Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2013 r.
Dodatek nr 16
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 24
z dnia 20.12.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
INFORMACJE OGÓLNE DOTYCZĄCE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
1.
Z jaką szczegółowością wykazuje się dane w sprawozdaniu finansowym?
Jednostki, które prowadzą księgi rachunkowe są zobowiązane do sporządzenia sprawozdania finansowego na dzień ich zamknięcia (dzień bilansowy) - por. art. 45 ust. 1 ustawy o (...)
str. 3
2.
Jak sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe?
W określonych przypadkach, wymienionych w art. 50 ust. 2 ustawy o rachunkowości, jednostki mogą sporządzić sprawozdanie finansowe w formie uproszczonej, wykazując informacje zawarte w załączniku (...)
str. 4
3.
Osoby odpowiedzialne za sporządzenie i podpisanie sprawozdania finansowego
Odpowiedzialność za rachunkowość jednostki Według przepisów ustawy o rachunkowości, jednostki zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych mają w zakresie swoich obowiązków między innymi sporządzanie sprawozdania finansowego (...)
str. 6
4.
Informacje na temat jednostek powiązanych
Kiedy w świetle ustawy o rachunkowości mamy do czynienia z jednostkami powiązanymi? Ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 1 pkt 43 definiuje jednostki powiązane (...)
str. 8
5.
Zamknięcie ksiąg rachunkowych w jednostkach, w których dniem bilansowym jest 31 grudnia 2013 r.
Większość jednostek zakończy rok obrotowy 31 grudnia 2013 r. i zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości musi na ten dzień zamknąć księgi rachunkowe oraz sporządzić (...)
str. 10
6.
Dane porównawcze w sprawozdaniu finansowym
Porównywalność danych w poszczególnych elementach rocznego sprawozdania finansowego Użyteczność danych sprawozdawczych - liczbowych i słownych - wykazanych w poszczególnych elementach składowych sprawozdania finansowego za rok (...)
str. 11
II.
PREZENTACJA AKTYWÓW I PASYWÓW W BILANSIE
1.
str. 14
1.1.
Wartości niematerialne i prawne
W świetle prawa bilansowego wartości niematerialne i prawne to nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym (...)
str. 14
1.2.
Rzeczowe aktywa trwałe
1.2.1. Środki trwałe W bilansie środki trwałe wykazuje się w wierszu A.II.1 - w wartości netto, tj. wartości początkowej powiększonej o koszty ulepszeń i pomniejszonej o dokonane dotychczas odpisy amortyzacyjne oraz (...)
str. 17
1.3.
Należności długoterminowe
Należności długoterminowe (wiersz A.III) są to tylko te należności, które są wymagalne po 12 miesiącach od dnia bilansowego, tzn. te, których termin spłaty przypada w (...)
str. 21
1.4.
Inwestycje długoterminowe
Inwestycje długoterminowe (wiersz A.IV) obejmują składniki aktywów trwałych, jako sumę wielkości wynikającej z wierszy podporządkowanych. Wystąpią tylko w tych jednostkach, które posiadają nieruchomości inwestycyjne lub (...)
str. 22
1.5.
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe
Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe (wiersz A.V) obejmują: 1. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego (wiersz A.V.1). 2. Inne rozliczenia międzyokresowe (wiersz A.V.2). 1.5.1. Aktywa z tytułu (...)
str. 25
2.
str. 27
2.1.
Zapasy
Zapasy (wiersz B.I) w znaczeniu określonym ustawą o rachunkowości (art. 3 ust. 1 pkt 18 lit. a), są to rzeczowe aktywa obrotowe, przeznaczone do zużycia (...)
str. 27
2.2.
Należności krótkoterminowe
Należności krótkoterminowe (wiersz B.II) w znaczeniu określonym ustawą o rachunkowości (art. 3 ust. 1 pkt 18 lit. c), obejmują ogół należności z tytułu dostaw i (...)
str. 29
2.3.
Inwestycje krótkoterminowe
Inwestycje krótkoterminowe (wiersz B.III) obejmują aktywa finansowe utrzymywane w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych z przyrostu ich wartości lub uzyskania pożytków w innej postaci - w (...)
str. 32
2.4.
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe
Do krótkoterminowych rozliczeń międzyokresowych, które wykazuje się w bilansie jako aktywa obrotowe w wierszu B.IV zalicza się te koszty, których aktywowanie kończy się w ciągu (...)
str. 36
3.1.
Kapitał (fundusz) podstawowy
W wierszu A.I. "Kapitał (fundusz) podstawowy" wykazuje się stan kapitału (funduszu) podstawowego danej jednostki - w zależności od jej formy prawnej i zasad gospodarki finansowej (...)
str. 36
3.2.
Należne wpłaty na kapitał podstawowy
W wierszu A.II. "Należne wpłaty na kapitał podstawowy (wielkość ujemna)" wykazuje się zadeklarowane, lecz niewniesione na dzień bilansowy wkłady kapitałowe - rzeczowe i finansowe w (...)
str. 37
3.3.
Udziały (akcje) własne
Jako "Udziały (akcje) własne (wielkość ujemna)" w wierszu A.III wykazuje się posiadane przez spółkę akcyjną akcje własne (art. 363 § 6 K.s.h.) według cen nabycia. (...)
str. 38
3.4.
Kapitał (fundusz) zapasowy
Wiersz A.IV. "Kapitał (fundusz) zapasowy" wypełniają tylko te jednostki, które tworzą: kapitał zapasowy (spółki kapitałowe). Spółki osobowe nie mają obowiązku tworzenia kapitału zapasowego. O utworzeniu (...)
str. 38
3.5.
Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny
Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny (wiersz A.V) obejmuje skutki aktualizacji wyceny środków trwałych dokonanej na podstawie odrębnych przepisów w części w jakiej nastąpiło zwiększenie wartości (...)
str. 38
3.6.
Pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe
Wiersz A.VI pasywów bilansu "Pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe" wypełniają z reguły tylko te jednostki, w których tworzy się tzw. kapitał (fundusz) rezerwowy. W spółkach akcyjnych (...)
str. 38
3.7.
Zysk (strata) z lat ubiegłych
Zysk (strata) z lat ubiegłych (wiersz A.VII) wystąpi w tych jednostkach, w których nie zatwierdzono sprawozdania finansowego za rok poprzedni lub po zatwierdzeniu sprawozdania pozostaje (...)
str. 39
3.8.
Zysk (strata) netto
Jednostki posiadające osobowość prawną w wierszu A.VIII. "Zysk (strata) netto" wykazują zysk lub stratę netto za bieżący rok obrotowy w wielkości wykazanej w rachunku zysków (...)
str. 39
3.9.
Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego
W wierszu A.IX. "Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna)" wykazuje się wypłacone w ciągu roku zaliczki na poczet zysku, jako śródroczny (...)
str. 39
4.1.
Rezerwy na zobowiązania
Pod pojęciem rezerw ustawa o rachunkowości rozumie zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne. Oznacza to, że jednostka jest świadoma ciążącego na niej (...)
str. 39
4.2.
Zobowiązania długoterminowe
Zobowiązania długoterminowe wykazuje się w pasywach bilansu, z podziałem na zobowiązania: 1. Wobec jednostek powiązanych (wiersz B.II.1). 2. Wobec pozostałych jednostek (wiersz B.II.2): a) kredyty (...)
str. 42
4.3.
Zobowiązania krótkoterminowe
Zobowiązania krótkoterminowe wykazuje się w pasywach bilansu, z podziałem na zobowiązania: 1. Wobec jednostek powiązanych (wiersz B.III.1): a) z tytułu dostaw i usług, o okresie (...)
str. 44
4.4.
Rozliczenia międzyokresowe
4.4.1. Ujemna wartość firmy Zasady ustalania i rozliczania ujemnej wartości firmy reguluje art. 44b ust. 11 i 12 w powiązaniu z art. 33 ust. 4 (...)
str. 47
5.
Wykaz powiązań pozycji bilansu z kontami syntetycznymi
Wykaz powiązań pozycji bilansu z kontami syntetycznymi Aktywa Nazwa pozycji Symbole wykazu kont syntetycznych Saldo Wn Saldo Ma korygujące aktywa z kolumny 2 1 2 3 A. (...)
str. 49
III.
WPŁYW WYBRANYCH OPERACJI GOSPODARCZYCH NA POZYCJE BILANSU
1.
Prezentacja w bilansie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Jesteśmy spółką tworzącą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Z powodu braku środków na konto funduszu przelaliśmy jedynie 75% równowartości odpisów. Ponadto ze środków ZFŚS udzielono pracownikowi pożyczki (...)
str. 54
2.
Jak zaksięgować gwarancję bankową i ująć ją w bilansie?
Zawarliśmy umowę na wykonanie usług. Klient zażądał od nas gwarancji bankowej dobrego wykonania umowy. Bank zdjął nam z konta i zablokował na pewien czas kwotę (...)
str. 57
3.
Ujęcie w bilansie kredytu na działalność bieżącą lub inwestycyjną
Podział zobowiązania z tytułu zaciągniętego kredytu na długoterminowe i krótkoterminowe Zobowiązanie z tytułu kredytu bankowego księguje się na koncie 13-4 "Kredyty bankowe". Otrzymany kredyt ujmuje (...)
str. 58
4.
Przeszacowanie na dzień bilansowy udziałów nabytych w obcych jednostkach
Firma "C" zakupiła udziały firmy "A" od firmy "B" w cenie zakupu niższej od wartości nominalnej. W bilansie firma "C" wykazuje te udziały w aktywach (...)
str. 62
5.
VAT należny niestanowiący na dzień bilansowy zobowiązania
W tym roku poszerzyliśmy swoją działalność o świadczenie usług budowlanych, które cechują się szczególnym momentem podatkowym w VAT. W której pozycji bilansu powinniśmy wykazać VAT, (...)
str. 64
6.
Należności dochodzone na drodze sądowej
Ewidencja księgowa roszczeń spornych Jeden z naszych kontrahentów zalega nam z płatnościami z tytułu dostaw, więc skierowaliśmy sprawę na drogę postępowania sądowego. Jak ująć w księgach operacje gospodarcze związane (...)
str. 64
7.
Skutki korekty odniesione na kapitał własny
Skutki popełnionego błędu zaksięgowałam na koncie "Zysk/strata z lat ubiegłych". Czy w 2014 r. należy zgromadzeniu wspólników przedstawić do zatwierdzenia dwie uchwały, tj. dotyczącą zatwierdzenia (...)
str. 68
IV.
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE SPORZĄDZANIA RACHUNKU ZYSKÓW I STRAT
1.
Cel i termin sporządzenia rachunku zysków i strat
Rachunek zysków i strat jest drugim po bilansie elementem sprawozdania finansowego. Dostarcza informacji o wielkości wyniku finansowego jednostki i strukturze poszczególnych przychodów i kosztów w (...)
str. 70
2.
Warianty rachunku zysków i strat
Ustawa o rachunkowości zezwala na sporządzenie rachunku zysków i strat w dwóch wariantach: porównawczym lub kalkulacyjnym. Stosowany w jednostce wariant rachunku zysków i strat zależy (...)
str. 71
3.
Charakterystyka poszczególnych segmentów rachunku zysków i strat
3.1. Działalność operacyjna Na działalność operacyjną jednostki składają się przychody i koszty operacyjne. Działalność operacyjna dotyczy statutowej działalności przedsiębiorstwa. Wynik na działalności operacyjnej stanowi różnicę (...)
str. 72
4.
Wykaz powiązań pozycji rachunku zysków i strat z kontami syntetycznymi
Wykaz powiązań pozycji rachunku zysków i strat (wariant kalkulacyjny) Nazwa pozycji Symbole wykazu kont syntetycznych A. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, w tym:     (...)
str. 84
V.
WPŁYW WYBRANYCH OPERACJI GOSPODARCZYCH NA RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT
1.
Niedobór wyrobu gotowego w jednostce sporządzającej porównawczy rachunek zysków i strat
W wyniku przeprowadzonego na dzień bilansowy 31 grudnia 2013 r. spisu z natury okazało się, że wystąpił niedobór wyrobów gotowych. W jaki sposób zaksięgować ten (...)
str. 88
2.
Ustalenie wyniku ze zbycia środka trwałego
Jesteśmy spółką z o.o. W 2013 r. nasz samochód uległ zniszczeniu na skutek wypadku drogowego. Samochód ten był w części zamortyzowany. Sprzedaliśmy go nie dokonując (...)
str. 90
3.
Likwidacja zniszczonych zapasów materiałów
W naszej jednostce wybuchł pożar. Na skutek tego pożaru zniszczeniu uległa część znajdujących się w magazynie materiałów. Jak zaksięgować likwidację takich materiałów i wykazać w (...)
str. 92
4.
Kwota podatku dochodowego, którą wykazuje się w rachunku zysków i strat
Jaką wartość powinna wykazać spółka z o.o. w rachunku zysków i strat w pozycji "Podatek dochodowy"? Czy jest to kwota wynikająca z rocznego CIT-8? W (...)
str. 94
5.
Krąg kosztów i ewidencja na kontach obrotów wewnętrznych
Jesteśmy firmą produkcyjną. Ewidencję kosztów prowadzimy na kontach zespołu 4 i 5. Sporządzamy porównawczy rachunek zysków i strat. W jakich przypadkach powinniśmy stosować konta obrotów (...)
str. 95
6.
Koszty niestanowiące kosztów podatkowych w rachunku zysków i strat
Czy w rachunku zysków i strat przychód z dofinansowania, niebędący przychodem podatkowym, należy umieścić w pozycji D.II. "Dotacje" razem z innymi dofinansowaniami, które są przychodem (...)
str. 96
7.
Utworzenie i odwrócenie odpisu aktualizującego wartość produktów
Utworzyłam odpis aktualizujący wartość produktów, księgując go przez obroty wewnętrzne na pozostałe koszty operacyjne. W rachunku zysków i strat wykazałam go w pozycji "Koszt wytworzenia produktów na własne (...)
str. 96
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.