Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 23 (814) z dnia 10.08.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Przepisy dotyczące dochodów z nieujawnionych źródeł tylko w części niezgodne w Konstytucją
Przepisy nakładające podatek w wysokości 75% od nieujawnionego dochodu są zgodne z Konstytucją. Niekonstytucyjny jest natomiast przepis określający sposób wyliczenia ww. dochodu oraz przepis dotyczący (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Opublikowano ustawę o ratyfikacji umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Andorą
W Dzienniku Ustaw z 19 lipca 2013 r., pod poz. 828, opublikowano ustawę z dnia 24 maja 2013 r. o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską (...)
str. 5
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Korygowanie VAT od usługi ubezpieczeniowej związanej z leasingiem
Przypominamy, że NSA w uchwale w składzie siedmiu sędziów z 8 listopada 2010 r., sygn. akt I FPS 3/10, uznał, że usługa ubezpieczeniowa związana z (...)
str. 6
1.1.
Korekta VAT u leasingodawcy
Korekta faktury "in minus" Zgodnie z wyjaśnieniem Ministra Finansów, podatnicy (leasingodawcy), którzy zastosowali się do tezy uchwały NSA z 8 listopada 2010 r. i opodatkowali (...)
str. 6
1.2.
Korekta VAT u leasingobiorcy
Skutki podatkowe u leasingobiorcy - w związku z wyrokiem TSUE - będą zasadniczo zależały od postępowania leasingodawcy, a dokładnie od tego, czy wystawi on (i (...)
str. 8
1.3.
Czy po wyroku TSUE korygowanie VAT od usługi ubezpieczeniowej związanej z leasingiem jest obowiązkowe?
Minister Finansów wyjaśnił, że jeżeli leasingodawcy kierowali się wykładnią dokonaną przez NSA i opodatkowywali usługę ubezpieczenia związaną z leasingiem, nie muszą korygować dotychczasowego rozliczenia (ale (...)
str. 9
1.4.
Czy w każdym przypadku VAT naliczony od usługi ubezpieczeniowej związanej z leasingiem może być skorygowany?
Odpowiedź na tytułowe pytanie powinna być negatywna. Wyrok TSUE (i możliwość zastosowania zwolnienia z VAT do usługi ubezpieczeniowej przedmiotu leasingu) dotyczy bowiem sytuacji, gdy z (...)
str. 9
1.5.
Wpływ korekty VAT na rozliczenie podatku dochodowego
Kwota podatku VAT generalnie nie jest przychodem ani kosztem podatkowym (z pewnymi wyjątkami, które tu pomijamy). Jeżeli jednak podatnik od usługi ubezpieczeniowej wykazał kwotę podatku, (...)
str. 10
2.
Faktura z poprzedniego roku nieuwzględniona w rozliczeniach podatkowych i w ewidencji księgowej
W poprzednim roku spółka otrzymała fakturę za zakup towarów, której zasadność zakwestionowała i odesłała do wystawcy. Sprawa trafiła do sądu. Z otrzymanego w czerwcu br. (...)
str. 10
2.1.
Odliczenie VAT naliczonego
Przypomnijmy, że podatnicy mogą odliczać VAT naliczony od zakupu towarów lub usług w takim zakresie, w jakim te towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania (...)
str. 10
2.2.
Moment ujęcia zakupu towaru w kosztach uzyskania przychodów
Wydatki na zakup towarów handlowych należą do kosztów bezpośrednio związanych z przychodami. Koszty takie, co do zasady, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym (...)
str. 12
2.3.
Ewidencja księgowa faktury z poprzedniego roku
Również dla celów bilansowych wydatki na zakup towarów handlowych, co do zasady, obciążają wynik finansowy jednostki z chwilą uzyskania przychodu ze sprzedaży tych towarów. Jeżeli (...)
str. 13
IV.
PODATEK VAT
1.
Opłaty pobierane przez gminy za gospodarowanie odpadami - skutki w VAT
Gmina jako podatnik VAT Co do zasady, opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Aby jednak dane świadczenie można było uznać za (...)
str. 14
2.
Brak prawa do skorygowania deklaracji VAT po przeprowadzeniu kontroli podatkowej, a przed wszczęciem postępowania podatkowego zgodny z Konstytucją
Artykuł 81b § 3 Ordynacji podatkowej, w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2005 r. do 30 listopada 2008 r., wyłączał prawo do złożenia korekty deklaracji VAT w okresie po (...)
str. 16
3.
TSUE w sprawie VAT
3.1.
Miejsce opodatkowania usług magazynowania
Jak już informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, od dawna trwa spór podatników z organami podatkowymi w sprawie miejsca opodatkowania usług magazynowania, które obejmują nie tylko (...)
str. 17
3.2.
Czy krajowe zasady korekty VAT dokonywane w związku ze zmianą przeznaczenia towaru są zgodne z przepisami unijnymi?
Zasadą jest, że podatnik może odliczyć VAT od wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi. W przypadku braku takiego związku - prawo do odliczenia nie przysługuje. W (...)
str. 18
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Ustalenie terminu, w którym można skorygować VAT w związku z ulgą na złe długi
Dokonaliśmy sprzedaży towaru na początku 2012 r. Kontrahent nie zapłacił. Wysłaliśmy zawiadomienie do dłużnika o zamiarze skorygowania VAT w związku z ulgą na złe długi. (...)
str. 18
4.2.
Zakup od gminy gruntu użytkowanego wieczyście
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jest użytkownikiem wieczystym gruntu. Prawo to nabyła od gminy. Na tej nieruchomości została wybudowana hala produkcyjno-magazynowa z częścią biurową. Jakie (...)
str. 20
4.3.
Powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT w trakcie roku
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Chciałbym jednak zrezygnować z rozliczania VAT. Czy mogę powrócić do zwolnienia podmiotowego w trakcie roku, czy będzie to możliwe dopiero od (...)
str. 22
4.4.
Jaka stawka VAT do usługi montażu konstrukcji stalowych na zewnątrz budynków?
Spółka jest producentem konstrukcji stalowych i dokonuje ich montażu (m.in. balustrad i przegród balkonowych oraz zadaszenia balkonów) na zewnątrz budynków mieszkalnych. Montaż tych elementów odbywa (...)
str. 23
4.5.
Skutki w VAT związane z nabyciem lokalu użytkowego wynajmowanego poprzednio od spółdzielni
Na podstawie wyroku sądu, spółdzielnia mieszkaniowa została zobowiązana do przeniesienia na rzecz naszej firmy prawa własności lokalu użytkowego wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku (...)
str. 24
4.6.
Brak uzupełnienia w umowie spółki niektórych rodzajów działalności
Od 2006 r. nie zmienialiśmy umowy spółki (widniały w niej stare oznaczenia PKD z 1997 r. dotyczące wykonywanej działalności gospodarczej). Obecnie chcemy dokonać uaktualnienia rodzajów (...)
str. 26
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Podatkowa kwalifikacja nadwyżek i niedoborów towarów, ustalonych w trakcie inwentaryzacji
Ujawnione w toku inwentaryzacji nadwyżki towarów należy zaliczyć do przychodów podatkowych. Natomiast niedobory w towarach mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeśli były niezależne (...)
str. 27
2.
Darowizna nieruchomości na rzecz szkoły wyższej a zwolnienie od podatku
Dochód, który szkoła wyższa uzyska z tytułu otrzymania darowizny nieruchomości, będzie wolny od podatku dochodowego, jeśli nieruchomość ta będzie wykorzystywana na cele statutowe szkoły (z (...)
str. 28
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Koszty przy umowie zlecenia
Spółka z o.o. zamierza zatrudnić na umowę zlecenia Polaka mieszkającego w Kazachstanie. Umowa będzie przewidywać określoną miesięczną kwotę wynagrodzenia za wykonywane przez tę osobę świadczenia. (...)
str. 29
3.2.
Wydanie przez spółkę z o.o. udziałów o wartości nominalnej niższej niż wartość aportu
Do istniejącej spółki z o.o. wniesiony został przez jednego ze wspólników wkład niepieniężny w postaci używanej maszyny do obróbki drewna (spółka zamierza wprowadzić maszynę do ewidencji środków (...)
str. 31
3.3.
Kiedy zaliczyć do przychodów zwracany podatek od wartości dodanej?
Na potrzeby usług transportowych wykonywanych za granicą Spółka nabywa towary i usługi (opłaty za zakup paliwa, za autostradę poza terytorium Polski, noclegi i wyżywienie pracowników, (...)
str. 32
3.4.
Uwzględnianie w kosztach uzyskania przychodu podatku u źródła od zakupu biletu lotniczego
W Biuletynie Informacyjnym nr 17 z br., w odpowiedzi na pytanie Czytelnika, ukazał się artykuł pt. "Zakup biletu lotniczego a podatek u źródła", w którym (...)
str. 34
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Wydatki bezpośrednio sfinansowane z dotacji wolnej od podatku a koszty uzyskania przychodu - wyrok NSA
Wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z dotacji wolnej od podatku nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Wobec tego, wydatki (koszty) te nie mogą być jednocześnie uwzględniane (...)
str. 35
2.
Korzystanie z majątku spółki w celu wykonania zlecenia nie powoduje powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń - interpretacja indywidualna
Jeżeli spółka przekazuje składniki swojego majątku osobie wykonującej umowę o zarządzanie, w celu realizacji powierzonego zadania, osoba ta nie uzyskuje przychodu podatkowego. (interpretacja indywidualna Dyrektora (...)
str. 36
3.
Skutki podatkowe zamiany gruntów przez rolników - odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską
Jeżeli grunty rolne, wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, których zamiany dokonano, będą w dalszym ciągu wykorzystywane na cele rolnicze, przychody uzyskane z tej zamiany są (...)
str. 38
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Zwrot kosztów pracownikowi odwołanemu z urlopu wypoczynkowego
Nasza firma zatrudnia dwóch technologów produkcji. Jeden z nich wyjechał na urlop wypoczynkowy, drugi zaś kilka dni później uległ poważnemu wypadkowi. W związku z tym (...)
str. 38
4.2.
Świadczenia wakacyjne dla pracownika i członków jego rodziny finansowane ze środków ZFŚS
Ze środków ZFŚS dofinansowaliśmy wczasy, które pracownik wykupił w biurze podróży dla siebie, swojej żony i małoletniego dziecka. Czy w takiej sytuacji kwota dofinansowania jest zwolniona z opodatkowania podatkiem (...)
str. 40
4.3.
Małżonek jako osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności gospodarczej a rozliczenie podatku dochodowego przez przedsiębiorcę
W prowadzonej działalności gospodarczej zamierzam korzystać z nieodpłatnej pomocy mojego małżonka (nie zawierając z nim żadnej umowy - ani o pracę, ani zlecenia, czy też (...)
str. 42
4.4.
Opodatkowanie przychodów ze świadczenia usług budowlanych za granicą
Jako podwykonawca świadczę usługi remontowo-wykończeniowe we Francji, na rzecz polskiego przedsiębiorcy (głównego wykonawcy). W Polsce opłacam podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jak (...)
str. 44
4.5.
Rozliczanie najmu prywatnego przez małżonków
Między małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Posiadają oni mieszkanie nabyte w czasie trwania małżeństwa, jak i nabyte wcześniej, które stanowi majątek odrębny jednego z małżonków. Mieszkania te zamierzają wynająć, (...)
str. 47
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Likwidacji inwestycji w obcym środku trwałym nie należy ograniczać do jej fizycznego zniszczenia - wyrok NSA
Do likwidacji środka trwałego wystarczy wykreślenie go z ewidencji i wyzbycie się go. W przypadku inwestycji w obcym środku trwałym wyzbycie się może nastąpić w (...)
str. 50
2.
Amortyzacja praw związanych ze znakami towarowymi - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Amortyzacji podatkowej podlegają jedynie prawa do znaku towarowego, które na dzień ich nabycia są objęte szczególną ochroną prawną na mocy prawomocnej decyzji Urzędu Patentowego. W (...)
str. 51
3.
Amortyzacja środka trwałego kupionego z zastrzeżeniem prawa własności
Kupiliśmy maszynę od kontrahenta z Unii Europejskiej. Umowa przewiduje zapłatę za maszynę w ratach, a dodatkowo w umowie widnieje warunek, że sprzedający zastrzega sobie prawo (...)
str. 52
4.
Wykorzystanie towaru handlowego do ulepszenia własnego środka trwałego
Czy możemy przeznaczyć własny towar handlowy (kostkę brukową) na utwardzenie placu znajdującego się między firmowymi budynkami? Czy mając na uwadze, że dotychczas nawierzchnia placu pokryta (...)
str. 53
VIII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Jak obliczyć wartość udziałów dla wspólnika występującego ze spółki komandytowej?
Spółka komandytowa liczy trzech wspólników. Dwóch z nich (A i B) posiada udziały po 47% (wkład po 25.000 zł), a trzeci C posiada 6% udziałów (wkład 1.000 zł). Kapitał własny (...)
str. 55
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Dopłata przez pracodawcę do wypoczynku pracownika
Zatrudnionym w firmie pracownikom pracodawca dopłaci do zorganizowanego przez nich letniego wypoczynku. Czy tego rodzaju wsparcie finansowe będzie podlegało składkom ZUS? Z pytania nie wynika, (...)
str. 58
2.
Nagroda rzeczowa dla pracownika przechodzącego na emeryturę
Pracodawca, za przepracowane w firmie lata, wszystkim pracownikom odchodzącym w sierpniu 2013 r. na emeryturę, wręczy na pożegnanie upominek rzeczowy. Każdej osobie zostanie przekazany sprzęt gospodarstwa domowego o takiej (...)
str. 59
3.
Wynagrodzenie chorobowe dla absolwenta szkoły od pierwszego dnia niezdolności do pracy
Od 1 lipca 2013 r. zatrudniamy absolwenta szkoły wyższej. Pod koniec miesiąca pracownik zachorował. Czy należy wypłacić wynagrodzenie chorobowe od pierwszego dnia niezdolności do pracy? (...)
str. 60
4.
Wynagrodzenie chorobowe dla pracownika będącego wcześniej uczniem zawodu
W naszej firmie od 1 lipca 2013 r. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy osoba, która do 30 czerwca (...)
str. 61
X.
PRAWO PRACY
1.
Częściowe wyżywienie a wysokość diet z tytułu delegacji krajowej
Od godz. 800 w dniu 18 czerwca do godz. 2100 w dniu 20 czerwca 2013 r. pracownik przebywał w krajowej podróży służbowej. Po powrocie do (...)
str. 62
2.
Jak ustalić diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej?
Pracownik jednostki budżetowej odbył samolotem podróż służbową do Budapesztu. Wylot był z Warszawy 16 czerwca 2013 r. o godz. 1800, a powrót - również do (...)
str. 63
3.
Jak potrącić nadpłacone wynagrodzenie?
W ubiegłym miesiącu omyłkowo naliczyliśmy i wypłaciliśmy jednemu z pracowników zbyt wysokie wynagrodzenie. Czy przy najbliższej wypłacie możemy dokonać stosownej korekty, a jeśli nie, to (...)
str. 64
4.
Warunki podjęcia pracy na urlopie rodzicielskim
Nasza pracownica, aktualnie przebywająca na dodatkowym urlopie macierzyńskim, złożyła wniosek o urlop rodzicielski. Zaznaczyła w nim, że chciałaby w tym okresie pracować na pół etatu. Czy na urlopie (...)
str. 65
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Miejsce prowadzenia i przechowywania ksiąg rachunkowych
Nasza spółka z o.o. zmieniła siedzibę - z Warszawy na Kraków, gdzie do tej pory był tam tylko nasz oddział. Większość dokumentów spółki została przeniesiona do Krakowa, (...)
str. 67
2.
Niezafakturowane usługi oraz faktury wystawione po terminie
Kontrahent wykonuje na naszą rzecz usługi transportowe. Umowa określa, że za wykonane usługi będą wystawiane comiesięczne faktury. Od około 3 lat usługodawca nie przekazuje nam (...)
str. 69
3.
Czy dowody księgowe należy ujmować w księgach w miesiącu ich wystawienia, czy otrzymania?
Na początku sierpnia br. otrzymaliśmy fakturę z datą 29 lipca br., dokumentującą wykonanie usługi budowlanej w lipcu. Czy fakturę tę powinniśmy ująć w księgach miesiąca jej otrzymania, czy (...)
str. 70
4.
Przyjmowanie gotówkowych płatności na znaczną wartość a obowiązki wynikające z przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy
Jak należy interpretować przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w sytuacji przyjęcia zapłaty w kasie za sprzedane towary bądź energię (...)
str. 70
5.
Błędnie naliczone cło - ujęcie w księgach
Dokonujemy importu towarów. W wyniku kontroli celnej stwierdzono zakwalifikowanie towarów do nieodpowiedniej taryfy celnej i urząd celny wydał decyzję zwiększającą cło i podatek VAT (do zapłaty wraz z odsetkami). (...)
str. 72
6.
Przeszacowywanie nieruchomości w związku z przekształceniem SPZOZ w spółkę kapitałową
Prowadzimy działalność w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SPZOZ). W związku z odnotowywaną od kilku lat stratą finansową nasz podmiot tworzący (starostwo powiatowe) planuje (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.