Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 23 (359) z dnia 01.12.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Wydatki na bieżącą eksploatację wynajętego samochodu - w ujęciu bilansowym i podatkowym
Na potrzeby firmy użytkujemy samochód osobowy na podstawie umowy najmu. W związku z tym prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówkę). Czy w księgach rachunkowych powinniśmy (...)
str. 4
2.
Czynsz najmu samochodu wykorzystywanego w działalności - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Czy czynsz najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb działalności gospodarczej stanowi koszt podatkowy do wysokości limitu wynikającego z ewidencji przebiegu pojazdu (kilometrówki)? Wydatki z tytułu (...)
str. 5
3.
Ewidencja księgowa kosztów używania wynajętego samochodu
Przykład I. Założenia: 1. W lipcu 2013 r. spółka wynajęła od firmy zewnętrznej samochód osobowy marki "X" o nr rej. WW 1234 i poj. silnika (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
II.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2013 r.
1.
Rozliczenie wyników spisu z natury towarów w jednostce posiadającej kilka magazynów
W wyniku spisu z natury w jednostce posiadającej kilka magazynów towarów w obrębie całego kraju stwierdzono różnice inwentaryzacyjne (nadwyżki i niedobory). Często się zdarza, że centrala ma nadwyżkę danego towaru, (...)
str. 8
2.
Sprzedaż udziałów objętych aktualizacją - ewidencja i prezentacja w sprawozdaniu finansowym
Nasza firma sprzedała udziały w spółce z o.o., na które w poprzednich latach dokonała odpisu aktualizującego. Jak zaksięgować sprzedaż takich udziałów? Jak zaprezentować to zdarzenie w sprawozdaniu finansowym? Ewidencja (...)
str. 10
1.
Zarachowanie wydatków na zakup pakietów medycznych do kosztów bilansowych
Naszym pracownikom wykupujemy pakiety dodatkowych świadczeń medycznych (niewynikających z przepisów bhp). Pakiety te finansowane są ze środków obrotowych naszej jednostki. W ciężar jakich kosztów zaksięgować (...)
str. 13
2.
Opodatkowanie i oskładkowanie pakietów medycznych
Czy pracownikom należy potrącić, w związku z wykupionymi pakietami medycznymi, składki ZUS oraz zaliczkę na podatek dochodowy? Wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych stanowią dla (...)
str. 14
3.
Sposób rozliczenia oraz ewidencji wydatków na świadczenia medyczne dla pracowników w księgach zakładu pracy
Przykład I. Założenia: 1. Spółka z o.o. "X" zatrudniająca 68 pracowników wykupiła dla nich w placówce medycznej pakiety dodatkowych (niewynikających z przepisów Kodeksu pracy i innych ustaw) świadczeń medycznych. (...)
str. 15
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Istota, cel i zakres analizy kosztów
W warunkach konkurencji rynkowej racjonalizacja kosztów jest często podstawą istnienia i rozwoju przedsiębiorstwa. Informacje o ogólnych rozmiarach kosztów, generowane przez rachunkowość finansową mają małą wartość (...)
str. 17
2.
Analiza kosztów w układzie rodzajowym
Analiza kosztów w układzie rodzajowym ma charakter wstępnej analizy kosztów. Jednak wnikliwa obserwacja poszczególnych składników kosztów rodzajowych pozwala na wytyczenie kierunków badań szczegółowych. Pogłębionym badaniom powinny (...)
str. 18
V.
Rozwiązanie rezerw na niewykorzystane urlopy wypoczynkowe
Na koniec 2012 r. utworzyliśmy rezerwy na niewykorzystane urlopy wypoczynkowe. Zaksięgowaliśmy je w ciężar kont zespołu 5 zgodnie z przypisanymi do pracowników stanowiskami kosztów. Jak (...)
str. 21
1.
Zasady tworzenia i rozliczania rezerw w postaci biernych rozliczeń międzyokresowych
Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów niewykorzystanych urlopów są dokonywane przede wszystkim na urlopy pracowników produkcyjnych, pobierających wynagrodzenie uzależnione od efektów pracy (np. akordowe). Celem ich dokonywania (...)
str. 21
2.
Odpisy biernych rozliczeń międzyokresowych stosownie do wysokości faktycznie poniesionych kosztów
Przykład I. Założenia: 1. Zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości spółka tworzy bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów na niewykorzystane urlopy wypoczynkowe pracowników. W 2012 r. utworzyła bierne rozliczenia międzyokresowe z tego (...)
str. 23
3.
Odpisy biernych rozliczeń międzyokresowych stosownie do upływu czasu
Przykład I. Założenia: Na podstawie danych liczbowych z poprzedniego przykładu, przy założeniu że: a) spółka prowadzi ewidencję kosztów na kontach zespołu 4 i 5, b) bierne rozliczenia (...)
str. 24
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Kredyt zaciągnięty na finansowanie VAT związanego z realizacją inwestycji
Jednostka zaciągnęła w banku kredyt inwestycyjny. Jego wykorzystanie będzie następowało w drodze zapłaty zobowiązań dla dostawców w kwotach równych VAT naliczonemu - po udostępnieniu faktur za dostawy i roboty (...)
str. 25
2.
Inwentaryzacja środków trwałych raz w ciągu 4 lat - jak liczyć lata w związku ze zmianą roku obrotowego?
Nasza spółka z o.o. zmieniła rok obrotowy. Pierwszy rok po zmianie trwa od 1 stycznia 2013 r. do 31 października 2014 r. Zgodnie z zasadami (...)
str. 26
3.
Opłata recyklingowa a wartość początkowa środka trwałego
W związku z zakupem samochodu ciężarowego zapłaciliśmy opłatę recyklingową. Czy wydatek ten zwiększy wartość początkową samochodu? Cena nabycia środka trwałego obejmuje ogół kosztów poniesionych przez (...)
str. 27
4.
Wymiana części w zestawie komputerowym
Posiadamy w środkach trwałych zestaw komputerowy, który podlega miesięcznej amortyzacji. Czy część wymienioną w tym zestawie na lepszą potraktować jako jego ulepszenie, czy remont? Według (...)
str. 28
5.
Zaprzestanie używania środka trwałego a jego amortyzacja
Od lipca 2013 r. nie zajmujemy się już wywozem nieczystości, ale nadal posiadamy śmieciarkę, której nie używamy. Czy w dalszym ciągu możemy naliczać od niej amortyzację? Śmieciarkę (...)
str. 29
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Podstawowe zasady ewidencji kosztów reklamy
Na jakim koncie kosztów księgować koszty reklamy? Koszty reklamy w księgach rachunkowych zalicza się do kosztów operacyjnych jednostki. Ujmuje się je na koncie 40 "Koszty (...)
str. 30
2.
Niektóre koszty reklamy rozliczane w czasie
Czy koszty reklamy, takie jak na przykład udział w targach opłacony w bieżącym okresie, a dotyczący targów, które odbędą się za pół roku trzeba rozliczać (...)
str. 31
3.
Umowa sponsoringu i jej ewidencja w księgach sponsora
Sponsoring należy do tzw. umów nienazwanych, których polskie przepisy prawne nie regulują. W praktyce sponsoring stanowi umowę, na podstawie której jedna ze stron (sponsor) zobowiązuje się (...)
str. 32
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Świadczenia finansowane ze środków ZFŚS w księgach jednostek oświatowych
Jak w księgach jednostki budżetowej prowadzącej działalność oświatową (szkoły) ewidencjonować świadczenia finansowane ze środków ZFŚS? 1.1. Zasady tworzenia i gospodarowania środkami ZFŚS w oświacie Ogólne (...)
str. 35
2.
Zwolnienie rodziców z opłat za przedszkole
Przedszkole publiczne (jednostka budżetowa) dokonuje przypisu należności z tytułu opłat za opiekę nad dziećmi powyżej 5 godzin dziennie i za wyżywienie. Jak w księgach przedszkola (...)
str. 39
3.
Dotacja podmiotowa w księgach instytucji kultury
Instytucja kultury otrzymała dotację podmiotową. Czy mogą być z niej finansowane zakupy niskocennych przedmiotów odnoszonych w dacie zakupu w koszty zużycia materiałów? Podmioty tworzące instytucje (...)
str. 41
4.
Ewidencja nieruchomości w związku z przekształceniem SP ZOZ w spółkę kapitałową
Prowadzimy działalność w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej na gruncie otrzymanym w nieodpłatne użytkowanie oraz w budynku szpitala wybudowanym ze środków własnych i z (...)
str. 42
5.
Wydatki związane z jubileuszem działalności instytucji kultury
W związku z obchodami 100-lecia działalności naszej biblioteki zamówiliśmy okolicznościowe torby papierowe oraz zleciliśmy wydruk książki opisującej 100 lat naszej działalności. Książki zostaną wręczone w (...)
str. 44
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VII.
Umorzenie jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym - ujęcie księgowe i podatkowe
Spółka akcyjna nabyła w 2007 r. 10.000 jednostek uczestnictwa w funduszu parasolowym (subfundusz akcji). W 2008 r. dokonała zamiany posiadanych jednostek z subfunduszu akcji na (...)
str. 46
1.
Kwalifikacja jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym w świetle prawa bilansowego
Z punktu widzenia prawa bilansowego nabywane jednostki funduszu inwestycyjnego są jednocześnie inwestycjami (długoterminowymi lub krótkoterminowymi), aktywami finansowymi oraz instrumentami finansowymi. Jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego są (...)
str. 46
2.
Ustalenie wyniku podatkowego na sprzedaży jednostek uczestnictwa
Skutki podatkowe przesunięcia jednostek uczestnictwa między subfunduszami Wskazane wyżej podejście bilansowe będzie zbieżne z podatkowymi skutkami przesunięć zainwestowanych środków pomiędzy subfunduszami należącymi do tego samego (...)
str. 47
3.
Ustalenie wyniku bilansowego na sprzedaży jednostek uczestnictwa
Sytuacja jest nieco bardziej złożona, jeśli chodzi o ustalenie wyniku bilansowego. Jest to następstwem tego, że jednostki uczestnictwa podlegają wycenie księgowej na każdy dzień bilansowy - (...)
str. 48
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Inwentaryzacja kaucji pieniężnej przechowywanej na odrębnym rachunku bankowym
W związku z udzieleniem przez bank gwarancji bankowej pobrana została kaucja pieniężna. Jest ona przechowywana przez bank na odrębnym rachunku bankowym. Czy złożoną w banku kaucję należy zinwentaryzować (...)
str. 52
2.
Inwentaryzacja aktywów znajdujących się w trwałym zarządzie jednostki budżetowej
Jednostka budżetowa posiada nieruchomości oddane jej nieodpłatnie w trwały zarząd. Jak inwentaryzować te aktywa? Nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, otrzymane w zarząd lub (...)
str. 52
3.
Podstawa zatrudnienia głównego księgowego w zakładzie budżetowym
Czy w zakładzie budżetowym główny księgowy może być zatrudniony na podstawie umowy zlecenia? Umowa zlecenia, należąca do kategorii umów cywilnoprawnych, nie może być podstawą zatrudnienia głównego (...)
str. 53
4.
Strata przewyższająca wielkość kapitału w bilansie
W spółce z o.o. strata z lat ubiegłych przewyższa kapitał. Zgromadzenie wspólników postanowiło o kontynuacji działalności i podjęło w bieżącym roku uchwałę o pokryciu straty zyskiem w latach następnych. Jak zaprezentować tę stratę (...)
str. 53
IX.
Z listów Czytelników
1.
Czy zmiana wysokości stałych cen ewidencyjnych jest zmianą polityki rachunkowości?
Czy w trakcie roku obrotowego można zmienić wartość stałych cen ewidencyjnych aktywów obrotowych (zaktualizować je), czy trzeba czekać do następnego roku obrotowego? Czy taką zmianę traktuje (...)
str. 54
2.
Pierwszy rok obrotowy w spółce komandytowej
Jak w spółce komandytowej ustalić rok obrotowy? W świetle art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, przez rok obrotowy rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych (...)
str. 55
3.
Zakończenie umowy leasingu operacyjnego na skutek zniszczenia przedmiotu umowy w wypadku drogowym
Spółka z o.o. 25 kwietnia 2013 r. podpisała umowę leasingu operacyjnego na samochód ciężarowy. Samochód został zniszczony na skutek wypadku w lipcu 2013 r. Umowa leasingu wygasła 12 sierpnia (...)
str. 56
4.
Bonus dotyczący surowców nabytych w poprzednim roku obrotowym
W 2013 r. nasza spółka otrzymała bonus (premię pieniężną) do dostaw surowców z 2012 r. Materiały, których dotyczy bonus, zostały wykorzystane do produkcji w 2012 r. i nie ma już ich w zapasie. (...)
str. 58
5.
Koszty wspólne, do poniesienia których deweloper zobowiązał się w umowie
Jak ująć w księgach dewelopera koszty wspólne, przewidziane w umowie, które będą ponoszone po zakończeniu budowy? Część lokali została już sprzedana. Czy nakłady na budowę altany śmietnikowej, (...)
str. 59
6.
Zakup wyrobów objętych procedurą odwrotnego obciążenia VAT i ich odsprzedaż podwykonawcom
Kupujemy wyroby hutnicze (pręty, drut) bez naliczonego VAT. Czy możemy naliczyć VAT na fakturze zakupu (adnotacja 23% - kwota) bez wystawiania faktury wewnętrznej? Jak postąpić (...)
str. 60
7.
Faktura za pośrednictwo handlowe w obrocie krajowym
Jak ująć w księgach jednostki handlowej faktury wystawione za pośrednictwo handlowe? W jednostce handlowej prowizje za pośrednictwo handlowe przy sprzedaży krajowej zalicza się do kosztów podstawowej działalności (...)
str. 61
8.
Wydatki poniesione na rekrutację pracowników
Czy koszty ogłoszeń prasowych o zatrudnieniu pracowników należy kwalifikować do kosztów zarządu, czy do kosztów działalności podstawowej - produkcyjnej? Wydatki poniesione na rekrutację (pozyskiwanie) pracowników, w tym (...)
str. 61
9.
Przychody z tytułu kar umownych
Czy przychody z tytułu kar umownych księguje się na zwiększenie pozostałych przychodów operacyjnych, czy na zwiększenie przychodów finansowych? Przychody z tytułu kar umownych księguje się na zwiększenie (...)
str. 62
10.
Dotacja otrzymana przez niepubliczną szkołę wyższą na wypłaty stypendiów
Jak w księgach rachunkowych niepublicznej szkoły wyższej ujmować otrzymywane dotacje z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na stypendia dla studentów? Wpływ dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na wypłaty (...)
str. 62
11.
Operacje gospodarcze na rachunku bankowym zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych
Czy saldo konta zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (w ramach zespołu 8) musi być zgodne z saldem środków znajdujących się na wyodrębnionym rachunku bankowym tego funduszu? Zakładowy (...)
str. 64
I.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
X.
Komunikaty
1.
Opublikowano nowelizację ustawy o wydawaniu MSiG
W Dzienniku Ustaw z dnia 15 listopada 2013 r. pod poz. 1323 opublikowano ustawę z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy o wydawaniu (...)
str. 66
2.
Projekt zmian rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji budżetowej
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji www.legislacja.rcl.gov.pl pojawił się projekt z dnia 12 listopada 2013 r. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.