Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 16 (346) z dnia 10.08.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe wypłaty zaległego i bieżącego wynagrodzenia
Na początku sierpnia br. wypłaciliśmy pracownikom zaległe wynagrodzenia za czerwiec br., natomiast wynagrodzenia za lipiec br. wypłacimy ostatniego dnia roboczego sierpnia br. (wraz z odsetkami z tytułu (...)
str. 4
2.
Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych
Czy za pracownika kierowcę, zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, przewożącego inne materiały, a sporadycznie (raz, dwa razy w miesiącu lub niekiedy raz na pół roku) towary niebezpieczne, (...)
str. 6
3.
Refundacja składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe niepełnosprawnego przedsiębiorcy
Od lipca 2013 r. prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ponieważ posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności, proszę o wyjaśnienie, (...)
str. 8
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Finansowanie z ZFŚS wypoczynku dzieci pracownika a składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy
1) Czy dopuszczalne jest dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych półkolonii dziecka pracownika zorganizowanych w miejscu zamieszkania? Jak pracownik powinien udokumentować poniesione na ten cel (...)
str. 10
2.
Oskładkowanie i opodatkowanie zwrotu kosztów dojazdu do pracy
Czy możemy w umowie o pracę przyznać pracownikowi dodatek rekompensujący koszty dojazdu do pracy? Czy jego kwota będzie podlegała oskładkowaniu i opodatkowaniu? Nie ma przeszkód (...)
str. 12
3.
Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy w razie sfinansowania okularów korekcyjnych
Z jaką częstotliwością pracodawca finansuje pracownikom zatrudnionym przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy przy komputerze okulary korygujące wzrok? Czy może wprowadzić do regulaminu (...)
str. 13
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Przeliczenie premii kwartalnej po zmianie etatu przed wliczeniem jej do podstawy zasiłków
Pracownikowi zatrudnionemu od 2 kwietnia 2013 r. na 1/4 etatu, od 1 czerwca br. zwiększyliśmy etat do 1/2, a od 1 sierpnia 2013 r. do (...)
str. 15
2.
Ustalenie wysokości zasiłku dla pracownika zatrudnionego na podstawie kolejnej umowy o pracę
Z pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas określony, zawarliśmy kolejną umowę na czas nieokreślony. Czy do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy (...)
str. 16
3.
Wliczanie do podstawy wymiaru świadczeń nagrody wypłaconej za kilka miesięcy pracy
Jak obliczyć dla celów ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego kwotę nagrody rocznej, pomniejszanej w myśl przepisów płacowych proporcjonalnie za okresy pobierania świadczeń chorobowych, jeżeli w (...)
str. 17
4.
Czy ryczałt za pranie odzieży roboczej należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków?
Pracownicy otrzymują ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej w stałej stawce miesięcznej 50 zł. Jego kwota jest wliczana do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Pracownik za (...)
str. 18
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Ustalenie okresu wypłaty zasiłku chorobowego po przerwie spowodowanej opieką
1) Pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na okres 14 dni z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorą żoną. Po przepracowaniu kilkunastu dni ponownie dostarczył (...)
str. 19
2.
Zasiłek opiekuńczy z tytułu wykonywania pracy podczas urlopu wychowawczego
1) Pracownica w trakcie urlopu wychowawczego podjęła pracę na 1/2 etatu u tego samego pracodawcy. W lipcu br. przedłożyła zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA z tytułu (...)
str. 20
3.
Wyższy zasiłek gdy choroba pracownika ma związek z wcześniejszym wypadkiem przy pracy
Pracownik w czasie umowy o pracę zawartej na 3 miesiące uległ wypadkowi przy pracy i otrzymywał zasiłek chorobowy w wysokości 100% do końca trwania umowy. (...)
str. 21
V.
Emerytury i renty
1.
Przychód dla celów zawieszalności świadczeń emerytalno-rentowych z kilku działalności zarobkowych
Mężczyzna na wcześniejszej emeryturze jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i jednocześnie współpracuje przy prowadzonej działalności gospodarczej. Czy przy ustalaniu przychodu dla celów zawieszalności (...)
str. 23
2.
Wypłata renty rodzinnej przez okres wakacji dotyczy również dziecka, które ukończyło naukę
1) Córka pracownicy pobiera rentę rodzinną po ojcu. W kwietniu br. ukończyła liceum ogólnokształcące, a w maju br. zdała maturę. Od października br. planuje podjąć (...)
str. 26
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Wskazanie w umowie więcej niż jednego miejsca wykonywania pracy
Czy w umowie o pracę można wskazać dwa miejsca wykonywania pracy, a jeżeli tak, to czy dla każdego z nich należy ustalać osobny rozkład czasu (...)
str. 28
2.
Wypowiedzenie umowy pracownikowi-renciście w wieku przedemerytalnym
Zatrudniamy rencistę w wieku 64 lat. Czy możemy wypowiedzieć mu umowę o pracę z powodu niezadowalających efektów pracy? Rozstrzygnięcie zagadnienia zależy od rodzaju umowy łączącej (...)
str. 29
3.
Podstawa rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem w trakcie roku szkolnego
Przed zakończeniem zajęć szkolnych nauczycielka zgłosiła dyrektorowi szkoły zamiar przejścia na emeryturę z dniem 1 grudnia br. W jaki sposób możemy z nią rozwiązać stosunek (...)
str. 30
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Harmonogram pracownika zatrudnionego w równoważnym systemie czasu pracy
1) Zatrudniamy konserwatorów sieci wodno-kanalizacyjnej w równoważnym czasie pracy z wydłużonym do 12 godzin wymiarem dobowym. Placówka ma zapewnioną obsługę przez 7 dni w tygodniu (...)
str. 32
2.
Rozkład czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy
Zatrudniamy pracownika na 1/2 etatu, który pracuje od środy do piątku każdego tygodnia (odpowiednio po 6 i 7 godzin dziennie) w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Jak (...)
str. 34
3.
Kompensata dodatkowej pracy niedzielnej
Czy kompensata dodatkowej pracy niedzielnej innym dniem wolnym od pracy może, na wniosek pracownika, nastąpić w kolejnym okresie rozliczeniowym? Przepisy nie przewidują takiej możliwości. Pracownikowi, który (...)
str. 35
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Gwarancja minimalnego wynagrodzenia w razie różnych terminów wypłat poszczególnych składników wynagrodzenia
Pracownikom wypłacamy wynagrodzenia zasadnicze w ostatnim dniu miesiąca. Natomiast wynagrodzenie i dodatki za pracę nadliczbową, dodatki za pracę nocną oraz wynagrodzenie dyżurowe kierowców 10 dnia (...)
str. 36
2.
Kwota potrącenia przy zaległości alimentacyjnej
Otrzymaliśmy pismo komornika, w którym domaga się potrącenia z wynagrodzenia pracownika zaległych alimentów na kwotę 700 zł. Czy jesteśmy zobligowani do dokonania potrącenia biorąc pod (...)
str. 38
3.
Wynagrodzenie za urlop pracowników oddelegowanych, objętych zagranicznym funduszem urlopowym
W myśl art. 1721 K.p. jeżeli pracodawca na podstawie odrębnych przepisów jest obowiązany objąć pracownika ubezpieczeniem gwarantującym mu otrzymanie świadczenia pieniężnego za czas urlopu, pracownikowi nie przysługuje (...)
str. 39
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Uprawnienia urlopowe pracownika za okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownik wraca do pracy po okresie zasiłkowym i 7 miesiącach pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Czy za te okresy nabył prawo do urlopu wypoczynkowego? Pracownikowi otrzymującemu świadczenie rehabilitacyjne, (...)
str. 40
2.
Termin wykorzystania urlopu na żądanie
Pracownik posiadający kilka dni zaległego urlopu wypoczynkowego za 2012 r. nie korzystał w ubiegłym roku z urlopu na żądanie. W jakim terminie można udzielić tych 4 dni w 2013 r.? Pracownik (...)
str. 42
3.
Treść wniosku o dodatkowy urlop macierzyński
Czy pracownik występujący o dodatkowy urlop macierzyński jest obowiązany złożyć oświadczenie w sprawie korzystania z tego urlopu przez drugiego rodzica? Przepisy określające dokumentację związaną z dodatkowym urlopem macierzyńskim nie (...)
str. 43
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Podróż służbowa do miejscowości zatrudnienia
Pracownik zamieszkały poza miejscowością zatrudnienia został zobowiązany do wykonania zadania służbowego poza siedzibą zakładu w jedną z sobót będącą dla niego dniem wolnym od pracy. Czy jest (...)
str. 45
2.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w razie przekazania części pracowników w trybie art. 231 K.p.
Spółka z o.o. sprzedała jedną z hal produkcyjnych, a zatrudnionych w niej pracowników przekazała w trybie art. 231 K.p. nowemu pracodawcy. Czy spółka posiada jakieś zobowiązania w zakresie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? (...)
str. 46
3.
Wypełnianie druku świadectwa pracy w praktyce kadrowej
1) Czy w świadectwie pracy należy zamieścić informację o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego? W dokumencie, o którym mowa, zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczenia (...)
str. 47
4.
Pozbawienie pracownika pakietu medycznego a dyskryminacja w zatrudnieniu
Czy pracodawca może uzależnić finansowanie pracownikom pakietów medycznych od przedstawiania w zakładzie zwolnień lekarskich pochodzących jedynie od lekarzy zatrudnionych w przychodni, w której wykupił pakiety? Czy takie działanie (...)
str. 49
5.
Aktualizacja informacji w sprawie liczby chronionych działaczy związkowych
Czy pracodawca ma obowiązek aktualizowania informacji dla zakładowej organizacji związkowej o liczebności kadry kierowniczej zatrudnionej w firmie? Żaden przepis prawa nie nakłada na pracodawcę obowiązku, o którym mowa (...)
str. 50
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Ważność szkoleń z zakresu pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej
We wrześniu 2009 r. przeszkoliliśmy kilku pracowników w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Osoby te zostały wyznaczone do wykonywania zadań w tym (...)
str. 51
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego
1) Czy żona pracownika, która nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, powinna być zgłoszona do tego ubezpieczenia jako członek jego rodziny? Tak. Osoba podlegająca (...)
str. 53
2.
Termin opłacania składek ZUS
1) Od czerwca br. prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. W jakim terminie powinienem opłacić składki ZUS za lipiec br., jeśli 10 (...)
str. 54
3.
Ustalanie okresu zasiłkowego
1) Pracownica stała się niezdolna do pracy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim przysługującym za "podstawowy" okres. Z powodu jej choroby z dodatkowego urlopu macierzyńskiego korzystać będzie ojciec dziecka. (...)
str. 54
4.
Premie i nagrody w podstawie wymiaru zasiłków
1) W maju br. wprowadziliśmy premię motywacyjną. Jest to nowy składnik wynagrodzenia, wypłacany wyłącznie za dni efektywnie przepracowane. Czy premię należy wliczać do podstawy wymiaru świadczeń (...)
str. 55
5.
Zasady wypłaty zasiłków
1) Lekarz wystawił przedsiębiorcy zwolnienie, na którym wpisał, że w okresie choroby może chodzić. Czy w związku z tym może nadzorować pracę w firmie? Nie. Informacja zamieszczona przez lekarza (...)
str. 56
6.
Ochrona stosunku pracy ze względu na funkcje rodzicielskie pracownika
1) Czy nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca urlopów rodzicielskich wprowadziła jakieś zmiany w zakresie ochrony stosunku pracy? Tak, jedną wynikającą z wydłużenia wieku granicznego dziecka, do ukończenia którego (...)
str. 56
7.
Rozwiązanie umowy z młodocianym
Umowa o pracę zawarta w celu przygotowania zawodowego miała trwać do 31 sierpnia br. Pracownik zaproponował jej rozwiązanie za porozumieniem stron z dniem 15 lipca br., na co (...)
str. 58
8.
Nieterminowe wypłaty wynagrodzeń a rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika
1) Pracodawca spóźnia się z wypłatą wynagrodzeń. Czy uzasadnia to rozwiązanie umowy przez pracownika w trybie art. 55 § 11 K.p.? Tak. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 kwietnia (...)
str. 58
9.
Pula urlopowa pracownika niepełnoetatowego
Pracownik z 8-letnim stażem podjął pracę na czas określony wynoszący 5 miesięcy kalendarzowych. Wymiar czasu pracy wynosi 3/4 etatu, a praca jest świadczona codziennie przez 6 godzin. (...)
str. 59
10.
Urlop wychowawczy
Pracownica wychowująca 4-letnie dziecko przez 2 lata przebywała na urlopie wychowawczym. Czy wobec zmiany treści art. 186 K.p. można jej udzielić urlopu do ukończenia przez dziecko (...)
str. 59
11.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia a prawo do zasiłku dla bezrobotnych
Zwolniliśmy pracownika w trybie art. 52 K.p., tj. bez wypowiedzenia z jego winy. Czy ten pracownik nabędzie od razu prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Zasady nabywania prawa do (...)
str. 60
1.
Ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, dalej przedsiębiorca, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ubezpieczeniu wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu - od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia (...)
str. 60
2.
Prawo do zasiłku chorobowego
Przedsiębiorca podlegający ubezpieczeniu chorobowemu ma z tego tytułu prawo do zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego oraz do świadczenia rehabilitacyjnego (po spełnieniu określonych warunków). Poniżej omawiamy uprawnienia (...)
str. 62
3.
Okresy wypłaty i wysokość zasiłku chorobowego
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby (także niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy (...)
str. 64
4.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego przedsiębiorcy ustala się uwzględniając kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w (...)
str. 65
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.