Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 22 (358) z dnia 20.11.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Na jakie zmiany w VAT w 2014 r. muszą przygotować się podatnicy?
Od 1 stycznia 2014 r. zmieni się w sposób istotny wiele przepisów ustawy o VAT oraz rozporządzeń wykonawczych. Większość zmian została uchwalona ustawą z dnia (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Faktura - definicja ustawowa
Obecnie przepisy dotyczące VAT nie definiują pojęcia faktury, jak również nie przewidują obowiązku stosowania nazwy "faktura". Od dnia 1 stycznia 2014 r. do art. 2 (...)
str. 6
2.
Podmioty zobowiązane do wystawiania faktur
Zgodnie z § 4 rozporządzenia w sprawie faktur, fakturę wystawia: zarejestrowany podatnik VAT czynny, podatnik, o którym mowa w art. 16 ustawy, przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowej (...)
str. 6
3.
Wymogi formalne dotyczące wystawianych faktur
Przepis art. 106e zawiera katalog danych, które powinna zawierać faktura. Stanowi on - co do zasady - odzwierciedlenie regulacji obowiązujących w tym zakresie w § 5 rozporządzenia w sprawie faktur. (...)
str. 7
4.
Faktury uproszczone oraz wewnętrzne
Tak jak obecnie, od 1 stycznia 2014 r. podatnicy nadal będą mogli wystawiać faktury uproszczone (art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT). W (...)
str. 8
5.
Faktury korygujące
Przepisy określające wystawianie faktur korygujących nie ulegną zasadniczym zmianom. W art. 106j ust. 2 ustawy o VAT wskazującym elementy, jakie powinna zawierać faktura korygująca, zawarto (...)
str. 9
1.
Pierwsze zasiedlenie jako przesłanka zwolnienia z VAT
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwolnieniu z podatku VAT podlega dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: (...)
str. 9
2.
Sprzedaż nieruchomości otrzymanej aportem
Od 1 stycznia 2003 r. spółka dzierżawiła od gminy (która jest jej udziałowcem) środki trwałe, w tym m.in. nieruchomości. Na tę okoliczność gmina wystawiała faktury. W lutym 2008 r. (...)
str. 10
IV.
Przeniesienie kosztów najmu lokalu przez właściciela będącego członkiem wspólnoty mieszkaniowej
W praktyce obrotu gospodarczego często zdarza się, że właściciele oddają w najem swoje lokale i obciążają najemców poniesionymi wydatkami związanymi z użytkowaniem wynajętego lokalu. Przeniesienie (...)
str. 12
1.
Dopuszczalność refakturowania kosztów wynajmu lokalu
Istotne znaczenie ma sposób rozliczeń między najemcą a wynajmującym przewidziany treścią umowy najmu. Wpływa on bowiem na możliwość refakturowania dodatkowych opłat ponoszonych w związku z (...)
str. 12
2.
Czynności dokonywane przez wspólnotę mieszkaniową
W przypadku wynajmu lokalu przez właściciela będącego członkiem wspólnoty mieszkaniowej w ciągu świadczeń pomiędzy podmiotem wykonującym daną usługę związaną z użytkowaniem wynajmowanego lokalu a ostatecznym (...)
str. 14
3.
Wpływ statusu wspólnoty mieszkaniowej na refakturowanie kosztów eksploatacji wynajmowanego lokalu
Jeśli wspólnota mieszkaniowa jest podatnikiem VAT zwolnionym (więc nie ma obowiązku wystawienia faktury z tytułu obciążenia właściciela lokalu kosztami mediów), to pojawia się problem, w (...)
str. 15
4.
Refaktura czy nota obciążeniowa?
Deweloper zamierza wynająć kilka niesprzedanych lokali użytkowych. W umowie najmu określono, że najemca płaci czynsz i z tego tytułu będzie wystawiana przez dewelopera faktura ze (...)
str. 15
V.
Odpowiedzialność podatkowa nabywcy w przypadku dostawy towarów wrażliwych
Od 1 października 2013 r. weszły w życie istotne zmiany w ustawie o VAT, wprowadzone ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy (...)
str. 16
1.
Kiedy nabywca odpowiada za zobowiązania podatkowe sprzedawcy?
Zgodnie z art. 105a ust. 1 ustawy o VAT, podatnik, na rzecz którego dokonano dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, (...)
str. 17
2.
Wyłączenie z odpowiedzialności nabywcy
Nabywca odpowiada za zaległości podatkowe sprzedawcy w części proporcjonalnie przypadającej na dostawę towarów wrażliwych dokonaną na jego rzecz. Przepisu art. 105a ust. 1 o odpowiedzialności (...)
str. 17
3.
Kaucja gwarancyjna złożona przez dostawcę towarów wrażliwych
Podmiot dokonujący dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, nieposiadający zaległości podatkowych, może złożyć w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną stanowiącą zabezpieczenie zapłaty podatku w związku z dokonywaniem (...)
str. 18
4.
Zasady zwrotu kaucji gwarancyjnej
Kaucja gwarancyjna jest zwracana, odpowiednio w całości lub w części: 1) nie później niż po upływie 10 dni od końca miesiąca, w którym upływa termin (...)
str. 19
VI.
Jednolita deklaracja VAT w całej UE - propozycja Komisji Europejskiej
Komisja Europejska wystąpiła z wnioskiem o dokonanie zmiany dyrektywy w sprawie VAT w zakresie standardowej deklaracji VAT (ww. wniosek dostępny jest na stronie www.eur-lex.europa.eu). Jak (...)
str. 20
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Ulga z tytułu zakupu kas rejestrujących - pytania i odpowiedzi
Podatnicy, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących w obowiązujących terminach, stosownie do zapisu zawartego w art. 111 ust. 4 (...)
str. 21
VIII.
Czytelnicy pytają
1.
Ewidencja należności w walucie obcej
Prowadzimy sklep, w którym obrót ewidencjonujemy za pomocą kasy. Coraz częściej, klienci za zakupiony towar chcą płacić w walucie obcej, głównie w euro. Czy możemy (...)
str. 26
2.
Kasa fiskalna u podatnika zwolnionego z VAT
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczę usługi szkoleniowe na rzecz osób prywatnych. Wpłaty za szkolenia dokonywane są wyłącznie na mój rachunek bankowy. Czy mogę skorzystać (...)
str. 27
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Opodatkowanie zaliczek do końca 2013 r.
Zaliczki w eksporcie traktowane są podobnie jak sam eksport - w sposób szczególny. Jeżeli podatnik otrzymuje zaliczkę na poczet eksportu towarów, to bez względu na (...)
str. 28
2.
Zasady obowiązujące od 2014 r.
Zmiany w opodatkowaniu zaliczek na poczet eksportu towarów, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. związane są z uchyleniem art. 19 ustawy (...)
str. 29
X.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Deklarowanie eksportu towarów przy braku dokumentów celnych
W ramach zawartej umowy dokonujemy eksportu towarów na Ukrainę. W dniu 31 lipca 2013 r. przekazaliśmy towar wraz z fakturą wystawioną w lipcu, do urzędu (...)
str. 30
2.
Opodatkowanie usług przerobu oraz transportu towarów poza granice UE
Otrzymaliśmy zlecenie na uszycie odzieży roboczej z powierzonego materiału, który otrzymamy z Cypru. Naszym zleceniodawcą jest firma cypryjska, jednak odzież po uszyciu mamy wysłać na (...)
str. 31
3.
Nabycie usług świadczonych w niemieckim porcie morskim
Nasza firma świadczy usługi międzynarodowego transportu morskiego. W trakcie remontu statku, który wykonywany był w porcie morskim w Niemczech, zostaliśmy obciążeni fakturą za usługę wywozu (...)
str. 32
4.
Rozliczenie WNT opłaconego w dwóch częściach
W październiku dokonaliśmy zakupu towarów od dostawcy z Finlandii. Przed otrzymaniem towarów wpłaciliśmy zaliczkę w wysokości 45% całej należnej kwoty a dostawca wystawił nam fakturę na wpłaconą część należności. (...)
str. 32
5.
Rejestracja VAT UE podatnika zwolnionego z opodatkowania
Prowadzę działalność gospodarczą, jednak ze względu na brak obrotów w kraju jestem zwolniony z opodatkowania. Działalność wykonuję wyłącznie na terytorium Niemiec na rzecz zagranicznego podatnika, (...)
str. 33
XI.
Czytelnicy pytają
1.
Opodatkowanie usług wstępu i udziału w imprezach kulturalnych i artystycznych
Agencja reklamowa uiściła opłatę za zgłoszenie swoich prac w konkursie odbywającym się podczas festiwalu reklamowego na Słowenii. Oddzielnie wnosimy również opłaty za uczestnictwo pracowników naszej (...)
str. 34
2.
Obowiązek podatkowy i kurs walut dla importu usług
Spółka otrzymała fakturę od angielskiego kontrahenta za ubezpieczenie majątkowe obejmujące okres od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. Faktura została wystawiona 5 lipca br., (...)
str. 35
3.
Wynajem nieruchomości na terytorium kraju przez zagraniczną firmę
Jesteśmy spółką z kapitałem zagranicznym działającą na terytorium Polski. Nasza spółka matka, której siedziba znajduje się we Francji zamierza kupić w Polsce halę produkcyjną i (...)
str. 36
4.
Dostawy łańcuchowe, w których uczestniczą dwie polskie firmy
Uczestniczymy w transakcjach łańcuchowych jako drugi podmiot. Jak powinniśmy rozliczyć dostawy jeśli: 1) towar jest wysyłany bezpośrednio od producenta z Niemiec do Polski a wysyłką (...)
str. 37
4.1.
Dostawa towarów transportowanych z państwa UE do Polski
Załóżmy, że niemiecki podatnik (A) zarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych sprzedaje towar polskiej firmie (B), także zarejestrowanej jako podatnik VAT UE. Firma B odsprzedaje ten (...)
str. 38
4.2.
Sprzedaż towarów wysyłanych z Polski do państwa UE
Załóżmy, że polski podatnik (A) zarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych sprzedaje towar polskiej firmie (B), także zarejestrowanej jako podatnik VAT UE. Firma B odsprzedaje ten (...)
str. 39
5.
Przywóz towarów z kraju UE przeznaczonych do depozytu
Niemiecka firma zleca nam przewiezienie do Polski towarów, które oddaje nam w depozyt. Towary te przeznaczone są do sprzedaży na rzecz polskich odbiorców. Jednak do (...)
str. 40
E.
PORADY I KOMENTARZE
XII.
Skutki w podatku VAT przedwcześnie wystawionej faktury za usługę
Podatnik dokumentując wykonaną usługę powinien wystawić fakturę w terminie określonym przepisami prawa (zgodnie z § 9-12 rozporządzenia w sprawie faktur), gdyż wystawienie faktury powinno mieć (...)
str. 42
1.
Faktura wystawiona przed wykonaniem usługi a prawo do odliczenia VAT
Nabywca usługi, realizując przysługujące mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, musi dokonać odliczenia w ściśle określonym przez ustawodawcę momencie. Na (...)
str. 42
2.
Zaliczka a przedwcześnie wystawiona faktura
W przypadku otrzymania faktury przed wykonaniem usługi i dokonaniem płatności (częściowej lub całkowitej), nabywca odliczając z niej VAT powinien stosować reguły odnoszące się do faktur (...)
str. 43
3.
Kiedy usługę uznaje się za wykonaną?
W orzecznictwie przyjmuje się, że o faktycznym wykonaniu usługi decyduje jej charakter, a ten zostaje określony poprzez umowne postanowienia stron. One to bowiem decydują, z (...)
str. 43
4.
Moment odliczenia VAT za usługę asysty technicznej dla oprogramowania komputerowego
Prowadzimy sprzedaż w całości opodatkowaną VAT. W kwietniu otrzymaliśmy fakturę wystawioną 25 kwietnia 2013 r. dotyczącą opłaty za obsługę techniczną oprogramowania ("maintenance") za 2013 r., (...)
str. 44
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Obrót towarami używanymi a zwolnienie z VAT
Dostawa towarów używanych może być dokonywana na różnych zasadach w zależności od okoliczności faktycznych. Ustawodawca VAT posługuje się dwoma definicjami towarów używanych. Jedna z definicji (...)
str. 46
2.
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego jako warunek stosowania zwolnienia z VAT
W przepisie uprawniającym do zwolnienia z VAT dostawy towarów używanych jako jeden z warunków zastosowania tego zwolnienia wymienia się brak prawa do odliczenia podatku naliczonego. (...)
str. 47
3.
Używane samochody osobowe
W odniesieniu do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych występują ograniczenia w prawie do odliczenia podatku naliczonego. Ograniczenia te wynikają z ustawy z dnia 16 (...)
str. 48
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XIV.
Pośredniczący podmiot gazowy zobowiązany do rejestracji w urzędzie celnym
Z dniem 1 listopada 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. poz. (...)
str. 49
H.
PODATEK AKCYZOWY
XV.
Preferencyjna stawka akcyzy przy sprzedaży paliw opałowych
Na podstawie przepisów zawartych w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i 15 ustawy o podatku akcyzowym, stawka akcyzy w wysokości 232 zł/1.000 litrów (...)
str. 53
1.
Oświadczenia o przeznaczeniu olejów i paliw na cele opałowe
Na mocy art. 89 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym, obowiązek uzyskania oświadczeń o przeznaczeniu paliw opałowych na cele opałowe ciąży na sprzedawcach tych wyrobów w sytuacji, gdy zostały one (...)
str. 53
2.
Sankcyjna stawka akcyzy za niewypełnienie warunków sprzedaży paliw opałowych
W przypadku gdy sprzedawca paliw opałowych nie wypełni obowiązków w zakresie uzyskiwania oświadczeń, a także przygotowywania i składania zestawień tych oświadczeń do właściwego naczelnika urzędu (...)
str. 56
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Kiedy można ponownie skorzystać ze zwolnienia z VAT?
Od czterech lat jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę niewielki kiosk, a ponadto wynajmuję firmie lokal użytkowy. Moje obroty łącznie z najmem wynoszą około 80.000 zł (...)
str. 57
2.
Obowiązek podatkowy w przypadku przedwcześnie wystawionej faktury
Spółka nieprawidłowo wystawiła fakturę sprzedaży w dniu 20 sierpnia 2013 r. Wydanie towarów miało miejsce w dniu 25 września, natomiast zapłatę otrzymaliśmy już 15 września (...)
str. 58
3.
Nazwa usługi na fakturze
Otrzymaliśmy fakturę, na której nazwę usługi określono jako "konsumpcja". Czy faktura z tak określoną nazwą usługi jest prawidłowa i czy mamy prawo do odliczenia VAT (...)
str. 59
4.
Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu
W latach 2010-2013 użytkowaliśmy na podstawie umowy leasingu samochód z "kratką" o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony. Z uwagi na zarejestrowanie przedmiotowej umowy w (...)
str. 60
5.
Sposoby wyliczenia kwoty podatku VAT na fakturze
W jakiej kwocie należy wykazać VAT na fakturze, jeżeli podatek liczony od sumy wartości netto różni się od sumy kwoty podatku od poszczególnych pozycji wykazanych (...)
str. 61
6.
Odliczenie VAT z faktury "metoda kasowa" otrzymanej z opóźnieniem
Spółka za zakupy dokonane we wrześniu, otrzymała 14 października 2013 r. fakturę oznaczoną "metoda kasowa". Zapłata została dokonana na podstawie faktury pro forma we wrześniu. (...)
str. 62
7.
Ulga na złe długi przy braku porozumienia co do wartości świadczonej usługi najmu
Najemca od kilku miesięcy nie dokonuje płatności za najem. We wrześniu upłynęło już 150 dni od pierwszej niezapłaconej faktury. Mam jednak wątpliwości, czy mogę skorzystać (...)
str. 64
8.
Odliczanie VAT od paliwa w przypadku usług świadczonych przez serwis samochodowy
Jesteśmy autoryzowanym dealerem oraz serwisem samochodowym. Czy możemy odliczyć VAT od paliwa w związku ze świadczoną usługą naprawy samochodu osobowego? Zdarza się, że klienci zlecający (...)
str. 65
9.
Rozliczenie VAT od nabycia wyrobów stalowych
Czynny podatnik VAT w październiku br. zakupił wyroby stalowe podlegające "odwrotnemu obciążeniu". W jaki sposób, w świetle obowiązujących przepisów należy rozliczyć taką transakcję? W wyniku (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
1.
Nowe wzory deklaracji dla podatku akcyzowego
W Dzienniku Ustaw z dnia 31 października 2013 r., pod poz. 1278, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 października 2013 r. w sprawie wzorów (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.