej kwoty odliczeń wydatków na cele mieszkaniowe (Mon. Pol. poz. 992) wynika, (...)
str. 13
2.
Nowy wzór formularza PIT-16
Od 1 stycznia 2014 r. podatnicy, którzy zamierzają opłacać podatek dochodowy w formie karty podatkowej, powinni złożyć wniosek o zastosowanie tej formy opodatkowania na nowym (...)
str. 13
3.
Komunikaty Ministerstwa Finansów o umowach podatkowych z Republiką Korei, Bermudami, Wyspami Dziewiczymi i Kajmanami
Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej poinformowało, że 22 października 2013 r. w Seulu został podpisany Protokół o zmianie Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a (...)
str. 13
III.
PIT I CIT 2013 - ROZLICZENIE ROCZNE
1.
Zbiorcza deklaracja PIT-4R
Deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy na formularzu PIT-4R składają płatnicy wymienieni w art. 31, 33-35, 41 i 42e updof. Płatnicy zobowiązani do złożenia deklaracji PIT-4R − (...)
str. 14
2.
PIT-12 - oświadczenie dla celów rocznego rozliczenia podatku za pośrednictwem płatnika
Oświadczenie PIT-12 podatnik powinien złożyć płatnikowi przed dniem 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym. Wyznaczony przez ustawodawcę termin do złożenia tego oświadczenia jest terminem (...)
str. 17
IV.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Wydatki na zakwaterowanie pracownika podczas szkolenia
Lekarz zatrudniony na podstawie umowy o pracę, wyjechał na szkolenie dotyczące poradni specjalistycznej, w której pracuje. Pracodawca sfinansował mu koszty szkolenia, w tym koszty zakwaterowania (...)
str. 20
1.1.
Podatek i składki ZUS
Wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika na podnoszenie kwalifikacji zawodowych zalicza się do przychodów ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof. Świadczenia te mogą jednak (...)
str. 20
1.2.
Koszty uzyskania przychodów
W myśl ogólnej definicji sformułowanej w art. 15 ust. 1 updop (odpowiednio art. 22 ust. 1 updof), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu (...)
str. 21
2.
Zwrot kosztów dojazdu na rozmowy kwalifikacyjne
Spółka z o.o. poszukuje kandydatów do pracy na terenie całego kraju. Osobom (kandydatom) zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną zwraca koszty podróży, w tym dojazdu samochodem prywatnym. (...)
str. 22
3.
Podatkowe skutki otrzymania postanowienia o nieściągalności wierzytelności wydanego przez organ egzekucyjny
W sytuacji kiedy wierzytelność zostanie potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego spółka z o.o. tworzy odpis aktualizujący wartość należności i zalicza w kwocie netto do kosztów (...)
str. 23
4.
Czy korekta kosztów spowodowana udzielonymi rabatami powoduje konieczność zapłaty odsetek od zaległości podatkowych?
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym obliczył i zapłacił zaliczkę za grudzień w wysokości wynikającej z otrzymanych do 20 stycznia 2013 r. dokumentów. W (...)
str. 25
5.
Podatkowe skutki nabycia dzieła stworzonego w zamian za świadczenia niepieniężne
W ramach prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej (galeria sztuki) organizuję tzw. pleneriady. Polegają one na tym, że do atrakcyjnej miejscowości zapraszam grono studentów kierunków artystycznych i wykładowców, którzy (...)
str. 26
6.
Różnice kursowe ustalane dla celów podatkowych metodą rachunkową
Spółka z o.o. dla celów podatkowych ustala różnice kursowe według przepisów o rachunkowości. Czy różnica kursowa powstała przy sprzedaży towarów, gdy na fakturze określona jest (...)
str. 27
V.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Opodatkowanie i oskładkowanie przychodów osoby współpracującej
Członek rodziny jako osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności gospodarczej Przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia "osoba współpracująca". Taka definicja zawarta jest w przepisach o ubezpieczeniach społecznych. I tak, (...)
str. 28
2.
Złożenie oświadczenia PIT-2 warunkiem stosowania przez płatnika kwoty zmniejszającej podatek
Zakłady pracy jako płatnicy są obowiązane obliczać i pobierać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od nich przychody ze stosunku służbowego, (...)
str. 31
3.
Czy wypłacający odszkodowanie jest płatnikiem?
Firma budowlana w ramach swojej działalności wykonuje prace polegające na zabudowie wyrwy brzegowej na rzece. Aby tam dojechać, musi korzystać z pola uprawnego należącego do (...)
str. 34
VI.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Wartość początkowa prywatnego majątku wprowadzanego do firmy
Podatnik może zaliczyć do środków trwałych nie tylko nowe składniki majątku, które zakupił z myślą o wykorzystywaniu ich w działalności gospodarczej, ale również takie, które (...)
str. 35
2.
Koszty kredytu na zakup środków trwałych
Spółka z o.o. zaciągnęła kredyt inwestycyjny na zakup dwóch specjalistycznych maszyn. Zgodnie z zapisami zawartymi w umowie bank w dniu uruchomienia kredytu pobrał prowizję oraz opłatę z tytułu ubezpieczenia kredytu. (...)
str. 36
3.
Winda w leasingu finansowym
Firma zawarła umowę leasingu finansowego (w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym) na windę do budynku handlowo-usługowego. Czy koszty opłat leasingowych powinny zwiększać wartość początkową budynku, (...)
str. 38
VII.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.1.
Przychody
Co do zasady, za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, (...)
str. 39
1.2.
Koszty uzyskania przychodów
U podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów sposób rozliczania kosztów uzyskania przychodów zależy od tego, czy księga jest prowadzona przy zastosowaniu metody uproszczonej, czy (...)
str. 40
1.3.
Wynagrodzenia oraz składki ZUS
Oprócz przepisów dotyczących momentu potrącania kosztów według metody uproszczonej i memoriałowej ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera także przepisy regulujące moment potrącenia określonych kategorii kosztów. (...)
str. 43
2.
Rozliczenie powypadkowej naprawy firmowego samochodu
Prowadzę działalność gospodarczą, którą rozliczam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Na stanie środków trwałych mam samochód osobowy posiadający ubezpieczenie OC i AC. W wyniku kolizji w samochodzie (...)
str. 44
3.
Zmiana przeznaczenia wyprodukowanych wyrobów gotowych
W ramach działalności gospodarczej produkuję artykuły dekoracyjne. Kilka stroików świątecznych wyprodukowanych pierwotnie do sprzedaży przekazałem na użytek prywatny, a kilka przeznaczyłem do udekorowania firmy. Czy (...)
str. 45
4.
Numerowanie zapisów w podatkowej księdze
Czy podatnik ma obowiązek numerowania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów narastająco od początku roku, czy może stosować numerację za każdy miesiąc odrębnie? Podatnik (...)
str. 46
VIII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Jak ustalić rezydencję podatkową?
Obecnie wiele osób wyjeżdża z Polski do innego kraju. Może wiązać się to z określonymi konsekwencjami podatkowymi, np. ze zmianą rezydencji podatkowej. Taka zmiana będzie (...)
str. 47
1.1.
Ograniczony lub nieograniczony obowiązek podatkowy
Obowiązek podatkowy określa art. 3 updof. W zależności od tego czy dana osoba ma miejsce zamieszkania w Polsce, czy mieszka poza granicami naszego kraju, jest objęta nieograniczonym lub (...)
str. 47
1.2.
Rezydent podatkowy dwóch państw
Uznanie osoby fizycznej za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu powołanego art. 3 ust. 1a updof, nie przesądza jeszcze o tym, że taka osoba podlega (...)
str. 48
2.
Oddelegowanie zleceniobiorcy do pracy za granicę - jak ustalić podstawę opodatkowania?
Firma mająca siedzibę w Polsce oddelegowała w grudniu 2013 r. do pracy za granicę osoby zatrudnione na umowę zlecenia. Wynagrodzenie wypłaci im w euro. Składki (...)
str. 49
3.
Należności za usługi doradcze wypłacane zagranicznemu kontrahentowi nie zawsze są opodatkowane w Polsce - wyrok NSA
W przypadku usług wymienionych art. 21 ust. 1 pkt 2a updop (m.in. usług doradczych) świadczonych przez zagraniczne podmioty na rzecz polskiej spółki, gdy usługi te (...)
str. 51
IX.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.1.
Rodzaje darowizn
Darowizny przekazane w 2013 r. na cele pożytku publicznego, kultu religijnego i/lub krwiodawstwa, pozwalają na zmniejszenie dochodu podatnikom, którzy w zeznaniu PIT-36 lub PIT-37 albo (...)
str. 53
1.2.
Wymagane dokumenty i limit odliczenia
Na potrzeby odliczenia podatnicy muszą posiadać dowody dokonania darowizny. Sposób udokumentowania darowizny zależy od jej przedmiotu i celu. Darowizna Niezbędne dokumenty pieniężna - dowód wpłaty (...)
str. 54
1.3.
Darowizny niepodlegające odliczeniu i skutki zwrotu darowizn
Odliczeniu nie podlegają darowizny poniesione na rzecz: osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu (...)
str. 55
2.
Zameldowanie małżonka w zbywanym mieszkaniu nie zawsze chroni przed podatkiem
W 2013 r. sprzedałem mieszkanie, które nabyłem w lipcu 2008 r. Ponieważ mieszkanie nabyłem przed zawarciem związku małżeńskiego, stanowiło ono składnik majątku odrębnego. Czy w (...)
str. 56
3.
Opodatkowanie należności wypłacanych oddelegowanemu pracownikowi - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Skoro wyjazd pracownika naukowego za granicę nie jest podróżą służbową, należności wypłacane na pokrycie kosztów takiego wyjazdu podlegają opodatkowaniu. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora (...)
str. 57
X.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Opodatkowanie najmu prywatnego w 2014 r.
Podatnicy, którzy osiągają dochody (przychody) z najmu prywatnego, mogą opłacać z tego tytułu podatek dochodowy: obliczany według skali podatkowej lub w formie ryczałtu od przychodów (...)
str. 58
1.1.
Wybór formy opodatkowania
Opłacanie od dochodów z najmu podatku obliczonego przy zastosowaniu skali podatkowej jest podstawową formą opodatkowania. Podatnicy, którzy zamierzają w 2014 r. opłacać podatek w tej (...)
str. 58
1.2.
Dochody opodatkowane według skali podatkowej
Ustalenie przychodów i kosztów Przychodem z najmu jest, co do zasady, umówiona kwota czynszu, jaką najemca płaci za korzystanie z rzeczy oddanej mu do użytku. (...)
str. 58
1.3.
Przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym
Podstawa opodatkowania Po stronie wynajmujących przychodem jest otrzymana lub postawiona do ich dyspozycji kwota czynszu pomniejszona o podatek od towarów i usług, jeżeli z tytułu (...)
str. 60
1.4.
Najem u małżonków
Wynajęcie składnika majątku należącego do wspólnego majątku małżonków, skutkuje powstaniem przychodu u każdego z małżonków. Zasadą jest, że każdy z małżonków indywidualnie rozlicza podatek od przypadającej mu części (...)
str. 61
2.
Kredyt podatkowy dla małych przedsiębiorców
Kredyt podatkowy jest jedną z preferencji podatkowych zarezerwowanych dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Polega ona na tym, że przez rok podatnik jest zwolniony z (...)
str. 62
2.1.
Kredyt dla podatników PIT
Zasady korzystania z tego kredytu zostały uregulowane w art. 44 ust. 7a-7k updof. Podatnik korzystający z preferencji zwolniony jest z obowiązku opłacania zaliczek w roku (...)
str. 62
2.2.
Kredyt dla podatników CIT
Zasady korzystania z tego kredytu zostały uregulowane w art. 25 ust. 11-17 updop. Skorzystanie z kredytu podatkowego oznacza zwolnienie z obowiązku wpłacania zaliczek na podatek (...)
str. 64
3.
Zaliczka na podatek za ostatni miesiąc roku podatkowego
Z przepisów ustawy o CIT wynika, że zaliczkę na podatek za ostatni miesiąc roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego (...)
str. 66
XI.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Używanie przez pracowników telefonów służbowych do celów prywatnych na koszt pracodawcy
Spółka z o.o. przekazała pracownikom telefony służbowe. Z billingów wynika, że rozmowy telefoniczne przeprowadzone przez pracowników dotyczą nie tylko spraw służbowych, ale także prywatnych. Czy koszty użytkowania (...)
str. 67
2.
Koszty prowizji bankowych
W grudniu dwukrotnie wypłaciłem pracownikowi wynagrodzenie za pracę - raz jako zaliczkę na poczet tego wynagrodzenia, a drugi raz pozostałą jego część. Wypłat dokonałem na rachunek bankowy (...)
str. 68
3.
Zwrot dopłaty w walucie obcej a przychody wspólnika
Spółka z o.o. zwraca zagranicznemu wspólnikowi (osobie prawnej) wniesioną przez niego dopłatę. Dopłata była określona w złotych, ale wpływ oraz zwrot następuje w euro. Jednak w związku ze spadkiem (...)
str. 68
4.
Rozliczenie ubrań nabytych dla pracowników agenta
Spółka z o.o. ma zawartą umowę agencyjną na prowadzenie jej oddziału. Agent wraz z zatrudnionymi przez siebie pracownikami dokonuje sprzedaży towarów w imieniu spółki. Zgodnie z umową pracownicy magazynowi (...)
str. 69
5.
Dochody wspólnoty mieszkaniowej z lokali użytkowych
Czy dochód powstały we wspólnocie mieszkaniowej z tytułu wpłat wnoszonych przez właściciela lokalu użytkowego na pokrycie kosztów utrzymania i remontów części wspólnych nieruchomości oraz utrzymania własnego lokalu (...)
str. 70
6.
Wykonywanie usług na rzecz byłego zleceniodawcy nie pozbawia prawa do ryczałtu ewidencjonowanego
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Czy wykonanie usługi na rzecz przedsiębiorcy, u którego przed rozpoczęciem tej działalności byłem zatrudniony na (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.