Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 21 (357) z dnia 10.11.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Projekty nowych rozporządzeń w sprawie VAT
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (http://legislacja.rcl.gov.pl) ukazały się projekty rozporządzeń Ministra Finansów z dnia 8 października 2013 r. w sprawie: 1) towarów i usług, (...)
str. 4
1.
Rozszerzenie katalogu towarów objętych odwrotnym obciążeniem
W związku z nowelizacją ustawy o VAT, od 1 października 2013 r. katalog towarów, do którego zastosowanie ma mechanizm odwrotnego obciążenia rozszerzono m.in. o: żelazostopy (...)
str. 6
2.
Zaliczki wpłacone przed 1 października 2013 r. na poczet przyszłych dostaw
Ze względu na fakt, że katalog towarów objętych odwrotnym obciążeniem został z dniem 1 października znacznie rozszerzony, podatnicy mają wątpliwości co do prawidłowego rozliczenia transakcji (...)
str. 7
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Ogólna zasada ustalania podstawy opodatkowania w VAT
Podstawą opodatkowania - zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT - jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę (...)
str. 8
2.
Co wpływa na wysokość podstawy opodatkowania?
W art. 29a ust. 6 ustawy określono, co będzie wchodziło do podstawy opodatkowania w 2014 r. W myśl tego przepisu podstawa opodatkowania obejmować będzie: 1) (...)
str. 8
3.
Obniżenie podstawy opodatkowania
Podstawę opodatkowania obniżać się będzie o: 1) kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen; 2) wartość zwróconych towarów i opakowań, z zastrzeżeniem art. (...)
str. 9
1.
Warunki umożliwiające podatnikom wystawianie faktur w formie elektronicznej
Na podstawie art. 106 ust. 10 ustawy o VAT, Minister Finansów upoważniony został do określenia w drodze rozporządzenia, sposobu i warunków wystawiania oraz przesyłania faktur (...)
str. 10
2.
Dane, jakie zawiera e-faktura i termin jej wystawienia
Regulacje dotyczące terminów wystawiania faktur stosuje się zarówno do faktur wystawianych w formie papierowej, jak i elektronicznej. Terminy wystawiania faktur określone zostały szczegółowo w przepisach (...)
str. 11
3.
Czy odbiorca musi wyrazić zgodę na otrzymywanie e-faktur?
Faktury - na postawie § 19 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur - wystawia się co najmniej w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje nabywca, (...)
str. 12
4.
Przechowywanie e-faktur
Faktury przesyłane drogą elektroniczną podatnik musi przechowywać na terytorium kraju (jeżeli posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju) w podziale na okresy rozliczeniowe w dowolny (...)
str. 13
V.
VAT w orzecznictwie
1.
"Zachęta" finansowa dla przyszłego najemcy nie podlega opodatkowaniu VAT
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega - w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT - odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na (...)
str. 13
2.
Opodatkowanie własnego transportu przy usługach turystycznych
Własne usługi przewozu stanowiące element składowy usługi turystycznej świadczonej podróżnym przez biuro podróży podlegają ogólnym zasadom opodatkowania podatkiem VAT, w szczególności w odniesieniu do stawki (...)
str. 14
3.
Pusta faktura wystawiona przez pełnomocnika podatnika
Podmiot, który w rzeczywistości nie wystawił faktury nie może być, na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT, zobowiązany do zapłaty podatku z niej (...)
str. 15
4.
Pośrednictwo w świadczeniu usług finansowych
Przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia "pośrednictwa", jednak określenie to pojawia się przy regulacjach dotyczących zwolnień od podatku VAT. Na podstawie art. 43 ust. (...)
str. 16
5.
Usługi wykonywane w ramach medycyny pracy
Usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane (...)
str. 17
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Opodatkowanie darowizny produktów spożywczych
Zamierzamy przekazać na rzecz stowarzyszenia prowadzącego działalność charytatywną w formie darowizny produkty spożywcze, które zostaną rozdane ubogim rodzinom. Dokonując zakupu tych towarów odliczaliśmy podatek VAT. (...)
str. 18
2.
Przepisy przejściowe dotyczące ulgi na złe długi
Współpracująca z nami firma nie uregulowała należności za wykonane w 2012 r. usługi. Chcielibyśmy w związku z tym skorzystać z ulgi na złe długi. Jakie przepisy w tym zakresie powinniśmy stosować? Czy (...)
str. 18
3.
Obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki
Otrzymaliśmy od klienta zaliczkę na poczet przyszłej dostawy wyrobów z drewna. Tego samego dnia otrzymaną zaliczkę przelaliśmy na konto nadleśnictwa, u którego zamawiamy drewno. Czy (...)
str. 19
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Termin zarejestrowania sprzedaży usług w kasie fiskalnej
Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej całodobowo świadczy odpłatnie usługi medyczne na rzecz osób fizycznych w różnych oddziałach i pracowniach. Prowadzimy kasę szpitalną, która czynna jest tylko w dni (...)
str. 20
VIII.
Czytelnicy pytają
1.
Dokumentowanie dostawy towarów na rzecz osób fizycznych
Spółka prowadzi sprzedaż hurtową, głównie na rzecz przedsiębiorców. Rozpoczęła również dokonywanie sprzedaży na rzecz osób prywatnych, co dokumentuje fakturami. Czy po przekroczeniu limitu obrotów zwalniających (...)
str. 22
2.
Ewidencja usług dzierżawy nieruchomości
Spółka prowadzi działalność handlową (hurtową i detaliczną). Sprzedaż na rzecz osób fizycznych rejestrowana jest w kasie fiskalnej. W 2007 r. spółka podpisała z osobą fizyczną (...)
str. 23
3.
Świadczenie usług przewozu osób
Zamierzamy rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na przewozie osób niepełnosprawnych. Usługi te w zależności od potrzeb będą polegały na zabraniu osoby niepełnosprawnej wraz z opiekunem np. (...)
str. 24
4.
Kasa rejestrująca w gospodarstwie rolnym
Czy rolnik zarejestrowany na potrzeby podatku VAT i rozliczający ten podatek, powinien ewidencjonować obroty w kasie rejestrującej? Jeśli rolnik, będący czynnym podatnikiem VAT dokonuje sprzedaży (...)
str. 26
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
IX.
Eksport towarów w przesyłkach pocztowych - przebieg procedury
Eksportem towarów jest dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez dostawcę bądź nabywcę (mającego siedzibę poza terytorium kraju) lub (...)
str. 27
1.
Odprawa celna towarów zgłoszonych w systemie ECS
W przypadku gdy: całkowita wartość towarów w przesyłce pocztowej zawierającej towary przeznaczone do celów handlowych przekracza równowartość 1.000 euro lub przesyłki pocztowe zawierające towary przeznaczone (...)
str. 30
2.
Informacja o nadawaniu przeznaczeń w eksporcie w obrocie pocztowym
Przebieg procedury nadawania przeznaczeń w eksporcie w obrocie pocztowym opracowany został m.in. w "Karcie Usługi" Urzędu Celnego w Szczecinie (nr 090/2012/OC). Na jej podstawie, w (...)
str. 30
3.
Warunki opodatkowania przesyłek stawką VAT 0%
Dokonując eksportu towarów wysyłanych przesyłką pocztową, towary wywożone są przez operatora pocztowego na rzecz podatnika, co oznacza, że w takim przypadku mamy do czynienia z (...)
str. 31
X.
Czytelnicy pytają
1.
Deklarowanie usług zwolnionych z opodatkowania, które rozlicza usługobiorca
Udzieliliśmy zagranicznemu podatnikowi pożyczki gotówkowej. Czynność tę uznajemy za niepodlegającą opodatkowaniu w Polsce. W jakiej pozycji deklaracji VAT-7 należy ująć tę usługę? Czy powinna to (...)
str. 31
2.
Zakup towarów przez podatnika zwolnionego z VAT od unijnego dostawcy
Jesteśmy instytucją kultury zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT ze względu na niskie obroty. Kupiliśmy od kontrahenta z Niemiec towary handlowe (książki) i używane meble. Niemiecki (...)
str. 34
3.
Stawka VAT na usługę transportu towarów pomiędzy państwami spoza UE
Wykonaliśmy usługę transportu towarów na trasie Turcja-Szwajcaria, na zlecenie polskiego podatnika. Jaką stawką VAT należy opodatkować tę czynność? Miejsce świadczenia usług transportowych określane jest w (...)
str. 36
4.
Miejsce świadczenia usług badawczo-rozwojowych
Otrzymaliśmy od niemieckiej firmy fakturę za wykonane usługi badawczo-rozwojowe, polegające na testowaniu, sprawdzaniu, opracowywaniu wyników procesu technologicznego (którego jesteśmy właścicielem). W jaki sposób ustala się (...)
str. 38
XI.
Miejsce opodatkowania montażu i serwisu elektrowni wiatrowych
Podpisaliśmy umowę na usługi montażu i serwisu elektrowni wiatrowych z polską firmą. Prace te są wykonywane na terytorium państw unijnych. Po wykonaniu usług wystawiamy fakturę (...)
str. 40
1.
Definicja budowli
Usługi montażu i serwisu turbin wiatrowych wzbudzają jednak pewne wątpliwości, co do związku tych usług z nieruchomościami. Wynika to z faktu, że w ustawie o (...)
str. 41
2.
Stanowisko organów podatkowych dotyczące montażu turbin
W wydawanych interpretacjach indywidualnych, bardzo często powoływane jest stanowisko Ministra Infrastruktury zawarte w pismach z dnia 29 lipca 2005 r. (znak: RZL/AM/Inn/023/219/05) oraz z dnia (...)
str. 41
3.
Rozbieżne opinie na temat usług serwisowych
Problem stanowią jednak usługi serwisowe wykonywane na turbinach wiatrowych. Część organów podatkowych uważa, że w świetle przepisów Kodeksu cywilnego i Prawa budowlanego a także wyjaśnień (...)
str. 42
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Usługa najmu nieruchomości a VAT
Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Najem stanowi usługę, co do zasady, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Usługa wynajmu (...)
str. 44
2.
Jak interpretować pojęcie "cel mieszkaniowy"?
Wątpliwości podatników w tym zakresie budzi kwestia rozumienia pojęcia "cel mieszkaniowy". Nie w każdym bowiem przypadku jednoznacznie można stwierdzić, czy cel ten jest realizowany. Przykład (...)
str. 44
3.
Wykorzystywanie wynajmowanego lokalu na potrzeby mieszkaniowe pracowników
Nie powinno być natomiast - zdaniem redakcji - wątpliwości co do zwolnienia z VAT usługi najmu w przypadku gdy najemca udostępnia wynajmowany lokal swoim pracownikom (...)
str. 45
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Status drobnego przedsiębiorcy
Podmiotowe zwolnienie z podatku VAT przysługuje tzw. drobnym przedsiębiorcom, tj. podatnikom, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 (...)
str. 47
2.
Prawa i obowiązki podatnika, który utracił prawo do zwolnienia z VAT
Podatnik, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT, musi pamiętać, że jeżeli z ewidencji sprzedaży, wynikać będzie, że obrót w kwocie 150.000 zł został przekroczony (...)
str. 47
3.
Kiedy warto dobrowolnie zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego?
W praktyce zdarzają się sytuacje, gdy podatnicy, choć nie przekroczyli limitu obrotów uprawniających do zwolnienia podmiotowego z VAT, chcą dobrowolnie ze zwolnienia tego zrezygnować i (...)
str. 49
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XIV.
Rozliczenie ulgi na złe długi i jej zwrotu w deklaracji VAT
Podatnicy, którzy dokonując dostawy towaru czy świadczenia usług nie otrzymują terminowo zapłaty od kontrahentów z tytułu danej transakcji, mają możliwość skorygowania podstawy opodatkowania i podatku należnego o wartości (...)
str. 50
H.
PODATEK AKCYZOWY
XV.
Od 1 listopada 2013 r. nowe zasady opodatkowania akcyzą wyrobów gazowych
Z dniem 1 listopada 2013 r. mocą ustawy z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. poz. 1231) weszły (...)
str. 57
1.
Przedmiot opodatkowania i moment powstania obowiązku podatkowego
W przypadku wyrobów gazowych przedmiotem opodatkowania, zgodnie z art. 9c ust. 1 ustawy jest: nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę gazowego, sprzedaż wyrobów gazowych (...)
str. 58
2.
Deklaracje i wpłata akcyzy
Mocą art. 24b ustawy o podatku akcyzowym podatnik dokonujący obrotu wyrobami gazowymi zobowiązany jest do składania deklaracji podatkowej oraz obliczania i wpłacania akcyzy na rachunek (...)
str. 59
3.
Zwolnienia z podatku akcyzowego dla wyrobów gazowych
Zwolnienia wyrobów gazowych wymienione w ustawie o podatku akcyzowym stanowią implementację przepisów dyrektywy 2003/96/WE. Część z wprowadzonych zwolnień stanowi zwolnienia obligatoryjne, do wprowadzenia których państwa (...)
str. 59
4.
Obowiązki rejestracyjne pośredniczącego podmiotu gazowego
Zgodnie z nowelizacją przepisu art. 16 ust. 3a-4a ustawy na pośredniczący podmiot gazowy nałożony został obowiązek pisemnego powiadomienia właściwego naczelnika urzędu celnego o zamiarze prowadzenia (...)
str. 61
5.
Prowadzenie ewidencji przez pośredniczący podmiot gazowy
Pośredniczący podmiot gazowy dokonujący sprzedaży wyrobów gazowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy gazowemu jest obowiązany prowadzić ewidencję wyrobów gazowych. W związku z tym, że wprowadzono (...)
str. 61
6.
Przepisy przejściowe
Wprowadzono regulację przejściową dla sytuacji, w których wydanie wyrobów gazowych finalnemu nabywcy gazowemu, w przypadku ich sprzedaży, nastąpiło po dniu wejścia w życie zmienionej ustawy, (...)
str. 62
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Rozliczenie faktury korygującej in minus
Spółka w związku ze zwrotem towarów wystawia faktury korygujące, w których zmniejsza podstawę opodatkowania i kwotę podatku VAT. Kiedy powinna skorygować VAT należny w związku (...)
str. 63
2.
Błędy w wystawaniu faktur
Ze względu na dużą ilość wystawianych faktur, przez pomyłkę powstała przerwa w numeracji faktur sprzedaży (brakuje 100 numerów). Czy w takim przypadku wystarczy sporządzone przez (...)
str. 64
3.
Wybór kwartalnego sposobu rozliczeń VAT
Począwszy od I kwartału 2014 r. chciałbym rozliczać podatek VAT kwartalnie. Nie mam statusu małego podatnika. Czy i kiedy muszę zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o (...)
str. 65
4.
Usługi budowlane - moment powstania obowiązku podatkowego w 2014 r.
Świadczymy usługi budowlano-montażowe na rzecz firm oraz w niewielkim zakresie na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które dokumentujemy fakturami. Jak w 2014 r. będziemy (...)
str. 65
5.
Przechowywanie duplikatu faktury
Kontrahent poprosił mnie o wystawienie duplikatu faktury. Skoro obecnie duplikaty faktur wystawiane są w jednym egzemplarzu, to co będziemy przechowywać w swojej dokumentacji, jeśli wystawiony (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVI.
Kronika legislacyjna
1.
Zmiana ustawy o podatku akcyzowym
W Dzienniku Ustaw z dnia 22 października 2013 r., pod poz. 1231, opublikowano ustawę z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy o podatku (...)
str. 67
2.
Zmiana rozporządzenia w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy
W Dzienniku Ustaw z dnia 2 października 2013 r., pod poz. 1167, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 września 2013 r. zmieniające rozporządzenie w (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.