Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 9:59 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 17 (353) z dnia 10.09.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Jednoznaczna nazwa na paragonie fiskalnym - kolejne wyjaśnienie MF
W myśl § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 363), paragon fiskalny musi zawierać nazwę towaru lub usługi pozwalającą (...)
str. 4
II.
Obowiązek podatkowy przy usługach transportowych po wyroku TSUE - interpretacja Ministra Finansów
Trwający do niedawna spór dotyczący obowiązku podatkowego w VAT przy usługach transportowych, miał zostać w założeniu ostatecznie rozstrzygnięty przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Zarówno podatnicy, jak i organy podatkowe (...)
str. 5
B.
OBRÓT KRAJOWY
III.
Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - regulacje ustawowe
W związku z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, w 2014 r. w sposób radykalny zmienią się zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego (...)
str. 8
1.
Ogólna zasada powstania obowiązku podatkowego
Od 1 stycznia 2014 r. za podstawowy termin powstania obowiązku podatkowego będzie się uznawać chwilę dokonania dostawy towarów lub moment wykonania usługi. Ogólna zasada dotycząca (...)
str. 8
2.
Obowiązek podatkowy uzależniony od zapłaty
W niektórych przypadkach powstanie obowiązku podatkowego uzależnione będzie od otrzymania zapłaty. Zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstawał będzie z chwilą otrzymania całości lub (...)
str. 9
3.
Wystawienie faktury jako czynność decydująca o powstaniu obowiązku podatkowego w VAT
Dla niektórych rodzajów czynności, wymienionych w art. 19a ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy w VAT powstanie z chwilą wystawienia faktury. Dotyczy to: usług budowlanych lub budowlano-montażowych,   (...)
str. 10
4.
Termin płatności a obowiązek podatkowy
Zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, z tytułu: dostaw energii elektrycznej, cieplnej, chłodniczej, gazu przewodowego,   świadczenia usług:   (...)
str. 10
5.
Obowiązek podatkowy w przypadku otrzymanych zaliczek
W przypadku zaliczki, zadatku, raty, przedpłaty - obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania tych kwot. Podobnie będzie w przypadku otrzymania wkładu budowlanego lub mieszkaniowego przed ustanowieniem spółdzielczego prawa (...)
str. 11
6.
Przepisy przejściowe
W art. 7 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35) zastrzeżono, iż w odniesieniu do czynności wykonanych (...)
str. 11
IV.
Faktury wystawiane przez nabywców - pytania i odpowiedzi
 ?  Czy w przypadku gdy sprzedawca jest podatnikiem zwolnionym z VAT, mogę jako nabywca towarów wystawiać faktury? Faktury wystawiane są zarówno przez podatników czynnych, jak i podatników, o których (...)
str. 11
1.
Kiedy organ podatkowy sprawdza zasadność zwrotu?
Deklaracja VAT złożona przez podatnika korzysta z domniemania prawdziwości. W każdym jednak przypadku organ podatkowy, który dysponuje deklaracją złożoną przez podatnika, musi mieć możliwość weryfikacji (...)
str. 14
2.
Przesłanki przedłużenia terminu zwrotu
W myśl art. 99 ust. 12 ustawy o VAT, zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa (...)
str. 14
3.
Skarga na postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu - wyrok NSA
Postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu musi zostać wydane i doręczone stronie do czasu upływu terminu przewidzianego na dokonanie zwrotu. Po upływie tego terminu nie wywołuje (...)
str. 16
4.
Zabezpieczenie majątkowe warunkujące terminowy zwrot
W przypadku gdy organ podatkowy przedłuży termin zwrotu, a podatnik wraz z wnioskiem złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe w kwocie wnioskowanego zwrotu, zwrot nadwyżki (...)
str. 17
VI.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Ulga na złe długi w okresie zawieszenia działalności
Jak rozliczyć ulgę na złe długi w przypadku faktury, z której termin płatności upłynął w sierpniu 2011 r.? Czy należy stosować nowe czy stare przepisy? (...)
str. 18
2.
Jak poprawić dane nabywcy na fakturze?
Czy dane nabywcy na fakturze poprawia się fakturą korygującą, czy notą? Faktura została wystawiona pomyłkowo na zupełnie innego kontrahenta. [pytanie 755727] Komentarz 1 Gdyby był (...)
str. 19
VII.
Odliczenie VAT przy nabyciu motocykla - wyrok NSA
» Ograniczenia w odliczaniu VAT od nabycia pojazdów samochodowych Co do zasady, od zakupu samochodu osobowego i innego pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony podatnikowi (...)
str. 20
C.
KASY REJESTRUJĄCE
1.
Limit obrotów dotyczy roku kalendarzowego a nie obrachunkowego
Podatnik, który stosuje inny rok obrachunkowy niż rok kalendarzowy, dla potrzeb wywiązania się z obowiązku nałożonego ustawą o VAT, a także rozporządzenia w sprawie zwolnień (...)
str. 23
2.
Bezgotówkowa zaliczka i gotówkowa zapłata pozostałej części należności
Otrzymanie zaliczki na konto bankowe nie powoduje obowiązku rejestrowania jej w kasie fiskalnej, jeśli zapłata pozostałej części należności zostanie dokonana również w ten sam sposób. (...)
str. 24
3.
Sprzedaż w imieniu zleceniodawcy
Jeśli podatnik zobowiązany jest do ewidencjonowania sprzedaży własnej przy zastosowaniu kas rejestrujących, to sprzedaż realizowana w imieniu zleceniodawcy (na podstawie umowy franczyzy) powinna być przez (...)
str. 25
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
IX.
Od 1 stycznia 2014 r. nowe przepisy regulujące podstawę opodatkowania WNT
» Obecny stan prawny Przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów podstawą opodatkowania - zgodnie z art. 31 ustawy o VAT - jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Do podstawy (...)
str. 26
X.
Miejsce świadczenia usług związanych z funkcjonowaniem sprzętu komputerowego
Bardzo wiele świadczonych usług ma bezpośredni lub pośredni związek z nieruchomościami. Jednak nie wszystkie z nich są opodatkowane według zasad określonych w art. 28e ustawy (...)
str. 29
XI.
Czytelnicy pytają
1.
Zakup i sprzedaż towarów poza terytorium UE
Dokonujemy zakupu towarów na Ukrainie, jednak towary te nie są przywożone do Polski, lecz sprzedawane innej ukraińskiej firmie. Zdarza się również, że sprzedajemy je polskiemu (...)
str. 31
2.
Czasowy wywóz towarów do innego państwa UE
Jesteśmy producentem mebli tapicerowanych i w ramach akcji promocyjnej zamierzamy wywieźć do swojego biura w Holandii kilka mebli, które będą prezentowane jako ekspozycja. Po kilku (...)
str. 32
3.
Usługi naprawy urządzeń wykonywane poza granicami kraju
Zajmujemy się naprawą i remontami maszyn oraz urządzeń ślusarskich. Otrzymaliśmy zlecenie wykonania usługi naprawy podzespołów w maszynach znajdujących się na terenie zakładu produkcyjnego w Czechach. (...)
str. 33
4.
Stawka VAT na wykonanie usług tranzytowych
Otrzymaliśmy zlecenie na wykonanie usługi transportu towarów na trasie Gdynia - Warszawa na zlecenie rosyjskiej firmy. Usługa, którą wykonujemy stanowi część usługi transportowej z Chin (...)
str. 33
5.
Wynajem maszyn usługobiorcom spoza UE
Wynajmujemy ukraińskiej firmie maszyny będące naszą własnością. Jak należy opodatkować tę usługę? Czy ma znaczenie status podatkowy usługobiorcy? Wynajem maszyn na rzecz podatników jest usługą (...)
str. 34
6.
Usługi rolnicze świadczone poza terytorium kraju
Otrzymaliśmy zlecenie na wykonanie usług koszenia zbóż na polach położonych na terytorium Czech. Zleceniodawcą jest polska firma. Gdzie i w jaki sposób należy opodatkować tę (...)
str. 35
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Definicja usługi turystyki na gruncie ustawy o VAT
Ustawodawca, przewidując w art. 119 ustawy o VAT szczególną procedurę przy świadczeniu usług turystyki, jednocześnie nie definiuje tych usług. Nie odsyła również w tym zakresie (...)
str. 37
2.
Usługi dla bezpośredniej korzyści turysty (usługi obce) a usługi własne
Spółka wybudowała schronisko młodzieżowe i organizuje obozy z nauką języka angielskiego i gry w tenisa (wraz z noclegiem i wyżywieniem w formie kateringu). Czy usługami (...)
str. 38
3.
Usługi własne - podstawa opodatkowania i stawka VAT
W jaki sposób należy ustalić stawkę VAT oraz podstawę opodatkowania usług własnych (nauka gry w tenisa, nauka języka obcego, nocleg) świadczonych w ramach usług turystyki? (...)
str. 39
4.
Jak prowadzić rejestr VAT przy usługach turystyki?
Podatnik, rozliczający usługi turystyczne systemem VAT marża, zobowiązany jest prowadzić szczególną ewidencję, w której mają być zawarte nie tylko dane przewidziane treścią art. 109 ust. (...)
str. 42
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Termin zwrotu VAT przy braku czynności opodatkowanych
Czynni podatnicy VAT zobowiązani są do składania deklaracji VAT i obowiązek ten muszą realizować nawet w sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym nie występują u (...)
str. 44
2.
Krótszy termin zwrotu na wniosek złożony wraz z zabezpieczeniem majątkowym
Nawet jeżeli podatnik zdecydował się - mimo braku czynności opodatkowanych - na wykazanie podatku naliczonego jako kwoty do zwrotu na rachunek bankowy, może w efekcie (...)
str. 45
3.
Zaliczenie kwoty VAT naliczonego na zaległości podatkowe albo bieżące zobowiązania
Podatnik składający deklarację, w której wykazuje wyłącznie kwotę podatku naliczonego do zwrotu na rachunek bankowy, musi liczyć się z tym, że organ podatkowy zbada, czy (...)
str. 45
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XIV.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie wyrobów akcyzowych
Nabycie wyrobów akcyzowych w innym państwie członkowskim przez polski podmiot prowadzący działalność gospodarczą może być dokonane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy lub w procedurze z (...)
str. 47
1.
Zgłoszenie o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym
Wzór zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych został określony przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie wzoru zgłoszenia (...)
str. 47
2.
Zabezpieczenie akcyzowe
W myśl art. 78 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, w przypadku gdy podatnik nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe z akcyzą zapłaconą na terytorium (...)
str. 49
3.
Potwierdzenie odbioru wyrobów akcyzowych
W myśl art. 77 ustawy o podatku akcyzowym, nabycie wewnątrzwspólnotowe, na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej na terytorium kraju, wyrobów akcyzowych, od których została zapłacona akcyza, (...)
str. 49
4.
Złożenie deklaracji podatkowej i zapłata akcyzy
Zgodnie z art. 78 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym, podmiot nabywający wyroby akcyzowe z akcyzą zapłaconą w innym państwie członkowskim jest zobowiązany (...)
str. 50
5.
Ewidencja wyrobów akcyzowych
Podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych ma obowiązek prowadzenia ewidencji tych transakcji. Podstawowe zasady prowadzenia ewidencji wynikają bezpośrednio z art. 78 ust. 5-7 ustawy o (...)
str. 53
H.
PODATEK AKCYZOWY
XV.
Akcyza od ubytków wyrobów węglowych
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 20 lit. c) ustawy o podatku akcyzowym ubytki wyrobów akcyzowych to wszelkie straty wyrobów węglowych przemieszczanych lub magazynowanych (...)
str. 54
1.
Jak w praktyce ustalić akcyzę od ubytków wyrobów węglowych?
Przykładowe wyliczenie wysokości akcyzy od ubytków dokonane zostało dla pośredniczącego podmiotu węglowego, który prowadzi sprzedaż węgla o kodzie CN 2701 (węgiel kamienny), o wartości opałowej 23,8 GJ/1.000 (...)
str. 55
2.
Ustawowe zmiany dotyczące norm dopuszczalnych ubytków
Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, która wejdzie w życie 20 września 2013 r. wprowadzi między innymi zmianę definicji ubytków wyrobów akcyzowych w zakresie wyrobów węglowych (...)
str. 56
XVI.
Skutki niezamierzonego zmieszania benzyny i oleju na stacji paliw
Na stacjach paliw zdarzają się sytuacje niezamierzonego zmieszania benzyny z olejem napędowym. Ma to miejsce np. w wyniku błędu pracowników stacji lub kierowcy cysterny dowożącego (...)
str. 57
1.
Rozliczenie akcyzy
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, wyrobami akcyzowymi są wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy, określone w załączniku nr 1 (...)
str. 57
2.
Obowiązek korekty VAT naliczonego
Kontaminat, o którym mowa w pytaniu, to mieszanka różnych paliw, np. benzyny, oleju napędowego, oleju opałowego, a także dodatków do paliw. Nie może być on (...)
str. 58
XVII.
Projektowane zmiany rozporządzeń w sprawie akcyzy
W związku z nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym, Ministerstwo Finansów opracowało projekty przepisów wykonawczych do tych zmian. W fazie projektów są niżej wymienione rozporządzenia. » (...)
str. 59
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Opodatkowanie najmu budynku przez jednego ze współwłaścicieli
Budynek, w którym znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe, jest własnością córki i matki. Córka prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Matka nie (...)
str. 61
2.
Zaległe należności za usługę wykonaną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej
Prowadzimy działalność gospodarczą jako czynni podatnicy VAT. Świadczymy usługi podmiotom gospodarczym oraz osobom fizycznym nieprowadzącym działalności. Wielu z naszych odbiorców nie płaci za świadczone usługi. (...)
str. 62
3.
Dzierżawa gruntu - kiedy odliczyć VAT?
Otrzymałam w dniu 20 sierpnia 2013 r. fakturę za dzierżawę gruntu. Termin płatności określono na dzień 10 września. Czy podatek VAT z tej faktury powinnam (...)
str. 63
4.
Podatek naliczony od opłaty parkingowej
Czy mogę odliczyć VAT naliczony od opłaty parkingowej przy hotelu? Pobyt w hotelu związany był z działalnością opodatkowaną. Na fakturze odrębnie wyszczególniono nocleg i opłatę (...)
str. 63
5.
Sprzedaż gruntu przeznaczonego pod zabudowę
Spółka zamierza sprzedać grunt, którego podstawowym przeznaczeniem - według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - jest odkrywkowa eksploatacja złoża kruszywa naturalnego. Na tym terenie dopuszcza się (...)
str. 64
6.
Zwolnienie podmiotowe z VAT przy ponownym podjęciu działalności gospodarczej
W latach 1995-2001 prowadziłem firmę transportową i byłem czynnym podatnikiem VAT. W 2001 r. działalność ta została zlikwidowana. Obecnie zamierzam założyć nową firmę, jednak będę (...)
str. 65
7.
Stawka VAT na montaż i konserwację wodomierzy
Świadczymy usługi montażu i konserwacji wodomierzy w budynkach wspólnoty mieszkaniowej. Prace te będą rozliczane łącznie jako wykonanie robót z użyciem własnych materiałów. Jaką stawką VAT (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
1.
Zmiana ustawy o podatku akcyzowym
W Dzienniku Ustaw z dnia 20 sierpnia 2013 r., pod poz. 939, opublikowana została ustawa z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 67
2.
Zmiana ustawy o VAT oraz innych ustaw
Na podpis Prezydenta RP oraz publikację w Dzienniku Ustaw oczekuje ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.