Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 31 (822) z dnia 01.11.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Rewolucyjne zmiany w VAT w 2014 r.
Od przyszłego roku podatników czekają duże zmiany w VAT. Większość z nich została uchwalona już na początku bieżącego roku (patrz - ustawa z dnia 7 (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Nowe projekty rozporządzeń w sprawie VAT
Od 1 stycznia 2014 r. mają obowiązywać "nowe" rozporządzenia w sprawie VAT. Ich wydanie jest konieczne ze względu na utratę mocy obecnie obowiązujących rozporządzeń Ministra (...)
str. 6
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Jak wycenić fakturę zaliczkową dla celów VAT?
W ustawie o VAT brak jest regulacji, które wskazywałyby wprost, według jakiego kursu wpłacający zaliczkę ma przeliczyć otrzymaną fakturę zaliczkową na złote. W art. 31a (...)
str. 8
1.2.
Skutki w podatku dochodowym
Na gruncie obu ustaw o podatku dochodowym, sam fakt dokonania wpłaty zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów/wykonania usługi czy otrzymanie faktury zaliczkowej (zarówno w złotówkach, (...)
str. 8
1.3.
Ewidencja księgowa
Również dla celów bilansowych wartość kosztu wyrażonego w walucie obcej przelicza się na złote według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury końcowej. Ponieważ jednak (...)
str. 10
2.1.
Ujęcie w kosztach uzyskania przychodów
W ustawie o PDOF nie zawarto żadnych regulacji, które wprost odnosiłyby się do kwestii ujmowania w kosztach uzyskania przychodów wydatków poniesionych przed rozpoczęciem działalności. W (...)
str. 12
2.2.
Prawo do odliczenia VAT
Zgodnie z zasadą ogólną, prawo do odliczenia VAT od zakupu towarów lub usług przysługuje wówczas, gdy te towary/usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Aby (...)
str. 14
IV.
PODATEK VAT
1.
Nie zawsze można wystawiać uproszczone faktury korygujące - wyrok NSA
Podatnik może wystawiać zbiorcze faktury korygujące w sposób uproszczony (czyli bez podawania niektórych danych zawartych w fakturach pierwotnych), ale tylko wówczas, gdy udziela rabatu do (...)
str. 16
2.
Rozliczanie VAT od złomu i towarów wrażliwych - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Na stronie Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) dostępna jest broszura informacyjna, w której wyjaśniono, jak stosować "nowe" regulacje (obowiązujące od 1 października br.) dotyczące rozliczania VAT od (...)
str. 17
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Jak liczyć liczbę odbiorców i transakcji dla celów ustalenia prawa do zwolnienia z ewidencjonowania w kasie rejestrującej?
Świadczymy m.in. usługi dla osób prywatnych (naprawa sprzętu - zapłata gotówkowa). Dotychczas nie stosowaliśmy kasy fiskalnej, bo liczba odbiorców i transakcji była stosunkowo niewielka. Obecnie (...)
str. 20
3.2.
Stawka VAT na roboty budowlane w budynkach mieszkalnych
Zawarliśmy z osobą fizyczną umowę na roboty budowlane polegające na montażu stolarki okiennej w budynku mieszkalnym o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 m2, sklasyfikowanym w PKOB 111. Są to okna (...)
str. 22
3.3.
Oddanie zabudowanego gruntu w użytkowanie wieczyste
Podmiot działający na rzecz Skarbu Państwa oddał spółce w użytkowanie wieczyste udział w gruncie. Na fakturze wykazano odrębnie grunt i budynek, który jest na tym (...)
str. 24
3.4.
Korekty faktur VAT za media na podstawie wyroku sądowego
W którym momencie należy dokonać korekty faktury wystawionej na podstawie wyroku sądowego, ale dotyczącej odprowadzania ścieków? Kwestia ta była poruszana w Biuletynie Informacyjnym nr 25, (...)
str. 25
4.
Faktury korygujące "in plus" - kiedy rozliczyć VAT? - interpretacja organu podatkowego
Jeżeli przyczyna sporządzenia faktury korygującej "in plus" powstała po wystawieniu faktury pierwotnej i była nową okolicznością, niemożliwą do przewidzenia w chwili wystawienia faktury pierwotnej, to (...)
str. 26
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wysokość przychodu z nieodpłatnych świadczeń, gdy nieodpłatnego poręczenia udziela kilku udziałowców - wyrok WSA
Nieodpłatne poręczenie spłaty kredytu, udzielone spółce przez udziałowców (podmioty powiązane) stanowi dla tej spółki przychód z nieodpłatnych świadczeń. Ustalając wartość tego przychodu, należy uwzględnić aktualną (...)
str. 28
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Koszty usług gastronomicznych poniesione w związku z walnym zgromadzeniem akcjonariuszy
W celu rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy zwołane zostało walne zgromadzenie. Spółka zakupiła na tę okoliczność słodycze i napoje, a dodatkowo (...)
str. 29
2.2.
Wydatki na obsługę prawną związaną z wniesieniem dopłat a koszty uzyskania przychodów
Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. podjęło uchwałę o wniesieniu dopłat do spółki, zgodnie z art. 177 K.s.h. Czy poniesione przez spółkę wydatki na obsługę prawną (...)
str. 31
2.3.
Użyczenie samochodu ciężarowego
Spółka z o.o. korzysta w prowadzonej działalności z użyczonego jej nieodpłatnie przez osobę fizyczną samochodu ciężarowego. Umowa jest zawarta na czas nieokreślony. Jakie z tego tytułu ciążą na spółce (...)
str. 32
2.4.
Czy faktury zaliczkowe mogą być podstawą ujęcia wydatku do kosztów?
Wpłaciliśmy podwykonawcy zaliczki na wykonanie usług. Faktura końcowa miała być wystawiona po odbiorze prac. Niestety podwykonawca nie wywiązał się z umowy mimo, że otrzymał prawie (...)
str. 33
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Interpretacje ogólne Ministra Finansów
1.1.
Zwrot wydatków uzyskany z funduszu remontowego spółdzielni nie stanowi przychodu podatkowego
Kwota zwrotu otrzymana przez właściciela lokalu mieszkalnego z funduszu remontowego spółdzielni mieszkaniowej nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o PDOF i w konsekwencji nie podlega (...)
str. 34
1.2.
Szkolenia dla pracowników i innych osób a zwolnienie od podatku dochodowego
W interpretacji ogólnej z 6 września 2013 r., nr DD3/033/146/IMD/13/RD-92416/13 Minister Finansów wyjaśnił, jakie skutki podatkowe powstają w związku z udziałem w szkoleniach pracowników urzędów (...)
str. 36
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Wydatki na zakup materiałów - moment zaliczenia do kosztów podatkowych
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuję instalacje elektryczne. Zazwyczaj wykonywanie zlecenia trwa od dwóch do trzech miesięcy. Czy do czasu wystawienia faktury sprzedażowej, koszty poniesione (...)
str. 36
2.2.
Faktury wystawione na oboje małżonków a koszty podatkowe małżonka prowadzącego działalność gospodarczą
Prowadzę działalność gospodarczą w lokalu, który wraz z żoną nabyłem na współwłasność, od spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia co miesiąc wystawia na imię nas obojga (jako współwłaścicieli) (...)
str. 38
2.3.
Obliczenie zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia członka rady nadzorczej spółki z o.o.
Rada nadzorcza spółki z o.o. składa się z trzech osób, które pełnią swoją funkcję wyłącznie na podstawie powołania (nie są naszymi pracownikami). Jedna z tych (...)
str. 39
2.4.
Czy podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów może zaliczyć do kosztów odpis aktualizujący należności?
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą. Niejednokrotnie mam problemy z otrzymaniem należności od swoich kontrahentów. Czy prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów, mogę zaliczyć do kosztów podatkowych (...)
str. 41
2.5.
Koszty uzyskania przychodu w przypadku utraty prawa do korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów udokumentowane wydatki po utracie w ciągu roku prawa do ryczałtu ewidencjonowanego? Podstawową formą rozliczania podatku dochodowego przez osoby (...)
str. 43
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Budynek wybudowany na cudzym gruncie nie stanowi inwestycji w obcym środku trwałym - interpretacja indywidualna
Skoro budynek wybudowany na cudzym gruncie nie stanowi inwestycji w obcym środku trwałym, nie mogą mieć do niego zastosowania zasady ustalania indywidualnej stawki amortyzacyjnej, dotyczące (...)
str. 46
2.
Wymiana monitora w amortyzowanym zestawie komputerowym
Jak należy zaksięgować i rozliczyć dla celów podatkowych wymianę monitora (poprzedni uległ awarii) w amortyzowanym zestawie komputerowym? Jakich zmian należy dokonać w ewidencji środków trwałych? (...)
str. 47
3.
Wartość początkowa środków trwałych otrzymanych w ramach darowizny całego przedsiębiorstwa
Jak ustalić wartość początkową środków trwałych otrzymanych w darowiźnie całej firmy? Czy należy dokonać dodatkowej wyceny, czy może kontynuować dotychczasową amortyzację darczyńcy? Co do zasady, wartość (...)
str. 48
4.
Zakup licencji na programy komputerowe oraz koszty ich przedłużenia
W październiku nabyliśmy licencję na program komputerowy oraz dokonaliśmy przedłużenia innej licencji na kolejne 12 miesięcy. Czy wydatek taki należy amortyzować, czy raczej rozliczać poprzez (...)
str. 49
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Działalność gospodarcza i etat - obowiązki związane z opłacaniem składek ZUS
Księgowa jest zatrudniona w aptece na 1/2 etatu. Z tego tytułu otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w kwocie wyższej od minimalnego. Dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą (biuro rachunkowe). (...)
str. 51
2.
Umowa zlecenia z obcym zleceniodawcą a urlop macierzyński
Od 1 października br. zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, która obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim u innego pracodawcy. Czy powinniśmy od wynagrodzenia takiej osoby odprowadzać (...)
str. 52
3.
Składki za pracowników oddelegowanych do pracy w UE
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie robót ogólnobudowlanych na terytorium Polski. W ramach prowadzonej firmy zatrudniam kilkunastu pracowników. Kilku z nich zamierzam oddelegować do pracy na terenie Francji. Czy (...)
str. 53
4.
Roczna granica składek emerytalno-rentowych dotyczy też zleceniobiorców
Zatrudniam kilka osób na podstawie umowy zlecenia i jedną osobę na podstawie kontraktu menedżerskiego. Czy kwota rocznego limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe ma (...)
str. 55
5.
Ustalanie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego po przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek
Pracownik, oprócz wynagrodzenia w stałej miesięcznej wysokości, otrzymuje premie, do których zgodnie z przepisami płacowymi zachowuje prawo w okresach absencji chorobowej. We wrześniu 2013 r. wynagrodzenie wraz z premią przekroczyło (...)
str. 56
6.
Zasiłek macierzyński z tytułu prowadzonej działalności
Prowadzę działalność gospodarczą i podlegam z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym (w tym chorobowemu) i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Lekarz wyznaczył mi przewidywany termin porodu na grudzień 2013 r. W związku z tym chciałabym wiedzieć, (...)
str. 57
IX.
PRAWO PRACY
1.
Rozwiązanie umowy o pracę z członkiem zarządu spółdzielni
Jesteśmy spółdzielnią gminną "Samopomoc Chłopska". Członkowie naszego zarządu są zatrudnieni przez radę nadzorczą na podstawie umowy o pracę. Czy możliwe jest rozwiązanie tych umów i (...)
str. 59
2.
Odpracowanie wyjścia prywatnego przez pracownicę w ciąży i niepełnosprawnego
Zatrudniamy pracownicę, która jest w ciąży. W ostatnim czasie kilka razy zwalniała się z pracy w sprawach prywatnych i chciałaby odrobić te wyjścia. Czy w jej przypadku godziny odpracowania będą traktowane (...)
str. 60
3.
Czy można sporządzić ogólny grafik dla wszystkich pracowników?
Czy po ostatnich zmianach w przepisach dotyczących czasu pracy dla każdego pracownika musimy przygotować indywidualny rozkład czasu pracy, czy też możemy zrobić ogólny grafik dla (...)
str. 61
4.
Czy pracownik może pracować 6 dni w tygodniu?
Jesteśmy firmą budowlaną zatrudniającą 10 osób w podstawowym wymiarze czasu pracy, tj. 8 godzin dziennie w dniach od poniedziałku do piątku. Czy zgodnie z nowymi (...)
str. 62
5.
Jakie obowiązki wynikają z prawa pracy przy planowanej sprzedaży części firmy?
W IV kwartale br. zamierzamy sprzedać część naszej firmy innej spółce. Nowa firma przejmie 10 naszych pracowników. Wiemy, że musimy o tym poinformować ZUS. Jakie w tym przypadku (...)
str. 63
6.
Czas pracy przyjmowany do wyliczenia wynagrodzenia urlopowego w instytucjach kultury
Jako instytucja kultury zatrudniamy aktorów, których wynagrodzenia składają się ze składników stałych oraz zmiennych. Do tych ostatnich należą wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz z tytułu (...)
str. 64
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Zasady ewidencji składek na ubezpieczenia społeczne i innych potrąceń z wynagrodzeń pracowników
Jesteśmy zespołem szkół publicznych (gimnazjum, liceum). Naszym organem założycielskim jest powiat. Jak prawidłowo powinny być zaksięgowane składki ZUS należne od wynagrodzeń pracownika w części finansowanej przez (...)
str. 65
2.
Księgowanie podatku VAT przy nabyciu materiałów objętych procedurą odwrotnego obciążenia
Jesteśmy firmą kupującą wyroby stalowe stanowiące materiał do produkcji wyrobów. Od 1 października 2013 r. otrzymujemy faktury za nabywane wyroby stalowe w kwocie netto, bez VAT. W jaki (...)
str. 69
3.
Badanie sprawozdania finansowego za 2013 r. - wybór biegłego rewidenta oraz wpłata zaliczki na poczet wykonania usługi
Czy dopuszczalne jest, aby badanie przeprowadzał ciągle ten sam biegły rewident? Mając na uwadze fakt, że czynności badania w większości będą przeprowadzone w przyszłym roku (...)
str. 70
4.
Ewidencja w księgach rachunkowych kosztów podróży służbowej pracownika
Czy koszty podróży służbowych pracowników rozliczone w następnym miesiącu powinny zwiększyć koszty miesiąca, w którym pracownik odbył podróż, czy koszty miesiąca jej rozliczenia? Czy są to koszty (...)
str. 72
5.
Zobowiązania publicznoprawne opłacane za właściciela firmy
Z firmowego rachunku bieżącego opłacamy podatek dochodowy oraz składki dotyczące ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego właściciela. Całość składek oraz podatek pozostaje do rozliczenia na koncie 24. Czy (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.