Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 9:20 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 15 (345) z dnia 01.08.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Pracodawco, sprawdź jakie zmiany nastąpią w przepisach o czasie pracy
Na publikację w Dzienniku Ustaw oczekuje ustawa z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych. Zmiany (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Czy obniżyć składkę zdrowotną do wysokości zaliczki gdy pracownik za część miesiąca uzyskał zasiłek chorobowy?
Pracownikowi zatrudnionemu od 1 marca br. w umowie o pracę określono wynagrodzenie na poziomie minimalnego. Przez połowę lipca br. pracownik chorował i za ten okres (...)
str. 8
2.
Rozliczenie składkowo-podatkowe zleceniobiorcy będącego członkiem rodziny przedsiębiorcy
Prowadzę działalność gospodarczą. Od 1 sierpnia br. zawarłem umowę zlecenia z synem w wieku 23 lat, będącym studentem. Czy z tego tytułu podlega on obowiązkowo (...)
str. 10
3.
Zwolnienie pracodawcy z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownicę powracającą do pracy po urlopie wychowawczym
Pracownica od 1 marca do końca czerwca br. przebywała na urlopie wychowawczym. Ponieważ wynagrodzenia za dany miesiąc wypłacamy w następnym miesiącu, w lipcu br. nie uzyskała ona (...)
str. 11
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Ryczałt za używanie prywatnego pojazdu w jazdach lokalnych a składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy
1) Pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy wypłacamy ryczałt z tytułu używania własnego samochodu dla celów służbowych w jazdach lokalnych. Zgodnie z umową limit kilometrów wynosi 300. Aktualnie (...)
str. 13
2.
Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy w razie zapewnienia pracownikowi bezpłatnego zakwaterowania
Pracodawca w przepisach wewnątrzzakładowych zapewnia pracownikom, czasowo przeniesionym do pracy w innej miejscowości, bezpłatne zakwaterowanie. Czy świadczenia te są zwolnione z oskładkowania i opodatkowania? Wartość (...)
str. 16
3.
Oskładkowanie i opodatkowanie zwrotu kosztów noclegu w czasie zagranicznej podróży służbowej
Pracownik przebywał w zagranicznej podróży służbowej. Z tego tytułu otrzymał m.in. zwrot kosztów noclegu w wysokości 100% limitu określonego w załączniku do rozporządzenia w sprawie podróży służbowych. Czy świadczenie to (...)
str. 17
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wpływ zmiany wymiaru czasu pracy w okresie pobierania zasiłku na wysokość kolejnego - innego rodzaju zasiłku
Pracownicy zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy, od 1 września 2012 r. obniżyliśmy wymiar czasu pracy do 1/2 etatu. Jeszcze w sierpniu 2012 r. stała (...)
str. 18
2.
Uwzględnienie premii przysługującej za niektóre okresy choroby w podstawie wymiaru zasiłków
Obowiązujące w firmie przepisy płacowe przewidują premię uznaniową, jednak nie regulują szczegółowo zasad jej wypłaty. W praktyce premia wypłacana jest bez zmniejszania, chyba że absencja (...)
str. 19
3.
Wysokość wynagrodzenia chorobowego przysługującego bezpośrednio po urlopie wychowawczym
Pracownica przez 2 lata korzystała z urlopu wychowawczego, udzielonego do 3 lipca 2013 r. Bezpośrednio po zakończeniu tego urlopu przedłożyła zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na (...)
str. 20
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wynagrodzenie za pracę i zasiłek chorobowy za ten sam dzień w razie wypadku przy pracy
Pracownik po przepracowaniu kilku godzin uległ wypadkowi przy pracy. Pracodawca otrzymał zaświadczenie lekarskie tego pracownika obejmujące dzień wypadku. Czy należy wypłacić zasiłek chorobowy z ubezpieczenia (...)
str. 22
2.
Przesunięcie wypłaty zasiłku macierzyńskiego z powodu pobytu dziecka w szpitalu
1) Pracownica po 8 tygodniach przerwała wykorzystywanie zasiłku macierzyńskiego z uwagi na pobyt dziecka w szpitalu. W tym czasie nie podjęła pracy, lecz dostarczyła zaświadczenie (...)
str. 23
3.
Jakie dokumenty przedłożyć w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka?
Czy do wypłaty zasiłku macierzyńskiego wystarczy zaświadczenie wystawione przez szpital o odbytym porodzie, jeśli zawiera informację o okresie przysługującego pracownicy urlopu macierzyńskiego? Nie. Dowodem do (...)
str. 24
4.
Zasiłek opiekuńczy po zamknięciu przedszkola na czas przerwy letniej
Pracownica oświadczyła, że przedszkole, do którego uczęszcza jej 4-letnie dziecko, będzie nieczynne przez cały sierpień 2013 r. Jednocześnie wniosła o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Czy należy (...)
str. 25
V.
Emerytury i renty
1.
Postępowanie ubezpieczonego gdy informacje na jego koncie w ZUS nie są zgodne ze stanem faktycznym
ZUS po raz kolejny przystąpił do wysyłania osobom ubezpieczonym informacji o stanie konta tym razem za lata 2011-2012. Informacja ta zawiera dane o wysokości: zwaloryzowanego (...)
str. 26
2.
Emerytura okresowa dla członka OFE
Pod koniec 2013 r. spełnię warunki do nabycia prawa do emerytury ze względu na wiek. Ponieważ jestem członkiem otwartego funduszu emerytalnego, proszę o wyjaśnienie, czy środki, które (...)
str. 28
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Określenie w treści umowy miejsca pracy pracowników przedsiębiorstwa budowlanego
Czy pracownikom budowlanym zatrudnionym przez pracodawcę realizującego inwestycje w różnych miastach kraju, można w treści umowy o pracę wskazać jako miejsce pracy miejscowość, w której (...)
str. 30
2.
Niedopuszczalność wypowiedzenia umowy o pracę, mimo przeciwwskazań lekarskich
1) Umowa o pracę została zawarta na czas określony krótszy niż pół roku. Podczas badań kontrolnych pracownik otrzymał orzeczenie o występowaniu przeciwwskazań lekarskich do wykonywania dotychczasowej pracy. (...)
str. 32
3.
Wykorzystywanie stanowiska do celów prywatnych a dyscyplinarne zwolnienie z pracy
Pracownik zatrudniony jako kierownik działu finansowego polecił podległej pracownicy wypłacenie mu zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia i premii, mimo że nie miał na to zgody (...)
str. 33
4.
Przeniesienie do innej pracy pracownicy w okresie ciąży
Zatrudniamy pracownice na stanowiskach wyposażonych w monitory ciekłokrystaliczne. Jedna z nich doręczyła pracodawcy zaświadczenie lekarskie o stanie ciąży. Czy mamy obowiązek odsunąć ją od pracy przy komputerze? Pracodawca (...)
str. 34
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Określenie limitu pracy ponadwymiarowej pracownika niepełnoetatowego
Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy świadczy pracę przez 3 dni w tygodniu. W jaki sposób należy określić w umowie o pracę liczbę godzin, powyżej której przysługuje pracownikowi dodatek (...)
str. 36
2.
Nadgodziny przed rozpoczęciem pracy w pierwszym dniu okresu rozliczeniowego
Czy doba pracownicza rozpoczyna się z początkiem miesiąca astronomicznego, czy też w momencie rozpoczęcia pracy zgodnie z harmonogramem? Jak kwalifikować przypadki polecania nadgodzin w nocy, przed godzinami pracy w pierwszym (...)
str. 38
3.
Przedłużony tydzień pracy pracownika niepełnosprawnego
1) Pracujemy w organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku. Wyjątkowo zamiast soboty 10 sierpnia 2013 r. zamierzamy udzielić pracownikom dnia wolnego z tytułu przeciętnie (...)
str. 40
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalenie wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego
Pracownicy wynagradzani według stałych stawek miesięcznych otrzymują również zmienne składniki wynagrodzenia, takie jak wynagrodzenie i dodatki za nadgodziny, dodatek za pracę w warunkach szkodliwych, dodatek (...)
str. 41
2.
Sposób obliczania wynagrodzenia w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy
Pracodawca wypowiedział umowę o pracę pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku kierowniczym. W celu ochrony swoich interesów zwolnił go z obowiązku wykonywania pracy. Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi (...)
str. 43
3.
Rekompensata pracy w niedziele i święta pracowników urzędów państwowych
W jaki sposób należy rekompensować pracę w niedziele i święta pracowników urzędów państwowych? Pracownicy urzędów państwowych są zatrudniani w ramach podstawowego lub równoważnego systemu czasu pracy. Większość z nich wykonuje (...)
str. 44
4.
Uprawnienie do odprawy emerytalno-rentowej w praktyce kadrowej
1) W 2011 r. pracownica została zwolniona z pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy, który ograniczał zatrudnienie. Wypłacono jej wówczas odprawę pieniężną na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych. Osoba ta pobierała (...)
str. 45
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Powrót do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w trakcie roku kalendarzowego
Pracodawca "pozabudżetowy" zatrudniający kilkadziesiąt osób w przeliczeniu na pełne etaty w 2011 r. zrezygnował z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy może w trakcie bieżącego (...)
str. 47
2.
Informacja o warunkach zatrudnienia pracownika objętego równoważnym czasem pracy
Jaką normę dobową należy podać w informacji o warunkach zatrudnienia pracownikowi pracującemu w systemie równoważnym, z możliwością wydłużenia czasu pracy do 12 godzin na dobę? (...)
str. 48
3.
Brak informacji o liczbie członków związku zawodowego a obowiązki konsultacyjne pracodawcy
Jaki skutek wywołuje nieprzekazanie w terminie pracodawcy przez organizację związkową informacji o łącznej liczbie członków tej organizacji? Czy decyzje pracodawcy podjęte bez konsultacji ze związkiem zawodowym wobec (...)
str. 50
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Badania i pomiary czynników szkodliwych
Kiedy pracodawca jest zobowiązany do dokonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych? Badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia realizują cele określone dla profilaktycznej ochrony zdrowia pracowników. W ramach (...)
str. 51
D.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Pojęcie wolontariatu
Wolontariat jest formą dobrowolnej i nieodpłatnej działalności na rzecz innych osób niezwiązanych z wolontariuszem więzami rodzinnymi, czy koleżeńskimi, który może dotyczyć każdej dziedziny życia społecznego. (...)
str. 53
2.
Korzystanie z wolontariatu
Z rozwiązań przyjętych w ustawie wynika, że wolontariusze mogą realizować powierzone im zadania, odpowiadające świadczeniu pracy, na rzecz podmiotu korzystającego, tj.: organizacji pozarządowych oraz innych (...)
str. 53
3.
Prawa wolontariusza
Ustawa definiuje wolontariusza jako osobę fizyczną, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach w niej określonych. Wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania (...)
str. 54
4.
Porozumienie z wolontariuszem
Zakres, sposób i czas wykonywania świadczeń przez wolontariuszy określa stosowne porozumienie zawarte między wolontariuszem a podmiotem korzystającym. Ustawodawca wymaga aby porozumienie zawierało klauzulę o możliwości (...)
str. 54
XII.
Prawo do wynagrodzenia w przypadku niewykonywania pracy
Poza chorobą, opieką oraz urlopem wypoczynkowym przepisy prawa pracy przewidują wiele okoliczności zwalniających pracownika z obowiązku wykonywania pracy lub usprawiedliwiających jego nieobecność. Z kolei jak wynika z art. 80 (...)
str. 56
1.
Przerwy w pracy
Prawo pracy przewiduje szereg przerw w wykonywaniu pracy, za okres których pracownik nie traci prawa do wynagrodzenia. Przewiduje też przerwy niepłatne. Przerwa śniadaniowa i lunchowa Najbardziej powszechną (...)
str. 56
2.
Przestój
Nie traci prawa do wynagrodzenia pracownik, który był gotów do wykonywania pracy, a doznał przeszkód z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. W tych okolicznościach pracodawca (...)
str. 59
3.
Powstrzymanie się od pracy na skutek zagrożenia
Warunki pracy, które nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika (także gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym (...)
str. 60
4.
Badania profilaktyczne
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, jeśli ten nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. W tym celu (...)
str. 61
5.
Zwolnienie na poszukiwanie pracy
W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę, pracownikowi przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy (art. 37 § 1 K.p.). W (...)
str. 62
6.
Zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy
Przepisy prawa pracy przewidują sytuacje, w których pracownik jest zwalniany z obowiązku wykonywania pracy na pewien czas. Wynagrodzenie przysługuje za czas nieprzepracowany z powodu: zmniejszenia (...)
str. 62
7.
Stawiennictwo na wezwanie organu oraz okolicznościowe zwolnienia od pracy
Jak wynika z przepisu § 1 rozporządzenia z dnia 15 maja 1996 r., przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami (...)
str. 63
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Zaliczanie okresów pracy za granicą przy ustalaniu świadczeń emerytalno-rentowych
Przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych nie uwzględnia się: okresów, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 9 i ust. 2 pkt 1 (...)
str. 64
2.
Zasady obliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop nauczycieli akademickich niezgodne z Konstytucją
W dniu 16 lipca 2013 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Sądu Rejonowego w Gliwicach dotyczące zasad obliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop nauczyciela akademickiego. (...)
str. 65
3.
W czwartek - 15 sierpnia br. obowiązuje zakaz pracy w handlu
Przepis art. 1519a § 1 K.p. stanowi, że praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Regulacja ta dotyczy też pracy w święta, które występują w niedziele. Dni świąteczne objęte (...)
str. 66
4.
Przystąpienie Chorwacji do Unii Europejskiej a świadczenia emerytalno-rentowe - komunikat ZUS
Od 1 lipca 2013 r. Chorwacja przystąpiła do Unii Europejskiej. Od tego dnia w stosunkach pomiędzy Chorwacją a państwami członkowskimi Unii Europejskiej (w tym Polską) (...)
str. 66
5.
Od 4 lipca br. obowiązują niższe odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych i składkowych
Od 4 lipca 2013 r. stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (także składkowych) wynosi 10% kwoty zaległości w stosunku rocznym, natomiast obniżona stawka odsetek (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.